Notiuni de Vocabular 5

download Notiuni de Vocabular 5

of 5

description

bun

Transcript of Notiuni de Vocabular 5

Proiect de lecie

Proiect didactic

PROFESOR: .....................CLASA: a V-a

ARIA CURRICULAR Limb i comunicare

DISCIPLINA: Limba i literatura romn

SUBIECTUL: Noiuni de vocabular TIPUL LECIEI: Recapitulare DURATA: 50 minute;

OBIECTIVE CADRU :

Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral

Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris

Dezvoltarea capacitii de exprimare oral

OBIECTIVE DE REFERIN:2.1.S selecteze elementele de lexic adecvate situaiilor de comunicare4.2.S utilizeze n redactare sinonime , antonime i derivate adecvate temei date OBIECTIVE OPERAIONALE:

La sfritul leciei elevii vor fi capabili:

a) cognitive O1: s utilizeze sinonime i antonime n contexte diverse;O2: s alctuiasc familiile lexicale ale cuvintelor date;

O3: s recunoasc modul de formare al unor cuvinte;

O4: s identifice sufixele i prefixele n cuvintele derivate;

b) afective

Dezvoltarea curiozitii pentru nvarea limbii romne i a dorinei de exprimare corect;

STRATEGIA DIDACTIC:

a) Metode i procedee: nvarea prin descoperire , conversaia catehetic, explicaia, analiza gramatical.

b) Forme de organizare a nvrii : activitatea frontal alternativ cu activitatea independent individual.

c) Resurse: capacitile de nvare ale elevilor, cunotinele nsuite anterior.

d) Mijloace de nvare: plan, fie cu sarcini de lucru pentru elevi , testul de evaluare.

e) Bibliografie:

Metodica predrii limbii i literaturii romne n coal ,de Constantin Parfene , Iai , Editura Polirom , 1999

Metodica predrii limbii i literaturii romne , de Nicolae Eftenie , Piteti, Editura Paralela 45 , 2000

SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII1. Organizarea clasei: Asigurarea condiiilor optime pentru buna desfurare a leciei, notarea absenelor, pregtirea materialelor pentru or .2. Reamintirea subiectului i a planului recapitulrii: Astzi vom recapitula cunotinele despre vocabular dobndite pe parcursul orelor de limba romn din aceast unitate de nvare. Astfel nct la sfritul orei vei fi capabili s definii noiunile i s aplicai cunotinele dobndite. (obiectivele O1-O6)

3. Recapitualare i sistematizare :

Recapitularea cunotinelor despre noiunile de vocabular: Cuvntul unitate de baz a vocabularului; Cuvntul de baz. Cuvntul derivat. Rdcina. Sufixele. Prefixele. Familia lexical. (numai cuvintele formate prin derivare) Sinonime . Antonime) se va realiza cu ajutorul unei plane (anexa 1) Fiecare elev primete cte un bileel cu noiunea definit pe plan. Elevii citesc biletele i le lipesc n dreptul definiiei.

Al doilea set de bilete pe care l primesc elevii conine exemple pentru noiunile definite care vor fi lipite n cea de-a treia rubric pe plan, dup care, fiecare elev va da exemple proprii corespunztoare noiunii pe care a descoperit-o.

n continuare afiez o plan cu urmtoarele cerine:CuvntCuvnt derivat cu sufixCuvnt derivat cu prefixAntonimeSinonime

gras

a lcrima

a aprinde

credin

trist

prieten

dulce

4. Concluzii

Discuii cu elevii asupra cunotinelor recapitulate . Aprecieri ale profesorului

5. Asigurarea reteniei i transferului

Tema

Elevii vor termina fia cu tabelul nceput n clas la care vor putea aduga unul , dou cuvinte.Anexa 1DEFINIIANOIUNEA DEFINITEXEMPLE

Elementul de baz al comunicrii

Totalitatea cuvintelor dintr-o limb

Cuvinte vechi, care nu se mai folosesc

Cuvinte care se utilizeaz numai n anumite regiuni

Cuvinte noi mprumutate din alte limbi

Mijloc intern de mbogire a vocabularului

Se adaug la sfritul rdcinii pentru a forma un cuvnt nou

Se adaug la nceputul rdcinii pentru a forma un cuvnt nou

Toate cuvintele obinute prin derivare de la un cuvnt de baz

Cuvintele cu form diferit i neles identic sau asemntor

Cuvintele cu form diferit i neles opus

Biletul 1

CUVNTUL

LEXICUL

ARHAISME

REGIONALISME

NEOLOGISME

DERIVAREA

SUFIXE

PREFIXE

SINONIME

ANTONIME

FAMILIE LEXICALBiletul 2

Carte, mas, acum, vara, a merge

Sor, zi, frate, bine, frumos, a scrie

Postelnic, antiriu, ilic, giubea

Barabul, cucuruz, perj, ciubot

Computer, week-end, hot-dog

-ar, -ist, -giu, -os

dez-, in-, re-, ne-

tnr: tineresc, ntinerit, tinerel

zpad nea omt; pom copac

cald rece; bun ru; mic mare

frunzuli, desfrunzit, nfrunzit.

Numele

Test de evaluare sumativ

1. nlocui adjectivul slab din urmtoarele enunuri cu sinonimul potrivit. Alegei ntre: jigrit, nepregtit, palid, usciv.

Ion este slab la matematic. (.....................................)

George este nalt i slab. (........................................)

Cinele era slab i nprlit. (.....................................)

Lumina slab a lmpii cdea pe o mas mic. (........................................)

2. nlocuii cu antonime cuvintele subliniate n textul urmtor.

Camera era luminoas /.............................. . Geamurile mari/............. i curate /................ lsau s ptrund prin perdelele subiri /..................... razele calde/.............. ale soarelui.

3. Dai cte dou exemple de cuvinte derivate cu :

a) prefixele

in- .......................................; ................................................

dez- .......................................; ..................................................

b) sufixele

-ist .........................................; ....................................................

- oi .........................................; ...................................................

4.Dai exemple de dou regionalisme i dou neologisme:

R ..................................................... N.......................................................

...................................................... ........................................................

5. Alctuii familia lexical a cuvntului frumos (patru termeni):

......................................................................................................................................................................................................................................................................................

6. Precizai cum s-a format cuvntul ngndurat.

...........................................................................................................................................PAGE 2