Nadia_Nr.formate Din Zeci,Proiect de Lectie

6
Şcoala Gimnazială Nr. 56 Nadia FLOREA DATA: 21.01.2012 CLASA: I F DISCIPLINA: Matematică TEMA LECŢIEI: Numerele naturale de la 0 la 100. Numere formate din zeci TIPUL LECŢIEI: mixtă SCOPUL LECŢIEI: derivate din O.R. 1.1., 1.2, 1.3, 2.3. - Consolidarea cunoştinţelor referitoare la numerele naturale 0-100 - Formarea priceperilor şi a deprinderilor de scriere, de formare şi de comparare a numerelor 1.1. sa înteleaga sistemul zecimal de formare a numerelor (din zeci si unitati), utilizând obiecte pentru justificari 1.2. sa scrie, sa citeasca, sa compare si sa ordoneze numerele naturale de la 0 la 100; 1.3. sa efectueze operatii de adunare si de scadere în concentrul 0-30, fara trecere peste ordin; 2.3. sa sesizeze asocierea dintre elementele a doua grupe de obiecte, desene sau numere mai mici ca 30, pe baza unor criterii date; CONŢINUT INFORMATIV: 1. Exerciţii-joc, p. 23-25 manual, caiet special 2. Fişă de lucru cu sarcini diferenţiate 3. Fişă de evaluare 1

Transcript of Nadia_Nr.formate Din Zeci,Proiect de Lectie

Page 1: Nadia_Nr.formate Din Zeci,Proiect de Lectie

Şcoala Gimnazială Nr. 56 Nadia FLOREA

DATA: 21.01.2012CLASA: I FDISCIPLINA: MatematicăTEMA LECŢIEI: Numerele naturale de la 0 la 100. Numere formate din zeciTIPUL LECŢIEI: mixtă

SCOPUL LECŢIEI: derivate din O.R. 1.1., 1.2, 1.3, 2.3.- Consolidarea cunoştinţelor referitoare la numerele naturale 0-100- Formarea priceperilor şi a deprinderilor de scriere, de formare şi de comparare

a numerelor1.1. sa înteleaga sistemul zecimal de formare a numerelor (din zeci si unitati),

utilizând obiecte pentru justificari1.2. sa scrie, sa citeasca, sa compare si sa ordoneze numerele naturale de la 0 la

100;1.3. sa efectueze operatii de adunare si de scadere în concentrul 0-30, fara trecere

peste ordin;2.3. sa sesizeze asocierea dintre elementele a doua grupe de obiecte, desene sau numere mai mici ca 30, pe baza unor criterii date;

CONŢINUT INFORMATIV:1. Exerciţii-joc, p. 23-25 manual, caiet special2. Fişă de lucru cu sarcini diferenţiate3. Fişă de evaluare

Activități de învățare:- exercitii de grupare a unor obiecte (bile, betisoare);- exercitii de comparare a grupurilor de obiecte (bile, betisoare, puncte) prin diferite procedee;- jocuri de numarare cu obiecte în care grupele de câte 10 se înlocuiesc cu un alt obiect, respectiv un număr;- gruparea si regruparea obiectelor;- exercitii de descompunere a numerelor în zecile si unitatile din care sunt formate;- exercitii de reprezentare prin obiecte sau desene a numerelor; trecerea de la o forma de reprezentare la alta(din sistem numeric în reprezentare obiectuala a numerelor sau desene si invers);

1

Page 2: Nadia_Nr.formate Din Zeci,Proiect de Lectie

- exercitii de scriere si citire a numerelor de la 0 la 100;- exercitii de numarare cu pas dat, “înainte” si “înapoi”, cu si fara sprijin în obiecte sau desene; - exercitii de grupare si regrupare a obiectelor sau desenelor numarate în functie de „pasul „numararii;- exercitii de comparare si de ordonare a grupurilor de obiecte folosind procedee diferite.- exercitii de comparare a numerelor folosind diferite reprezentari ale acestora;

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

- să identifice un obiect, prin parcurgereaunui traseu, unind punctele date în ordine crescătoare;- să scrie numerele corespunzătoare desenelor;- să scrie numerele formate pe socotitoare;- să formeze grupe de 3, de 5 de 10 obiecte, notând numărul acestora;- să scrie numere formate din zeci în ordine crescătoare și descrescătoare;-să pună semnele corespunzătoare între perechile de numere;-să completeye axa numerelor din 10 în 10, până la 100;- să formeze grupe de câte 10 obiecte;-să precizeze numărul obiectelor pe care nu le-a putut grupa.

STRATEGII DIDACTICE:- METODE: conversaţia, problematizarea, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul.- MIJLOACE: jetoane cu cifre, legaturi cu betisoare, slideuri - videoproiector, fişe, ecusoane pentru aprecierea elevilor- FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe, pe perechi

BIBLIOGRAFIE: - ***, Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/învăţătorilor.

Curriculum pentru clasele I-II – Bucureşti, 2003. - Viorica Pârâială, D. D. Pârâială, C.G. Pârâială, Matematica, Manual pentru

clasa I, Iaşi, Ed.Euristica, 2009- Maria Gardin, colab., Matematica – culegere de probleme şi exerciţii, clasa I,

seria Mate 2000, Ed. Paralela 45, 2012, p.20-21

2

Page 3: Nadia_Nr.formate Din Zeci,Proiect de Lectie

Etapele lecţiei Conţinuturi StrategieMoment organizatoric.

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării activităţii în parametrii optimi; se pregăteşte materialul didactic în funcţie de succesiunea utilizării acestuia.

Captarea atenţiei Prezint coperta DVD Magia cifrelor de ed. EDU, cu precizarea ca daca se straduiesc sa rezolve sarcinile exercitiilor date, vor face cunostinta cu Testoasa – invatatoare.

Conversaţia

Reactualizarea cunoștințelor anterioare10 min

Calcul mintal rapid, simplu si in lant. Elevii raspund prin ridicarea jetoanelor cu cifrele corespunzatoare rezultatului calculat.Slide nr.1: lucram cu colegul de bancă:Unește punctele de la 1 la 30 și spuneți ce obținețiLa activitățile frontale, elevii care răspund și completează la tablă sunt recompensati cu un ecuson.Slide nr.2– activitate frontală:Numără obiectele de fiecare tip, apoi desenează pe socotitoare nr. Corespunzator.Slide nr.3 – Scrieți ce numere sunt formate pe socotitoare.Slide nr.4 Fisa de antrenament cu descompunerea numerelor, cu utilizarea semnelor <, > , =Slide nr. 5 – activitate frontală:Numărăm, descompunem, plasâm corect numerele pe Axa numerelor naturale.

Conversația de verificare

Exercițiul

Demonstrația

exercițiul

Anunţarea subiectului şi a unor obiective

Dirijarea învățării15 min.

- Slide nr.7 Numere formate din zeci: citirea mesajului lui Socotici.Pe planeta Marte, pot ajunge, numai dacă știu forma și scrie numere formate din zeci și pot explica formarea acestora prin gruparea obiectelor.

Elevii demonstrează formarea numerelor din zeci pe baza legaturilor cu bețisoare/scobitori, grupate câte 10 în fiecare legătură.

Conversaţia

Explicaţia

3

Page 4: Nadia_Nr.formate Din Zeci,Proiect de Lectie

Evaluarea cunoştinţelor10 min

Încheierea activităţii

Deschid caietul special la pagina nr.39 și rezolvă independent ex. Nr.2. Colaborează cu colegul de bancă, apoi verifică la tablă, prin proiectarea slide-ului nr. 8

Citesc și explic exercițiile următoare. Se verifică și se efectueaza oral 5, 6, și 7, exerciții care vor fi terminate acasă.

Impart fisa de evaluare si o fisa de lucru suplimentară, cu sarcina de a număra obiectele în perechi și de a scrie numerele pare și impare, obținute în tabelul aflat la sfârșitul fișei. Elevii lucreaza mai intai fisa de evaluare, sfătuindu-se cu colegul de bancă.Se autoevaluează, pe baza slide-lor nr. 9 și 10.Aprecieri asupra modului cum s-a desfăşurat întreaga activitate. Ecusoane pentru aprecierea elevilor.

Exerciţiul

Lucrul pe perechi

4