Muscalu Alina Proiect Didactic
-
Upload
ioanaalinastoica -
Category
Documents
-
view
51 -
download
8
description
Transcript of Muscalu Alina Proiect Didactic
ŞCOALA cu cls. I-VIII Slava Cercheza...............
P R O I E C T D I D A C T I C
DATA: 15.11.2010 CLASA: a VI-a PROPUNĂTOR: Prof. Muscalu Alina OBIECTUL BiologieSUBIECTUL CelenterateTIPUL.: predare- învăţare-evaluareUNITATEA DE INVATARE : Organisme pluricelulare inferioare
a) Competente specifice :
1.1 Identificarea unor grupe si specii de animale;1.4 Explicarea structurii si functiilor organismului unor vietuitoare3.1 Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice pe baza modelelor4.2 Utilizarea adecvata a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare
b) Obiective operaţionale:
O1 Sa prezinte mediul de viata al hidrei de apa dulce O2 Sa prezinte alcatuirea hidrei de apa dulce, specificand elementele esentiale O3 Sa descrie modul de hranire, respiratie si excretie a celenteratelor O4 Sa precizeze modul de inmultire O5 Sa cunoasca principalele specii de celenterate si importanta lor.
FORME DE ORGANIZAREa) a conţinuturilor: modulară
1
121234567
89
10111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940
3
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici
TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;
TIPURI, FORME,STRATEGII ŞI INSTRUMENTEDE EVALUARE :formativă, orală şi scrisă, individuală şi în grup, RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, observatia; - demonstratia; - conversatia euristica; - modelarea; - metoda Bingo; - metoda cadranelor.
b) materiale : fişe de lucru individuale şi pe grupe, atlase,manual, marker, coli, CD-uri, videoproiector, postere,. specifice disciplinei : -manual cls a VI.-a, Ed.Didactica si Pedagogica,.autori- Viorica Medan si Elena Comanescu c) bibliografice:
Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat.
Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev; Cunoaşterea elevului;
d) temporale: 50 minute
2
12123456789
1011121314151617181920212223242526272829303132333435363738
3
3
121
3
Organizarea didactica a succesiunii competentelor si a parcurgerii continutului
Etapele lectiei
Competente derivate
Activitati de predare - invatareContinut Timp Forme de
organizareResurse procedurale
Resurse materiale
Evaluare
1.Captarea atentiei
Metoda Bingo Prin aceasta metoda de dezghet profesorul realizeaza reactualizarea cunostintelor
6 min individualfrontal
metoda Bingo
fisa de lucrucareul prins pe tabla
proba scrisa
2.Anuntarea competentlor
Cu ajutorul unei ghicitori p. anunta titlut lectiei, prezinta competentele propuse si noteaza titlul lectiei pe tabla
2 min frontal expunereaexplicatia
tabla
3.Dirijarea invatarii
O1O2O3O4O5
P. organizeaza colectivul in 4 grupe Elevii primesc fise de documentare , atlase. Elevii studiaza subtema primita, citesc textul corespunzator si se consulta cu colegii de grupa. Membrii grupului sunt stimulati sa discute, sa puna intrebari, sa
10min pe grupe mici
metoda cadranelordescoperireaobservarea dirijata
fise de documentareatlasmanual
evaluarea activitatii din cadrul grupului
4
1212
345
3
descopere si sa noteze facandu-si propriul plan de idei
Etapele lectiei
Competente derivate
Activitati de predare - invatareContinut Timp Forme de
organizareResurse procedurale
Resurse materiale
Evaluare
4.Feed-back prin raportarea la competentele propuse cu solicitarea elevilor
O1O2O3O4O5
P. cere grupelor sa realizeze un miniposter pe coli colorate prin care sa redea notiunile studiate. Grupele prind pe un poster planul de idei realizat reunind toata lectia, liderul fiecarui grup prezentand rezultatele intregii clase
20 min
pe grupefrontal
descoperirea observarea dirijata metoda cadranelorexercitiul explicatia
coli coloratemarkerscociatlasmanual
evaluarea produsului activitatii- calitatea miniposterelor realizate
5.Obtinerea performantelor
P. cere elevilor sa rezolve un rebus in baremul de timp acordat. P. verifica modul de rezolvare si intervine cu explicatii daca este cazul
7 min individual exercitiul fisa de lucru
proba scrisa
6.Asigurarea retentiei
Elevii sunt solicitati sa completeze un bilet de iesire
3 min individual chestionar
5
12
12345
3
7.Incheierea lectiei
P. formuleaza aprecieri, observatii, recomandari referitoare la desfasurarea lectiei. Anunta continutul ce va fi parcurs la urmatoarea lectie. Noteaza elevii care s-au remarcat la ora.
2 min frontal
6
12
3
BINGO
Obiectiv: sa obtii in tabelul de mai jos linii completate cu notiunile invatate.
Poti castiga in doua feluri: prin completarea unei linii sau sa ai cat mai multe casute completate cand expira timpul alocat.
Castiga cine striga primul: Bingo!
Spongierii sunt animale……….
Mediul de viata……………….
Apa iese prin………..
Numeroase orificii numite……….
Cosuletele vibratile au celule cu ………………
Traiesc fixati pe………………
Cand au multa hrana se inmultesc prin ……………..
Spongierii sunt adevarate ………………..
Buretele……………
7
121
2
3456789
1011121314
151617
3
CHESTIONAR
1. Cel mai mult m-a interesat: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
2. Cel mai putin m-a interesat:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
3. As mai avea nevoie de clarificari in legatura cu urmatoarele aspecte: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
4. In timpul orei m-am simtit (bifati):
8
12
1
2
3456789
1011121314151617181920212223242526272829
3
9
121234
3