Plan de Lectie Sintaxa Propozitiei
Transcript of Plan de Lectie Sintaxa Propozitiei
Proiect didactic
Data : Clasa: a VI-aŞcoala: Liceul teoretic „Horia Hulubei”, MagureleObiectul: Limba şi literatura românăPropunător: Stroe IonelaSubiectul: Sintaxa propoziţieiTipul lecţiei: mixtăLocul lecţiei în modul: I ( actualizarea definiţiei propoziţiei şi a părţilor de propoziţie; clasificarea propoziţiilor)
Competenţe generale, sociale şi civice:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse Valori şi atitudini
1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii
2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate
3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social
1
4. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural
5. Dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală
Competenţe specifice
1.1. identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului global al acestuia 1.2. identificarea secvenţelor de dialog, de naraţiune şi de descriere dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii modului de structurare a acestora 1.3. sesizarea unităţilor lexicale necunoscute în fluxul vorbirii, în scopul clarificării acestora 1.4. sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enunţ şi/ sau a formelor lexicale 1.5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat2.1. înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral 2.2. selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare 2.3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical 2.4. adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/ situaţii de comunicare diverse 2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare3.1. identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text 3.2. recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ 3.3. identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar 3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate3.5. Folosirea unor tehnici/ strategii de lucru cu textul/ cartea
2
4.1. redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan 4.2. utilizarea, în redactare, a unor sinonime, antonime şi derivate adecvate temei date 4.3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice şi de punctuaţie 4.4. redactarea unor texte imaginative şi reflexive în scopuri şi în contexte variate
Obiective operaţionale:a) cognitive:
O.C.1.- să definească propoziţia;O.C.2. – să numească părţile de propoziţie dintr-o
propoziţie;O.C..3. – să identifice trăsăturile unei propoziţii;O.C.4. – să numească tipurile de propoziţii studiateO.C.5. – să alcătuiască o compunere cu titlul
„Codru şi viaţă” în care să folosească toate tipurile de propoziţii studiate şi să analizeze câte o propoziţie din fiecare tip după modelul de studiat în clasă;
b) afective:O.A.1. – elevii vor dovedi deschidere spre învăţarea problematizantă;O.A.2. – elevii vor fi interesaţi de comunicarea prin diferite feluri de propoziţii;
c) psihomotorii:O.P.M.1. – să-şi subordoneze acţiunile motorii intenţiei de comunicare;O.P.M.2. – să-şi dirijeze mişcările pentru a folosi în mod igienic materialul didactic;
Resurse:Bibliografice:
3
a) oficiale: Programa aprobată de MECI, Bucureşti, 2009;
b) metodico-didactice: Gherghina, Dumitru, Dănilă, Ioan, Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoala primară, gimnaziu şi liceu, Editura „DIDACTICA NOVA”, Craiova, 2005;
c) ştiinţifice: Boatcă, Silvestru, Gramatica limbii române, ediţia a II-a revăzută şi adăugită, Editura „Cartea şcolii”, Bucureşti, 1997; Dănilă, Ioan, Limba română – algoritmii analizei gramaticale, Editura „Egal”, Bacău, 2001
Metodologice:a) metode şi procedee:
▪ conversaţia;▪ explicaţia;▪ problematizarea;▪ exerciţiul;▪ tehnica „gândim împreună”;
b) mijloace de învăţământ: tablă, manual, caiete;c) forme de organizare: frontală, individuală, pe
grupe;Temporale: 50 de minute;Umane: clasa de elevi
4
SINTEZA LECŢIEI
EVENIMENTELE LECŢIEI
C.S. CONŢINUTUL ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE
METODE MIJLOACE FORME DE ORGANIZARE
EVALUARE
0. Moment organizatoric
- organizarea clasei
1. Captarea atenţiei
1.1 - prezentarea unei imagini utilizând diferite tipuri de propoziţii
Tehnica „gândim împreună”
Imagine FrontalăIndividuală
Analiza răspunsurilor
2. Enunţarea temei şi a obiectivelor
1.1.2.5.
- prezentarea subiectului lecţiei
Expunerea frontală
3. Actualizarea cunoştinţelor
1.4.2.1.2.2.2.3.2.4.
- reactualizarea cunoştinţelor referitoare la propoziţie şi la părţile de propoziţie
Conversaţia Frontală Analiza răspunsurilor
4. Prezentarea noii învăţări
1.4.2.4.3.4.
- exemple cu ajutorul cărora elevii îşi vor actualiza informaţii despre părţile de propoziţie;- exemple pentru a descoperi clasificarea propoziţiilor
Problematiza-reaConversaţiaExerciţiul
Planşe Frontală Analiza răspunsurilor
5
5.Dirijarea învăţării 1.1.
1.4.2.4.2.5.
- exerciţii de fixare a noilor cunoştinţe
ExerciţiulConversaţiaTehnica „gândim împreună”
Manualul Frontală Analiza răspunsurilor
6. Obţinerea performanţei
2.5.4.2.
- exerciţii pe baza noţiunilor acumulate
Exerciţiul Manualul FrontalăIndividuală Pe grupe
Analiza răspunsurilor
7.Feedbackul 2.1.2.2.2.42.5.
- valorificarea răspunsurilor Conversaţia Manualul Frontală Analiza răspunsurilor
8. Evaluarea 1.1.2.3. 4.1.4.3.
- aprecieri privind activitatea didactică
- fişa de evaluarefişă de evaluare
Foi Individuală
9. Retenţia 2.1.2.4.2.5
- realizarea sintezei lecţiei într-un cuvânt sau o propoziţie
ConversaţiaDiscuţia
Frontală Analiza răspunsurilor
10. Transferul 2.1.2.4.
- tema pentru acasă- consolidarea
cunoştinţelor
Discuţia Frontală
6
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentele lecţiei
Competenţe specifice
Conţinutul şi sarcini de învăţare
Metode Mijloace Forme de organizare
Evaluare
0. Moment organizatoric
- organizarea condiţiilor necesare desfăşurării demersului didactic;
1. Captarea atenţiei
2 minute
1.1 - prezentarea unui peisaj de natură;- discuţii pe baza peisajului, exprimarea părerilor proprii folosind diverse tipuri de propoziţii;
Tehnica „gândim împreună”
Imagine FrontalăIndividuală
Analiza răspunsurilor
2. Enunţarea temei şi a obiectivelor1 minut
1.1.2.5.
- vom vorbi despre propoziţie, tipuri de propoziţii şi părţi de propoziţie;
expunerea Frontală
3. Actualizarea cunoştinţelor 5 minute
1.4.2.1.2.2.2.3.2.4.
- reactualizarea cunoştinţelor referitoare la propoziţie şi la părţi de propoziţie (definiţie, trăsături, tipuri)
Exerciţiul,conversaţia
Frontală Analiza răspunsurilor
4. 1.4. - exemple cu ajutorul Problematiza- Planşe Frontală Analiza
7
Prezentarea noii învăţări
5 minute
2.4.3.4.
cărora elevii vor reuşi să definească propoziţia, să facă diferenţe între tipurile de propoziţii, să exemplifice şi să identifice părţile de propoziţie studiate;- notarea observaţiilor pe caiete;
reaConversaţia exerciţiul
răspunsurilor
5.Dirijarea învăţării
5 minute
1.1.1.4.2.4.2.5.
- exerciţii de fixare a noilor cunoştinţe, prin analizarea de propoziţii după modelul din manual;- exerciţii de analiză sintactică a diverselor părţi de propoziţie studiate;
Exerciţiul,ConversaţiaTehnica „gândim împreună”
Manualul Frontală Analiza răspunsurilor
6. Obţinerea performanţei
15 minute
2.5.4.2.
- exerciţii pe baza cunoştinţelor acumulate; - exerciţiile vor fi structurate pe diverşi itemi; - exerciţiile vor fi structurate diferit,
Exerciţiul Problematizarea
ManualColi
Individual Analiza răspunsurilor
8
urmărind o anumită parte a lecţiei; .
7.Feedbackul
5 minute
2.1.2.2.2.42.5.
- valorificarea răspunsurilor;- rezolvarea eventualelor divergenţe;
Conversaţia ManualColi
Frontală Analiza răspunsurilor
8. Evaluarea
7 minute
1.1.2.3. 4.1.4.3.
- aprecieri privind activitatea didactică;- test de evaluare formativă bazat pe întrebări referitoare la conţinutul lecţiei, completate de câteva exerciţii pentru a observa dacă procesul de instruire a avut succes;
Fişă de evaluare Foi Individuală
9. Retenţia
3 minute
2.1.2.4.2.5
- întrebări cu privire la conţinutul lecţiei;- realizarea sintezei lecţiei într-un cuvânt sau o propoziţie;
ConversaţiaDiscuţia
Frontală Analiza răspunsurilor
10. Transferul
2.1.2.4.
- tema pentru acasă, realizarea unei
Discuţia Frontală
9
2 minute
compuneri cu titlul: „O zi de vacanţă” în care să folosească toate tipurile de propoziţii studiate şi să analizeze câte o propoziţie din fiecare tip, după modelul de studiat în clasă;
10
Cursivul global
Obiective Sarcini didactice Instrumentar
Evaluare
O.C.1.- să definească propoziţia şi să identifice trăsături ale acesteia
S.1.O.C.1- Se dă textul: „ Ionel fugi repede la mama si o întrebă de sora lui.” Identificaţi propoziţiile din text.S.1.O.C.2. – Arătaţi felul lor.
Proble-matiza-rea
I.1.O.C.1- Se dă textul: „Am înţeles. Copilul va veni mâine?” Identificaţi propoziţiile din text.I.2.O.C.1.- Arătaţi felul lor.
O.C:2.-să identifice părţile de propoziţie studiate
S.1.O.C.2-Se dă propoziţia: „Soarele va răsări imediat.” Identificaţi părţile de propoziţie şi spuneţi prin ce părţi de vorbire sunt exprimate.
Discuţia
Conversaţia
I.1.O.C.2.- Se dă propoziţia „Am vorbit despre mama.” Identificaţi părţile de propoziţie şi spuneţi prin ce părţi de vorbire sunt exprimate.
O.C.3.- să alcătuiască o compunere cu titlul: „O zi de vacanţă” în care să folosească toate tipurile de propoziţii studiate şi să analizeze câte o propoziţie din fiecare tip, după modelul de studiat în clasă;
S.1.O.C.3. titlul: „O zi de vacanţă” în care să folosească toate tipurile de propoziţii studiate şi să analizeze câte o propoziţie din fiecare tip, după modelul de studiat în clasă;
Expune-rea
Analiza temei
11
12