n

6
Proiect de lecţie Data: 11.11.08 Obiectul: Biologie (clasa a V-a) Tema lecţiei: Frunza Propunător: Atesan Diana Obiective cadru: O.C. 1 Obiective de referinţă: O.R. 1.1, 1.3 Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili: O.1: să cunoasca alcatuirea externa a unei frunze; O.2: să clasifice diferitele tipuri de frunze; O.3: sa inteleaga modificarile formei frunzelor datorita conditiilor de mediu; O.4: să recunoasca specii de plante dupa forma frunzelor. Metode şi procedee: conversaţia, observarea, învăţarea prin descoperire. Mijloace de învăţământ: manual, frunze uscate , planşe, imagini. Tipul lecţiei: de dobândire de noi cunoştinţe.

description

n

Transcript of n

Page 1: n

Proiect de lecţie

Data: 11.11.08Obiectul: Biologie (clasa a V-a)Tema lecţiei: FrunzaPropunător: Atesan DianaObiective cadru: O.C. 1Obiective de referinţă: O.R. 1.1, 1.3Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:

O.1: să cunoasca alcatuirea externa a unei frunze; O.2: să clasifice diferitele tipuri de frunze;

O.3: sa inteleaga modificarile formei frunzelor datorita conditiilor de mediu;O.4: să recunoasca specii de plante dupa forma frunzelor.

Metode şi procedee: conversaţia, observarea, învăţarea prin descoperire.Mijloace de învăţământ: manual, frunze uscate , planşe, imagini.Tipul lecţiei: de dobândire de noi cunoştinţe.

Page 2: n

Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor1. Organizarea lecţiei - verifică materialul didactic

- face prezenţa2. Captarea atenţiei - precizează tema lecţiei şi

obiectivele la nivelul de înţelegere al elevilor

- recunosc si observa frunzele

3. Reactualizarea cunoştinţelor

¤ Care sunt organele vegetative ale unei plante cu flori?¤ Ce tipuri de radacini cunoasteti?¤ Ce tipuri de tulpini cunoasteti?¤Care sunt functiile tulpinii?

¤ radacina,tulpina si frunza¤ pivotante,firoase,ramuroase¤ aeriene,subterane,acvatice¤ sustine frunzele,florile si fructele si conduce seva bruta si seva elaborata in tot corpul plantei

4. Dobândirea şi însuşirea de noi cunoştinţe

- prezintă materialul didactic respectiv frunzele uscate

¤ Unde credeti ca este produsa seva elaborata?- Frunza este principalul organ

vegetativ al plantei in care are loc prepararea hranei.

¤ Ce culoare are frunza si de ce?- Frunza este alcatuita din trei

parti:teaca,petiol si limb.- Teaca este partea inferioara mai

latita cu care frunza se prinde de tulpina.Petiolul este codita care sustine limbul.

¤ De ce au frunzele nevoie de aceasta codita?- Limbul este partea superioara

mai latita a frunzei si prezinta niste vinisoare numite nervuri.

¤ Priviti diferite tipuri de frunze.Ce forme poate avea limbul?

¤ Dar marginea limbului,este la fel la toate frunzele?- La numeroase frunze,aceste

crestaturi se adancesc formand lobi.

- Cand crestaturile limbului sunt foarte adanci,fiecare lob are o codita proprie. Acestea se numesc frunze compuse.

¤ Care este functia principala a frunzelor?

¤In frunze.

- noteaza definitia frunzei- studiaza frunzele uscate

¤ Verde,deoarece celulele sale contin foarte multe cloroplaste.

- observa cele trei parti

¤ Ca sa stea indepartate de tulpina pentru a putea primi cat mai multa lumina.

¤ Poate avea forma de ac la brad,pin;forma de panglica la grau,porumb;de lance la salcie;ovala la par;etc.¤ Nu, ea poate sa fie intreaga sau crestata.- observa lobii frunzelor de

vita de vie si stejar- analizeaza o frunza de castan

si observa cele trei parti componente ale acesteia

¤ De preparare a hranei.

Page 3: n

- Pe langa aceasta,mai exista frunze care au suferit modificari si indeplinesc alte functii:de exemplu,la dracila,unele frunze s-au transformat in spini; la mazare varful frunzelor s-a transformat in carcei.

¤ Ce rol au aceste frunze modificate in spini si carcei?- Exista specii de plante numite

carnivore la care frunzele sunt adevarate capcane pentru prins insecte sau alte animale mici.De exemplu: roua-cerului.

¤Spinii au rol de aparare iar carceii au rol de fixare a plantei.

5. Fixarea cunoştinţelor - scrie schiţa lecţiei pe tablă

¤ aplicaţii - manual¤ contribuie la realizarea schiţei lecţiei; copiază schiţa în caiete si realizeaza desenul frunzei.

6. Evaluare - fişa de evaluare ¤ răspund individual la întrebările de pe fişă.

Page 4: n

SCHITA LECTIEI:FRUNZA

Frunza = principalul organ vegetativ al plantei in care are loc prepararea hranei.Alcatuire: - teaca

- petiol - limb

Teaca = partea inferioara mai latita a petiolului,cu care frunza se prinde de tulpina -la unele plante,teaca este foarte dezvoltata deoarece petiolul lipseste(grau,porumb)

Petiolul = codita care sustine limbul -are rolul de a indeparta limbul de tulpina

Limbul = partea superioara a frunzei,mai latita,de culoare verde -prezinta niste vinisoare numite nervuri

Clasificarea frunzelor: Dupa pozitia nervurilor: -paralele -ramificate Dupa alcatuire: -complete,au teaca petiol si limb -incomplete,au teaca si limb iar petiolul lipseste Dupa forma limbului: -ac(molid,brad,pin) -panglica(grau,porumb) -lance(salcie) -ovala(mar,par) -inima(tei) Dupa marginea limbului: -intreaga(liliac) -crestata(tei) -lobi(stejar,vita de vie) Frunze: -simple -compuse: -palmat compuse(castan) -penat compuse(salcam)

Page 5: n

FISA DE EVALUARE

1.Completati enuntul urmator: Frunza este principalul organ ......al plantei,de culoare .......,in care are loc...... .

2.Enumerati partile unei frunze complete.3.Asociati planta cu forma corespunzatoare a limbului:

1. Brad A. liniara2. Salcie B. in forma de ac3. Loboda C. rotunda4. Grau D. ca o lance5. Plop E. triunghiulara6. Mar F. ovala