proiect 1 PP14

6
 PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRALĂ DATA : 18.11.2011 GRĂDINIŢA : PP 14 ARAD GRUPA : MARE EDUCATOARE : PROPUNĂTOR : MATEUŢ CĂTĂLINA TEMA : CINE SUNT,SUNTEM! SUBTEMA : JOCUL,MINUNE A COPILĂRIEI MELE! DOMENIUL EXPERENTIAL : STIINTE SUBIECTUL ACTIVITĂŢII : “TRENULEŢUL “ CATEGORIA DE ACTIVITATE : ACTIVITATE MATEMATICĂ MIJLOC DE REALIZARE : JOC LOGICO-MATEMATIC OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : - să recunoască , să denumească şi să utilize forme geometrice; - să-şi dezvolte atenţia voluntară ,spiritul de observaţie şi motivarea  pentru învăţarea matematicii; - să realizeze serii de obiecte pe baza unui criteriu dat,ori gasite de el insusi OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O1 – să denumeasca piesele trusei logice cu cele 4 atribute : forma , culoare ,marime ,grosime;  O2 - să respecte regulile jocului O3 – să găsească locul potrivit pentru toate piesele  O4 - să utilizeze un vocabula r matematic adecvat O5- să mânuiască cât mai corect si operativ materialul pus la dispoziţie O6 - să coloreze figurile geometrice pentru realizarea trenuleţului.  METODE SI PROCEDEE DIDACTICE : observaţia , conversaţia,explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

Transcript of proiect 1 PP14

5/11/2018 proiect 1 PP14 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-1-pp14 1/6

 

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRALĂ

DATA : 18.11.2011GRĂDINIŢA : PP 14 ARADGRUPA : MAREEDUCATOARE :PROPUNĂTOR : MATEUŢ CĂTĂLINATEMA : CINE SUNT,SUNTEM!SUBTEMA : JOCUL,MINUNE A COPILĂRIEI MELE!DOMENIUL EXPERENTIAL : STIINTESUBIECTUL ACTIVITĂŢII : “TRENULEŢUL “

CATEGORIA DE ACTIVITATE : ACTIVITATE MATEMATICĂMIJLOC DE REALIZARE : JOC LOGICO-MATEMATIC

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :

- să recunoască , să denumească şi să utilize forme geometrice;- să-şi dezvolte atenţia voluntară ,spiritul de observaţie şi motivarea

 pentru învăţarea matematicii;- să realizeze serii de obiecte pe baza unui criteriu dat,ori gasite de el

insusi

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :O1 – să denumeasca piesele trusei logice cu cele 4 atribute : forma ,

culoare ,marime ,grosime;  O2 - să respecte regulile jocului

O3 – să găsească locul potrivit pentru toate piesele  O4 - să utilizeze un vocabular matematic adecvatO5- să mânuiască cât mai corect si operativ materialul pus la dispoziţieO6 - să coloreze figurile geometrice pentru realizarea trenuleţului. 

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE : observaţia ,conversaţia,explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

5/11/2018 proiect 1 PP14 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-1-pp14 2/6

 

MATERIAL DIDACTIC :- trusa Logi , locomotiva THOMAS,hartie,creioane colorate

BIBLIOGRAFIE :- MEC ,CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL

PRESCOLAR ,BUCURESTI 2009- GHEORGHE IFTIMIE , JOCURI LOGICE PENTRU PREŞCORI ŞI

ŞI ŞCOLARI MICI,ED.DIDACTICĂ ŞIPEDAGOGICĂ,BUCUREŞTI ,1979

- COLECTIVUL DE CADRE DIDACTICE DE LA GRADINIŢAPP14 ,IDEI ,SUFLET ŞI DORINŢA DE A EDUCA COPIII,ARAD ,2007

5/11/2018 proiect 1 PP14 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-1-pp14 3/6

 

Obiective

operationale

Situatii de

invatare

Continutul invatarii Metode si

procedee

Mijloace de

invatamant

Evaluare

O1O2O4

-exercitii desesizare unor greseli sicorectareaacestora

-exercitii denumarare

Introducerea in activitate se face printr-o scurtaconversatie legata de tren , vagoane ,impiegat sisef de tren.

Se anunta subiectul activitatii: Trenuletul

Voi purta discuţii cu copii despre formelegeometrice din trusa Logi.

Aleg o piesa :”Ce figura geometrica este aceasta?”

- Acesta este un patrat“Ce culoare are acest patrat?”- Patratul are culoarea albastra

“Dar aceasta ce figura geometrica este?”- Acesta este tot un patrat

“Ce culoare are acest patrat?”- Acest patrat este portocaliu

“Cum este acest patrat fata de patratul anterior?”- Patratul acesta este mai mic.

“Dar aceasta ce figura geometrica este?- Acesta este un cerc

“Ce culoare are cerul?”- Cercul are culoarea rosie

“Dar acest cerc ce culoare are?”- Acest cerc are culoare verde.

“Cum este primul cerc ca marime fata de acesta?”- Primul cerc este mai mare.

“Ce figura geometrica este acesta?”- Acesta este un dreptunghi.

“Ce culoare are dreptunghiul?’- Dreptunghiul are culoarea neagra.

Din figurile geometrice pe care le-am prezentat,am facut un trenulet.Astazi vom face un trenuletdin forme geometrice!

Se aseaza sina pe covor .se alege din trusa o piesacare are rol de locomotiva sau folosim locomotivaTHOMAS.

Un co il va veni si va ale e o iesa din trusa Lo i

observatia

conversatia

expicatia

demonstratia

exercitiul

 piesele truseiLogi(cercuri , patrate,triunghiuridre ptunghiuri,sine) Respectarea

regulilor jocu

Corectitudinealegerilor facude copii

5/11/2018 proiect 1 PP14 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-1-pp14 4/6

5/11/2018 proiect 1 PP14 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-1-pp14 5/6

5/11/2018 proiect 1 PP14 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-1-pp14 6/6

 

Centrul de interes І : BIBLIOTECA

SUBIECTUL ACTIVITATII : “Refacem imaginea “MIJLOC DE REALIZARE : imbinare

Obiective operationale :- sa descrie imaginile puse la dispozitie- sa reconstitute correct imaginea

Material didactic : imagini cu trenuri, gara

Metode si procedee didactice : conversatia , explicatia,demonstratia ,exercitiul

Desfasurarea activitatii : copiii au pe masute bucati din imagini pe caretrebuie sa le reconstituie.

Centrul de interes І І : ARTA