Ludo Tera Pie

9
Școala Gimnazială Specială “C. Păunescu” Iași An școlar 2012/2013 PROIECT DIDACTIC DATA: 15.V.2013 CLASA: a II-a C PROFESOR EDUCATOR: Grădinaru Petronela ARIA CURRICULARĂ: Terapie complexă și integrată DISCIPLINA: Ludoterapie SUBIECT: Jocuri pentru dezvoltarea psihomotricităţii - ,,Mă joc, cresc armonios’’ SCOP DIDACTIC: Exersarea deprinderilor de recunoaștere a caracteristicilor obiectelor/lucrurilor din medii cunoscute (familie, școală). OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 - să execute independent o comandă verbală urmând indicaţii vizuale și auditive; O2 - să arunce o jucărie la coș folosindu-se de ambele mâini; O3 - să introducă macaroane pe aţă; O4 - să introducă în recipiente cu gâtul îngust boabe de diferite mărimi; O5 -să traseze linii urmărind conturul dat; O6 - să participe cu interes pe tot parcursul activităţii. STRATEGII DIDACTICE:

description

proiect

Transcript of Ludo Tera Pie

coala Gimnazial Special C. Punescu IaiAn colar 2012/2013 PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.V.2013CLASA: a II-a CPROFESOR EDUCATOR: Grdinaru PetronelaARIA CURRICULAR: Terapie complex i integratDISCIPLINA: Ludoterapie

SUBIECT: Jocuri pentru dezvoltarea psihomotricitii - ,,M joc, cresc armoniosSCOP DIDACTIC: Exersarea deprinderilor de recunoatere a caracteristicilor obiectelor/lucrurilor din medii cunoscute (familie, coal).

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1 - s execute independent o comand verbal urmnd indicaii vizuale i auditive;

O2 - s arunce o jucrie la co folosindu-se de ambele mini;

O3 - s introduc macaroane pe a;

O4 - s introduc n recipiente cu gtul ngust boabe de diferite mrimi;

O5 -s traseze linii urmrind conturul dat;

O6 - s participe cu interes pe tot parcursul activitii.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul practic, lucrul n echip, jocul didactic.

MATERIALE DIDACTICE: jucrii, jetoane cu imagini, dou couri, mingi, macaroane, sfoar, boabe, sticle, culori, carioci, fie de lucru.

BIBLIOGRAFIE:

Vlad,M.(2007) Terapie educaional complex i integrat , Ed. Spiru Haret, Iai

http://www.orientacionandujar.es/albumes-picasa.

Desfurarea leciei

Secvenele

lecieiObiective

operaionale

Coninut instructiv-educativMetode i procedeeEvaluare

1.Moment

organizatoric Se asigur condiiile optime pentru o bun desfurare a activitii. Se asigur materialele necesare. Conversaia

2. Captarea ateniei Se realizeaz un moment surpriz, anunndu-se c pe adresa clasei a II-a C s-a primit o scrisoare. Aceasta e semnat de un spiridu din ,,Lumea Povetilor, Jocurilor i Jucriilor care le adreseaz elevilor urmtoarele cuvinte:

,,Astzi vei face o cltorie,/ Fr maini i avioane,

Fr autobuze i autocare,/ Vei cltori cu mare zor/

n lumea minunat a jocurilor. Conversaia

Explicaia

3.Anunarea subiectului activitii Astzi,elevii se vor juca, vor lucra mpreun i vor arta tuturor ct de bine tiu s execute sarcinile primite. Conversaia

ExplicaiaObservarea

comportamentului elevilor

4.Prezentarea materialului-stimul i dirijarea nvrii

O1

O6

O106

0206

O3O6O4

O6

O5

O6Se prezint regulile i sarcinile jocurilor:1.,, Paseaz mingea i spune numele!

Elevii stau aezai n cerc pe scaune. Moderatorul ine n mn o minge i explic regula jocului: mingea se d din mn n mn, fiecare elev va spune numele colegului cruia i va nmna jucria.2.Privete-m i f ca mine!

Elevii stau asezai n cerc pe scaune. Fiecare elev va merge pe rnd la moderator, va extrage un cartona i va privi imaginea. Moderatorul i citete sarcina scris pe cartona, iar elevul va executa sarcina primit.

3. Jucria n co!

Elevii sunt mprii n dou echipe , aezai n ir indian. In faa fiecrei echipe este aezat un co, iar primului elev din ir i se nmneaz o minge. Fiecare elev trebuie s ncerce s a-runce mingea n co la prima tura cu ambele mini, apoi cu o singura mna. Ctig echipa care adun cele mai multe mingi n co.

4.Macaroane pe a

Elevii sunt aezai n bnci i primesc o bucat de a i macaroane. Li se cere s introduc ct mai multe macaroane pe a pn ce vor primi comanda stop.

5.Sticlue fermecate

Elevii sunt aezai n bnci i primesc cte o sticl i seminte de diferite marimi.(fasole, linte, orez, porumb).

Elevii trebuie s introduc boabele pe rnd n sticl ( de la cele mari la cele mai mici) respectnd limita de timp alocat pentru fiecare tip de boabe. 6.Creioane fermecate

Elevii sunt aezai n bnci i primesc o fi i carioci / creioane colorate de diferite grosimi. Elevii trebuie s traseze cu instrumentul de scris primit modelul de pe fia de lucru i apoi s coloreze.

Explicatia

Exercitiul motric

Demonstratia Jocul didactic

Explicatia

Exercitiul motric

Conversaia

Explicatia Demonstratia

Exercitiul motric

Conversaia

Jocul didactic

Demonstratia

Exercitiul motric

Conversaia

Jocul didactic

Demonstratia

Se apreciaza individual corectitunea executarii exerciiului motric.

Se apreciaza individual abilitatea de aruncare a mingii n co i colectiv echipa ctigtoare.

Se apreciaza individual viteza si corectitudinea introducerii macaroane-

lor pe a i frontal elevii care au siragul cel mai lung.

Se evalueaz individual abilitatea elevilor de a introduce boabe ntr-un recipient cu gt ngust i frontal produsele finale.

Se evalueaz individual corectitudinea mnuirii instrumentelor de scris i frontal produsele finale.

5. Incheierea activitii

Se poart discuii pe marginea activitii desfurate i se fac aprecieri generale.Elevii primesc din partea spiriduului ecusoane cu imagini reprezentnd personaje din poveti.

Conversaia

Explicaia