Părţi de vorbire neflexibile

21
PLAN DE LECŢIE I. Informaţii generale Data: 18. 05. 2012 Clasa: a VI-a B Unitatea de învăţământ: Şcola cu clasele I-VIII Boldeşti- Scăieni Propunător: Violeta-Mariana Şică Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi Literatura Română Unitatea: Descrierea în versuri Tema lecţiei: Părţi de vorbire neflexibile Tipul lecţiei: lecţie de consolidare II. Obiective Obiective operaţionale: Cognitive: O 1: sǎ alcǎtuiascǎ un scurt text pe baza unor cuvinte date; O2: sǎ recunoascǎ pǎrţile de vorbire neflexibile; O3: sǎ precizeze tipul adverbelor / prepoziţiilor / conjuncţiilor şi al interjecţiilor din texte date;

Transcript of Părţi de vorbire neflexibile

Page 1: Părţi de vorbire neflexibile

PLAN DE LECŢIE

I. Informaţii generale

Data: 18. 05. 2012

Clasa: a VI-a B

Unitatea de învăţământ: Şcola cu clasele I-VIII Boldeşti-Scăieni

Propunător: Violeta-Mariana Şică

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi Literatura Română

Unitatea: Descrierea în versuri

Tema lecţiei: Părţi de vorbire neflexibile

Tipul lecţiei: lecţie de consolidare

II. Obiective

Obiective operaţionale:

Cognitive:

O 1: sǎ alcǎtuiascǎ un scurt text pe baza unor cuvinte date;

O2: sǎ recunoascǎ pǎrţile de vorbire neflexibile;

O3: sǎ precizeze tipul adverbelor / prepoziţiilor / conjuncţiilor şi al interjecţiilor din texte

date;

O4: sǎ precizeze funcţia sintacticǎ, respectiv rolul pe care îl au pǎrţile de vorbire neflexibile;

O5: sǎ recunoascǎ situaţiile în care pǎrţile de vorbire neflexibile îşi schimbǎ valoarea

morfologicǎ, precizându-le noul statut;

O6: sǎ precizeze puncte comune / distincte ale pǎrţilor de vorbire neflexibile

Psihomotorii:

O1’: să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, tabla, spaţiul caietului, al fişelor de

lucru;

Page 2: Părţi de vorbire neflexibile

Afective:

O1’’: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;

O2’’: să participe cu interes la activitate;

O3 ’’: sǎ se autoevalueze corect, dovedind astfel obiectivitate.

III. Strategii didactice

a) Metode şi procedee:

mozaicul

învǎţarea prin cooperare

învǎţarea prin descoperire

exerciţiul

conversaţia

problematizarea

eseul de 5 minute

b) Mijloace de învăţământ:

fişe de experţi

fişe de evaluare

fişe de autoevaluare

c) Forme de organizare a activităţii:

activitate în grupe,

activitate în perechi

activitate frontală

d) Resurse şi managementul timpului:

- spaţiu de lucru: sala de clasǎ

- capacităţi normale de învăţare ale elevilor

- cunoştinţele lor anterioare

- timpul de învăţare: 50 minute.

Page 3: Părţi de vorbire neflexibile

e) Modalităţi de evaluare

evaluare frontalǎ

evaluare formativǎ

evaluare oralǎ

evaluare prin calificative

autoevaluare

Bibliografie

Anca Şerban, Sergiu Şerban, Limba şi Literatura Română. Manual pentru clasa a VI-a,

Editura All Educaţional, Bucureşti, 2005.

Page 4: Părţi de vorbire neflexibile

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei Ob.

oper

.

Tim

p

Conţinutul instructiv-educativStrategia didactică

EvaluareMetode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forma de organizare

1. Moment organizatoric 1’

se salută elevii, se notează absenţele, se pregătesc materialele necesare procesului didactic, se stabileşte ordinea

Conversaţia Activitate

frontală

2. Verificarea cunoştinţelor însuşite

anterior şi

captarea atenţiei O1

O2

10’

Elevii, împarţiţi în echipe

– grupuri de câte 4 – primesc câte o fişǎ de lucru pe care

vor descoperi seturi de cuvinte:

Echipa nr. 1 : aici, mâine, repede, departe, dificil.

Echipa nr.2 : pâş-pâş, of, mac-mac, ha-ha-ha, ah.

Echipa nr. 3: datoritǎ, cu, printr-o, fără, cu toţi.

Echipa nr. 4: deci, sǎ, dar, nici, deoarece.

(!) Cerinţa: Alcǎtuiţi o scurtǎ povestire amuzantǎ – de cel mult cinci rânduri – în care sǎ folosiţi şi cuvintele descoperite pe fişǎ. Alegeţi un titlu potrivit; precizaţi apoi valoarea morfologicǎ a cuvintelor de pe fişǎ.

Se citesc textele create de elevi şi, în funcţie de natura

morfo logicǎ a cuvintelor descoperite pe fişele primite,

Spargerea

gheţii

Jocul

didactic

Problemati-

zarea

fişe de lucru

Activitate

în echipe

formativă

frontală

orală

Page 5: Părţi de vorbire neflexibile

O1 ’’

O2’’

cele patru echipe primesc câte un nume: Adverbele

bogate, Interjecţiile zgomotoase; Prepoziţiile utile;

Conjuncţiile frǎţeşti.

Li se cere elevilor ca, pe parcursul orei, sǎ gǎseascǎ o

justificare pentru denumirea primitǎ.Problemati-

zarea

cartonaşe

cu numele

echipelor

Activitate

în echipe

foarte bine,

bine, etc

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

1’

Profesorul anunţǎ tema şi obiectivele lecţiei:

,,Astǎzi vǎ veţi consolida cunoştinţele despre

pǎrţile de vorbire neflexibile, despre clasificarea

acestora, rolul şi funcţia lor la nivel sintactic.’’

conversaţia

4. Dirijarea învǎţǎrii

O2

O3

O420’

Elevii împǎrţiţi în grupele anterior menţionate, primesc

fişele de experţi – Anexa 1 -

Rezolvǎ exerciţiile propuse şi desemneazǎ un

reprezentant al echipei care va prezenta pentru întreaga

clasǎ partea de vorbire studiatǎ, dupǎ urmǎtoarele

criterii:

conversaţia

exerciţiul

Activitate

în echipǎ

Observarea

sistematicǎ

a elevilor

Page 6: Părţi de vorbire neflexibile

O5

O1’

O6

- clasificare- funcţie sintacticǎ / rol la nivel sintactic- definiţie

Se realizeazǎ astfel fişele teoretice ale pǎrţilor de

vorbire neflexibile.

Se cere elevilor sǎ gǎseascǎ puncte comune şi

puncte diferite ale acestora.

Elevii justificǎ denumirea echipelor.

problemati-

zarea

explicaţia

Activitate

Aprecierea

rǎspunsurilo

r elevilor

5. Obţinerea performanţelor şi asigurarea feedback-ului

10’

Elevii primesc un test de evaluare – Anexa nr. 2 – pe

care îl vor rezolva în pereche. Se verificǎ frontal

testul, se corecteazǎ eventualele greşeli.

învǎţare

prin

cooperare test de

evaluare

în echipǎ

Activitate

în perechi

evaluare

formativǎ

scrisǎ

6. Evaluarea performanţelor

Se fac aprecieri legate de modul şi gradul de participare

a elevilor la lecţie, de calitatea rǎspunsurilor, aprecieri

generale şi individuale.

Observarea

curentă

Aprecierea

rǎspunsurilo

r elevilor

Page 7: Părţi de vorbire neflexibile

prin note

sau / şi

calificative

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului

5’

Elevii primesc o fişǎ de autoevaluare – Anexa nr. 3 –

pe care o completeazǎ.

conversaţia

explicaţia

activitate

individualǎ

8. Se fixează tema pentru acasă

O3’’1’

Se fixeazǎ tema: Alcǎtuiţi o compunere la alegere prin care sǎ dovediţi cǎ aţi înţeles rolul pǎrţilor de vorbire neflexibile.

fişe de

auto-

evaluare

autoevaluare

Page 8: Părţi de vorbire neflexibile

Anexa nr 1

1. Notează felul adverbului subliniat: a. Mihai merge agale. ……………… b. Ei au locuit aici. ………………c. Vor pleca mâine. ……………….

2. Ce parte de vorbire sunt cuvintele subliniate? Ce observaţi?a. Maria cântǎ frumos. ……………….b. Peisajul este frumos. ……………….c. Cel frumos a câştigat premiul. ............................

3. Corectaţi greşelile din textul urmǎtor. Ce observaţi? a. Elevii cei mai noi au răspuns cei mai bine. ……………………………b. Elena, cea mai atentǎ elevǎ, a rǎspuns cea mai corect.

Page 9: Părţi de vorbire neflexibile

1. Identificaţi prepoziţiile din textul urmǎtor. Precizaţi rolul şi tipul lor.

Dodo, căţelul meu, mi-a adus papucii de pe sub fotoliu şi s-a învârtit apoi pe lângă

bunica, sperând să se aleagă cu o bucată din friptura pusă la cuptor

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

2. Ce valoare sintactică are cuvântul subliniat? Ce observaţi?

Înainte, se zǎresc blocurile mari ale oraşului. ...................................................

Înaintea casei este o gradinǎ cu flori. ................................................................

Graţie colegilor, am reuşit sǎ iau o notǎ mare la test. .......................................

Balerina danseazǎ cu multǎ graţie. ...................................................................

3. Alegeţi varianta corectă:Dintru ∕ Dintr-un început a spus adevărul.Merge în spre ∕ înspre staţia de autobuz.S-a ascuns după ∕ dupe uşă.Ia cartea de pe ∕ după ∕ dupe masă.A căzut pă ∕ pe ∕ pi covor.

Page 10: Părţi de vorbire neflexibile

1. Recunoaşte conjuncţiile şi precizeazǎ rolul lor:

Andreea şi Maria sunt

colege. ....................................................................................................

Andra cumpǎrǎ mere şi

struguri. ................................................................................................

Cartea de limba românǎ şi cea de istorie sunt pe

bancǎ. ............................................................

Scriu şi ascult

muzicǎ. ................................................................................................................

2. Identificaţi conjuncţiile din textul următor . Ce observaţi?

“Voiam să scriu, la început, un roman. Dacă l-aş căuta acum în ladă, l-aş găsi. Dar

acum nu-l caut deoarece mă simt fericit, senin, uşor şi nu vreau să mă cuprindă tristeţea.”

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

3. Identifica conjunctiile din textele urmatoare, apoi precizeaza-le caracteristicile( alcatuire, rol in enunt) :

a) Cristina si Maria sunt prietene bune.b) Cosmin scrie, iar Gabi invata.

Page 11: Părţi de vorbire neflexibile

1. Notează câte 4 interjecţii care:Exprimă senzaţii sau stări sufleteşti: .........................................................................Reproduc sunete din natură ......................................................................................Exprimă sunete specifice animalelor ........................................................................Reprezintǎ formule de adresare ................................................................................Reprezintǎ cuvinte prin care se atrage atenţia: .........................................................

2. De obicei, interjecţia nu are funcţie sintactică.

Tii ,dar cald e!

• Sunt situaţii în care interjecţiile au funcţie sintactică. Precizeaz-o:

Hai acasă! ................................................................................................

Mircea e tra-la-la. ....................................................................................

S-a auzit buf ! în camera cealaltă. ..........................................................

3. Precizeazǎ valoarea cuvântului subliniat:

1) O văd în fiecare zi. .............................................................................

2) A cumpărat o bluză şi două fulare. ......................................................

3) O, tare scumpe au fost! ........................................................................

4) A fost o idee interesantă. .....................................................................

Anexa nr. 2

Page 12: Părţi de vorbire neflexibile

Test de evaluare

1. Identificaţi părţile de vorbire subliniate şi precizaţi funcţia lor sintactică: Chiar acum au venit de la cumpărături. Doar nu eşti numai tu singur în clasă. A mai venit cineva la petrecere.

2. Indicaţi ce parte de vorbire sunt cuvintele scrise cursiv în enunţurile de mai jos:Ei, ce mai zici ? .......................................................................................Ei o să meargă la pădure. .........................................................................Ia, pune mâna şi citeşte ! .........................................................................El ia o carte din raftul bibliotecii. ...........................................................

3. Construiţi propoziţii în care conjuncţia şi să lege : -elementele unui subiect multiplu ............................................................................... -elementele unui nume predicativ multiplu ............................................................... -două atribute ................................................................................................................. -două complemente ........................................................................................................

4. Prepoziţiile de mai jos însoţesc cuvinte în cazul:Mergeau înaintea coloanei.Se scutură din salcâmi frunze cărămizii.

S-a năpustit asupra lui. Am acţionat asemeni ei. Maşina a staţionat alături de magazin. Graţie ţie am câştigat concursul. Contrar părerii mele, s-a aventurat în expediţie.

Gândiţi ! Lucraţi în perechi ! Comunicaţi!

AUTOEVALUARE OBSERVAŢIILE PROFESORULUI

Page 13: Părţi de vorbire neflexibile

Mi-a plăcut cel mai mult

Nu mi-a plăcut

Pot sǎ rǎspund la o întrebare despre

Mai am o întrebare despre

Eu îmi dau nota……....... şi sunt

Anexa nr. 3