muzica

7
PROIECT DE LECŢIE Data: 18.03. Obiectul: Educaţie muzicală Subiectul lecţiei: Interpretarea vocal-corală din folclorul copiilor ”Cîntec de leagăn” Tipul lectiei: mixtă Subcompetenţe: să utilizeze nuanţa adecvată în cîntarea colectivă, potrivit conţinutului de idei şi caracterului melodiei; să îşi exprime impresia faţă de muzica audiată, prin utilizarea mijloacelor de exprimare specifice altor discipline. Obiective operaţionale: Să respire corect şi să execute exerciţiile de respiraţie şi cultură vocală; Să intoneze corect şi expresiv melodiile; Să perceapă şi să recunoască nuanţele în care sunt interpretate cîntecele sau piesele muzicale;

description

ggjmm

Transcript of muzica

Page 1: muzica

PROIECT DE LECŢIE

Data: 18.03.

Obiectul: Educaţie muzicală

Subiectul lecţiei: Interpretarea vocal-corală din folclorul copiilor ”Cîntec de leagăn”

Tipul lectiei: mixtă

Subcompetenţe:

să utilizeze nuanţa adecvată în cîntarea colectivă, potrivit conţinutului de idei şi caracterului melodiei;

să îşi exprime impresia faţă de muzica audiată, prin utilizarea mijloacelor de exprimare specifice altor discipline.

Obiective operaţionale:

Să respire corect și să execute exerciţiile de respiraţie şi cultură vocală;

Să intoneze corect şi expresiv melodiile;

Să perceapă şi să recunoască nuanţele în care sunt interpretate cîntecele sau piesele

muzicale;

Să audieze cu plăcere muzică, rezolvînd anumite sarcini didactice;

Metode şi procedee : instructajul, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, descrierea, demonstraţia, problematizarea, audiţia

muzicală, jocul didactic.

Page 2: muzica

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele lecţiei

Activitatea de învăţare Metode şi procedee

Mijloace de

învăţămîntEvaluareActivitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Activităţi introductive

Moment organizatoric

Pregătirea vocilor pentru cînt

Elevii sunt atenţi la propunerile învăţătorului şi le execută.

a) Exerciţii de respiraţie: Propun elevilor să-şi

imagine-ze o situaţie plăcută şi relaxantă (ex. că se afla la malul unui rîu), apoi le cer să execute cîteva exerciţii de respiraţie;

Inspiraţie - expiraţie: suflăm, pentru a ţine frunza în aer cît mai mult. Se inspiră profund, punînd o mînă pe abdomen;

Inspiraţie - expiraţie: expirăm cu un uşor sîsîit, fără să dăm drumul la aer deodată.

Suflarea fulgilor de păpădie!

b) Exerciţii de dicţie:„ Într-un lift, pe covoraş, Un pui mic de iepuraş Plînge că n-are curaj Să se urce la etaj.”Citeşte. Cere elevilor să repete după el cît mai clar, cît mai corect.

Corectarea ţinutei corpo-rale: spatele drept, privirea înainte şi braţele, fie atîr-nînd pe lîngă corp, fie pe bancă.

Elevii execută.

Elevii suflă, după ce au recepţionat ceea ce a demonstrat învăţătorul.

Observă, execută.

Observă, execută.Elevii repetă în cor după învăţător fiecare vers. Apoi, încă o dată, tot mai tare (încet – potrivit de tare– tare).

Conversaţia

Conversaţia

ExplicaţiaDemonstraţiaObservaţiaExerciţiul

Exerciţiul

ExplicaţiaDemonstraţiaObservaţiaExerciţiul

Versuri

Evaluare frontală,dar şi individuală

Evaluare frontală,dar şi

Page 3: muzica

Captarea atenţiei

2. Consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor

muzicale

c) Exerciţii de omogenizare, emisie vocală:

Claxonul maşinii:(pe aceleași note)

Ti ti ti ti ti

Pe versuri:„ – Cine e-n pădure?” ( cînt pe o linie melodică,).„ – Ursul e la mure!”

Joc didactic de ascultare „Vînătorii”: cu ochii închişi, copiii ascultă concentraţi, să „vîneze” cu auzul cît mai multe sunete sau zgomote.

Anunţ titlul lecţiei şi obiectivele lectiei;

Voi propune spre audiţie un colaj de cîntece şi anume:

1. Cîntec de leagăn, de W. A. Mozart;

Se va audia încă o dată colajul de cîntece, atenţionînd elevii să sesizeze în care dintre cîntece

s-a cîntat tare, încet sau potrivit de tare.Se ascultă anumite linii melo-dice şi se recunoaşte nuanţa, după mersul melodic:

Ascultă, apoi execută.

Ascultă intonaţia, apoi cîntă.

Ascultă linia melodică.Răspund pe aceeaşi linie melodică, respectînd nuanţa cîntată de mine:(1 – tare;2 – încet;3 – potrivit de tare)

Ascultă cu ochii închişi, concentrîndu-se.

Elevii cîntă, în cor, apoi pe grupe – băieţi, fete – respec-tînd nuanţele.Apoi, cîţiva elevi cîntă individual.

Exerciţiul

ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul

Exerciţiul

ExplicaţiaDemonstraţia

ExerciţiulProblematizarea

Explicaţia

DemonstraţiaExplicaţiaProblematizarea

Exerciţiu-joc

Exerciţiu-joc

individuală

Aprecieri frontale

Evaluare individuală

Page 4: muzica

- (Iepuraş, coconaş,A fugit peste imaş…)

-Învățarea cîntecului nou;

3. Obţinerea performanţelor şi

evaluarea

4. Încheierea lecţiei

Reluarea cîntării cu nuan-ţele potrivite.

Joc didactic muzical: „Eu cînt tare, tu încet!”

1. Cîntec de leagăn, de W. A. Mozart;

2. Rapsodia 1, de George Enescu (fragment).

Elevii au ca sarcină identificarea nuanţelor în piesele propuse spre audiere.

Se fac aprecieri generale; Acord calificative individuale.

Elevii ascultă, ridicînd bra-ţele în sus, cînd se cîntă tare şi pe lîngă corp, cînd se cîntă încet.

Elevii ascultă şi părerea mea de pe acelaşi scaun al participantului la lecţie.

ExerciţiulProblematizarea

Analiza

Evaluare frontală

Aprecieri generale;

Calificative individuale,

Recoman-dări