increderea

11
Aria curriculara: Om si societate Disciplina de invatamant: Educatie civica Subiectul: Increderea – lipsa de incredere Tipul lectiei: predare – invatare Scopuri: S 1 Constientizarea sensului valorilor morale ale omului, in special increderii si a normelor si regulilor morale pe care le presupune aceasta; S 2 Dezvoltarea capacitatilor instrumentale prin formularea definitiilor si opiniilor proprii; S 3 Dezvoltarea capacitatilor operational-functionale prin analizarea situatiilor prezentate si stabilirea solutiilor in vederea rezolvarii situatiilor-problema; S 4 Formarea constiintei morale prin descrierea de situatii ce demonstreaza increderea sau lipsa de incredere si prin manifestarea sentimentelor de incredere; 1

description

proiect de lectie

Transcript of increderea

Page 1: increderea

Aria curriculara: Om si societateDisciplina de invatamant: Educatie civicaSubiectul: Increderea – lipsa de incredereTipul lectiei: predare – invatare

Scopuri:S1 – Constientizarea sensului valorilor morale ale omului, in special increderii si a

normelor si regulilor morale pe care le presupune aceasta;S2 – Dezvoltarea capacitatilor instrumentale prin formularea definitiilor si opiniilor

proprii;S3 – Dezvoltarea capacitatilor operational-functionale prin analizarea situatiilor

prezentate si stabilirea solutiilor in vederea rezolvarii situatiilor-problema;S4 – Formarea constiintei morale prin descrierea de situatii ce demonstreaza

increderea sau lipsa de incredere si prin manifestarea sentimentelor de incredere;S5 – Formarea conduitei morale prin manifestarea de trasaturi pozitive de

caracter in relatiile cu ceilalti si respectarea normelor si regulilor morale impuse de incredere.

Obiective operationale: Pe parcursul lectiei, elevii vor fi capabili:O1 – sa formuleze, pe baza situatiilor prezentate, norme si reguli morale ce

vizeaza increderea in sine si in ceilalti;

1

Page 2: increderea

O2 – sa defineasca, pe baza textului dat, urmatoarele notiuni: incredere, lipsa de incredere, fel de a fi;

O3 – sa descrie situatiile prezentate analizand conflictele ivite, gasind solutii pentru rezolvarea acestora si formuland norme si reguli menite sa previna conflictele;

O4 – sa descrie situatii ce demonstreaza increderea sau lipsa de incredere,apreciind conduita celorlalti, precum si propria conduita;

O5 – sa manifeste trasaturi pozitive de caracter in relatiile cu persoanele din jur, respectand normele si regulile morale impuse de incredere.

Metode si procedee: conversatia, explicatia, activitatea independenta,invatarea prin descoperire, problematizarea, jocul didactic.Material bibliografic:*V.Molan, N.Manolescu, A.Stan ~ Educatie civica ~ E.F.C. “Dimitrie Bolintineanu”, 1998Material didactic: fise de evaluareDurata: 45 minute

SCENARIUL LECTIEIOb. operat.

Etapele lectiei

Continuturi Strategia didactica

Evaluare

I.Moment *Asigurarea conditiilor optime pentru *Conversatia

2

Page 3: increderea

organizatoric

II.Reactualizarea cunostintelor

III.Captarea atentiei

IV.Anuntarea temei

V.Dirijarea

desfasurarea lectiei.

*Persoana*Persoane cu nevoi speciale

*Se citeste textul: “La ora de matematica, doamna invatatoare a dat spre rezolvare exercitiul: 1+2x4. Elevii au calculat in gand. Gelu, matematicianul clasei, a spus grabit 12. Relu, desi calculase si obtinuse 9, si-a zis:”Daca lui Gelu i-a dat 12, inseamna ca eu am gresit”. Si Relu a raspuns cu jumatate de glas 12. Ultimul a raspuns cu siguranta Georgica: 9.”

*Se stabilesc personajele si se motiveaza comportamentul lui Relu:-increderea acestuia in Gelu;-neincrederea in el insusi.

*Elevii sunt anuntati ca vor invata despre “Incredere – lipsa de incredere” si regulile si normele impuse de aceasta trasatura morala.

*Conversatia

*Conversatia*Problematizarea

*Conversatia

*Orala

*Frontala

3

Page 4: increderea

O1

invatarii*Se stabilesc trasaturile morale specifice celor trei personaje:~Gelu: indraznet, increzator in sine, dar ingamfat;~Relu: timid, lipsit de incredere in sine,modest;~Georgica: indraznet, increzator in sine, dar modest.*Se concluzioneaza:~increderea in noi insine ne ajuta sa reusim in tot ceea ce ne-am propus sa infaptuim;~avem incredere in noi insine atunci cand suntem convinsi ca asa cum procedam este corect.*Se citeste textul: “Cand a disparut un stilou si a fost gasit in banca lui Iulian, toti colegii au strigat acestuia: “Hotul! Hotul!”. Iulian sustinea ca nu-i adevarat, dar nimeni nu-l credea. Irina il cunostea pe Iulian si avea incredere in el. Ea l-a ascultat cu rabdare si a inteles ca Iulian nu era in clasa, in pauza in care a disparut stiloul. Andrei a recunoscut ca este vorba despre o gluma de-a lui.

*Explicatia*Invatarea prin descoperire

4

Page 5: increderea

O2

- V-ati grabit, le-a spus Irina, mustrator colegilor. Trebuie sa fim dispusi sa credem in nevinovatia cuiva, pana cand se descopera adevarul. Fiecare din noi se poate afla in situatia de a fi acuzat pe nedrept. Nu este deloc placut!”

*Se argumenteaza increderea Irinei in Iulian si se concluzioneaza:~felul nostru de a fi inseamna si felul in care apreciem faptele noastre si faptele celorlalti – putem avea incredere in noi si in ceilalti sau putem fi neincrezatori;~avem incredere intr-o persoana atunci cand aceasta dovedeste prin faptele sale corectitudine, sinceritate, buna credinta, modestie curajul raspunderii;~increderea celorlalti se castiga prin fapte nu se pretinde prin vorbe.

*Se citeste textul: “Ilenuta pleaca grabita de acasa fara sa incuie usa de la intrare. A uitat. Era grabita sa iasa la joaca.

*Conversatia*Invatarea prin descoperire

*Frontala

5

Page 6: increderea

O3

Mama se supara foarte tare pe ea. Printre altele ii spune: - Am avut incredere in tine si tu m-ai dezamagit! Ilenuta roseste. Ii pare foarte rau. Este Ilenuta o persoana in care sa se poata avea incredere?”*Se organizeaza jocul didactic: “Procesul” Se imparte clasa in doua grupe: Acuzarea si Apararea. Sarcina didactica consta in rezolvarea situatiei problematice prin formularea unor “acuzatii” si a unor “argumente” ce se opun “acuzarilor”. Va fi recompensata echipa ce ş-a dovedit a fi foarte rapida in replici si a adus argumente deosebite. Se stabilesc personajele si se reda,pe baza de intrebari, continutul textului. Se explica noile cuvinte:dezamagit = inselat in asteptarile saleincredere = sentiment de siguranta fata de cinstea, buna credinta sau sinceritatea cuiva Pe baza de argumente, Acuzarea

*Jocul didactic*Conversatia*Problematizarea

*Conversatia*Problematizarea*Invatarea prin descoperire

*Frontala

*Frontala

6

Page 7: increderea

O4

O5

VI.Obtinerea performantei

stabileste: ~vinovatul: Ilenuta~acuzatia: neglijenta~pedeapsa: neincrederea Pe baza de argumente ce se opun acuzarilor, Apararea scoate in evidenta trasaturile morale ale Ilenutei: sinceritatea,curajul raspunderii, corectitudinea, pe baza carora “pledeaza” pentru dreptul acesteia de a recapata increderea mamei sale.

*Se concluzioneaza:~omul se judeca si se apreciaza dupa faptele sale si nu dupa spusele sale;~incredera celorlalti se poate pastra sau recapata numai prin fapte si nu prin vorbe

*Elevii sunt indrumati sa dea exemple, din viata lor, de situatii ce demonstreaza increderea sau lipsa de incredere,sa aprecieze propria conduita dar si a celorlalti.

*Invatarea prin descoperire

*Problematizarea

*Activitate independenta

*Frontala

*Individuala

7

Page 8: increderea

VII.Asigurarea feed-back-ului

*Se citesc si se discuta textele din manual notandu-se ideea generala:~increderea – usor de castigat, greu de pastrat.

*Se completeaza fisa de evaluare.

*Se stabileste si se explica tema pentru acasa.*Se apreciaza participarea elevilor in cadrul lectiei.

*Individuala

8