Plan de Lectie - Economie

13
TEMA LECTIEI : VENITURILE DISCIPLINA: ECONOMIE CLASA : A XI-A TIPUL LECTIEI : Dobandire de cunostinte; Durata : 60 minute OBIECTIVE GENERALE : Să-şi formeze capacitatea de analiza si sinteza; Să-şi dezvolte deprinderile de utilizare a teoriilor economice ; Să-şi formeze obişnuinţele de alegere corespunzătoare a limbajului economic în abordarea sarcinilor de lucru; Să-şi exprime un mod de gândire creativ, în structurarea şi rezolvarea sarcinilor de lucru. OBIECTIVE OPERATIONALE Până la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: O1. Să exemplifice minim 2 metode de formare a veniturilor pentru fiecare factor de productie utilizand informatiile predate la clasa ; O2. Să distinga salariul net de cel real pe baza informatiilor predate la clasa,admitandu- se maxim 2 greseli de exprimare; O3. Să clasifice profitul in functie de minim 3 criterii pe baza informatiilor din manual; O4. Să rezolve minim 3 probleme corect aplicand formulele predate despre rata dobanzii (reala si nominala,simpla,compusa); O5. Să enumere minim 3 functii ale profitului in economia de piata folosind cuvintele proprii. METODE DE INVATAMANT: conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul ; 1

Transcript of Plan de Lectie - Economie

Page 1: Plan de Lectie - Economie

TEMA LECTIEI : VENITURILEDISCIPLINA: ECONOMIE CLASA : A XI-ATIPUL LECTIEI : Dobandire de cunostinte;Durata : 60 minute

OBIECTIVE GENERALE : Să-şi formeze capacitatea de analiza si sinteza; Să-şi dezvolte deprinderile de utilizare a teoriilor economice ; Să-şi formeze obişnuinţele de alegere corespunzătoare a limbajului economic în abordarea sarcinilor de lucru; Să-şi exprime un mod de gândire creativ, în structurarea şi rezolvarea sarcinilor de lucru.

OBIECTIVE OPERATIONALE Până la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

O1. Să exemplifice minim 2 metode de formare a veniturilor pentru fiecare factor de productie utilizand informatiile predate la clasa ;O2. Să distinga salariul net de cel real pe baza informatiilor predate la clasa,admitandu-se maxim 2 greseli de exprimare;O3. Să clasifice profitul in functie de minim 3 criterii pe baza informatiilor din manual;O4. Să rezolve minim 3 probleme corect aplicand formulele predate despre rata dobanzii (reala si nominala,simpla,compusa);O5. Să enumere minim 3 functii ale profitului in economia de piata folosind cuvintele proprii.

METODE DE INVATAMANT: conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul ;MIJLOACE DE REALIZARE: manual, slide-uri, fise de lucru ;FORME DE ORGANIZARE : activitate frontala interactiva, lucru individual ;METODE DE EVALUARE: evaluarea sistematica a activitatii, notarea raspunsurilor , aprecieri verbale ;

BIBLIOGRAFIE : MANUAL ECONOMIE CLS.A X-A,A XI-A – Ed.Economica, 2003,Bucuresti

1

Page 2: Plan de Lectie - Economie

SCENARIU DIDACTIC

Nr crt.

Obiective operationale

Momentelelectiei

Timp acordat

Activitate Metode si mijloace Tip de evaluareProf. Elevi

1

-

MOMENT ORGANIZATORIC

5min

Trecerea absentelor in catalog;Verificare existenta cretei, buretelui ;Verificare existentei pe bancile elevilor a caietului de clasa si a manualului de economie .

Preiau sarcinile propuse de professor

Conversatia OralaFrontala

2

-

CAPTAREA ATENTIEI SI TREZIREA INTERESULUI PENTRU LECTIE

5min Se va verifica prin sondaj tema . Daca problemele din tema nu au fost rezolvate de mai multi elevi , se vor efectua la tabla.

Raspund la intrebari

Conversatia OralaFrontala

3

-

PREZENTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE

2 min Se anunta titlul lectiei:“Veniturile” si obiectivele urmarite in timpul lectiei .

Noteaza in caiet titlul lectiei si retin obiectivele urmarite.

Expunere OralaFrontala

4-

REACTULIZAREA CUNOSTINTELOR DOBANDITE

5min Scurta recapitulare a cunostintelor dobandite anterior despre factorii de

Raspund la intrebari.

Conversatia OralaIndividuala

2

Page 3: Plan de Lectie - Economie

ANTERIOR productie.5

O1...O5 *)PREZENTAREANOILOR CONTINUTURI

30min Anexa 1. Noteaza in caiet, asculta, urmaresc expunerea.Sunt atenti si ajuta la deducerea formulelor.

Explicare, expunere/ mijloace:manual,slide-uri pentru formule

OralaFrontala

6 - REALIZAREA FEEDBACK-ULUI SI A PRECIZA-RILOR CE SE IMPUN

5min Intreaba elevii daca exista ceva ce nu au inteles.

Raspund la intrebarile adresate sau formuleaza altele noi.

Conversatia OralaFrontala

7 FIXAREA CUNOSTINTELOR

Se va face o scurta recapitulare a cunotintelor dobandite  :1. Care sunt principalele forme de venit?(Raspuns: Salariul, profitul, dobânda si renta)2. Cine obtine aceste venituri? (Raspuns:Posesorii factorilor de productie.)3. Care este factorul fundamental de care

Raspund la intrebarile adresate.

Conversatia Orala Frontala

3

Page 4: Plan de Lectie - Economie

depinde marimea veniturilor? (Raspuns:Productivitatea)

8 - EVALUAREAPERFORMANTEIELEVILOR

10min Se prezinta testul pentru sistemati- zarea cunostintelor. Se verifica realizarea lui de catre elevi si se analizea za rezultatele obtinute.

Rezolva testul, comenteaza rezultatele.

Exercitiul, conversatia/ mijloace : fise de lucru

ScrisaIndividual

9-

STABILIREA TEMEI PENTRU ACASA

3min Dicteaza paginiledin manual pentru rezolvarea temei.

Noteaza paginile din manual pentru tema.

Conversatia OralaFrontala

Anexa 1: Prezentarea continutului lectiei

Formele de venit în economia de piata au ca surse de formare fie munca, în cazul salariului,fie proprietatea, în cazul profitului, dobânzii,rentei.Ele sunt modalitati de a-i recompensa pe agentii economici pentru participarea lor la desfasurarea activitatii economice, în calitate de proprietari ai factorilor de productie.Salariul, profitul, dobânda si renta depind ca marime una de cealalta, astfel încât cresterea unei forme de venit poate determina reducerea altora (de exemplu, cresterea salariului, dobânzii sau rentei determina scaderea profitului).CONCEPTE• Salariul• Profitul• Dobânda• Renta

Salariul este venitul posesorilor factorului munca ca plata sau recompensa baneasca pentru munca prestata. El se formeaza pe piata muncii prin confruntarea cererii cu oferta de munca, iar marimea sa depinde de eficienta cu care

4

Page 5: Plan de Lectie - Economie

este utilizat factorul munca (productivitatea muncii). Profitul este un venit rezidual pe care îl obtin proprietarii mijloacelor de productie (bunurilor de capital) ca recompensa pentru utilizarea eficienta a acestui factor. Apare ca diferenta între valoarea vânzarilor unei firme (cifra de afaceri -C.A.) sau venitul total încasat si costul total. Profitul, este in cel mai restrins sens, venitul pe care il obtin agentii economici, ca produs al utilizarii capitalului. in sensul cel mai larg, profitul este cistigul pe care-l obtin agentii economici, ca surplus peste costul de productie.De aici, rezulta ca profitul este avantajul realizat in forma baneasca dintr-o actiune, operatie sau activitate economica. Prin urmare orice agent economic nu poate progresa, nu se poate dezvolta daca nu obtine profit.Privit ca diferenta intre pretul de vinzare si costul de productie profitul, mai precis profitul total are doua componente: profitul normal si profitul supranormal sau economic. Profitul normal reprezinta acea parte a profitului pe care o realizeaza si insuseste intreprinzatorul (agentul economic) in calitatea sa de proprietar al factorilor de productie. Ca venit al proprietarului care este si intreprinzator, profitul normal nu se include in costul de productie. Acesta corespunde venitului care ar reveni intreprinzatorului daca el ar inchiria capitalul sau altui intreprinzator, sau daca ar lucra ca salariat la acesta. Prin urmare, profitul normal reprezinta minimum de profit pe care o firma trebuie sa-l obtina pentru a functiona in continuare. in acest caz, nielul venitului total incasat se identifica cu cel al costurilor de oportunitate, ceea ce inseamna ca pe baza incasarilor se poate asigura continuarea activitatilor la aceiasi parametrii functionali.

Tipuri de Profit

Profitul normal, indiferent daca se investeste in factori de productie care intra in proprietatea intreprinzatorului sau agentului economic, in general are aceeasi natura, este consumat ca venit personal de catre acesta, facind parte din profitul total, dar intrind in costul de productie la fel ca orice cost. Exemplu :

Pentru intelegerea continutului profitului normal poate fi dat urmatorul exemplu: intr-un an venitul total al unui agent economic este de 500.000.000 u.m., din care 480.000.000 u.m. reprezinta costuri de productie cu factorii de productie utilizati. Agentul economic utilizeaza echipamente de productie si alti factori similari, pentru care obtine un profit de 80.000.000 u.m.

El poate inchiria echipamente de productie pentru un an unor terti de la care poate primi o chirie de 80.000.000 u.m., sau se poate folosi de echipamente de productie pe timp de un an, inchiriate de la terti, pentru care plateste o chirie de 80.000.000 u.m. tinand seama de cele trei ipostaze prezentate mai sus, rezulta ca cele 80.000.000 u.m. reprezinta profit normal, in timp ce 100.000.000 u.m. constituie profitul total, din care 20.000.000 u.m. este profit economic, adica 80.000.000 u.m. profit normal si 20.000.000 u.m. profit economic.

Daca intreprinzatorul, agentul economic n-ar fi proprietar de nici un factor de productie, inchiriindu-i pe toti, atunci el n-ar obtine profit normal, chiria platita tertilor, incluzindu-se in costul de productie, in calitate de cost real. Daca marfa astfel obtinuta s-ar vinde la un pret egal cu costul de productie, atunci el n-ar obtine nici un profit economic.

Dobânda apare ca venit pe care îl obtin bancile pentru creditele acordate (dobânda încasata - Dî) si deponentii, pentru depozitele bancare (dobânda platita - Dp). Se formeaza pe piata monetara (sau pe cea financiara, daca este vorba de dobânda obligatiunilor) prin confruntarea cererii cu oferta de credite.

5

Page 6: Plan de Lectie - Economie

Renta este forma de venit însusita de proprietarii de pamânt

(renta funciara), ai terenurilor sau ai altori factori rari, pentru contributia pe care factorul de productie natural o are la desfasurarea activitatii economice.

6

Page 7: Plan de Lectie - Economie

7

Page 8: Plan de Lectie - Economie

Anexa 2 : Evaluarea performantei elevilor

Fisa de lucru individuala

1. Enuntati care sunt principalele metode de formare a veniturilor. 2pct (Raspuns :distribuirea si redistribuirea)2. Enumerati modurile de remunerare a factorilor de productie cunoscuti. 2pct ( Raspuns: K- dobanda,profit ; L- salariu ; P- renta)3. Definiti salariul real. 2pct

8

Page 9: Plan de Lectie - Economie

( Raspuns:cantitatea de bunuri materiale si servicii de consum personal ce se poate cumpara cu salariul nominal net,la nivelul existent al preturilor bunurilor de consum.)4. Care este diferenta intre dobanda pasiva si cea activa? 2pct ( Raspuns: Dobanda pasiva este acordata deponentilor,dobanda activa este platita de debitori,de cei carora le-au fost imprumutati bani.)5. Ce importanta are salariul minim garantat la ora actuala ? (Raspuns: protectie sociala a angajatilor)

Timp acordat : 10 minute

Anexa 3 : Tema pentru acasaManual Economie- Editura Economica

pag. 77- probleme de rezolvatpag. 81 - probleme de rezolvat

Rezolvarea problemelor propuse:

1/pag 81 profitul brut = CA – CTCA= 150 mld lei, C mat = 80% CT, C sal= 20 mld lei, K folosit= 300 mld leiCT= 100 mld lei → pr brut = 50 md leipr net = pr brut – impozit pe profit (25% x pr brut) = 50 mld – 12,5 mld = 37,5 mld leiR pr /CA= 37,5 /150 = 25%R pr/CT = 37,5 / 100 =37,5 %R pr/k = 37,5/300 =12,5%

2/pag 77 I SR = I SN / IPC => SALARIUL REAL SCADE CU 28 %.

9