Marinchescu madalin proiect lectie

10
Proiect de lec ie ț Unitatea de învățământ: Liceul Jean Louis Calderon Propunător: Marinchescu Mădălin Data: 08.12.2014 Clasa: a IX-a Aria curiculară: Om şi societate Obiectul: Istorie Subiectul /tema: Arta greco-romană în antichitate Tipul de lec ie: ț Dobândirea de cuno tiin e ș ț Durata: 50 min Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei; 2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.

Transcript of Marinchescu madalin proiect lectie

Page 1: Marinchescu madalin proiect lectie

Proiect de lec ieț

Unitatea de învățământ: Liceul Jean Louis Calderon

Propunător: Marinchescu Mădălin

Data: 08.12.2014

Clasa: a IX-a

Aria curiculară: Om şi societate

Obiectul: Istorie

Subiectul /tema: Arta greco-romană în antichitate

Tipul de lec ie:ț Dobândirea de cuno tiin eș ț

Durata: 50 min

Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei;

2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.

Page 2: Marinchescu madalin proiect lectie

Obiectivele opera ionale: ț La sfâr itul lec iei, elevii vor fi capabili:ș ț

O1) să carcaterizeze arhitecura greacă;

O2) să caracterizeze cultura elenistică;

O3) să enumere principalele tipuri de coloane din Grecia antică;

O4) să evidenţieze principale caracteristici ale artei romane;

O5) să caracterizeze pictura romană.

Strategia didactică:

-metode de predare: conversaţia, explicaţia, expunerea, prelegerea, eseul, cafeneaua;

-mijloace i materiale didactice: ș tabla şi creta, manualul, fişă de lucru, hârtie, pix, marker

-forme de organizare a învățării: colectiv, individuală;

Modalită i de evaluare:ț formativă/continuă (evaluare orală), criterială/formatoare (evaloare scrisă);

Bibliografie:

Nicoleta Dumitrescu, Mihai Manea, Ovidiu Bojică, Istorie. Manual pentru clasa a IX-a, Ed. Didactică și Pedagogică R.A;

Page 3: Marinchescu madalin proiect lectie

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Secvențele

lecției

Timp

Obiectivele

operaționale Conținut științificStrategii

Tipul de învă areț

Tipul de evaluare

Metode Mijloace

Forme de organizare

C G I

Organizarea învăţării

2 min

Efectuara prezen eiț

Pregătirea materialelor şi mijloacelor necesare desfăşurării activităţii.

ConversaţiaCatalog

fişăD D

Reactualizarea şi

consolidarea cunoştiinţelor

anterioareFeed-back-ul

5-10 min

Formulează întrebări:

1.Enumeraţi cele trei forme ale arhitecturi funerare specifice Egiptului?

ConversaţiaExplicaţia

ManualulCaietul

D DÎnvăţare inteligibilă

Ev.formativă/ continuă

(ev .orală)

Page 4: Marinchescu madalin proiect lectie

2.Comparați arhitecura din Mesopoania cu cea Egipteana, stabiliti o asemanare si o deosebire.

3. Enumera i trei monumenteț arhitecurale întanlite in Egiptul antic.

4. Cu ce este înlocuită piramida in secolul XVIII?

5.Explica i planul templelor solare.ț

Enunţarea subiectului 1 min Arta greco-romana in antichitate Expunerea

TablaCretăCaiet

D

Receptiv-reproducti

Predarea noului

conţinut

25 min

I.Arta greacă

PrelegereaExplica iaț

Conversa iaț

TablaCaiet

Manual

D Receptiv-reproducti

Page 5: Marinchescu madalin proiect lectie

O1

O3

A.Arhitecura greacă

Începuturile arhitecuri grecești își au originea în Creta.

Principala consturcție: Palatul suveranului.

Există doua tipuri de palate:

1.Palate miceniene

2.Palate cretane

În centru vietii grecilor din antichiate se afla religia, ei fiind politești.

Templele la început erau construite din lemn ca mai târziu aceste sa fie construite din piatra si marmură. Temple se înălțau pe coloane care pot fi:

-dorice

-ionice

-corintice

B. Arta plastică greacă

Spre deosebire de Orient arta greacă plasează in centrului omul, acesta fiind

Page 6: Marinchescu madalin proiect lectie

O2

reprezentat prin statui.

Statuile erau constuite din piatră și bronz.

C. Pictura greacă

La inceput a fost folosita pentru decorarea templelor și statuilor, ca mai tarziu aceasta să se individualizeze. Nu s-au pastrat operele deoarce acestia pictau pe lemn.

D. Cultura elenistică

Cultura elenistică este cutinuarea culturi grecești, mai precis este un amestec din cultura orientală si cea grecească.

În arhitecură se impune stilul corintic și iși face apriția retorica.

În pictură se dezvoltă mozaicul si pictura murală, ele se îmbogațesc tematic si cormatic, fiind mai viu colorate.

Page 7: Marinchescu madalin proiect lectie

O4

II. Arta monumentală romană

A.Arhitecura romană

Romanii sunt primii care folosesc arcele de boltă, și t ot primii care constuiesc cupole. Acest lucru este posibil datorită faptului ca utilizeză cărămida arsă si mortarul.

Toate aceste lucruri premit constuirea de edifici foarte mari, cum ar fi amfitearele, ca exeplu putem lua Colosseum-ul din Roma.

Arhitecura romana este reprezentată si de arcele de trimuf, cele mai importante fiind a lui Septimius Severus si Constantin cel Mare. Alte exemple de monumente romane avem: Columna lui Traian si Columna lui Marcus Aurelius, ambele descriind lupte purtate de romanii cu barbarii.

Cel mai important pentru cetateanul sunt însă baile publice. Aici el se întanlește cu ceilalți cetațeni pentru a discuta despre politica si filozofie.

Page 8: Marinchescu madalin proiect lectie

O5

B. Pictura romană

Pictura atinge apogeul în timpul lui Pompei. Principlale carcateristici sunt:

-paroseala celor mai bogați este decorată cu mozaicuri.

-sunt pictate scene mitologice

-domincă scenele mitologice

Feed-back

5 min

O3

O4

O5

Evidențiați într-un scurt eseu impactul artei greco-romane asupra Antichitati

Eseul de 5 min

(ev.scrisă)Foaie I

OperatorieCriteriala/

Formatoare

Page 9: Marinchescu madalin proiect lectie

Încheierea lec ieiț 2 min

- Aprecieri individuale i de grupș

- Indică o sumară bibliografie suplimentară

Conversa iaț Caietul

D

Page 10: Marinchescu madalin proiect lectie

Încheierea lec ieiț 2 min

- Aprecieri individuale i de grupș

- Indică o sumară bibliografie suplimentară

Conversa iaț Caietul

D