In Tai Uld Rump Land Elect

5
PROIECT DIDACTIC DATA: 25-11-2010 CLASA: a VI-a B OBIECTUL: Limba şi literatura românǎ SUBIECTUL: Întâiul Drum“ de Ion Agârbiceanu TIPUL LECŢIEI: mixtǎ PROFESOR: Rău Ion, Școala nr. 2, Târgovişte. SUSŢINĂTORI: Ene Mădălina, Mîndrilă Georgiana OBIECTIVE CADRU / OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1. Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralǎ 2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) Cognitive: O1: să prezinte date despre viața şi opera lui Ion Agârbiceanu O2: să cunoască definiția nuvelei O3: să stăpânească textul suport O4: să răspundă la întrebări, dovedind cunoaşterea subiectului operei b) Psihomotorii: O5: să-şi formeze deprinderile de comunicare scrisă şi orală O6: să-şi dezvolte gândirea şi limbajul O7: să-şi dezvolte atenția concentrată, distributivă, spiritul de observație c) Afective: O8: să participe cu interes la activitate; STRATEGIA DIDACTICĂ a) Metode şi procedee: conversația, jocul didactic, exercițiul, explicația, problematizarea, învǎțarea prin cooperare, învățarea prin descoperire, exemplul, lectura. b) Mijloace de invaţamânt: tabla, manualul, caietul special al elevului. c) Forme de organizare a activităţii : activitate frontală, activitate individuală d) Resurse şi managementul timpului: spaţiu de lucru: sala de clasǎ 1

Transcript of In Tai Uld Rump Land Elect

Page 1: In Tai Uld Rump Land Elect

PROIECT DIDACTICDATA: 25-11-2010CLASA: a VI-a BOBIECTUL: Limba şi literatura românǎSUBIECTUL: “Întâiul Drum“ de Ion AgârbiceanuTIPUL LECŢIEI: mixtǎPROFESOR: Rău Ion, Școala nr. 2, Târgoviște.SUSȚINĂTORI: Ene Mădălina, Mîndrilă GeorgianaOBIECTIVE CADRU / OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1. Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralǎ2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) Cognitive:O1: să prezinte date despre viața și opera lui Ion AgârbiceanuO2: să cunoască definiția nuveleiO3: să stăpânească textul suportO4: să răspundă la întrebări, dovedind cunoașterea subiectului opereib) Psihomotorii: O5: să-și formeze deprinderile de comunicare scrisă și orală O6: să-și dezvolte gândirea și limbajul O7: să-și dezvolte atenția concentrată, distributivă, spiritul de observațiec) Afective:O8: să participe cu interes la activitate;

STRATEGIA DIDACTICĂa) Metode şi procedee: conversaţia, jocul didactic, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, învǎţarea prin cooperare, învăţarea prin descoperire,

exemplul, lectura.b) Mijloace de invaţamânt: tabla, manualul, caietul special al elevului.c) Forme de organizare a activităţii : activitate frontală, activitate individualăd) Resurse şi managementul timpului:

spaţiu de lucru: sala de clasǎ capacităţi normale de învăţare ale

elevilor cunoştinţele lor anterioare; timpul de învăţare: 50 minute.

1

Page 2: In Tai Uld Rump Land Elect

MODALITĂŢI DE EVALUARE: frontalǎ, formativă.

BIBLIOGRAFIE: Manualul de Limba și literatura română pentru clasa a VI-a, Alexandru Crișan, Sofia Dobre, Editura Humanitas Educațional, București, 2010. „Recuperarea rămânerii în urmă la limba română”, modul pentru dezvoltarea profesională a cadrelor didactice în cadrul Proiectului Dezvoltarea

profesională a cadrelor didactice prin activităţi de mentorat, Bucureşti, 2009 ,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română’’– învăţământ primar şi gimnazial, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2002 „Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu”, Vistian Goia, Ed. Dacia Educaţional, Cluj Napoca, 2002 H. Soare, Gh. Soare, Limba şi literatura română, Îndrumător pentru manualele alternative, Ed. Carminis, Piteşti, 2005.

2

Page 3: In Tai Uld Rump Land Elect

Nr.crt

Etapele lecţiei Obiectivele lecției

Tim

p

Activităţi elev / profesor Strategia didactică Evaluare

Metode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

Forma de organizare

1 Moment organizatoric

2’Se face prezența;Se asigură condiţiile necesare defăşurării optime a activităţii: asigurarea liniştii, pregătirea materialului didactic, cretă, burete, caiete, manuale, pixuri etc.

Conversaţia Activitate frontală

Observarea sistematicǎ a

elevilor

2

Verificarea cunoştinţelor

anterior însuşiteşi

captarea atenţieiÎnsușirea celor două definiții

24’

1. Depășirea situației dificile din povestirea ,,Istoria unei plăcinte” de C. Negruzzi-definiție;-exercițiul nr.1;-exercițiul nr.2;2. Situația finală-definiție;-exercițiu nr.1;-exercițiul nr.2;-exercițiul nr.3;3. Interpretarea textului:-exercițiu nr.1;-exercițiul nr.2;-exercițiul nr.3;

Problematizare

Manualul Activitate

individuală

FormativăFrontală

Orală

3. Anunţarea titlului lecției

Captarea atenției 1’Elevii sunt anunţaţi că în această oră vor face cunoştinţa cu Ion Agârbiceanu prin lectura „Întâiul drum”;

conversaţiaActivitate frontală

Observarea sistematicǎ a

elevilor

4.

Dirijarea învǎţǎriişi

obţinerea performanţelor

-însușirea textului;-însușirea noilor termeni;-însușirea definiției nuvelei;-însușirea timpului și a spațiului în narațiune.

13’

Prezentarea datelor despre autor;Definirea nuvelei;Parcurgerea integrală a textului de către elevi;

conversaţia

exerciţiulConversaţia

Problemati-zarea

Explicaţia

învǎţare prin cooperare

Manualul Activitate frontală

Observarea sistematicǎ a

elevilor

Aprecierearǎspunsurilor

elevilor

evaluare

Scenariu didactic

3

Page 4: In Tai Uld Rump Land Elect

formativǎ

5. Asigurarea retenţiei şi a transferului de cunoştinţe

8’

Explicarea cuvintelor necunoscute și alcătuirea de propoziții cu ajutorul lor de către elevi.Observarea textului:

-exercițiul nr.1;

-exercițiul nr.2;

-exercițiul nr.3;

conversaţiaExplicaţia

Manualul Activitate individuală

evaluare frontalǎ

Observarea sistematicǎ a elevilor

Aprecierearǎspunsurilor

elevilor

6. Evaluarea 2’ Se fac aprecieri legate de modul şi gradul de participare a elevilor la lecţie, de calitatea rǎspunsurilor, aprecieri generale şi individuale.

Activitate individualǎ

Aprecierearǎspunsurilor

elevilor7. Tema pentru acasă 1’ Exercițiile nr. 4, 5 de la ,,Observarea

textului”.Caietul special al elevuluimanualul

Activitate frontală

Observarea sistematicǎ a

elevilor

4

Page 5: In Tai Uld Rump Land Elect

5