PLAN LECTIE- Evaluarea_afacerii

9
PROIECT DIDACTIC 1. Date generale Unitatea de învăţământ - Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” din Sibiu Profesor – Macovei Carolina Data – 27. 03. 2015 Clasa - a X-a G Disciplina - Educaţie antreprenorială Unitate de învăţare– Iniţierea şi derularea unei afaceri Tema Evaluarea afacerii. Principii de evaluare a firmei Tipul lecţiei - mixtă, de verificare, transmitere de cunoştinţe Timp alocat – 50 min. 2. Obiectivele instruirii a) Competenţe generale: - Utilizarea conceptelor specifice educaţiei antreprenoriale pentru explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaţă reală. - Aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare. - Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice. - Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare. 1

Transcript of PLAN LECTIE- Evaluarea_afacerii

Page 1: PLAN LECTIE- Evaluarea_afacerii

PROIECT DIDACTIC

1. Date generale

Unitatea de învăţământ - Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” din SibiuProfesor – Macovei CarolinaData – 27. 03. 2015Clasa - a X-a GDisciplina - Educaţie antreprenorialăUnitate de învăţare– Iniţierea şi derularea unei afaceriTema – Evaluarea afacerii. Principii de evaluare a firmeiTipul lecţiei - mixtă, de verificare, transmitere de cunoştinţeTimp alocat – 50 min.

2. Obiectivele instruirii

a) Competenţe generale:

- Utilizarea conceptelor specifice educaţiei antreprenoriale pentru explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaţă reală. - Aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare. - Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice. - Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare. - Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunităţii, privind iniţierea şi derularea afacerilor. - Utilizarea adecvată şi eficientă a resurselor, în funcţie de caracteristicile mediului economico-social. - Formarea de atitudini şi exersarea de comportamente  democratice si antreprenoriale. - Evaluarea schimbărilor şi a tendinţelor care intervin în mediul de afaceri.  

  b) Competenţe specifice:

C1 - Utilizarea adecvată a conceptelor specifice antreprenoriatului.

1

Page 2: PLAN LECTIE- Evaluarea_afacerii

C2 - Definirea evaluării şi a evaluării unei întreprinderi. C3 - Enumerarea principiilor fundamentale de evaluare.C4 - Stabilirea nivelurilor de diagnosticare a firmei. C5 - Definirea lichidităţii, solvabilităţii, a cifrei de afaceri.C6 - Aprecierea modului în care întreprinderea îşi gospodăreşte resursele.C7 - Evaluarea posibilităţilor de derulare a unei afaceri proprii si profitabile, luând în considerare interesele comunităţii.

3. Strategia didactică

a) Metode şi procedee didactice: expunerea, dezbaterea, prezentare power-point, conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea;b) Mijloace de învăţământ: manual, fişe de lucru, fişa de feed-back, videoproiector.

Locul de desfăşurare: sala de clasa

Forme de desfăşurare a instruirii : frontal, individual, pe grupe

Bibliografia

- Educaţie antreprenorială – Manual pentru clasa a X-a, Editura Didactică şi Pedagogică, Natalia Lazăr şi Maria Mitrache- Programa şcolară pentru Educaţie antreprenorială – clasa a X-a, nr. 4598 / 31.08.2004

2

Page 3: PLAN LECTIE- Evaluarea_afacerii

4. Desfăşurarea lecţiei

SCENARIU DIDACTIC

MOMENTELELECŢIEI

COM. ACTIVITATE PROFESOR ACTIVITATE ELEV STRATEGIIMETODE FORME MIJL.

1 2 3 4 5 6 7MOMENT

ORGANIZATORIC( 1 min)

VERIFICAREA CUNOŞTINŢELOR

ANTERIOARE(5-7 min)

CAPTAREAATENTIEI şi

ANUNŢAREA NOII TEME(1 min)

DIRIJAREA INVĂŢĂRII

(30 min)

C1

C2

- se stabileşte prezenţa- se asigură existenţa bazei materiale- se aşează elevii pe grupe

Se realizează pe bază de întrebări:- Ce este planul de afaceri şi care

este importanţa acestuia?- Enumeraţi resursele necesare

realizării unei afaceri

- Enumeraţi sursele de obţinere a banilor necesari pentru demararea unei afaceri?- Precizaţi elementele capitalului fix

şi ale capitalului circulant.

Se anunţa titlul noii teme: „Evaluarea afacerii. Principii de evaluare a firmei”

Evaluarea unei întreprinderi presupune stabilirea valorii afacerii la un moment dat, măsurarea avuţiei reale, a potenţialului acesteia de a-şi mări bogăţia în perioada imediat

Elevii răspund la auzul numelui lor, se pregătesc pentru lecţie. Sunt solicitaţi sa se organizeze în 3 grupe în funcţie de stilul de învăţare.

Elevii răspund la întrebări.

Elevii notează in caiete titlul lecţiei.

Elevii definesc evaluarea având în vedere cunoştinţele interdisciplinare

Conversaţia Frontal

- catalog- pix

- caiet- pix

Video-proiector

3

Page 4: PLAN LECTIE- Evaluarea_afacerii

C3

următoare .

Profesorul atrage atenţia asupra a cinci principii fundamentale care stau la baza activităţii de evaluare a afacerii:1.Valoarea întreprinderii depinde direct de performanţa acesteia de a genera în viitor fluxuri pozitive. (fluxuri reale, de bunuri şi servicii şi fluxuri monetare)2.Piaţa determină rata de fructificare (rentabilitate) a capitalului aşteptată de investitor, ştiut fiind faptul că forţele pieţei: rata dobânzii la creditele pe termen scurt şi lung, raportul cerere-ofertă pe piaţa investiţiilor şi a întreprinderilor, categoria de cumpărători, motivaţia şi „filosofia” lor de a face investiţii, determină ratele reale de fructificare a capitalului.3.Valoarea întreprinderii este estimată la un moment dat de timp, în funcţie de informaţiile existente şi de previziunile făcute în legătură cu evoluţia întreprinderii.4.Valoarea întreprinderii este echivalentă cu valoarea prezentă a tuturor fluxurilor viitoare anticipate. Cu cât incertitudinea cu

Elevii urmăresc prezentarea video. Cei cu stil de învăţare vizual citesc cele cinci principii sesizate de profesor. Elevii cu stil de învăţare auditiv pun întrebări:- La ce se referă fluxurile economice pozitive? Elevii cu stil de învăţare practic răspund la întrebări.

Elevii precizează care sunt forţele pieţeiRăspund la întrebările profesorului:- Ce este dobânda?- De ce rata dobânzii influenţează demararea unei afaceri? - Consumatorii pot influenţa existenţa unei afaceri?

Elevii dau exemple de firme nerentabile.

Conversaţia

Conversaţiaeuristică

Frontal

Individual

Frontal

Video-proiector

Video-proiector

4

Page 5: PLAN LECTIE- Evaluarea_afacerii

C4

privire la performanţele viitoare ale întreprinderii este mai mare, cu atât riscul perceput este mai mare şi valoarea întreprinderii va fi mai mică.5.Cu cât este mai mare valoarea activelor tangibile, cu atât este mai mare valoarea întreprinderii. Valoarea include contribuţia terenurilor, clădirilor, maşinilor, echipamentelor, precum şi alte elemente intangibile. (goodwill)

Profesorul enumeră nivelurile de diagnosticare a firmei:a. comercial - estimare a pieţei actuale şi potenţiale, a poziţiei firmei pe piaţă;b. juridic - analiza aspectelor legale privind activitatea firmei evaluate;c. operaţional – analiza factorilor tehnici, a tehnologiilor de fabricaţie, precum şi a organizării activităţii operaţionale;d. resurse umane şi management – cunoaşterea de către evaluator a resurselor umane şi a potenţialului de management, gradul de realizare a criteriilor de performanţă;e. economico-financiar – se analizează în ce măsură întreprinderea este rentabilă şi dacă

Elevii explică ce sunt activele tangibile.

Elevii cu stil de învăţare practic desenează la tabla schema nivelurilor de diagnosticare.

Explicaţia

Metoda ciorchinelui

Frontal

Individual

Video-proiector

TablaCreta

5

Page 6: PLAN LECTIE- Evaluarea_afacerii

REALIZAREA FEED-BACK-ului

(10 MINUTE)

TEMA PENTRU ACASĂ

( 1 MIN.)

C5

C6

C7

există posibilitatea dezvoltării şi diversificării afacerii.

Profesorul enumeră indicatorii de evaluare a afacerii: lichiditate, de acoperire financiară, de profitabilitate şi de activitate.

Se definesc şi se explică indicatorii de evaluare a afacerii.

Se distribuie fiecărui elev un test de autoevaluare. Profesorul verifica testele şi argumentează notele şi stabileşte rezultatele pe clasa (procentual).

Identificaţi căile de creştere a cifrei de afaceri

Elevii calculează cifra de afaceri, profitul, rata profitului.

Elevii rezolvă testul.

Problematizarea

Fişe de lucruCalculator

Test de auto-evaluare

6

Page 7: PLAN LECTIE- Evaluarea_afacerii

7