Poveste de Toamna

11
1 EDUCATOARE: TĂNASĂ ANDREEA ISPAS SĂNDIȚA GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 56 „NEGRUŢ”, BRĂILA

description

proiect de activitate integrata, nivel II, grupa mare, invatamant prescolar, consolidare toamna.

Transcript of Poveste de Toamna

Page 1: Poveste de Toamna

1

EDUCATOARE:

TĂNASĂ ANDREEA

ISPAS SĂNDIȚA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 56 „NEGRUŢ”,

BRĂILA

Page 2: Poveste de Toamna

2

NIVEL II

TEMA ANUALĂ: „ Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI: „Pe cărările toamnei”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Simfoniile toamnei”

TEMA ACTIVITĂȚII: „Poveste de toamnă”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ADE(DLC+DEC)+ALA

MIJLOC DE REALIZARE: Poveste creată de copii de la imagini date

Desen

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de cunoștințe, priceperi şi deprinderi

SCOPUL:

Dezvoltarea creativității și expresivității limbajului oral și plastic;

Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a

semnificaţiilor structurilor verbale orale;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Să formuleze propoziţii simple și dezvoltate pentru conceperea unei povești,

realizând un scenariu;

Să se exprime coerent pentru a se face înțeles;

Să realizeze prin desen elemente din şi pentru povestea creată;

Să compună în mod original și personal spațiul plastic utilizând materialele

date;

Să-și exprime opiniile și sentimentele în legatură cu activitatea desfășurată.

RESURSE :

Procedurale: conversația catehetică, explicația, expunerea, benzi desenate,

exerciţiul.

Materiale: mantia toamnei, frunze cu poze ale copiilor, frunze din natură,

videoproiector cu imagini, castane, ramuri, pietricele, fâşii de material, coli albe A3;

Organizatorice: pe centre, individual, frontal, în grup, în perechi.

Page 3: Poveste de Toamna

3

BIBLIOGRAFIE :

Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-5/7ani)

Breben S., Gancea E.,“Metode interactive de grup”,Ed. Arves, Craiova, 2004

Revista învățământului preșcolar și primar 3-4/2013, Ed. Arlequin

Page 4: Poveste de Toamna

4

SCENARIUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață. Copiii sunt primiţi în sala de

grupă unde sunt invitaţi să aleagă o frunzuliţă în culorile toamnei şi așezați în

“ cercul frunzelor de toamnă”.

1. Salutul între copii se realizează prin strategia de învățare prin cooperare “cerc

interior, cerc exterior”, combinată cu metoda “Amestecă, îngheață, formează perechi ”.

Educatoare salută copiii: ” Bună dimineața, culori ale toamnei !“, apoi aceștia

formează două cercuri concentrice. Pe fundalul unei melodii, copiii se rotesc în cerc, iar

la semnalul sonor dat de educatoare dintr-un fluier, copiii din cercul interior se întorc cu

fața către cei din cercul exterior, formează pereche cu cel din fața sa, salutându-se și

atingându-și nasurile. Se vor repeta comenzile de mai multe ori, dându-se astfel

posibilitatea formării cât mai multor perechi și salutul între cât mai mulți copii, aceștia

având posibilitatea să-și atingă ghenunchii, respectiv palmele.

2. Prezența copiilor se va realiza de fiecare copil, prin atașarea unei frunze de

toamnă cu fotografia sa într-un copac al toamnei.

Completarea calendarului naturii

Pentru că sunt și ei acum elemente ale toamnei vor schimba impresii legate de

starea vremii. Se va porni de la întrebările:

- În ce anotimp suntem?

- Cum este vremea afară toamna? (de regulă e mai rece, cerul e acoperit de nori,

bate vântul, poate chiar ploua)

- Ce se întâmplă cu frunzele în anotimpul de toamnă?

- Ce culori ne oferă nouă anotimpul de toamnă?

Vom atașa pe un norișor simboluri corespunzătoare vremii de afară.

3. Împărtășirea cu ceilalți continuă printr-o scurtă convorbire despre anotimpul

Toamna, despre frumusețea şi bogăţiile acestui anotimp.

Page 5: Poveste de Toamna

5

4. Activitatea de grup. Voi pune copiilor un mesaj vocal primit de la ”Toamnă” în

care ne mulţumeşte pentru activităţile desfăşurate în cadrul proiectului “Pe cărările

toamnei” dar care ne spune că, totuşi este puţin tristă deoarece în curând va veni Iarna şi

nimeni nu îşi va mai aminti de ea. Ca să nu mai fie tristă am rugat-o să ne spună ce

putem face pentru ea !

5. Noutățile zilei. Toamna ne-a spus că am putea crea o poveste prin care cu toţii să

ne putem aminti de frumuseţile, culorile şi bogăţiile ei şi le voi prezenta copiilor un set

de imagini cu elemente de toamnă trimise de către însăşi Zâna Toamnă şi o mantie, dar

şi nişte instrucţiuni pe care le vom utiliza pe parcursul desfășurării activității. După

aceasta copiii vor iesi într-un vals al frunzelor de toamnă în hol. La întoarcerea în sala

de grupă vor descoperi 3 cărări în culorile toamnei îndreptate către centrele deschise,

către care vor porni în funcţie de culoarea frunzei din piept aleasă dimineaţă la venirea

la grădiniţă.

6. Desfăşurarea activităţii. În cadrul ADE, vor fi deschise trei centre. La

Bibliotecă, copiii vor crea povestea pornind de la elemente specifice anotimpului de

toamnă, elemente pe care apoi le vor desena în centrul artă redând în imagini povestea

creată. La Artă copii vor desena elemente de toamnă de la care ei vor crea o poveste la

centrul bibliotecă. La Ştiinţă vor decora mantia toamnei sub care vom aşeza „Povestea

de Toamnă” găsind o utilitate materialelor din natură avute la dispoziţie, corelând

elementele date cu conţinutul poveştii.

Fiecare grup de copiii va alege un lider de grup care va prezenta „Povestea de

toamnă” creată.

Încheierea activităţii. Copiii vor interpreta cântece de toamna şi vor dansa

jucându-se liber.

Page 6: Poveste de Toamna

6

ALA1

ARTĂ

Mijloc de realizare: Decupare, Lipire;

Sarcina didactică: Copiii vor decupa şi lipi ghirlande din fructe şi legume de

toamnă, vor păstra o poziție corectă în timpul lucrului.

CONSTRUCŢII

Mijloc de realizare: joc de masă;

Sarcina didactică: Copiii vor construi şi amenaja cărările toamnei.

CENTRE DE ACTIVITATE DESCHISE ÎN CADRUL ADE

BIBLIOTECĂ

Tema: “Poveste de toamnă”

Mijloc de realizare: Poveste creată de copii de la elemente date;

Sarcina didactică: Copiii împreună cu educatoarea vor discuta despre

principalele elemente specifice anotimpului de toamnă. Apoi, cu ajutorul acestor

elemente, vor crea o poveste, utilizând calitățile expresive ale limbajului oral și ale celui

corporal. Povestea creată va fi rezultatul lucrului în echipa.

ARTĂ

Tema: “Poveste de toamnă”

Mijloc de realizare: Desen;

Sarcina didactică: Copiii vor desena elemente din şi pentru „Povestea de

toamnă” creată realizând o lucrare plăcută din punct de vedere estetic. Vor fi sprijiniţi

de către educatoare pe tot parcursul desfăşurării activităţii.

Page 7: Poveste de Toamna

7

ŞTIINŢĂ

Tema: “Mantia toamnei”

Mijloc de realizare: Asamblare;

Sarcina didactică: Copiii vor cunoaște și vor utiliza corect materialele de lucru,

găsind o utilitate pentru materialele din natură folosite, corelând elemetele date cu

conținutul poveștii.

ALA2

Mijloc de realizare: Cântecele de toamnă/ Jocuri cu text și cânt;

Sarcina didactică: Copiii vor interpreta cântece de toamna şi vor dansa jucându-

se liber.

.

Page 8: Poveste de Toamna

Secvența

didactică

Conținutul activității Strategia didacticӑ Evaluare

(metode

de

evaluare)

Metode şi

procedee

Material

didactic

Forma de

organizare

a activitӑții

Moment

organizatoric

Asigurarea condițiilor

necesare unei bune

desfășurări a activității.

Distribuirea în prealabil

a unor mijloace de

învățământ în fiecare

centru de activitate.

Întâlnirea de

dimineață: 1.Prezența;

2.Salutul;

3.Calendarul naturii

Conversația

Explicația

Metoda

“Amestecă,

îngheață,

formează

perechi”

Frunze în

culorile

toamnei

Organizare

frontalӑ

Organizare

în perechi

Reactualizarea

cunoştințelor

însuşite

anterior

Are loc în următoarea

etapă a Întâlnirii de

dimineaţă:

4.Împărtășirea cu

ceilalți – se realizează

printr-o scurtă

convorbire despre

anotimpul Toamna,

despre frumusețea şi

bogăţiile acestui

anotimp.

Conversația

introductivӑ

Organizare

frontalӑ

Evaluare

oralӑ- prin

conversație

cateheticӑ

Captarea

atenției

Se realizează în

următoarul moment din

cadrul Întâlnirii de

dimineaţă :

5.Activitatea de grup -

Voi pune copiilor un

mesaj vocal primit de la

”Toamnă” în care ne

mulţumeşte pentru

activităţile desfăşurate

în cadrul proiectului “Pe

cărările toamnei” dar

care ne spune că, totuşi

este puţin tristă

deoarece în curând va

veni Iarna şi nimeni nu

îşi va mai aminti de ea.

Expunerea

Explicația

Conversaţia

Mesaj

vocal pus

la

calculator

Organizare

frontalӑ

Page 9: Poveste de Toamna

9

Ca să nu mai fie tristă

am rugat-o să ne spună

ce putem face pentru

ea ?

Anunțarea

temei și a

obiectivelor

În cadrul Noutăţii zilei

Toamna ne-a spus că

am putea crea o

poveste prin care cu

toţii să ne putem

aminti de frumuseţile,

culorile şi bogăţiile ei

şi le voi prezenta

copiilor un set de

imagini cu elemente de

toamnă trimise de

către însăşi Zâna

Toamnă şi o mantie,

dar şi nişte instrucţiuni

pe care le vom utiliza

pe parcursul desfă-

șurării activității.

Explicația

Conversaţia

Învӑțarea

prin

descoperire

Imagini

video-

proiector,

Mantia

toamnei

Organizare

frontalӑ

Desfășurarea

activității pe

centre

(Dirijarea

învӑțӑrii şi

obținerea

performanței)

Prin tranziţie copiii vor

ieși într-un vals al

frunzelor de toamnă în

hol. La întoarcerea în

sala de grupă vor

descoperi 3 cărări în

culorile toamnei

îndreptate către

centrele de activitate

deschise, către care vor

porni în funcţie de

culoarea frunzei din

piept aleasă dimineaţă

la venirea la grădiniţă.

La Bibliotecă, copiii

vor crea povestea

pornind de la elemente

specifice anotimpului de

toamnă, elemente pe

care apoi le vor desena

în centrul artă redând în

imagini povestea creată.

Conversația

Expunerea

prin

povestire

Învӑțarea

prin

cooperare

Cărări

din

hârtie

gofrată

Organizare

în grupuri

mici

Organizare

individuală

Verificarea

modului de

înțelegere a

sarcinii de

lucru prin

evaluare

oralӑ- prin

tehnica

întrebare-

rӑspuns

Verificarea

realizării

cerinței atât

individual,

cât și în

grup-prin

evaluare

oralӑ şi

evaluare

practicӑ

Page 10: Poveste de Toamna

10

La Artă copii vor

desena elemente de

toamnă de la care ei vor

crea o poveste la centrul

bibliotecă.

La Ştiinţă vor decora

mantia toamnei sub care

vom aşeza „Povestea de

Toamnă” găsind o

utilitate materialelor din

natură avute la

dispoziţie, corelând

elementele date cu

conţinutul poveştii.

Explicaţia

Coli în

format

A3,

creioane

colorate

Mantia

toamnei

Panou

Materiale

din

natură:

frunze,

flori,

castane,

ghinde

Evaluarea

activității

Evaluarea activităţii se

va realiza prin

prezentarea celor trei

variante de poveste

create (care vor fi

aşezate sub Mantia

protectoare a toamnei

decorată cu elemente

din natură) - fiecare

grup de copiii va alege

un lider de grup care

va prezenta „Povestea

de toamnă” creată.

Povestirea

Conversaţia

Toate

materiale-

le realiza-

te în ziua

respectivӑ

Organizare

în grupuri

mici

Organizare

individuală

Evaluare

oralӑ- prin

conversație

cateheticӑ

Evaluare

practicӑ-

prin

evaluarea

şi

aprecierea

lucrӑrilor

Încheierea

activităţii

Corespunde cu

finalitatea activității -

Cântecele de toamnă/

Jocuri cu text și cânt-

Copiii vor interpreta

cântece specifice

anotimpului toamna, vor

asocia mișcările

sugerate de textul

cântecelor cu ritmul

acestora. De asemenea

se vor face aprecieri

asupra întregii zile atât

de educatoare cât şi

copiii între ei, precum şi

autoaprecieri.

Conversația

Evaluare

oralӑ- prin

aprecieri

verbale

individuale

frontale

Autoeva-

luarea

Page 11: Poveste de Toamna

11