Povestea puisorului ingamfat
-
Upload
todor-eleonora -
Category
Documents
-
view
106 -
download
1
description
Transcript of Povestea puisorului ingamfat
PROIECT DE LECŢIE
OBIECTUL: Opţional: „Călător, în lumea poveştilor”
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
CLASA: a III-a
EFECTIV: ...... elevi
ŞCOALA: ..............................................................................
ÎNVĂŢĂTOR: .....................................................................
SUBIECTUL: „Povestea puişorului îngâmfat” ( poveste populară)
Harta poveştii
DEMERS DIDACTIC
1. Motivaţia:
Este o lecţie de consolidare a priceperilor şi deprinderilor şi este valoroasă prin tipurile de
exerciţii propuse, având ca scop dezvoltarea gândirii critice şi a atenţiei elevilor, dezvoltarea
limbajului şi a deprinderilor de citire şi scriere corectă şi conştientă, precum şi dezvoltarea capacităţii
de a descoperi, de a extrage informaţiile utile din text.
2. Obiective:
Pe parcursul acestei lecţii, elevii vor fi capabili:
O1: să demonstreze înţelegerea textului prin formularea de întrebări şi de răspunsuri;
O2: să demonstreze citirea conştientă a textului, prin argumentarea ideilor prin limbaj propriu;
O3: să stabilească câteva dintre caracteristicile unui text în proză ( titlul; autorul; timpul şi locul
desfăşurării acţiunii; personajele);
O4: să stabilească succesiunea logică a evenimentelor întâmplării;
O5: să emită judecăţi de valoare prin care să argumenteze cauzele şi efectele unor întâmplări
prezentate în text;
O6: să înţeleagă şi să explice comportamentele şi atitudinile prezentate în text;
O7: să se implice activ în procesul de învăţare, participând la lecţie de plăcere;
O8: să colaboreze cu colegii din grupă, dând dovadă de respect pentru opiniile celorlalţi.
3. Condiţii prealabile:
* Clasă de nivel bun.
* Elevii au cunoştinţele necesare şi capacitatea de a folosi procesele de gândire şi învăţare
propuse prin tema lecţiei.
4. Evaluarea:
Elevii vor rezolva sarcinile de lucru propuse pe fişa de evaluare curentă anexată (metoda
cadranelor).
5. Resursele şi managementul timpului:
a) Resurse: * imagini în care sunt prezentate principalele momente ale acţiunii
textului;
* fişe de muncă în echipă( pentru a realiza „Harta poveştii”);
* fişe de evaluare prin metoda cadranelor.
b) Timp de desfăşurare: 45 minute.
6. Metode şi procedee:
Conversaţia; explicaţia; gândiţi/lucraţi în echipă/comunicaţi; gândiţi/lucraţi individual; Harta
poveştii; cadranele.
7. Forme de organizare a activităţii:
Frontal; pe grupe; individual.
8. Bibliografie:
„ Metodica predării limbii române”, Corneliu Crăciun, Ed. EMIA, Deva, 2001;”
„Dezvoltarea gândirii critice şi învăţarea eficientă”, Dumitru I.A., Editura de Vest,
Timişoara,2000.
SCENARIUL DIDACTIC
Secvenţele
lecţiei
OB. Conţinutul instructiv-educativ Strategia
didactică
Evaluare
I. Evocare
15 min.
O3
O1
O6
Organizarea cunoştinţelor:
Se citeşte textul pe sărite.
Se stabilesc, cu ajutorul întrebărilor, câteva
dintre caracteristicile unui text în proză (titlul;
autorul; împărţirea pe fragmente; locul şi
timpul desfăşurării acţiunii; personajele).
Elevii explică de ce spunem că textul
studiat este şi un text narativ.
Elevii sunt solicitaţi să formuleze întrebări
şi răspunsuri, ţinând cont de succesiunea
evanimentelor.
Vor explica atitudinile şi comportamentele
prezentate în text(comportamentul puişorului
îngâmfat, în comparaţie cu cel al
vieţuitoarelor apei).
Învăţarea prin
cooperare
Observarea
sistematică
II. Realizarea
sensului
Anunţ tema lecţiei:
Astăzi, veţi lucra pe grupe şi veţi colabora
pentru a realiza harta textului „Povestea
puişorului îngâmfat”.
III. Reflecţia
15 min.
O2
O4
O5
O6
Elevii completează „Harta poveştii” (vezi
fişa). Vor stabili de comun acord: problema,
concluzia, soluţia şi morala întâmplării
prezentate în text.
După expirarea timpului, se va verifica
oral, modul în care elevii şi-au îndeplinit
sarcinile de lucru. Vor fi lămurite eventualele
aspecte neclare, respectiv neregulile care se
ivesc.
Gândiţi/lucraţi
în echipă/
comunicaţi
Harta poveştii
Observarea
sistematică
IV. Evaluare
10 min
Elevii vor rezolva sarcinile de lucru de pe
fişa de evaluare.
Gândiţi/
lucraţi
individual
„Cadranele”
V. Concluzii
5 min
Voi formula câteva concluzii referitoare la
contribuţia elevilor la desfăşurarea lecţiei,
precum şi la modul în care au colaborat.
Povestea puişorului îngâmfat( poveste populară)
☺ Odată, după o noapte foarte ploioasă, un puişor a găsit pe malul unei gârle o coajă
de pepene. S-a bucurat foarte mult că a făcut rost de o barcă cu care să se plimbe pe apă.
Sări imediat în barcă şi începu să se plimbe singur.
☺ Dar, când se plimba mai cu drag, iată că în faţa lui ieşi o broască care spuse:
– Puişorule, te rog frumos să mă iei şi pe mine în bărcuţa ta, să ne plimbăm
amândoi!
– Nu te primesc! Vreau să fiu singur!
Nu după mult timp, au venit şi alte vieţuitoare ale apei: un rac şi ţânţăraşul apelor.
Deşi îl rugară frumos de tot pe puişor, nu au fost primiţi nici ei în bărcuţă.
☺ În timp ce se plimba, veni o ploaie care îi răsturnă bărcuţa, iar puişorul căzu în
apă. Mai mult, a fost prins între algele de pe fundul apei.
– Ajutor! Mă înec! strigă bietul puişor.
Broscuţa, care era prin preajmă, s-a dus repede la el şi l-a scos la malul
apei.Puişorul era înspăimântat, tremura de frig şi nu se putea mişca din cauza firelor de
alge cu care era legat. Racul a venit repede şi i-a tăiat firele, iar ţânţăraşul i-a făcut o
injecţie cu acul lui şi l-a însănătoşit.
Puişorul a lăsat capul în jos şi i-a rugat frumos să-l ierte, mulţumindu-le că l-au
scăpat de la moarte.
Întrebări:1. Ce şi-a făcut puişorul din coaja de pepene?2. Cine au vrut să se plimbe cu barca puişorului?3. De ce nu a vrut puişorul să le primească pe vieţuitoarele apei în bărcuţa lui?4. Ce s-a întâmplat după ce a venit ploaia?5. Cum l-au ajutat cele trei vieţuitoare ale apei pe puişor?6. Ce l-ai sfătui pe puişor?7. Ce crezi că a învăţat puişorul din această întâmplare?
Scrie un proverb potrivit conţinutului textului. Explică proverbul!Realizează un desen potrivit unei scene din poveste!
HARTA POVEŞTII
1. Titlul: _____________________________________________________________
2. Autorul: ___________________________________________________________
3. Locul: _____________________________________________________________
4 Timpul: ____________________________________________________________
5. Personajele: ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Evenimentele:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
7. Problema:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
8. Soluţia:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
9. Concluzia:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
10. Morala:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
NUMELE: ________________________________ DATA: _____________
1. Explică următoarele cuvinte:
odată = ____________________________
gârlă= _____________________________
înspăimântat = ______________________
prin preajmă= _______________________
2. Alcătuieşte un enunţ cu ajutorul
cuvântului „îngâmfat”:
__________________________________
__________________________________
__________________________________
3. Ce îl sfătuieşti pe puişorul îngâmfat?
___________________________________
___________________________________
___________________________________
___________________________________
___________________________________
___________________________________
4. Desenează-l pe puişorul îngâmfat:
NUMELE: _________________________________ DATA: _____________
1. Explică următoarele cuvinte:
odată = ____________________________
gârlă= _____________________________
înspăimântat = ______________________
prin preajmă= _______________________
2. Alcătuieşte un enunţ cu ajutorul
cuvântului „îngâmfat”:
__________________________________
__________________________________
__________________________________
3. Ce îl sfătuieşti pe puişorul îngâmfat?
___________________________________
___________________________________
___________________________________
___________________________________
___________________________________
___________________________________
4. Desenează-l pe puişorul îngâmfat: