octombrie6.doc

13
PROIECT DIDACTIC GRUPA: Mijlocie TEMA ANUALĂ: Când/ cum şi de ce se întâmplă? TEMA PROIECTULUI: ”A sosit toamna” SUBTEMA: ”Fructe bune şi gustoase” TEMA ZILEI: „Merele vesele” TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare şi verificare de cunoştinţe CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE: Activităţi pe domenii experienţiale(ADE): - Domeniul om şi societate -Activitate practică:”Mere vesele”- asamblare şi lipire - Domeniul ştiinţă- Activitate matematică-Exerciţii cu material individual:”Alcătuire de grupe de obiecte după culoare şi mărime” Activităţi pe centre de interes (ALA): Joc de rol/bucătărie: ”Salată de fructe” Sarcini de lucru: -să cureţe fructele; -să utilize corect instrumentele de bucătărie primite; - să toace mărunt fructele; - să amestece ingredientele. Materiale : fructe, tocătoare, cuţite, şorţuleţe, şerveţele, boluri, zahăr vanilat şi frişcă,pahare şi linguriţe de unică folosinţă. 1

Transcript of octombrie6.doc

Page 1: octombrie6.doc

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MijlocieTEMA ANUALĂ: Când/ cum şi de ce se întâmplă?TEMA PROIECTULUI: ”A sosit toamna”SUBTEMA: ”Fructe bune şi gustoase”TEMA ZILEI: „Merele vesele”TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare şi verificare de cunoştinţe

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE:

Activităţi pe domenii experienţiale(ADE):- Domeniul om şi societate -Activitate practică:”Mere vesele”- asamblare şi lipire- Domeniul ştiinţă- Activitate matematică-Exerciţii cu material individual:”Alcătuire de grupe de obiecte după culoare şi mărime”

Activităţi pe centre de interes (ALA):

Joc de rol/bucătărie: ”Salată de fructe”Sarcini de lucru:-să cureţe fructele;-să utilize corect instrumentele de bucătărie primite;- să toace mărunt fructele;- să amestece ingredientele.Materiale : fructe, tocătoare, cuţite, şorţuleţe, şerveţele, boluri, zahăr

vanilat şi frişcă,pahare şi linguriţe de unică folosinţă.

Construcţii :”Lădiţe pentru fructe”Sarcini de lucru:- să comunice între ei pentru realizarea unui plan de construcţie;-să costruiască ladiţe mari şi mici utilizând trusa de construcţie ;-să coopereze în grup pentru realizarea construcţiei.Materiale: trusa de construcţii, fructe naturale şi artificiale, camion,

roabă, coşuri.

Ştiinţă: jocuri de masă, puzzle, perspicacitateSarcini de lucru :-să asambleze piesele lego în vederea obţinerii unor lădiţe ;

1

Page 2: octombrie6.doc

-să găsească drumul copilului către pomul cu mere ;-sa taie cu o linie elementele care nu fac parte din categoria fructelor.Materiale : piese lego, piese de mozaic, puzzle, fişe individuale, carioca,

creioane colorate.

Alfabetizare(Bibliotecă) : dezlegare de ghicitori despre fructe şi legume, citire de imagini despre toamnă, elemente de limbaj citit – scris

Sarcini de lucru :-să dezlege ghicitorile prezentate ;-să denumească şi să descrie elementele din imagini ;-să unească punctele pentru realizarea unui măr, să denumească şi să

coloreze fructul.Materiale : laptop, imagini cu aspecte de toamnă, fişe individuale,

carioca, creioane colorate.

Nisip şi apă: ,,Spălăm fructe ”Sarcina de lucru:-să spele fructele pentru salata de fructeMateriale: vase, fructe, serveţele.

Artă: ,,Pomul cu mere”- desen, ,,Coşuleţul ce mere”-modelajSarcini de lucru:-să deseneze mere de diferite culori şi mărimi în pom;-sa realizeze mere prin tehnica modelajului;Materiale: foi de hârtie, creioane colorate, plastilină, planşete, coşuleţe.

Activităţi de dezvoltare personală (ADP): deprinderi de autoservire, de ordine la masa de lucru.Întâlnirea de dimineaţă : ştirea zilei : ,,De vorbă cu Zâna Toamna’’Rutine : salutul, prezenţa, calendarul naturii.Tranziţii : deplasarea pe centre

SCOPUL ACTIVITĂŢII : Sistematizarea, consolidarea şi evaluarea cunostinţelor despre anotimpul

toamna; Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor matematice cu privire la

gruparea obiectelor după unul sau două criterii; Consolidarea priceperii şi deprinderii de a lipi şi asambla diferite

materiale pentru a realiza un accesoriu cu elemente de toamnă; Stimularea creativităţii, a inteligenţelor multiple, a lucrului în echipă, a

cooperării şi a toleranţei ; Dezvoltarea simţului practic şi estetic.

Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)

2

Page 3: octombrie6.doc

Domeniul om şi societate: activitate practică : “Mere vesele” Obiective operaţionale:

-să combine elementele primite pentru personalizarea merelor; -să folosească corect tehnicile de lucru însuşite anterior: lipire, asamblare ; -să parcurgă în ordine etapele de lucru în vederea realizării temei ; -să găsească utilitate obiectelor realizate în cadrul activităţii practice; -să păstreze ordinea şi disciplina pe tot parcursul activităţii ;

-să exprime sentimente de bucurie, satisfacţie, mulţumire în legătură cu activitatea desfăşurată.

Domeniul ştiinţă: Activitate matematică-Exerciţii cu material individual:”Alcătuire de grupe de obiecte după culoare şi mărime” Obiective operaţionale:

-să alcatuiască grupe de mere  după culoare şi mărime ;-să denumească grupele formate şi să le încercuiască prin gestul rotund ;-să realizeze sarcinile de lucru din fişa individuală ;-sa utilizeze un limbaj matematic adecvat.

STRATEGII DIDACTICE : Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia euristică,

exerciţiul, problematizarea, munca în echipă, jocul.Mijloace de învăţământ : măşti cu siluete de mere, elemente pentru

personalizarea fructelor şi decorarea lor, lipici, glitter-glue, şerveţele umede, CD cu muzică, calculator, coşuleţe cu siluete de mere roşii, galbene, verzi, mari şi mici, coşuleţe-suporturi pentru exerciţii, fişe de lucru individuale, creioane colorate.

FORME DE ORGANIZARE:-frontal -pe grupuri 

-individualDURATA : 60 min.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :1.«Revista Învăţământul Preşcolar 1-2/2010», Editura Arlequin.2. « Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar », Editura Didactica Publishing House, 2009.3.« Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari », Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2008.4. « Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor cu vârsta cuprinsă între naştere şi 6/7 ani » , 2008 

3

Page 4: octombrie6.doc

Sosirea copiilor la grădiniţă, explicarea şi îndrumarea la centrele de activitate, rezolvarea sarcinilor didactice.Centre deschise:

Joc de rol/Bucătărie: ,, Salată de fructe”Construcţii :”Ladiţe pentru fructe”Ştiinţă - jocuri de masă, puzzle, perspicacitateAlfabetizare(Bibliotecă) : ,,Surprizele toamnei ’’Nisip şi apă: ,,Spălam fructe ”Artă: ,,Pomul cu mere’’- desen, „Coşuleţul cu mere”-modelaj

După terminarea activităţii pe centre, copiii vor face curat la locul de joacă: „Am lucrat şi la centre fac curat!”Tranziţii: Către baie ne-ndreptăm

Mâinile să ne spălăm. Dăm cu apă şi săpun, Mai curaţi suntem acum!Rutine: Formarea deprinderilor igienico-sanitare.Micul dejun.Întâlnirea de dimineaţă începe cu salutul, realizându-se prin intermediul versurilor:

“ Dimineaţa a sositToţi copiii au venit!În cerc să ne adunămFrumos să ne salutăm.

Salutul: La semnalul dat, copiii se adună în cerc cu educatoarea pentru a se saluta: „Bună dimineaţa, fructelor! Bine aţi venit la grădiniţă!Astăzi veţi fi fructe din grădina Toamnei.De aceea veţi primi toţi în piept ecusoane cu mere roşii, verzi şi galbene.”În timp ce se împart ecusoanele, se recită versurile:

Mere, mere şi iar mereNe îmbie din panereMere, mere, merişoareGalbene, verzi, roşioare,Mai dulci sau mai acrişoare,Din livadă adunateŞi de Zâna Toamnă coapte.Despre ele ştie-oricinePline sunt de vitamine.Dacă-un măr pe zi mănânci,La doctor nu te mai duci!

4

Page 5: octombrie6.doc

Fiecare copil salută strângând mâna copilului de lângă el. Ultimul copil va saluta educatoarea, care la rândul ei va saluta copiii: ,,Bună dimineaţa, merişoarelor!”Se face prezenţa: „Câte fructe sunt astăzi la grădiniţă?” Se va stabili împreună cu copiii ziua săptămânii şi anotimpul, aspectele vremii din acea dimineaţă, se completează calendarul naturii. Tema noastră de astăzi se numeşte ,, Merele vesele”.Copiii vor cânta „Bate vântul frunzele”, apoi se vor regrupa pentru activităţile pe domenii experienţiale. Medalioanele îi vor ajuta pe copii să se grupeze la centre.

Unu-doi, unu-doi,Mergem toţi în pas vioiPrin livadă ne plimbăm,Fructele să le-adunăm.

Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu mere, astăzi vom realiza măşti pe care le vom folosi la sfârşitul zilei pentru carnavalul fructelor. La semnalul meu (o bătaie din palme) copiii închid ochii. Între timp voi aşeza coşuleţele cu surprize. La două bătăi din palme vor deschide ochii şi îi voi invita să descopere surprizele. Tranziţie: prezint modelul de mască copiilor şi le explic etapele realizării unui „Măr vesel”. Încălzirea musculaturii mâinilor se va realiza cu ajutorul unor exerciţii:

„Mâna este ca o floare Şi are cinci petale Închid pumnul şi-l desfac, Nu e greu deloc ce fac Mâna lebadă o fac Care dă mereu din cap Si cand soarele-a ieşit Poezia s-a sfârşit!” Spor la lucru!

După ce copiii vor realiza măştile, vor dansa şi vor cânta după o melodie de toamnă.Apoi, pentru a le răsplăti hărnicia, vor servi salata de fructe pregătită de ei.

5

Page 6: octombrie6.doc

SECVENŢELEACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV AL ACTIVITĂŢII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREA

1. Moment organizatoric

Pregătirea materialului pentru fiecare centru de activitate.Rutine : salutul, prezenţa, calendarul naturii.

Conversaţia Corectitudinea răspunsurilor.

2. Captarea atenţiei

Intâlnirea de dimineaţă : « De vorbă cu Zâna Toamna » Captez atenţia copiilor cu o scrisoare de la ZânaToamna. Anunţarea temei decurge din conţinutul scrisorii: „Eu sunt Zâna Toamnă Ce colind întreaga ţară Astăzi am venit la voi Peste câmpuri şi zăvoi. Din livadă, am înţeles Că fructe multe aţi cules! Pentru că este darnică şi bună, Zâna Toamna v-a pregătit în clasă pe mese materialele cu care astăzi veţi lucra.

Elementul surprizăZâna Toamna

ConversaţiaExplicaţia

Atenţia, promptitudinea răspunsurilor.

3. Enunţarea scopului şi a obiectivelor

Se anunţă tema activităţii în termeni accesibili : astăzi vom desfaşura o activitate care se numeşte: “Merele vesele”.Vor fi anunţate centrele pe care vor lucra şi anume:-centrul Artă unde vom realiza măşti cu mere vesele ;-centrul Ştiinţă, unde vom învăţa să formăm grupe de mere ;-centrul Joc de rol unde vom face o salată de fructe.Copiii se vor grupa pe centre în

Expunerea Atenţia cu care ascultă

6

Page 7: octombrie6.doc

funcţie de culoarea merelor din piept.

4.Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării

La activitatea matematică (DŞ)copiii vor intui materialul primit (mere mari şi mici, roşii, galbene şi verzi)şi-i voi solicita să le grupeze după culoare şi mărime.Voi insista să folosească gestul de încercuire cu degetul a grupelor formate.La activitatea practică (DOS) vor realiza lucrarea cu titlul ,,Mere vesele’’.Voi purta o scurta discuţie cu copiii referitoare la instrumentele de lucru pe care le vor folosi. Se realizează intuirea materialului (măştile-fructe, lipici, elemente decorative).Se va explica modul de realizare al lucrării :fiecare copil va combina şi asambla elementele primite pe care le va lipi în aşa fel încât să realizeze chipul unui măr vesel.Apoi masca va fi înfrumuseţată cu glitter glue.Se vor lua în considerare următoarele criterii: -respectarea tehnicilor de lucru-creativitatea şi originalitatea-finalizarea lucrăriiLa Jocul de rol copiii vor pregăti o salată de fructe.Copiii vor fi supravegheaţi, îndrumaţi şi ajutaţi acolo unde este cazul . Voi interveni cu explicaţii suplimentare acolo unde este nevoie, sugerând copiilor diverse soluţii.

ExerciţiulConversaţia

ExplicareaDemonstraţia

Mânuirea materialului după indicaţiile educatoareiRezolvarea corectă a sarcinilorRespecterea etapelor de lucru

Realizarea intuirii materialelor de către copii

Respectarea acurateţii lucrării

Felul cum cooperează şi se ajută între ei

7

Page 8: octombrie6.doc

5.Obţinerea performanţei

După desfăşurarea exerciţiilor de formare a grupelor de mere, copiii vor primi fişe individuale de lucru în care vor avea de rezolvat următoarele sarcini: să grupeze merele după culoare;să coloreze cu roşu merele mari şi cu galben merele mici.La activitatea practică după ce copiii au realizat chipul mărului, au libertatea de a decora măştile cu alte elemente şi glitter-glue în aşa fel încât să fie cât mai frumoase.

Problemati-zarea

Rezolvarea corectă a sarcinilor din fişele individuale de lucru

6. Realizarea feed-back-ului.

Copiii îşi vor pune măştile de carnaval, se vor aşeza în trei cercuri după culoarea acestora, vor cânta şi vor dansa cântecul”Toamna”.

Exerciţiul Interpretarea expresivă a copiilor şi executarea mişcărilor sugerate de text

7.Evaluarea Se va realiza evaluarea lucrărilor şi a salatei de fructe, evidenţiind efortul individual şi colectiv.

Aprecieri verbale

8. Încheierea În încheiere copiii vor servi salata de fructe pregătită de ei.

8