M.E.M.

download M.E.M.

of 13

Transcript of M.E.M.

Proiect didacticClasa: a II -aData: 03.03.2015Unitatea de nvmant: Scoala Gimnazial Storneti, Locaia Osoi PROF. NV. PRIMAR: Samson MdlinaDisciplina: Matematic i explorarea mediuluiUnitatea tematic : ,,Zone calde izone reci ale PmntuluiSubietul leciei: ,,nmulirea. mprirea. Fraci exerciii Tipul leciei: consolidare i sistematizare de cunotineSubiectul leciei : consolidarea i sistematizarea cunotinelor despre noiunea de fracii, nmulire, mprireDomenii integrate: Matematic i explorarea mediului Comunicare in limba romana Dezvoltare personalScopul leciei: consolidarea i sistematizarea cunotinelor despre noiunea de fracie, adunare repetat (nmulirea), scderea repetat (mprirea), formarea priceperii i deprinderii de a aplica cunotinele dobndite n efectuarea de exerciii i rezolvare de probleme.Competene specifice: Matematic i explorarea mediului 1.5. Efectuarea de nmuliri si impartiri n concentrul 0-1000 prin adunri/scaderi repetate 1.6. Utilizarea unor denumiri i simboluri matematice ( sum, total, termenii unei sume, diferenta,rest,descazut,scazator,factori, produs, cat, deimpartit , impartitor ,, =, +. -,x,:) n rezolvarea i/sau compunerea de probleme 5.2 Rezolvarea de probleme n care intervin operaii de adunare, scdere, nmulire sau mparire, cu sprijin n obiecte, imagini sau reprezentri schematice Comunicare n limba romn: 2.3. Participarea la dialoguri scurte, n situaii de comunicare uzual Dezvoltare personal:2.1. Recunoaterea emoiilor de baz raportate la experienele de via trite

Obiective operaionale:O1-s utilizeze corect notiunile matematice suma, termen, diferenta , scazator, descazut, factor, produs, demprit, mpritor, fracie, doime, ptrime;O2-s efectueze , oral, operaii de calcul matematic; O3-s calculeze respectnd ordinea efecturii operaiilor,folosind adunarea, scderea, nmulirea i mprirea ; O4- s determine termenul necunoscut dintr-un exerciiu dat; O5- s rezolve o problem cu dou operaii O6-s respecte normele de comportament n cadrul grupului.

Strategii didactice: a) Metode i procedee : conversaia, explicaia, exerciiul, observaia, problematizarea, metoda Lotus, labirintul; b) Mijloace de nvmnt: caiet de lucru, poster, ablon cu pinguin, fie de lucru,caiete,instrumente de scris,flipchart, scrisoarea lui Apolodor c) Forme de organizare : frontal, in perechi, individual.Durata: 45 minute

Bibliografie: *** Programa colar pentru disciplina Matematic i explorarea mediului, Aprobat prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013 Neacu Ioan, ,, Metodica predrii matematicii la clasele I- IV, E. D. P. , Bucureti., 1988;

Petrovici C., Diactica matematicii pentru nvmntul primar, Iai,Polirom, 2014

DESFURAREA LECIEI

Nr crtSECVENELE LECIEIOB.OP. CONINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIVSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

Metode Mijloace de nvmnt

Forme de organizare

1.

MOMENTORGANIZATORIC1 minAsigurarea condiiilor optime pentru buna desfurare a leciei i pregtirea materialelor necesare.conversaiafrontal

2.

VERIFICAREA TEMEI2 min Se verific tema cantitativ i calitativ i se fac aprecieri.

observaiaconversaiaCaiet de matematica (de teme)individual

3.

REACTUALIZAREA CUNOTINELOR

O1

O2 Se face verificarea terminologiei matematice Exemplu: Suma reprezint rezultatul adunrii, Termeni numerele care se adun; Desczut numrul din care se scade; Scztor numrul pe care l scdem; Diferen rezultatul scderii, Fracia o parte dintr-un ntreg; Dempritul primul termen al mpririi; mpritorul al doilea termen al scderii; Ctul rezultatul mpririi; Factorii numerele care se nmulesc; Produs rezultatul nmulirii. n continuare vom face cteva exerciii de calcul oral pentru a ne nclzi minile (ANEXA 1)1. Calculai:200 + 300 = 128 + 72 =300 - 50 = 999 199= 5 x 8 = 45: 5 = 10 x10 = 32: 8 =

2. Mrii cu 7 numrul 177.Mrii de 7 ori numrul 6.3. Micorai cu 9 numrul 90.Micorai de 9 ori numrul 4.4. Aflai jumtatea numrului 84.5. Aflai sfertul numrului 32.6. La suma numerelor 10 i 20 adaug produsul numerelor 2 i 10.

conversaia

Exerciiul mintal

Frontal

frontal

Evaluez capacitatea elevilor de a defini corect noiunile matematice

3.

CAPTAREA ATENIEI8 min

Captarea ateniei se realizeaz printr-o scrisoare adresat de ctre pinguinul Apolodor elevilor clasei a II a, de la Scoala Osoi. (anexa 2)

conversaia

Scrisoarea lui Apolodor

frontal

Evaluez capacitatea elevilor de a asculta cu atenie ceea ce scrie n scrisoare.

4.ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR1 min

Anun titlul leciei. Copii, astzi la disciplina Matematic i explorarea mediului vom lucra exerciii i probleme cu operaii de nmulire, mprire, fracii. Scriu pe tabl data i titlul leciei: Exerciii i probleme, iar elevii vor nota i ei data i titlul pe caiete.

conversaiaCaietul de matematica (de clas)

frontalEvaluez capacitatea elevilor de a scrie corect data i titlul leciei

5.

CONSOLIDAREA CUNOTINELOR ASIMILATEANTERIOR 20 min

O3

O4

Voi prezenta elevilor o plan cu o floare de lotus cu ase petale. In interiorul fiecrei petale va fi scris cte un exerciiu. Elevii vor iei pe rnd, vor desface petalele i vor rezolva la tabl tipurile diferite de exerciii. Ceilali elevi rezolv pe caiete. Fiecare petal conine exerciii i probleme cu un grad diferit de dificultate.Dac rezolv corect exerciiile de pe o petal vor putea s l ajute pe Apolodor s se apropie ct mai mult de casa lui ca s i vada fraii dup care s se ntoarc napoi la prietenii lui din Bucureti.(anexa 3)1.a)Scrie fiecare adunare repetat de termeni egali ca nmulire, apoi scrie rezultatul:5 + 5 + 5 + 5 =7 + 7 + 7 + 7 =6 + 6 + 6 =9 + 9 + 9 + 9 + 9=b) Scrie fiecare produs ca adunare repetat de termeni egali , apoi scrie rezultatul:3 x 4 =2 x 10 =6 x 3 =8 x 4 =2.a)Scrie fiecare scdere repetat de termeni egali ca mprire, apoi scrie rezultatul:24 8 8 8 =12 -3 - 3 3 3=18 6 6 6 =28 7 7 7 7 =b).Scrie mpririle sub form de scderi repetate:36 : 9 =18 : 9 =24: 6 = 16 : 8 = 3. a)Aflai numrul de 6 ori mai mare dect 4.Aflai numrul cu 6 mai mare dect 9.b)Aflai numrul de 7 ori mai mic dect 28.Aflai numrul cu 7 mai mic dect 28.4.Efectuai respecnt ordinea operaiilor:200 + 149 7x7 =5x2 + 6x7=370+4x4 81 :9 =25:5 + 64:8 =5.Aflai termenul necunoscut:32: a = 8a x 7 = 49a : 9 = 45 x a = 50

6. Scrie ce fracie din desen reprezint suprafaa colorat n fiecare caz:

___

Metoda Lotus

labirintul

Floare de lotus

PosterFlipchartMarker

Frontal

individual

Evaluez capacitatea copiilor de rezolva corect exerciiile date

6.NCHEIEREA ACTIVITII1 min Se fac aprecieri despre felul cum s-a desfaurat ora de matematic.Elevii primesc o fi de lucru care o vor rezolva ca tem pentru acas.(anexa 4)

conversaiaFia de lucrufrontalAprecieri verbale

ANEXA 1

GIMNASTICA MINII

1. Calculai:200 + 300 = 128 + 72 =300 - 50 = 999 199=

5 x 8 = 45: 5 = 10 x10 = 32: 8 =

2. Mrii cu 7 numrul 177.Mrii de 7 ori numrul 6.3. Micorai cu 9 numrul 90.Micorai de 9 ori numrul 4.4. Aflai jumtatea numrului 84.5. Aflai sfertul numrului 32.6. La suma numerelor 10 i 20 adaug produsul numerelor 2 i 10.

Anexa 2

DRAGI ELEVI,

Dragi elevi, eu m numesc Apolor, un pinguin din Labrador. Dup cum tii i de la ora de Comunicare n limba romn m-am rtcit.Cum am ajuns la Bucureti nutiu s v spun, dar dar un singur lucru doresc s v mrturisesc, mi este tare dor de fraii mei, de prini, bunici i de prieteni.Am ncercat ntr-o zi s plec cu vaporul dar acesta s-a scufundat, cnd am vrut s plec cu avionul s-a amnat zborul, deoarece afar era viscol i ger. O alt soluie ar fi fost s merg cu autocarul dar conductorul auto nu tia drumul.Aa c m-am gndit s m pornesc singur pe jos, dar nu voi putea reui fr ajutorul vostru.Dragi elevi cu ct vei rezolva mai multe sarcini de lucru i ct mai corect, cu att voi fi mai aproape de Labrador.

V mulumesc! Apolodor

Anexa 4Fi de lucru

1. Efectueaza:25:5+5=36:6+9=32:4+8=45:5+7=36:4+9=60:6-4=

2. Calculeaz i f proba prin operaia invers:a). 20 : 2 = 18 : 3 = 45 : 5 = 21 : 7 = b). 7 x 6 = 9 x 4 = 8 x 3 = 6 x 9 = 3. Afl numrul:a). cu 4 mai mare dect 20: _______________________________________b). cu 4 mai mic dect 20: _________________________________________c). de 4 ori mai mare dect 20: _____________________________________d). de 4 ori mai mic dect 20: ______________________________________

4. mparte i coloreaz ntregii de mai jos astfel nct s obii fraciile indicate:

1 1 2 1 1 2 2 4 4 4 2 4

Anexa 31.a)Scrie fiecare adunare repetat de termeni egali ca nmulire, apoi scrie rezultatul:5 + 5 + 5 + 5 =7 + 7 + 7 + 7 =6 + 6 + 6 =9 + 9 + 9 + 9 + 9= b) Scrie fiecare produs ca adunare repetat de termeni egali , apoi scrie rezultatul:3 x 4 = 2 x 10 = 6 x 3 = 8 x 4 =2.a)Scrie fiecare scdere repetat de termeni egali ca mprire, apoi scrie rezultatul:24 8 8 8 =12 -3 - 3 3 3=18 6 6 6 =28 7 7 7 7 =b).Scrie mpririle sub form de scderi repetate:36 : 9 = 18 : 9 = 24: 6 = 16 : 8 = 3. a)Aflai numrul de 6 ori mai mare dect 4.Aflai numrul cu 6 mai mare dect 9.b)Aflai numrul de 7 ori mai mic dect 28.Aflai numrul cu 7 mai mic dect 28.4.Efectuai respecnt ordinea operaiilor:200 + 149 7x7 =5x2 + 6x7=370+4x4 81 :9 =25:5 + 64:8 =5.Aflai termenul necunoscut:32: a = 8a x 7 = 49a : 9 = 45 x a = 50

6. Scrie ce fracie din desen reprezint suprafaa colorat n fiecare caz:

___ ___