proiecct2
-
Upload
salomefilipan -
Category
Documents
-
view
224 -
download
4
description
Transcript of proiecct2
CASA CORPULUI DIDACTIC A JUDEŢULUI BIHORStr. Mihai Eminescu, nr. 11, Oradea, Tel. 0259-412569, Fax. 0259-476948
www.ccdoradea.ro , e-mail: [email protected]
NIVELUL I
ACTIVITATE INTEGRATĂ: DS+DOS
ADP: Întâlnirea de dimineaţa “Salutare mândra floare !”
RUTINE: ”Mă pregătesc pentru activitaţi” –exersarea unor deprinderi de autoservire
“ Singurel imi fac ordine la locul de munca” –exersarea unor deprinderi de munca
gospodărească
TRANZITII: “Iarnă să te duci cu bine”; “Înfloresc grădinile”
Elemente de euritmie-zborul fluturaşilor, păsărelelor
ALA 1(activităti liber -alese) :
I. JOC DE MASĂ :
“Gaseste umbra” – “Puzzle-flori de primăvară”
“Din pioneze am realizat flori frumoase”
II. ARTĂ: “Flori minunate” -pictură
III. CONSTRUCTII:
“Rânduri pentru flori”, “Grădina de flori ”-construcţii din diferite materiale
ACTIVITATE PE DOMENII EXPERENŢIALE :
Activitate integrată
DS - Activitate matematică - “Flori cu multe culori”- joc didactic
DOS – Activitate practică - “ Daruri pentru Zâna Florilor”-mototolire şi lipire
ALA 2 :
“Scaunelele muzicale”- joc de mişcare
“Florile inghetate”- joc de miscare
1
CASA CORPULUI DIDACTIC A JUDEŢULUI BIHORStr. Mihai Eminescu, nr. 11, Oradea, Tel. 0259-412569, Fax. 0259-476948
www.ccdoradea.ro , e-mail: [email protected]
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
DATA: 20.03.2014
GRĂDINITA SPECTRUM , CONSTANŢA
EDUCATOARE: GAE ANA MARIA
NIVELUL I (grupa mijlocie)
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:”Când,cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC:”Primăvara vine iar...”
SUBTEMA: “Buchetul de flori al primăverii ”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII EXPERENTIALE: DS/DOS
MIJLOC DE REALIZARE: activitate matematică / activitate practică
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare, sistematizare, completare a cunostinţelor
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
a) INFORMATIV:
*Verificarea şi consolidarea cunostinţtelor copiilor referitoare la caracteristicile anotimpului primăvara
*Verificarea si consolidarea cunostinţelor referitoare număratului in limitele 1-5
b) FORMATIV:
*Dezvoltarea spiritului de observaţie a rapiditaţii în gândire
*Formarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral
*Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică
*Formarea capacităţii de cunoastere şi intelegere a mediului inconjurător
c) EDUCATIV:
*Educarea spiritului de a exprima verbal idei, opinii, sentimente proprii
*Stimularea interactivităţii şi cooperării
2
CASA CORPULUI DIDACTIC A JUDEŢULUI BIHORStr. Mihai Eminescu, nr. 11, Oradea, Tel. 0259-412569, Fax. 0259-476948
www.ccdoradea.ro , e-mail: [email protected]
ALA 1
CENTRE DE INTERES:
1.JOC DE MASĂ:
TEMA ACTIVITĂŢII:
“Găseste umbra” – “Puzzle-flori de primăvară”
“Din pioneze am realizat flori frumoase”
Obiective operationale:
- să găsească umbra jetoanelor
- să realizeze flori de primăvară din pioneze
- să intregească o imagine
Metode didactice: conversatia,exercitiul,problematizarea,invăţarea prin descoperire,observaţia
Mijloace de invăţământ: puzzle, jetoane cu imagini reprezentative cu flori de
primăvară , pioneze, tăbliţte
2. ARTĂ: “Flori minunate” -pictură
TEMA ACTIVITĂŢII:
Obiective operaţionale:
- să picteze o floare de primăvară preferată fără să depasească conturul
- să manifeste stabilitate şi perseverenţă în activitate
METODE DIDACTICE : conversaţia ,explicaţia, exerciţiul,munca in echipă
MIJLOACE DE ÎNVĂŢÂMÂNT: foaie de bloc, acuarele,pensule
3. CONSTRUCŢII : “ Rânduri pentru flori”, “Grădina de flori ”-construcţii din diferite materiale
TEMA ACTIVITĂŢII:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-să ansambleze piesele de construcţii pentru a realiza tema propusă
-să colaboreze cu colegii pentru a obţine tema propusă
3
CASA CORPULUI DIDACTIC A JUDEŢULUI BIHORStr. Mihai Eminescu, nr. 11, Oradea, Tel. 0259-412569, Fax. 0259-476948
www.ccdoradea.ro , e-mail: [email protected]
METODE DIDACTICE: conversaţia, exerciţiul, problematizarea
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE DOMENIUL EXPERENŢIAL DS+DOS Tema activităţii: “Flori cu multe culori” + “Daruri pentru Zâna Florilor” Tipul de activitate: consolidare, sistematizare, completare a cunostinţelor Mijloc de realizare: joc didactic Forma de organizare: pe grupuri
Obiective operaţionale:
a) Cognitiv – informaţionale:
O1 - să recunoască cifrele scrise pe jetoane ; O2 - să formeze grupe de obiecte după diferite criterii ; O3 - să compare două grupe de obiecte după numărul acestora , exprimând diferenţele folosind termenii : „multe „ , „ puţine” , „tot atâtea”; O4 - să raporteze cantitatea la număr şi numărul la cantitate ; O5 - să ordoneze vazele cu buchete de flori în ordine crescătoare, după intensitatea parfumului, de la cel
mai slab la cel mai puternic; O6 - să identifice materialele puse la dispoziţie; O7 – să folosească corect tehnicile însuşite anterior: mototolire, lipire, asamblare O8 -să dovedească existenţa deprinderilor practice de mânuire, prelucrare şi îmbinare a materialelor ;
b) Psiho-motorii: O9 - să acţioneze conform cerinţelor; O10 - să mânuiască corect materialul pus la dispoziţie; O11 - să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru.
c) Afective: O12 - să aprecieze frumosul din natură; O13 - să se implice afectiv în activitate; O14 - să-şi dezvolte simţul estetic şi creativ; O15 - să colaboreze cu partenerii de joc si cu educatoarea; O16 - să se bucure de reuşită.
SARCINA DIDACTICĂ: -recunoaşterea cifrele scrise pe jetoane ; - formarea grupelor de obiecte după diferite criterii ; - compararea grupelor de obiecte după numărul acestora, exprimând diferenţele folosind termenii : „multe „ , „ puţine” , „tot atâtea”; - raportarea cantităţii la număr şi a numărului la cantitate ;
4
CASA CORPULUI DIDACTIC A JUDEŢULUI BIHORStr. Mihai Eminescu, nr. 11, Oradea, Tel. 0259-412569, Fax. 0259-476948
www.ccdoradea.ro , e-mail: [email protected]
- ordonarea buchetelor de flori după intensitatea parfumului.
REGULILE JOCULUI:
Copiii sunt împarţiţi in doua echipe. Voi scoate din coşuleţ materialul necesar şi sarcinile fiecărei probe. Cu ajutorul “Baghetei fermecate” vor fi alesi pe rand , copii de la ambele echipe Pentru fiecare răspuns corect echipa primeşte o recompensă. Dacă un copil nu poate da raspunsul corect , poate fi ajutat de un coechipier.
ELEMENTE DE JOC : -întrecerea
-recompensa -aplauze -manipularea jetoanelor -surpriza
MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT: METODE SI PROCEDEE: conversaţia,explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, brainstorming,
munca in echipa, problematizarea , jocul, turul galeriei, schimba perechea.
MIJLOACE DIDACTICE: Panou, recompense, ecusoane, “cutia cu surprize”, scrisoarea de la Zana Florilor, “bagheta fermecata” ,jetoane reprezentând flori de primăvară , lipici, flori naturale , vaze, coşuleţe, cubul, CD cu muzică, calculator.
ALA 2: “Scaunelele muzicale”- joc de mişcare
“Florile inghetate”- joc de mişcare
Obiective operationale : O17 să respecte regulile stabilite de comun acord in cadrul grupului
O18 să participe cu placere şi interes la joc alături de ceilalti
Metode didactice : conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Mijloace de invăţământ :scaunele,calculator,cd
5
CASA CORPULUI DIDACTIC A JUDEŢULUI BIHORStr. Mihai Eminescu, nr. 11, Oradea, Tel. 0259-412569, Fax. 0259-476948
www.ccdoradea.ro , e-mail: [email protected]
SCENARIUL DIDACTIC
Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă - Salutare mândră floare.
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei :
„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţii să ne salutăm.”
Salutul porneste de la educatoare si este continuat de toţi copii, prin extinderea unei formule
specifice “Buna dimineaţa narcisă/zambilă!”. Salutul se face în cerc, de la stânga la dreapta.
Calendarul naturii. Copiii denumesc ziua săptămânii, data, luna şi anul, iar educatoarea
indică jetonul pe care este scrisă denumirea acestora.In continuare, copiii sunt indemnati
sa spuna ce au obsevat ei dimineata cand au veni la gradinita pentru a stabili cum este vremea si
cum ne imbracam in acest anotimp.
Împărtăşirea cu ceilalţi – activitatea de grup
Activitatea de grup se va desfăşura printr-un joc intitulat „Spune ceva despre floricica ta!”.
Folosind „Microfonul fermecat” copiii vor spune câte o însuşire a florilor primite
(ex.:Zambila este de culoare mov.).
Noutăţile zilei – Voi anunţa programul zilei,vom desfăsura jocul didactic „Flori cu multe culori ”,astfel
descoperind surprizele de la Zâna Florilor ,după care vom realiza daruri pentru aceasta.
Activitatea zilei continuă prin prezentarea centrelor puse la dispoziţtie.Copiii vor observa materialele puse
la dispozitie,dupa care fiecare işi alege un centru ,in urma prezentarii acestora şi a sarcinilor pe care le au de îndeplinit.
Numărul de locuri va fi limitat de scaunele, astfel după ce vor finaliza un centru , vor trece la altul schimbând locurile
îintre ei.
De asemenea, rezolvarea corectă a sarcinilor şi munca în echipă vor conduce la descoperirea unor lucruri noi..
6
CASA CORPULUI DIDACTIC A JUDEŢULUI BIHORStr. Mihai Eminescu, nr. 11, Oradea, Tel. 0259-412569, Fax. 0259-476948
www.ccdoradea.ro , e-mail: [email protected]
La centrul Joc de masa vor reintregi imagini cu flori de primavara si vor cauta umbra lor,iar din pieneze vor
realiza de asemenea flori.
La centrul Artă copiii vor picta flori de primăvară,după care se vor îndrepta către centrul Construcţii unde
vor construi, o grădină cu flori,cât si rânduri pentru acestea.
La final copii vor face Turul Galeriei.
Ziua se încheie cu jocurile de mişcare “Scaunele muzicale” şi “Florile inghetate”.
Rutine: ”Mă pregătesc pentru activităţi” – exersarea unor deprinderi de autoservire
“Singurel îmi fac ordine la locul de muncă” – exersarea unor deprinderi de muncă gospodărească
Tranziţii: “Iarnă sa te duci cu bine!”, “Înfloresc grădinile”
Elemente de euritmie - zborul fluturaşilor, păsărelelor
7
CASA CORPULUI DIDACTIC A JUDEŢULUI BIHORStr. Mihai Eminescu, nr. 11, Oradea, Tel. 0259-412569, Fax. 0259-476948
www.ccdoradea.ro , e-mail: [email protected]
8