Eu Spun Una ,Tu Spui Multe’’

11
Proiect de activitate 1

description

fh,ljk./kjl

Transcript of Eu Spun Una ,Tu Spui Multe’’

Page 1: Eu Spun Una ,Tu Spui Multe’’

Proiect de activitate

1

Page 2: Eu Spun Una ,Tu Spui Multe’’

PROIECT DIDACTIC

DATA: 06.06.2013PROPUNATOR: Ionita Iuliana-LoredanaGRADINITA P. P.CRAI NOUGRUPA: Mare-IstetiiDURATA: 25-30 minute DOMENIUL: Limba si ComunicareACTIVITATE: Educarea limbajului.SUBIECTUL ,,Eu spun una ,tu spui multe’’TIPUL ACTIVITATII: Consolidare de cunostinte SCOP: Imbogatirea si activizarea vocabularului cu ajutorul cuvintelor care denumesc forma de singular si plural al unie parti de vorbire(substantiv).

OBIECTIVE OPERATIONALE:a) cognitive: sa denumeasca si sa descrie corect imaginile

prezentate; sa gaseasca forma de singular sau de plural ale unor

parti de vorbire; sa precizeze sensul cuvintelor noi, sa le inteleaga

semnificatia ; să formuleze propoziţii în care să folosescă în mod

corect singularul şi pluralul cuvintelor;

b)psihomotorii: sa manuiasca corect materialul didactic;

c)afective:

2

Page 3: Eu Spun Una ,Tu Spui Multe’’

sa participe cu interes la lectie; sa aiba o atitudine pozitiva fata de colegi si profesor,

fata de sarcinile didactice.

SARCINA DIDACTICA : gasirea formelor de singular si plural al unor cuvinte ; alcatuirea de propozitii corecte din punct de vedere

gramatical, folosind aceste forme ;

REGULI DE JOC : copiii sunt impărţiţi în două echipe, „echipa

ursuletilor” si „echipa iepurasilor”. Copilul numit de propunatoare ridică un jeton şi denumeşte obiectul de pe el.

sa raspunda cerintei doar la numirea lui de catre propunatoare ;

sa se incadreze in realizarea sarcinii jocului ;

ELEMENTE DE JOC : surpriza, manuirea materialelor, intrecerea, aplauze.

STRATEGIA DIDACTICA :

A.METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, jocul

didactic, problematizarea ;B.MIJLOACE DIDACTICE : planse didactice; jetoane cu unul si mai multe obiecte; fisa de evaluare individuala; copac din carton; fructe din hartie;

FORME DE ORGANIZARE :Individual, frontal, pe echipe ;

3

Page 4: Eu Spun Una ,Tu Spui Multe’’

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Ana, A.; Cioflica, M., Jocuri didactice pentru educarea limbajului, Editura Tehno-Art, Petrosani, 2009;

Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii – editie revizuita;

Preda, V., Metodica activitatilor instructive-educative in gradinita de copii, Editura Cartu Gh., Craiova, 2009;

Taiban, M., Petre, M., Nistor, V., Berescu, A., Jocuri didactice pentru gradinitele de copii, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1976;

SCENARIU DIDACTIC

4

Page 5: Eu Spun Una ,Tu Spui Multe’’

EVENIMENTE DIDACTICE

CONTINUTUL INSTRUCTIV –EDUCATIV

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. Momentul organizatoric

Se asigura conditiile psihopedagogice si organizatorice necesare desfasurarii activitatii :-pregatirea materialelor didactice-aranjarea mobilierului ;-copiii intra ordonat in sala de grupa

exercitiu organizatoric/ frontal

2.Captarea atentiei

Captarea si orientarea atentiei se va realiza prin prezentarea materialului didactic sub forma de surpriza.Copiii primesc de la Zana Anotimpului Vara (Anexa 1), o scrisoare(Anexa 2) si un plic, in care sunt rugati sa o ajute in rezolvarea unor sarcini.Zana a auzit de la prietena sa, Primavara, despre un joc, dar cum zanele nu se intalnesc niciodata, nu stie cum se desfasoara acest joc.

- conversatia -observatia

/ frontal-Plansa didactica

5

Page 6: Eu Spun Una ,Tu Spui Multe’’

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

4. Dirijarea învăţării

Se anunta tema activitatii de astazi: ,,La activitatea de educarea limbajului vom juca jocul numit: ,,Eu spun una tu spui multe’’.Pentru aceasta va trebui sa fiti foarte atenti la activitate, sa dati exemple de cuvinte in functie de cerinte, sa formulati propozitii cat mai corecte si mai frumoase, sa respectati regulile jocului. Se impart prescolarii in doua echipe, cea a iepurasilor si cea a ursuletilor si li se inmaneaza cate un ecuson.Explicarea jocului:Din plicul trimis de ”Zana Vara”, cate un membru al fiecarei echipe va extrage un jeton, ce desemeaza un singur obiect.Pe masuta in fata clasei se afla expuse jetoane pe care sunt desenate mai multe obiecte (Anexa 3).Cate un membru al fiecarei echipe va veni la masa si va alege jetonul cu imaginea ce prezinta mai multe obiecte de acelasi fel.Ambele jetoane se vor atasa pe tabla magnetica. Pentru fiecare raspuns corect prescolarii vor primi un punct, acesta fiind reprezentat printr-un mar asezat in ,,Copacul prieteniei” (Anexa 4).Jocul de proba se realizeaza pentru a se asigura ca sarcinile au fost bine intelese.Propunatoarea alege un copil din grupa, il roaga sa extraga o imagine din plic si sa procedeze conform regulilor de joc mai sus mentionate.Executarea jocului de catre copii: Se va proceda asemanator pentru toate jetoanele.

-conversatia

/frontal

-explicatia

-jocul didactic

-explicatia

/frontal

-conversatia-

problematizarea

demonstratia

-exercitiul-invatarea prin descoperire

Observarea sistematica a comportamentului

-aprecieri verbale

Evaluarea capacităţii de respectare/ aplicare corectă a sarcinilor de lucru, verificarepractică;aprecieriasupradesfăşurăriilecţiei

6

Page 7: Eu Spun Una ,Tu Spui Multe’’

5.Asigurarea feed-back-ului

6.Incheierea activitatii

Complicarea jocului: Se solicita atentia copiilor pentru desfasurarea urmatoarei secvente a jocului. Ei vor trebui sa identifice si sa puna in cosul Zanei Vara(Anexa 5) , jetoanele ce contin imagini cu fructe si legume specifice acestui anotimp. La sfarsitul concursului se vor numara punctele acumulate, reprezentate prin mere si se va desemna echipa castigatoare. Fiecarui membru, atat din echipa ursuletilor, cat si echipa iepurasilor, va primi cate o diploma de participare/castigator.

Fisa de munca independentaFiecare copil primeste o fisa de evaluare(Anexa 6) pe care trebuie sa o completeze conform cerintelor. Propunatoarea realizeaza intuirea fiselor si explica sarcinile copiilor.In timpul lucrului prescolari vor fi atent supravegheati, iar cand este necesar va oferi copiilor informatii suplimentare in vederea rezolvarii integrala a sarcinii de lucru.Corectarea fisei se va realiza oral.

Se vor face aprecieri referitoare la modul de desfăşurare a activităţii. Vor fi evidenţiaţi cei mai activi copii si li se vor oferi cate o recompensa.

-explicatia

problematizarea

-fisa de evaluaremunca independen ta-frontal

-conversaţia-explicatia

-conversatia-explicatia

Observarea comportamentului copiilor

Verificarepractică;Aprecieri

asupradesfăşurării

lecţiei

7

Page 8: Eu Spun Una ,Tu Spui Multe’’

8