Emotie de Toamna

6
PROIECT DIDACTIC DATA : 28 X 2008 CLASA: A VIII-A OBIECTUL : Limba si literatura romana SUBIECTUL : Emotie de toamna, de Nichita Stanescu TIPUL LECTIEI:dobandire de cunostinte OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacitatilor de receptare a mesajului scris; OBIECTIV SPECIAL: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor; OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.1 sa inteleaga semnificatia generala a mesajului oral, sesizand progresia 141f53b si coerenta ideilor exprimate; 1.7 sa manifeste toleranta fata de opiniile diferite exprimate de interlocutori si sa ia o atitudine critica fata de argumentele ascultate; 2.1 sa construiasca un discurs oral pe o tema data; 2.5 sa capteze atentia interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului; 3.1 sa interpreteze un text literar, facand corelatii intre nivelurile fonetic, lexical, morfologic si semantic; 3.3 sa identifice valori etice si culturale intr-un text, exprimandu-si impresiile si preferintele; 4.1 sa elaboreze texte apartinand diverselor stiluri functionale, adaptand redactarea la situatia de comunicare si la partener. OBIECTIVE OPERATIONALE : - COGNITIVE: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

description

romana

Transcript of Emotie de Toamna

Page 1: Emotie de Toamna

PROIECT DIDACTIC

DATA : 28 X 2008

CLASA: A VIII-A

OBIECTUL : Limba si literatura romana

SUBIECTUL : Emotie de toamna, de Nichita Stanescu

TIPUL LECTIEI:dobandire de cunostinte

OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacitatilor de receptare a          mesajului scris;

OBIECTIV SPECIAL: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a  elevilor;

OBIECTIVE DE REFERINTA:

1.1 sa  inteleaga semnificatia generala a mesajului oral, sesizand progresia 141f53b si coerenta ideilor exprimate;

1.7 sa manifeste toleranta fata de opiniile diferite exprimate de interlocutori si sa ia o atitudine critica fata de argumentele ascultate;

2.1  sa construiasca un discurs oral pe o tema data;

2.5 sa capteze atentia interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului;

3.1 sa interpreteze un text literar, facand corelatii intre nivelurile fonetic, lexical, morfologic si semantic;

3.3 sa identifice valori etice si culturale intr-un text, exprimandu-si impresiile si preferintele;

4.1 sa elaboreze texte apartinand diverselor stiluri functionale, adaptand redactarea la situatia de  comunicare si la partener.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

- COGNITIVE:

         La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

O1 - sa identifice ideile poetice din textul literar;

O2 - sa identifice procedeele de expresivitate artistica aratand  semnificatia lor;

O3 - sa recunoasca modalitatile de organizare a textului;

O4 - sa selecteze din textul literar, pasajele semnificative folosite ca argumente care sa sustina unele  afirmatii ;

Page 2: Emotie de Toamna

O5 - sa isi exprime, oral si in scris, opiniile, sentimentele si atitudinile;

AFECTIVE:

OA1: sa introduca cunostintele acumulate in propriul sistem de valori;

OA2: sa-si cultive interesul pentru studiul literaturii.

                          

STRATEGIA DIDACTICA:

1. RESURSE : capacitatile normale de invatare ale elevilor.2. METODE SI PROCEDEE : invatarea prin descoperire, lectura expresiva, conversatia, explicatia, lucrul cu

manualul, fisa de lucru, fisa de lectura,cavalcada anotimpurilor,diagrama sentimentelor, palariile ganditoare.

3. FORME DE ORGANIZARE A INVATARII: activitatea frontala, activitatea independenta individuala combinate cu activitatea pe grupe.

4. MIJLOACE DE INVATAMANT : fise de lucru, calculatorul,film documentar, testul de evaluare formativa.5. BIBLIOGRAFIE : Alexandru Crisan, Limba si literatura romana, manual pentru clasa a VIII-a, Ed.

Humanitas; 

     Alina Pamfil - "Limba si literatura romana. Structuri didactice deschise"   Ed. Paralela 45, Cluj-Napoca, 2003

Vistian Goia - "Didactica limbii si literaturii romane" - Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002

SCENARIU DIDACTIC

1. ORGANIZAREA CLASEI : notarea absentelor, asigurarea celor necesare lectiei

2. ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR : verificarea temei si a cunostintelor referitoare la viata si opera autorului Nichita Stanescu

(fisa de la portofoliu)

3. CAPTAREA ATENTIEI :

     Film documentar despre Nichita Stanescu in care acesta isi spune opiniile legate de volumul de poezii "O viziune a sentimentelor" si sentimentul scrisului, perfectiunea creatiei

      Fragment din emisiunea realizata cu Nichita Stanescu de Alexandru Stark  in anul 1982

4.  ANUNTAREA SUBIECTULUI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE : se scrie pe tabla si pe caiete titlul poeziei si se enunta obiectivele operationale

5.  PREZENTAREA SARCINILOR DE INVATARE

          Elevii sunt solicitati sa recite versurile poeziei "Emotie de toamna", in timp ce pe videoproiector apare slid-ul cu versurile proiectate pe imagini edificatoare.

     Pentru o mai buna intelegere a textului elevii sunt solicitati sa asculte versurile poeziei cantate de Nicu Alifantis.

6. CONDUCEREA INVATARII SI DOBANDIREA NOILOR CUNOSTINTE

         Tema poeziei:

Page 3: Emotie de Toamna

         Poezie de dragoste in care autorul comunica inefabilul sentimentului iubirii, teama ca el va disparea.

     Cavalcada anotimpurilor(anexa1)

     Intelegerea titlului:

     Titlul poeziei este o metafora care poate face trimitere la diverse interpretari. Alege varianta care ti se pare cea mai potrivita:

Emotie de toamna  -  Poetul a imbatranit si nu se mai simte pregatit

                                   pentru o relatie.

-         A venit toamna si, ca orice om, poetul  

nostalgic

                                    -  Deja cei doi indragostiti nu mai simt fiorul

                                       dragostei, intre ei existand o ruptura.

       Structura poeziei: doua strofe inegale ca intindere: o strofa de 6 versuri(sextina) si o strofa de 4 versuri(catren)

Se explica fiecare strofa, se indentifica sensurile profunde ale versurilor.

      Elevii, impartiti in trei grupe, sunt solicitati sa rezolve exercitiile din fisa de lucru (Anexa 2)

      In timp ce elevii lucreaza pe grupe, vor audia o melodie si se vor derula imagini cu fotografii ale lui Nichita Stanescu

       Diagrama sentimentelor (anexa 3)

7.  ASIGURAREA PERFORMANTEI

      Palariile ganditoare - activitate pe grupe (Anexa 4)

8. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI se realizeaza pe tot parcursul orei

9.  EVALUAREA PERFORMANTEI -fisa de lucru (Anexa 5)

10. ASIGURAREA RETENTIEI SI TRANSFERUL  - tema pentru acasa : Redacteaza o compunere in care sa prezinti sentimentele exprimate in aceasta opera literara.

        -  Recital de poezii de toamna  -

Anexa 1     

Cavalcada anotimpurilor

Cele patru anotimpuri pot aduce si alte sugestii, daca ne referim la varsta omului sau la  relatia de cuplu:

Primavara  -  renasterea naturii;

                  -   copilaria;

Page 4: Emotie de Toamna

                       -  inceputul unei relatii,  perioada de tatonari.

     Vara    -   coacerea holdelor

-         relaxare

-         tineretea;

-         perioada de iubire si intelegere maxima.

Toamna     -  culegerea roadelor coapte;

                   -  maturitatea;

                   -  perioada de ruptura/racirea relatiei, dublata de    

                      suferinta.

Iarna        -  batranetea;

                -  despartirea.

                -  moartea vegetalului.

   

            

ANEXA 2.

GRUPA NR.1.

La nivel semantic(al sensului in care sunt folosite cuvintele), poezia are un grad ridicat de ambiguitate.  Discutati intre voi posibila interpretare a unor imagini artistice din text:

1)" a venit toamna"sugereaza:

      a) -a sosit anotimpul cu acelasi nume;

      b)-  inceputul unei stari de tristete, melancolie, racirea sentimentelor, distantarea intre indragostiti, stingerea iubirii.

2)" acopera-mi inima cu ceva"sugereaza:

      a)- alina-mi tritetea;

      b)- protejeaza-ma impotriva frigului;

      c)-nu ma lasa sa dau frau liber sentimentelor.

3.  "umbra"sugereaza:

     a)- un element specific toamnei;

Page 5: Emotie de Toamna

     b)- absenta persoanei iubite, amintirea ei;

     c)-  despartirea;

GRUPA NR.2.

La nivel semantic(al sensului in care sunt folosite cuvintele), poezia are un grad ridicat de ambiguitate.  Discutati intre voi posibila interpretare a unor imagini artistice din text:

    1."or sa-mi creasca aripi ascutite"sugereaza :

     a)- masura durerii.

     b)- ma voi transforma intr-o pasare;

     c)- m-a cuprins dorul de a zbura.

    2. "ochi strain" sugereaza:

       a)- ochii altei persoane;

       b)- ademenirea iubitei intr-o alta relatie de dragoste, necunoscuta.

3. "frunza de pelin" sugereaza:

     a)- gust amar;

     b)- amaraciunea unei relatii nesincera care esueaza, a unei iubiri neimplinite.

GRUPA NR. 3.

La nivel semantic(al sensului in care sunt folosite cuvintele), poezia are un grad ridicat de ambiguitate.  Discutati intre voi posibila interpretare a unor imagini artistice din text:

    1. Pietrele sugereaza:   -muntele;

                                          - glia strabuna;

                                          - durificarea sufletului eului liric.

    2. Marea sugereaza :     - infinitul;

                                                 - spatiu al nesigurantei;

                                                 - momentul cand irumpe imaginatia.

        3. Luna este:   -  element al cadrului romantic;

                                 - sfatuitorul eu-lui liric;

                                 - imaginea metamorfozata a iubitei.