plandelectiepisica

8
Plan de lecţie Clasa: A-VI-A Data: SUBIECTUL LECŢIEI: Mamiferele carnivore: Pisica. Tipul de lecţie: Predare, învăţare, evaluare. Prof. Cherciu Maricela Şc. „Traian Coşovei” -Tulcea Obiectivul de referinţă: Să stabilească relaţii între factorii de mediu şi diversitatea animalelor. Obiectivele operaţionale: - să observe, şi să recunoască mamifere aparţinând grupei studiate; - să evidenţieze adaptări ale acestor mamifere carnivore la mediul şi modul de viaţă; - să stabilească corelaţii între structură, funcţie şi mediul de viaţă; - să recunoască rase de pisici şi să evidenţieze importanţei mamiferelor carnivore în natură. - Metode şi procedee: observaţia, conversaţia euristică, desenul, ciorchinele, mozaicul. Mijloace de învăţământ: diascol, diapozitive „ Mamifere carnivore”, atlase zoologice, planşe, fişa de 1

description

plandelectiepisica

Transcript of plandelectiepisica

Plan de lecie

Clasa: A-VI-AData: SUBIECTUL LECIEI: Mamiferele carnivore: Pisica.

Tipul de lecie: Predare, nvare, evaluare.

Prof. Cherciu Maricela

c. Traian Coovei -TulceaObiectivul de referin: S stabileasc relaii ntre factorii de mediu i diversitatea animalelor.

Obiectivele operaionale: s observe, i s recunoasc mamifere aparinnd grupei studiate;

s evidenieze adaptri ale acestor mamifere carnivore la mediul i modul de via;

s stabileasc corelaii ntre structur, funcie i mediul de via;

s recunoasc rase de pisici i s evidenieze importanei mamiferelor carnivore n natur.

Metode i procedee: observaia, conversaia euristic, desenul, ciorchinele, mozaicul.

Mijloace de nvmnt: diascol, diapozitive Mamifere carnivore, atlase zoologice, plane, fia de evaluare, mulaje Dentiia n serie animal,cri Mamiferele de pe Terra, portofoliile elevilor, fia de lucru.

Forme de organizare a colectivului: frontal, n perechi, individual, n grupuri mici.

inta: Deprinderea unor tehnici i abiliti de predare prin realizarea de activiti n grupuri mici care s faciliteze nvarea prin cooperare.

I. Desfurarea leciei:II. Moment organizatoric: - notarea absenelor;

- prezentarea, repartizarea materialelor;

- pregtirea meselor i asigurarea unui climat afectiv n clas. II. Reactualizarea cunotinelor anterioare:

Folosind Metoda ciorchinele,voi cere elevilor s-i reaminteasc adaptrile crtiei la mediul de via subteran.

Elevii vor enumera aceste caractere i se vor nota pe tabl.

Prin activitate frontal, elevii vor rspunde la ntrebri: Dup modul de hrnire, ce fel de mamifer este crtia ?. Cum recunoatem mamiferele insectivore ?. Ce alte mamifere insectivore mai cunoatei?.

Cu ajutorul mulajului vor descrie dentiia la crti i o vor compara cu cea de la oprl.III. Captarea ateniei i enunarea obiectivelor:

Dup anunarea titlului lecie i a obiectivelor voi prezenta o serie de diapozitive, plane cu mamifere carnivore aparinnd grupei pe care o vom studia (ex. pisica, rsul , lupul, cinele, vulpea , jderul, etc.) . Voi cere elevilor s le recunoasc. ntrebri: Putei spune crei grupe de mamifere aparin ele ?.

Cunoatei vreo ras de pisici?Voi da citire unui scurt fragment din Pisica slbatic de Ion Agrbiceanu. Eu ieeam cu puca la vntoare s prind vreun obolan i m cuibrii ntr-un tufi destul de departe de stejarul n care se arta uneori ma cea slbatic. Atept mult vreme pn ce aud din pdure: op-op, op-op! Apoi iar linite i iar op-op!Mi-am pregtit puca pentru tras, tiam c ndat se va arta iepurele. Nici grij nu aveam la stejarul cel stufos, cnd vd c iepurele ias n poian chiar sub el. St omuor, nal capul, ascult cu urechile lungi, i se mic nrile ca o alt vietate, i mai opie de vreo dou-trei ori.

Chiar bine ieise-n lumin de sub crengi i pun arma la ochi. Dar n clipa aceea nu mai vd iepurele, ci un ghem ce se zvrcolea i se zbtea n trifoi, cnd de o parte cnd de alta, cnd vedeam picioare, cnd spinare. Era o ncletare pe via i pe moarte, care inu mult vreme. Iepurele era oldan bun, tnr, plin de putere, i pn nu-i putu rupe ma cea slbatic grumazul, nu se ddu btut. IV. Dirijarea nvrii:

- voi mpri elevii n grupe de cte patru,

- cu ajutorul jetoanelor numerotate de la 1-4, pe care le-au extras , cer experilor s se regrupeze ( cei cu nr.1 la o mas de lucru ; cei cu nr.2 la o mas de lucru i aa mai departe);- fiecare grup primete cte o fi de lucru , cu sarcini precise, ( Vezi ANEXA 1);

- le voi explica ce importan are fiecare n cadrul grupului i c va fi necesar cooperarea n vederea reuitei fiecrei grupe;

- le voi explica c fiecare se va ntoarce la grupa sa, i c de bagajul de cunotine al fiecruia depinde realizarea posterului. Fiecare grup de experi rezolv sarcinile primite,realizeaz posterele folosindu-se de materialele didactice pe care le au la dispoziie ( plane, manuale, atlase, mulaje.

V. Obinerea performanelor:

Se afieaz posterele.

Prezentarea posterelor , realizate de fiecare grup n parte, cu ajutorul experilor, corectarea i completarea acestora.

Elevii i noteaz n caiete i se realizeaz schema leciei.

Voi prezenta rasele de pisici i le vom observa cu ajutorul atlasului.

VI. Asigurarea feed- back-ului:

Elevii vor completa Fia de evaluare (Vezi ANEXA 2)ANEXA 1

FI DE LUCRU Expert 1. Observai i notai, pe scurt , caracterele de recunoatere al pisicii.Expert 2. Cu ajutorul manualului i a mulajului Dentiia la mamifere , redai dentiia i modul de hrnire la pisic.Expert 3.

Rasele de pisici. nmulirea la pisic.Expert 4.

Folosind atlasele, notai alte 3-4 mamifere carnivore i descriei-le pe scurt.

Fia de evaluare (Anexa 2)

1. Enumerai cel puin patru mamifere carnivore:

- . 2 puncte 2. Redai cel puin trei caractere de adaptare ale pisicii la modul de via prdtor:

...

6 puncte3 Gicitoare Cine ndgete focul i-i spal mereu cojocul,

Toarcen-truna cu mult spor

Fr furc i fuior?.

............................... 1punct Oficiu =1p

SUCCES !

PAGE 5