limba romana

11
PROIECT DE LECŢIE (PROIECTAREA UNITĂŢII DIDACTICE) DATA:23.01.2007; CLASA: a VII-a C; UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şc. cu cls. I-VIII Nr. 19 "Lascăr Catargiu"; DISCIPLINA: Limba română; ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare; PROFESOR: Magdalena Maria; UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Morfologie şi sintaxă ; TEMA:Pronumele şi adjectivele pronominale; TIPUL LECŢIEI: De recapitulare şi sistematizare; LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă; I. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: să manifeste curiozitate şi interes faţă de lecţie; să se adapteze la situaţia concretă de sintaxă; să manifeste interes pentru participarea la oră; utilizeze în redactarea răspunsurilor cunoştinţele de morfo-sintaxă; să asigure corectitudinea relaţiilor sintactice la nivelul textului comunicat. II. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) Cognitive: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie: O 1 – să recunoască pronumele şi adjectivele pronominale în textele date; O 2 - să le clasifice în pronume şi adjective pronominale cu forme personale şi fără forme personale; O 3 - să redea corect categoriile gramaticale ale fiecărui tip de pronume şi adjectiv pronominal;

description

pronumele si adjectivele pronominale

Transcript of limba romana

Page 1: limba romana

PROIECT DE LECŢIE(PROIECTAREA UNITĂŢII DIDACTICE)

DATA:23.01.2007;CLASA: a VII-a C;UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şc. cu cls. I-VIII Nr. 19 "Lascăr Catargiu";DISCIPLINA: Limba română;ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare;PROFESOR: Magdalena Maria;UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Morfologie şi sintaxă ;TEMA:Pronumele şi adjectivele pronominale;TIPUL LECŢIEI: De recapitulare şi sistematizare;LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă;

I. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: să manifeste curiozitate şi interes faţă de lecţie; să se adapteze la situaţia concretă de sintaxă; să manifeste interes pentru participarea la oră; să utilizeze în redactarea răspunsurilor cunoştinţele de morfo-sintaxă; să asigure corectitudinea relaţiilor sintactice la nivelul textului comunicat.

II. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) Cognitive:La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:

O1 – să recunoască pronumele şi adjectivele pronominale în textele date;

O2 - să le clasifice în pronume şi adjective pronominale cu forme personale şi fără forme personale;O3 - să redea corect categoriile gramaticale ale fiecărui tip de pronume şi adjectiv pronominal;O4 - să precizeze diferenţa dintre pronume şi adjective pronominale;O5 - să construiască enunţuri în care cuvintele date să fie , pe rând, pronume şi adjective pronominale O6- să construiască enunţuri în care pronumele să îndeplinească anumite funcţii sintactice.

b) Afective:O7- să recepteze noile informaţii ca relevante şi folositoare;O8 - să manifeste grijă pentru felul în care îşi construiesc răspunsurile orale precum şi pentru felul în care scriu;O9 - să participe cu interes la lecţie;

O10 - să fie dispuşi să rezolve sarcinile prezentate; O11- să stăpânească informaţiile spre a le putea folosi.

c) Formative:

Page 2: limba romana

1. Să creeze comunicări în care să se foloseascăcuvinte date, care să fie, pe rând, pronume şi adjective pronominale.

2. Să cunoască ortografia pronumele şi adjectivele pronominale în comunicarea scrisă.

.

III. STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtăa) Metode şi procedee: dictarea, analiza gramaticală, conversaţia, tabla, exerciţii creatoare, algoritmizarea.

b) Resurse: - materiale: manual, fişă de lucru, culegere de exerciţii; - umane: colectivul de elevi, capacităţile de învăţare ale elevilor,

cunoştinţele însuşite anterior de către ei despre verb.

c) Forme de organizare: - activitate frontală combinată cu activitatea independentă individuală.

d) Evaluare: sumativă, curentă, orală şi scrisă.

e) Mijloace de învăţământ: texte lingvistice, testul de evaluare sumativă

f) Bibliografie: Limba română, manual pentru clasa a VII-a de Anca Şerban, Valentina Jercea, Ed. E.D.P. 2003; Gramatica limbii române, Bucureşti, Ed. Academiei, capitolul despre modurile verbului; Limba română în gimnaziu, culegere de exerciţii de Sofia Dobra, Ed. Humanitas, 2004.

Page 3: limba romana

DEMERS DIDACTIC

Eveniment instrucţional

Activitatea de învăţare Durata Activitatea elevilor

Organizarea clasei Profesorul face prezenţa, asigură un climat favorabil desfăşurării lecţiei

1min - se liniştesc- se pregătesc- se autocontrolează

Actualizarea cunoştinţelor învăţate anterior

Se reactivează prin conversaţie catihetică, noţiunile de bază privind părţile de vorbire:flexibile şi neflexibile.

3min - răspund- observă- compară- reactualizează- explică - exemplifică

Captarea atenţiei elevilor

Profesorul scrie la tablă următorul enunţ :”Însuşi mama mia cumpărat un palton al cărei culoare numi place.”şi aşteaptă reacţiile elevilor, care nu vor întârzia să apară. Profesorul cere elevilor să copieze textul în caiete, ocrectând greşelile strecurate.

2min - ascultă- observă- acceptă- se mobilizează

Anunţarea temei lecţiei, a tipului ei şi a obiectivelor operaţionale

Profesorul notează pe tablă “Pronume şi adjective pronominale – recapitulare”, precizând obiectivele urmărite.

2min - ascultă- acceptă- se mobilizează- notează în caiete

Prezentarea sarcinilor de învăţare

Profesorul le spune elevilor că vor analiza un text, care conţine pronume şi adjective pronominale studiate.

1min - reţin- ascultă- se mobilizează- procedează la fel în caietele lor

Conducerea procesului de recapitulare şi sistematizare

Profesorul dictează un text conţinând pronume şi adjective pronominale. Strategia folosită este de tip dialogat îmbinată cu cea bazată pe activitatea individuală a elevilor. Se împarte tabla în două părţi egale, într-o parte se notează tipurile de pronume, iar în cealaltă adjectivele pronominale. Se selectează pronumele sau adjectivul pronomial şi se analizează sintactic şi morfologic, menţionându-se de fiecare dată deosebirile dintre ele. Se va insista pe observarea faptului că pronumele înlocuiesc substantive, iar adjectivele pronominale însoţesc

30min - sunt antrenaţi într-o activitete individuală (sau pe grupe, după posibilităţi) cu sarcina de a identifica şi clasifica verbele din textele date de profesor;- reţin sarcina de lucru;- observă;- compară;- deduc;- reactualizează;- exemplifică.- notează în caiete

Page 4: limba romana

substantivul cu care se acordă în gen, număr şi caz.

Profesorul împarte următoarele fişe de lucru copiilor, pe grupe :1. Recunoaşteţi pronumele şi

adjectivele pronominale din următoarele enunţuri, argumentând raspunsul:

a) A dat copiilor altora mingea.b) Mama lui l-a înţeles.c) Niciunul nu ştia răspunsul.d) Nu se vedea niciun nor pe cer.2. Completaţi spaţiile punctate cu

adjectivul pronominal de întărire potrivit, realizând corect acordul:

a) M-a primit ea……………….b) Cu ea …………… am vorbit.c) Vina este a lui………………d) Ne-a explicat nouă ……………3. Alcătuiţi propoziţii în care

cuvintele “aceasta”, “aceştia” să fie, pe rând, pronume şi adjectiv pronominal.

După 10 minute se constată, prin conversaţie, rezultatele la care elevii ajung.

Realizarea conexiunii inverse (a feedback-ului)

Are loc, permanent pe parcursul conversaţiei în cadrul analizei şi se concretizează prin aprecieri verbale făcute de profesor sau prin solicitarea unor exemple formulate de elevi.

Evaluare sumativă Se dă, ca activitate independentă în clasă, rezolvarea testului: 1. Alcătuiţi propoziţii în care cuvintele “fiecare” şi ”aceştia” să fie, pe rând, pronume şi adjective pronominale. 2p 2. Analizaţi morfosintactic pronumele şi adjectivele pronominale din enunţurile:Niciunuia nu i-a mărturisit secretul.

- primesc fişele de lucru;- rezolvă cerinţele de pe fişă.

Page 5: limba romana

Faptele niciunui luptător nu vor fi uitat. 3p

3.Completaţi spaţiile punctate cu adjectivele pronominale de întărire potrivite:Mircea ……………… se afla în fruntea armatei sale. Mi-au promis ……………… ei că mă ajută.Prietenei mele ……………… i-am dat cartea.- Ana, ţie ……………… îţi dăruiesc tabloul. 1p

4. Completaţi spaţiile punctate cu pronumele relativ “care”, folosind forma cerută de context:Am citit o carte …………… autor este Mihail Sadoveanu.Am citit cartea ……………… mi-ai recomandat-o.Am citit un roman ……………… personaje erau ireale.Voi vizita expoziţia ……………… organizatori sunteţi voi. 1p

5. Alcătuiţi propoziţii în care pronumele demonstrativ să fie complement indirect în dativ şi în acuzativ. 2p

Asigurarea retenţiei şi a transferului

Temă pentru acasă: 1min - îşi notează tema.

Page 6: limba romana

Test de evaluare sumativa

1. Alcătuiţi propoziţii în care cuvintele “fiecare” şi ”aceştia” să fie, pe rând, pronume şi adjective pronominale. 2p 2. Analizaţi morfosintactic pronumele şi adjectivele pronominale din enunţurile:Niciunuia nu i-a mărturisit secretul.Faptele niciunui luptător nu vor fi uitat. 3p3.Completaţi spaţiile punctate cu adjectivele pronominale de întărire potrivite:Mircea ……………… … se afla în fruntea armatei sale. Mi-au promis ………………… ei că mă ajută.Prietenei mele ………………… i-am dat cartea.- Ana, ţie ………………… îţi dăruiesc tabloul. 1p4. Completaţi spaţiile punctate cu pronumele relativ “care”, folosind forma cerută de context:Am citit o carte ……………… autor este Mihail Sadoveanu.Am citit cartea ………………… mi-ai recomandat-o.Am citit un roman ………………… personaje erau ireale.Voi vizita expoziţia ………………… organizatori sunteţi voi. 1p5. Alcătuiţi propoziţii în care pronumele demonstrativ să fie complement indirect în dativ şi în acuzativ. 2p 1p din oficiu

Test de evaluare sumativa

1. Alcătuiţi propoziţii în care cuvintele “fiecare” şi ”aceştia” să fie, pe rând, pronume şi adjective pronominale. 2p 2. Analizaţi morfosintactic pronumele şi adjectivele pronominale din enunţurile:Niciunuia nu i-a mărturisit secretul.Faptele niciunui luptător nu vor fi uitat. 3p3.Completaţi spaţiile punctate cu adjectivele pronominale de întărire potrivite:Mircea ……………… … se afla în fruntea armatei sale. Mi-au promis ………………… ei că mă ajută.Prietenei mele ………………… i-am dat cartea.- Ana, ţie ………………… îţi dăruiesc tabloul. 1p4. Completaţi spaţiile punctate cu pronumele relativ “care”, folosind forma cerută de context:Am citit o carte ……………… autor este Mihail Sadoveanu.Am citit cartea ………………… mi-ai recomandat-o.Am citit un roman ………………… personaje erau ireale.Voi vizita expoziţia ………………… organizatori sunteţi voi. 1p5. Alcătuiţi propoziţii în care pronumele demonstrativ să fie complement indirect în dativ şi în acuzativ. 2p 1p din oficiu

Page 7: limba romana

FISĂ DE LUCRU

1. Recunoaşteţi pronumele şi adjectivele pronominale din următoarele enunţuri, argumentând raspunsul:

a) A dat copiilor altora mingea.b) Mama lui l-a înţeles.c) Niciunul nu ştia răspunsul.d) Nu se vedea niciun nor pe cer.

2. Completaţi spaţiile punctate cu adjectivul pronominal de întărire potrivit, realizând corect acordul:

a) M-a primit ea……………….b) Cu ea …………… am vorbit.c) Vina este a lui………………d) Ne-a explicat nouă ……………

3. Alcătuiţi propoziţii în care cuvintele “aceasta”, “aceştia” să fie, pe rând, pronume şi adjectiv pronominal.

FISĂ DE LUCRU

1. Recunoaşteţi pronumele şi adjectivele pronominale din următoarele enunţuri, argumentând raspunsul:

a) A dat copiilor altora mingea.b) Mama lui l-a înţeles.c) Niciunul nu ştia răspunsul.d) Nu se vedea niciun nor pe cer.

2. Completaţi spaţiile punctate cu adjectivul pronominal de întărire potrivit, realizând corect acordul:

a) M-a primit ea……………….b) Cu ea …………… am vorbit.c) Vina este a lui………………d) Ne-a explicat nouă ……………

3. Alcătuiţi propoziţii în care cuvintele “aceasta”, “aceştia” să fie, pe rând, pronume şi adjectiv pronominal.

Page 8: limba romana