Fabula Proiect

12
PROIECT DE LECŢIE DATA: 04.05.2015 CLASA: a VI – a ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română PROFESOR: PĂCURARU IULIANA SUBIECTUL: Cuvinte şi dialog. Fabula TIPUL LECŢIEI: Consolidare COMPETENŢE GENERALE: 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse. 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. COMPETENŢE SPECIFICE: 3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit. 3.2. recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

description

proiect de lectie pentru clasa a VI- util consolidarii cunostintelor despre fabula

Transcript of Fabula Proiect

PROIECT DE LECIE

DATA: 04.05.2015CLASA: a VI a ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA DE NVMNT: Limba i literatura romnPROFESOR: PCURARU IULIANASUBIECTUL: Cuvinte i dialog. Fabula TIPUL LECIEI: Consolidare

COMPETENE GENERALE:3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENE SPECIFICE:3.1. diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit.3.2. recunoaterea modurilor de expunere utilizate ntr-un text narativ.

OBIECTIVE OPERAIONALE : La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

1. O 1. s identifice trsturile fabulei;1. O 2. s recunoasc modurile de expunere;1. O 3. s identifice momentele subiectului;1. O 4. s caracterizeze sumar personajele, ncercnd s le ncadreze ntr-un tipar;1. O 5. s explice semnificaia moralei.

STRATEGIA DIDACTIC:

1. Metode de nvmnt i procedee didactice: conversaia, lectura pe roluri, explicaia, exerciiul, nvarea prin descoperire, metoda cadranelor, cvintetul.

1. Mijloace de nvmnt i materiale didactice: mti din carton, fie de lucru, tabla, manualul.

1. Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate ,,n perechi, activitate n grup.

1. Locul de desfurare: sala de clas

BIBLIOGRAFIE:

1. Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.1. Pamfile, Alina, Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteti, 2003.1. Smihian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii i literaturii romne, vol.I, Credis, Bucureti, 2005.1. Vasilescu, Andra, Adela Rogojinaru, Mircea Vasilescu, Limba romn. Manual pentru clasa a VI-a, Editura All Educaional, Bucureti, 2000.

1. Resurse: capacitatea de nvare a elevilor.Din punctul de vedere al capacitii de nvare, clasa este omogen. Majoritatea elevilor dispun de capaciti de nvare sporite, iar restul posed resurse suficiente astfel nct s colaboreze cu profesorul pentru o bun desfurare a activitii didactice. 1. Timp: 50 minute

DEMERSUL DIDACTIC ETAPELE LECIEI

TIMPACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICEEVALUARE

MetodeMijloace

1.Momentul organizatoric1-Salutul-Notarea absenilor-Voi avea grij ca elevii s i pregteasc materialele necesare orei de limba romn.-Rspund la salut.- i pregtesc materialele necesare orei.

2. Verificarea temei i a cunotinelor anterioare4MO: ,,naio frnt c iam dreso- Prin ntrebri, reamintesc elevilor specia literar studiat.

-Elevii scriu mai nti n caiete, apoi unul dintre ei iese la tabl i scrie corect fraza.

2.Captarea i meninerea ateniei2- Prezint elevilor mtile i explic faptul c personajele fabulei reprezint o masc a oamenilor. - Pe parcursul orei, elevii vor lucra n grupuri i vor nota pe masca ce le revine tipul uman identificat pentru fiecare personaj.-Fiecare grup primete cte o masc.Conversaia

3.Anunarea temei i a competenelor

1-Astzi, ne vom consolida cunotinele despre fabul i vom studia Bivolul i coofana, de G. Toprceanu.Scriu titlul leciei la tabl.Precizez n mod clar obiectivele urmrite pe parcursul activitii.-Elevii i noteaz titlul leciei.

ExplicaiaTabla

Observare sistematic

4. Dirijarea nvrii35- Solicit elevii s citeasc fabula pe roluri.-Se ncadreaz aceast fabul n tiparul obinuit?- Elevii lucreaz n grupuri de cte 4. Fiecare grup primete cte un ,,scule care conine ideile principale, scrise pe buci de hrtie. Elevii trebuie s le aeze n ordine. - Continum nelegerea textului folosind metoda cadranelor. Fiecare grup va primi cte o fi de lucru.(Anexa 1) Fiecare elev va avea de ndeplinit o sarcin, iar la sfrit un reprezentant va citi rezultatul. C 1: trsturile de caracter ale bivoluluiC 2: trsturile de caracter ale celului i ale coofenei.C 3: moduri de expunere i figuri de stilC 4: nvtura ce se desprinde din text i sentimentele / atitudinea poetului fa de cele relatate.- Prin ntrebri voi ajuta elevii s completeze cadranele.-n ce gen literar ncadrai fabula Bivolul i coofana? Argumentai.-Care sunt personajele fabulei? -Explicai semnificaia titlului fabulei.- Ce defecte umane critic autorul fabulei ?- Care sunt modurile de expunere?- Care este morala acestei fabule?- Artai caracteristicile umane pe care vi le sugereaz personajele.-Citesc fabula pe roluri.

- Elevii rspund ntrebrilor.

-Identific momentele subiectului.

- Elevii rspund ntrebrilor i noteaz rspunsurile pe fia de lucru sau n caiete.ConversaiaJocul de rol Exerciiul

nvarea prin descoperire

Metoda cadranelor

ncurajez i ajut elevii

Evaluare oral

Observare sistematic

5. Asigurarea feed-back-ului, a reteniei i a transferuluiFeed-back-ul se realizeaz pe tot parcursul orei. Voi aprecia fiecare sarcin de lucru realizat i prezentat, oferind sugestii sau reformulnd rspunsurile care nu sunt corect construite sau nu sunt concludente. Voi antrena n gsirea soluiilor toi elevii, pentru ca apoi s formulm concluziile.

6. Evaluarea5- Pentru a testa capacitatea elevilor de a sesiza esenialul, le cer s alctuiasc un cvintet n care s surprind trsturile bivolului i modul lui de comportare.-Versul 1: precizeaz printr-un substantiv, subiectul: Bivolul-Versul 2: utilizeaz dou adjective pentru a descrie subiectul;-Versul 3: scrie trei verbe referitoare la aciuni proprii subiectului;-Versul 4: noteaz patru cuvinte care s exprime starea afectiv fa de subiect;-Versul 5: red ntr-un singur cuvnt esena subiectului. (Anexa 2)- Elevii rezolv cerina.cvintetulActivitate n perechi

6.Tema pt. acas2Demonstrai, ntr-un eseu de 20 rnduri, c fabula Bivolul i coofana de G. Toprceanu este o fabul.-Fac aprecieri verbale i notez elevii care au participat activ.-Noteaz tema.

Anexa 1

Trsturile de caracter ale bivolului Trsturile de caracter ale coofenei i ale celului

Modurile de expunere / Figuri de stil nvtura care se desprinde din text / atitudinea autorului

Anexa 2

Realizai un cvintet (strof alctuit din cinci versuri) care s aib n centru personajul ,,Bivolul, rspunznd celor cinci cerine:

1. Subiectul (un substantiv) ................................Bivolul.........................................................

2. Dou adjective care l caracterizeaz ......................................................................................................

3. Trei verbe ce exprim aciunile sale .......................................................................................................

4. Un enun alctuit din patru cuvinte exprimnd sentimentul vostru fa de ........................................................................................................personaj

5. Un cuvnt care exprim esena subiectului ............................................................................................................