Lesson plan 0 Grade - Food - Alimentele

6
PLAN DE LECȚIE Alimentele Profesor: Chirieci Adelina Materie: Limba și Literatura Engleză Clasa: 0 C Număr de elevi: 24 Unitatea de învățământ: Școala gimnazială nr.1, 1 Decembrie An școlar: 2014-2015 Data: 18 Martie Tema lecției: Alimentele - Vocabular Tipul lecției: Lecție de predare Timp: 45’ Competențe specifice: 1.1 Să recunoască numele alimentelor 1.2 Să fie interesați de învățarea unui cântec 2.1 Să repete numele alimentelor Obiective: La finalul lecției elevii vor putea: - să recunoască numele alimentelor - să cânte Mie îmi place șunca Strategii de învățare:

description

Plan lectie inspectie definitivat.

Transcript of Lesson plan 0 Grade - Food - Alimentele

Page 1: Lesson plan 0 Grade - Food - Alimentele

PLAN DE LECȚIEAlimentele

Profesor: Chirieci Adelina

Materie: Limba și Literatura Engleză

Clasa: 0 C

Număr de elevi: 24

Unitatea de învățământ: Școala gimnazială nr.1, 1 Decembrie

An școlar: 2014-2015

Data: 18 Martie

Tema lecției: Alimentele - Vocabular

Tipul lecției: Lecție de predare

Timp: 45’

Competențe specifice:

1.1 Să recunoască numele alimentelor1.2 Să fie interesați de învățarea unui cântec2.1 Să repete numele alimentelor

Obiective:

La finalul lecției elevii vor putea:

- să recunoască numele alimentelor- să cânte Mie îmi place șunca

Strategii de învățare:

- Strategii de predare: explicarea, repetarea, conversația, jocul de rol, jocul de cărți- Materiale folosite: cartonașe, CD player, manual, fișă de lucru- Managementul clasei: întreaga clasă, individual, echipe- Tipuri de interacțiune: profesor-clasă, profesor-elev, elev-profesor, elev-elev.- Evaluare: orală

Page 2: Lesson plan 0 Grade - Food - Alimentele

Scenariul lecției

T Etapa lecției ConținutTipuri de

interacțiune

Tehnici de predare

Unelte de

predare

Scopul

3’ Începerea lecției

• Profesorul salută elevii și întreabă dacă lipsește cineva.

• Profesorul cântă cu elevii cântecelul de început al lecției.

Profesor – clasă

Conversația CD player

- să verifice dacă toți elevii sunt prezenți.- să creeze o atmosferă plăcută în clasă.

3’ Introducerea

noului material

•Profesorul îi intreabă pe elevi dacă le plac sandvișurile.

• Copiilor li se prezintă tema lecției: Sandvișul uriaș- Alimentele

Profesor – clasă

Clasă - profesor

Explicația Conversația

Manualul- să atragă interesul elevilor pentru a introduce tema- să creeze o bază puternică pentru viitoarea informație

5’ Prezentarea

• Profesorul prezintă alimentele.

• Elevii repetă după profesor numele alimentelor.

Profesor – clasă

Clasă - profesor

Explicația Conversația

Repetarea

Cartonașe

- să mențină interesul elevilor- să îi ajute să creeze o legătură între imagine și cuvânt

15’ Utilizarea noilor cunoștințe

• Elevii primesc fișe de colorat cu alimentele.

•Profesorul le spune cum să coloreze fiecare aliment.

• Profesorul ghidează elevii și îi ajută să îndeplinească cerința.

• Elevii ascultă cîntecul Mie îmi place șunca și încearcă să îl cânte.

Profesor – clasă

Profesor - elev

Elev - profesor

Clasă - profesor

Explicația Conversația

AscultareaRepetarea

Fișa de lucru

CD player

-să fixeze informația

-să utilizeze noile informații pentru a îndeplini o sarcină de lucru

- să amelioreze pronunția

10’ Producerea pe baza cunoștințelor

• Profesorul grupează elevii în echipe și îi încurajează să aleagă un cartonaș. Apoi le

Profesor – clasă

Explicația Conversația

Cartonașe

- să amelioreze pronunția- să încurajeze

Page 3: Lesson plan 0 Grade - Food - Alimentele

acumulate spune să denumească alimentul extras, iar colegul de echipă să răspundă dacă îi place sau nu alimentul respectiv.

• Elevii ascultă instrucțiunile și joacă rolurile.

Elev – elev

Elev - clasă

Joc de cărți

Joc de rol

elevii să vorbească

- să se familiarizeze cu jocul de rol

6’ Verificarea retenției

• Elevii sunt rugați să spună numele alimentelor și să cânte cântecelul învățat.

• Elevii răspund unul câte unul.

(•Profesorul corectează greșelile)

• Profesorul apreciază verbal elevii.

Elev – Profesor

Elev - clasă

(Profesor - clasă)

Conversația

(Explicația)

Cartonașe

- să se asigure că elevii au asimilat noile informații- să verifice pronunțarea corectă a cuvintelor- să îi informeze pe elevi cum s-au prezentat la oră

3’ Încheierea lecției

• Profesorul și elevii cântă cântecelul de încheiere a lecției și salută elevii.

Profesor – clasă

Clasă - profesor

CD player

- să încheie lecția într-un mod plăcut.

Page 4: Lesson plan 0 Grade - Food - Alimentele