Genul Epic proiect de lectie

5
Proiect didactic Profesor: Croitoru Teodora Elvira Obiectul: Limba şi literatura română Aria curriculară: Limbă şi comunicare Clasa: a VIII-a Subiectul lecţiei: Genul epic Tipul lecţiei: fixare şi consolidare, verificare a cunoştinţelor Data: 17. 04. 2013 Competenţe generale: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare. 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată. 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse. 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise în diferite contexte de realizare cu scopuri diverse. Competenţe specifice: 1.1 înţelegerea semnificaţiei generale amesajului oral, sesizând progresia şi coerenţa ideilor exprimate 2.1 construirea unui discurs oral pe o temă dată 3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date 3.3 identificarea valorilor etice şi culturale într-un text, exprimânduşi impresiile şi preferinţele Obiective operaţionale: se urmăreşte ca elevii: sǎ precizeze trǎsǎturile specifice genului epic; sǎ alcǎtuiascǎ / sǎ continue oral o poveste, respectând cerinţele date; sǎ precizeze speciile epice; sǎ încadreze un text dat în gen şi specie; 1

description

romana

Transcript of Genul Epic proiect de lectie

Proiect didactic

Profesor: Croitoru Teodora ElviraObiectul: Limba i literatura romnAria curricular: Limb i comunicare

Clasa: a VIII-a

Subiectul leciei: Genul epicTipul leciei: fixare i consolidare, verificare a cunotinelorData: 17. 04. 2013

Competene generale:1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare.2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat.3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise n diferite contexte de realizare cu scopuri diverse. Competene specifice:1.1 nelegerea semnificaiei generale amesajului oral, sesiznd progresia i coerena ideilor exprimate 2.1 construirea unui discurs oral pe o tem dat

3.1 dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerine date

3.3 identificarea valorilor etice i culturale ntr-un text, exprimndui impresiile i preferineleObiective operaionale: se urmrete ca elevii:

s precizeze trsturile specifice genului epic; s alctuiasc / s continue oral o poveste, respectnd cerinele date; s precizeze speciile epice; s ncadreze un text dat n gen i specie; s alctuiasc rezumatul unui text dat, contientiznd i respectnd cerinele unui astfel de text; s argumenteze apartenena unui text la genul epic / specia epic s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul grupului; Strategii didactice:a. Metode i procedee: nvarea prin descoperire, conversaia, explicaia, metoda ciorchinelui, brainstorming, exerciiul, spargerea gheii, exemplul;b. Forme de organizare: activitate frontal, activitate pe grupe;c. Mijloace didactice: fie de lucru, portofoliuld. Resurse: capacitatea de receptare a elevilor, capacitatea elevilor de a colabora,

cunotinele nsuite anterior, timp de lucru -50 de minute.e. Material bibliografic: Limba romn n gimnaziu, Sofia Dobra, Ed. Humanitas,

Bucureti, 2004;

Sinteze de literatur. Lecturi literare i teste, Cristian i Adriana Hoaghea, Ed. Juventus Press, Piteti, 2012SCENARIUL DIDACTIC Moment organizatoric (1 min): Profesorul consemneaz absenii i i mobilizeaz pe elevi n restabilirea ordinii; elevii i pregtesc materialele necesare nceperii activitii. I.Evocarea (12 min):

Profesorul verific tema scris corectnd eventualele greeli i fcnd aprecieri pozitive asupra temelor bine efectuate. Profesorul solicit elevilor s-i reaminteasc trsturile genului epic.

Verificarea cunotinelor se face cu ajutorul metodei ciorchinelui. Captarea ateniei se face printr-un joc didactic: povestirea realizat n grup. Elevii, aezai n cerc compun o povestioar din cte o fraz sau un paragraf scurt care se ncheie cu apoi sau dar, acesta fiind semnalul pentru urmtorul participant care trebuie s continue. Nimeni nu poate ti dinainte modul n care va evolua povestea, dar participanii pot introduce cuvinte cum ar fi deodat,imediat,surprinztor .a.m.d. pentru a schimba firul povestirii. Se cere elevilor s dea un titlu potrivit povestirii astfel create i s o ncadreze n gen i specie II. Realizarea sensului (26 min):

Profesorul anun tema i obiectivele leciei: ,,Astzi v vei consolida cunotinele genul epic, despre speciile genului epic, vei face o analiz comparativ ntre specii literare, preciznd puncte comune i diferene.Elevii mprii n 5 echipe, primesc ca sarcin de lucru analiza cte unei specii epice n funcie de urmtoarele criterii: (fia 1)- dimensiune;- timp i spaiu;- personaje;- narator;

- accent;

- firul narativ;

Profesorul i elevii noteaz pe scurt la tabl caracteristicile fiecrei specii literare.

III. Reflecia (11 min): Elevii rezolv o fi de lucru (anexa 2), ca apoi s se discute cu profesorul rezolvarea ei. Se fac aprecieri cu privire la activitatea elevilor i se noteaz elevii care s-au remarcat prin calitatea rspunsurilor. Elevii au ca tem pentru acas s demonstreze c textul dat - textele pe care elevii le-au descoperit pe fiele de lucru - aparine genului epic. Anexa 2FI DE LUCRU

.Se d textul:

A fost o dat ca niciodat; a fost un mprat vestit i avea trei feciori. Cnd s-au mrit, le-a dat la fiecare cte trei sute de galbeni, s plece n lume i s-i fac fiecare rostul, cum s-o pricepe.

i au plecat feciorii cte trei, de au mers domindu-se, ba una, ba alta, pn la o rspntie.

Acolo s-au oprit:

- Iat, m frate, glsuiete cel mare, s apucm fiecare la cte o parte, unde ne-o lumina mintea, i, n cutare vreme, s ne ntoarcem ndrt, s ne ntlnim tot aici. Aa?

i au apucat fiecare pe cte o uli deosebit.

1. Menioneaz genul i specia literar crora le aparine textul de mai sus.

Justificai-v rspunsulFI DE LUCRU. Se d textul:

... Puiorul vede o linie de metal n colul coridorului, care are la captul de sus o main cu mner. Se suie-n piciore pe geamantan, pune mna pe mnerul mainii i ncepe s trag.

- Sezi binior puiorule! s nu strici ceva! zice mammare.

Trenul i urmeaz drumul de la Peri ctr Buftea cu mare vitez. Dar pe la mijlocul kilometrului 24, deodat s-aude un uier, apoi semnalul de alarm, trei fluiere scurte, i trenul se oprete pe loc, producnd o zguduitur puternic.

Ce e? ce e?... Toi pasagerii sar nspimntai la ferestre, la ui, pe scri...

- Goe! puiorule! Goe! strig tanti Mia i se repede afar din compartiment.

Goe este pe coridor... De ce s-a oprit trenul?

Cineva, nu se tie din ce vagon, a tras semnalul de alarm.

1. Menioneaz genul i specia literar crora le aparine textul de mai sus.

Justificai-v rspunsul.FI DE LUCRU

Se dau versurile:

Cel mai obraznic din stejari

i trunchiul meu nu sunt n stare

Certa modestul trandafir:

Trei oameni s-l cuprind;

- Zu, de-ndrzneala ta m mir,

Ar trebui s m admiri !

Cu mine tu s te compari?

Cu vrful meu eu sparg azurul

- Aa e, dar tu faci doar ghind,

i sunt prieten cu vulturul,

i eu fac trandafiri.

( Cincinat Pavelescu Trandafirul i stejarul )

1. Menioneaz genul i specia literar crora le aparin versurile de mai sus.

Justificai-v rspunsul.

PAGE 2