portofoliu

10
PROIECT DE LECŢIE I. DATE GENERALE Colegiul Tehnic,,George Baritiu” Baia Mare Clasa: XI-a- specializarea mecanic; Aria curriculară: Tehnologii Data: februarie 2012 An şcolar: 2011 – 2012 Profesor: ing. Pop Delia Cornelia II. CONSTRUCŢIA Disciplina: M7 – Asamblari mecanice Unitatea de învăţare: Asamblări demontabile Subiectul: Asamblări cu pene şi asamblări cu arcuri; Tipul lecţiei: mixtă (combinată) Obiective operaţionale: Obiective cognitive: - să identifice aplicaţiile asamblărilor cu pene şi cu arcuri; - să identifice principalele operaţiile pregătitoare şi de montaj necesare pentru asamblarea penei; - să prezinte operaţiile necesare montării arcurilor; - să identifice norme generale de protecţia muncii pentru operaţiile de asamblare; Obiective psihomotorii: - să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de finalizare a sarcinii de lucru; Obiective afective: - să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi; - să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei; Metode de învăţământ: Expunere, conversaţie, brainstorming, demonstraţie; Moduri de activitate cu elevii: 1

description

portofoliu

Transcript of portofoliu

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

I. DATE GENERALEColegiul Tehnic,,George Baritiu Baia Mare

Clasa: XI-a- specializarea mecanic;

Aria curricular: Tehnologii

Data: februarie 2012An colar: 2011 2012

Profesor: ing. Pop Delia CorneliaII. CONSTRUCIA

Disciplina: M7 Asamblari mecanice

Unitatea de nvare: Asamblri demontabileSubiectul: Asamblri cu pene i asamblri cu arcuri; Tipul leciei: mixt (combinat)

Obiective operaionale:

Obiective cognitive:

- s identifice aplicaiile asamblrilor cu pene i cu arcuri; - s identifice principalele operaiile pregtitoare i de montaj necesare pentru asamblarea penei; - s prezinte operaiile necesare montrii arcurilor; - s identifice norme generale de protecia muncii pentru operaiile de asamblare; Obiective psihomotorii:

s-i dezvolte gndirea logic, capacitatea de finalizare a sarcinii de lucru;

Obiective afective:

- s aprecieze corect soluiile oferite de colegi;

- s se implice cu plcere i interes la toate etapele leciei;

Metode de nvmnt:

Expunere, conversaie, brainstorming, demonstraie;

Moduri de activitate cu elevii: Frontal (pentru reactualizarea cunotinelor), individual (realizarea feedback-ului), pe grupe de elevi (rezolvarea unor sarcini de lucru);

Bibliografie: Manual pentru cultur de specialitate, domeniul mecanic, ing. Adriana Popescu, Editura didactic i pedagogic, 2004, Bucureti; Auxiliare curriculare - www.edu.ro; Tabel de specificare a corespondenelorEtapele lecieiObiective operaionaleConinutul informaional i aplicativ detaliatActivitatea de nvare

Activitatea profesorului i strategiile folositeActivitatea elevului

1. Moment organizatoric

3 minute Asigurarea condiiilor optime pentru desfurarea orei; ConversaiaExerciii de nclzire pentru asigurarea climatului favorabil n clas; Elevii de serviciu informeaz diferite aspecte: absene, etc.;

2. Verificarea cunotinelor anterioare

8 minute; Reactualizarea noiunilor eseniale studiate n lecia anterioar; V rog s v reamintii n ce constau asamblrile demontabile?

- sunt asamblrile care permit montarea i demontarea repetat a pieselor fr deteriorarea lor.

Corect, v rog s enumerai cteva tipuri de asamblri demontabile.

Cu uruburi, aibe, piulie, tifturi.

DA aceste tipuri le-am studiat pn n prezent. Conversaie de recapitulare i consolidare

Conversaie de verificare a cunotinelor; Elevii rspund ntrebrilor profesorului

3. Pregtirea aperceptiv

3 minute; Realizarea legturii dintre cunotinele anterioare i cele noi. V rog s v reamintii unde se folosesc tifturile?

- ca elemente de fixare a dou piese, ca elemente de siguran, contra desfacerii uruburilor i piulielor;

Da, i ca axe de articulaii.

Ce rol credei c au penele n procesul de asamblare?

- in cele dou piese ce se asambleaz mpreun.

Parial corect, penele transmit cuplul motor de la arbori la butucul roii sau invers.

Prin ntrebri bine alese ncearc s fac legtura cu lecia nou; Elaboreaz posibile rspunsuri;

4. Anunarea leciei i a obiectivelor

2 minute; Cunoaterea titlului leciei Azi vom nva despre asamblrile cu pene i cu arcuri, aplicaiile lor practice i operaiile pregtitoare i de montaj. Comunicare

Noteaz titlul leciei pe tabl; Noteaz titlul n caiete;

5. Transmiterea de cunotine noi

27 minute1. Identific aplicaiile asamblrilor cu pene i cu arcuri;

2. Identificarea principalelor operaii i de montaj pentru asamblarea cu pene. 3. Enumerarea operaiilor necesare montrii arcurilor. 4. Identific NTSM pentru operaiile de asamblare demontabil

Din cele prezentate v-ai dat seama c penele sunt organe de asamblare demontabile, cu form n general apropiat de prism, cu seciune constant (penele paralele) sau cu una din fee nclinat.

Arcurile sunt tot organe de maini destinate asigurrii unei legturi elastice ntre prile sau piesele unei maini, aparat sau dispozitiv. Unde ai ntlnit asamblri cu arcuri? - la maini pentru amortizarea unor ocuri;

Da, bine i la msurarea unei fore, la redarea unui lucru mecanic nmagazinat printr-o deformaie elastic prealabil, la msurarea unei fore.

Operaiile necesare pentru asamblarea penei n canalul arborelui sunt: 1. controlul canalului de pan, cu ablonul, conform fig. a, din fia de lucru, i cu un dispozitiv cu micrometru (fig. b);

2- controlul poziionrii suprafeelor penei i canalului butucului;

3. ajustarea penei, prin pilire;

4. controlul jocului dintre pan i fundul canalului de butuc;

5. montarea penei n canalul arborelui, prin presare, cu dispozitive speciale, evitndu-se lovirea cu ciocanul ce poate produce deteriorri ale penei sau ale pereilor canalului (fig.);

n ceea ce privete demontarea penei - se face ca n figura urmtoare:

Din ce material credei c sunt alctuite arcurile? - din oel;

Da, din fire sau bare din oel de arc, nfurate elicoidal pe o suprafa de baz;

Clasificarea arcurilor este ilustrat n figura urmtoare:

a. Cilindric cu seciune rotund;

b. Cilindric cu seciune ptrat;

c. Conic cu seciune rotund; Dac este necesar ca arcul s fie precomprimat la o anumit valoare, acesta se strnge ntr-un dispozitiv format din dou talere, aezate pe suprafeele de sprijin ale arcului. Ce credei c sunt arcurile n foi?

- arcuri formate din mai multe foi;

Da, se compun din una sau mai multe foi sau lame din oel de arc, de diferite forme.

Arcul lamelar simplu se utilizeaz ca resort de apsare la diferite dispozitive cu piedic, ex: mecanismul cu clichet din fig. urmtoare:

Arcul n foi multiple are foile suprapuse i strnse cu una sau mai multe brri (bride).

Montarea arcului n foi cuprinde urmtoarele operaii:

1. Montarea arcului

- ungerea foilor, ptr. micorarea frecrii;

- suprapunerea foilor, peste foaia principal;

- introducerea unui bulon central;

- strngerea foilor cu clem cu urub, conform figurii:

2. Asamblarea (montarea) arcului n ansamblul cruia i este destinat - prin prinderea ochiurilor foii principale, cu buloane, de suporturile ansamblului. V rog s identificai cteva norme de protecia muncii la asamblrile studiate azi. V rog s v mprii n trei grupe de lucru, pentru rezolvarea unei sarcini de lucru foarte uoare. (sarcinile sunt precizate n rubrica activitatea elevului). Expunere

Descriere dup model;

Comunicare;

Brainstorming;

Demonstraie;

Expunere;

Descriere dup model;

Lucrul pe grupe de elevi;

Urmresc atent prezentarea profesorului

Noteaz unele informaii i urmresc atent prezentarea i exponatele prezentate.

Analizeaz individual fiele de lucru primite i exponatele primite i dau exemple practice din activitatea lor.

Prezint aplicaii ale procedeelor prezentate;

Elevii primesc individual fie de lucru care conin exemple de debitare manual i mecanic;

Elevii lucreaz pe trei grupe:

Grupa nr. 1: aplicaii ale asamblrilor cu pene; Grupa nr. 2:

Aplicaii ale asamblrilor cu arcuri;

Grupa nr. 3:

NTS la asamblrile demontabile cu pene i cu arcuri;

6. Realizarea feedback-ului i asigurarea reteniei

8 minuteConsolidarea noiunilor studiateTest cu alegere multipl Distribuie individual testele elevilor Rezolv sarcinile de lucru primite;

Solicit detalii organizatorice.

III. Criteriul de optimalitate

obiectivele propuse au fost ndeplinite;

timpul afectat pentru fiecare etap a fost bine dozat;

sarcinile de lucru propuse au fost accesibile elevilor, iar realizarea lor corect; nivelul clasei este mediu (rezult i din testele de evaluare iniial), elevii provin din mediu modest (nu au acas bibliotec personal, acces la Internet etc.), de aceea insist asupra detaliilor.

FIA DE LUCRU: ASAMBLRI CU PENE

ASAMBLRI CU ARCURI

Test de evaluare pentru realizarea feedback-ului

Identificai rspunsul corect

1. Ce nelegei prin noiunea de asamblri cu pene?

2. puncte; 2. Ce semnificaie are desenul i notaiile din figura urmtoare?

2 puncte;

3. Ce reprezint figura urmtoare?

2 puncte;

4. Arcul lamelar simplu se utilizeaz la.Specificai elementele constructive ale mecanismului:

2 puncte; Not:

- 2 puncte se acord din oficiu;

Barem de corectare1. penele sunt organe de asamblare demontabile, cu form n general apropiat de prism, cu seciune constant (penele paralele) sau cu una din fee nclinat. Penele, n timpul funcionrii ansamblului din care fac parte, transmit cuplul motor de la arbori la butucul roilor sau invers.

2 puncte; 2. Presarea penei n canalul arborelui:

1. pan; 2. arbore; 3. urubul presei; 4. prism;

2 puncte; 3. reprezint clasificarea arcurilor elicoidale:

a. Cilindric cu seciune rotund;

b. Cilindric cu seciune ptrat;

c. Conic cu seciune rotund;

2 puncte;

4. Mecanism cu clichet . 1. arc lamelar simplu, 2 roata cu clichet, 3. clichet.2 puncte; Mecanism cu clichet 1. arc lamelar simplu, 2 roata cu clichet, 3. clichet.

Arc n foi multiple

Montarea bridelor: 1. clema cu urub, 2. brida, 3. arc;

a. Cilindric cu seciune rotund;

b. Cilindric cu seciune ptrat;

c. Conic cu seciune rotund;

Extragerea penei din canal:

1. pan, 2. arbore, 3. urub cu inel;

Presarea penei n canalul arborelui:

1. pan; 2. arbore; 3. urubul presei; 4. prism;

Operaii de control n vederea mbinrii prin pene.

1. pan;

2. arbore;

3. urubul presei;

4. prism;

1. pan;

2. arbore;

3. urub cu inel;

1. arc lamelar simplu,

2 roata cu clichet,

3. clichet.

1. clema cu urub,

2. brida,

3. arc;

PAGE 8