Doua Loturi - 1

6
PROIECT DE LECŢIE DATA: 20.04.2015 CLASA: a VII – a C ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română PROFESOR: PĂCURARU IULIANA SUBIECTUL: Nuvela TEXT-SUPORT: Două loturi de I.L.Caragiale – receptarea textului TIPUL LECŢIEI: Mixtă COMPETENŢE GENERALE: 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată. 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse. COMPETENŢE SPECIFICE: 2.1. asigurarea coerenţei ideilor exprimate într-un mesaj oral; 2.2. valorificarea categoriilor semantice învăţate, în contexte diferite; 3.2. recunoaşterea modalităţilor specifice de organizare a textului epic şi a procedeelor de expresivitate în textul liric;

description

plan de lectie - prima ora nuvela, clasa a VII

Transcript of Doua Loturi - 1

Page 1: Doua Loturi - 1

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 20.04.2015

CLASA: a VII – a C

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română

PROFESOR: PĂCURARU IULIANA

SUBIECTUL: Nuvela

TEXT-SUPORT: Două loturi de I.L.Caragiale – receptarea textului

TIPUL LECŢIEI: Mixtă

COMPETENŢE GENERALE:

2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată.

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:

2.1. asigurarea coerenţei ideilor exprimate într-un mesaj oral;

2.2. valorificarea categoriilor semantice învăţate, în contexte diferite;

3.2. recunoaşterea modalităţilor specifice de organizare a textului epic şi a procedeelor de expresivitate în textul liric;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

O 1. să prezinte câteva date biografice despre autor;

O 2. să formuleze ideile principale;

O 3. să precizeze formele literare actuale ale unor cuvinte din text;

Page 2: Doua Loturi - 1

O 4. să explice semnificaţia titlului;

O 5. să argumenteze apartenenţa textului la genul epic.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode de învăţământ şi procedee didactice: lectura expresivă, conversaţia, explicaţia, problematizarea, învăţarea prin descoperire, brainstorming.

Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: fişe de lucru, tabla, manualul, volumul.

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală, activitate ,,în perechi”.

Locul de desfăşurare: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:

1. I.L.Caragiale, O făclie de Paşte. Nuvele şi povestiri, Cu o postfaţă de Silvian Iosifescu, Editura Minerva, Bucureşti, 1971.

2. Sâmihăian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii şi literaturii române, vol.I, Credis, Bucureşti, 2005.

3. Sâmihăian, Florentina, Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Limba română. Manual pentru clasa a VII-a, Editura Humanitas Educaţional, 2014.

4. Şchiopu, Constantin, Metodica predării literaturii române, Editura Carminis,Piteşti, 2009.

Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor.

Din punctul de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este omogenă. Majoritatea elevilor dispun de capacităţi sporite de comunicare, iar restul posedă resurse

suficiente, astfel încât să colaboreze cu profesorul pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.

Timp: 50 minute.

Page 3: Doua Loturi - 1

DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE

LECŢIEI

T

I

M

P

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA

ELEVILOR

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

Metode Mijloace

1.Momentul

organizatoric

1’ -Salutul

-Notarea absenţilor

-Voi avea grijă ca elevii să îşi pregătească

materialele necesare orei de limba

română.

-Răspund la salut

-Îşi pregătesc materialele

necesare orei

2. Verificarea

temei

5’ - M.O.: ,,de băbuţo ce săţi spui cum mi sa

speriat şi mie somnul parcă parcă miar

plăcea să mă plimb pe lună păi atunci ce

stai haide da da nu pe jos da cum mă”

-Elevii corectează textul scris pe tablă.

conversaţia tabla

3.Captarea şi

menţinerea

atenţiei

3’ - Scriu pe tablă LOT/LOZ.

Ce înţelegeţi voi prin lot?

- Ce alte texte literare scrise de Caragiale

aţi citit?

-Răspund întrebărilor.

-Notează înformaţiile noi.

Brainstorm-

ing

tabla

4.Anunţarea temei

şi a competenţelor

1’ -Anunţ tema şi obiectivele

lecţiei: ,,Astăzi vom începe studiul

operei literare Două loturi, de

I.L.Caragiale

-Notez titlul pe tablă şi precizez

obiectivele pe înţelesul elevilor.

-Elevii îşi notează titlul

lecţiei.

Explicaţia Tabla Observare

sistematică

Page 4: Doua Loturi - 1

4. Dirijarea învăţării

3

9’

-Cine îmi poate preciza câteva date biografice despre I.L.Caragiale? Ce alte texte literare aţi studiat? Puteţi caracteriza într-un cuvânt opera literară caragialiană?

-Precizez câteva date biografice.

-Solicit elevii să precizeze ideile principale, care vor fi notate pe tablă.

-Solicit elevii să idenifice în arhaisme, neologisme, cuvinte derivate. Stabilim formele literare actuale, precum şi modalităţile de formare.

-Cum putem explica titlul?

- Ȋn ce gen literar putem încadra textul? Oferiţi două – trei argumente.

-Elevii vor rezolva

cerinţele, notează datele

biografice.

-Identifică ideile principale

şi le notează în caiete.

- Oferă explicaţia titlului şi

notează eventualele

clarificări.

Tabla

Ȋnvăţarea

prin

descoperire

caiete Încurajez şi

ajut elevii

Evaluare orală

Observare

sistematică

5. Asigurarea feedback-ului, a retenţiei şi a transfe-rului

-Feedback-ul se realizează pe întreg parcursul etapei Dirijarea învăţării şi se concretizează în aprecieri ale profesorului: Bine! Foarte bine! Corect!

6.Tema pentru

acasă

1’ Profesorul anunţă tema pentru acasă: manual: pg.181, ex.1,2,3,4,5,6,7

-Fac aprecieri pozitive şi negative.