dirigentie3

7
Proiect didactic Şcoala cu clasele I-VIII ,,Hatmanul Şendrea” Dolheştii Mari Disciplina: Dirigenţie Clasa a V-a Diriginte: prof. Iordache Alina Elena COMPONENTA EDUCATIVĂ: Dezvoltarea personalităţii şi dezvoltarea carierei SUBCOMPONENTA: Dezvoltarea carierei elevului TEMA: Planul meu de viaţă DURATA: 50 minute COMPETENŢE SPECIFICE: B.I.1. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere B.I.2. Dezvoltarea capacităţii de valorizare maximă a potenţialului propriu B.II.1. Stimularea motivaţiei învăţării continue în scopul dezvoltării propriei cariere B.II.2. Dezvoltarea abilităţii de informare privind cariera B. II. 3. Formarea şi dezvoltarea capacităţii decizionale C. I. 2. Armonizarea şi exersarea propriului sistem de valori în acord cu cel social OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Elevii vor fi capabili să: O1 – să precizeze dacă s-au hotărât ce doresc să facă în viaţă, enumerând factorii care au contribuit în luarea acestor decizii; O2 – să evidenţieze rolul activ sau pasiv al părinţilor în opţiunea lor; O3 – să îşi expună părerea în legătură cu plecarea tinerilor în străinătate pentru a-şi asigura un viitor; O4 – să precizeze dacă ar alege opţiunea plecării în străinătate, motivând această alegere; O5 – să evidenţieze în ce măsură ar putea să se afirme în ţară peste câţiva ani dacă ar urma domeniul dorit; O6 – să argumenteze dacă în present cariera profesională a unui tânăr depinde de calităţile sale şi de performanţele obţinute la învăţătură, sau de cunoştinţe şi de bani. 1

description

proiect

Transcript of dirigentie3

DATA: 24 februarie 2006

Proiect didactic

coala cu clasele I-VIII ,,Hatmanul endrea Dolhetii Mari Disciplina: DirigenieClasa a V-a

Diriginte: prof. Iordache Alina ElenaCOMPONENTA EDUCATIV: Dezvoltarea personalitii i dezvoltarea carierei

SUBCOMPONENTA: Dezvoltarea carierei elevului

TEMA: Planul meu de viaDURATA: 50 minute

COMPETENE SPECIFICE: B.I.1. Formarea i dezvoltarea capacitii de autocunoatereB.I.2. Dezvoltarea capacitii de valorizare maxim a potenialului propriuB.II.1. Stimularea motivaiei nvrii continue n scopul dezvoltrii propriei cariereB.II.2. Dezvoltarea abilitii de informare privind carieraB. II. 3. Formarea i dezvoltarea capacitii decizionale

C. I. 2. Armonizarea i exersarea propriului sistem de valori n acord cu cel social

OBIECTIVE OPERAIONALE: Elevii vor fi capabili s:

O1 s precizeze dac s-au hotrt ce doresc s fac n via, enumernd factorii care au contribuit n luarea acestor decizii;

O2 s evidenieze rolul activ sau pasiv al prinilor n opiunea lor;

O3 s i expun prerea n legtur cu plecarea tinerilor n strintate pentru a-i asigura un viitor;O4 s precizeze dac ar alege opiunea plecrii n strintate, motivnd aceast alegere;

O5 s evidenieze n ce msur ar putea s se afirme n ar peste civa ani dac ar urma domeniul dorit;

O6 s argumenteze dac n present cariera profesional a unui tnr depinde de calitile sale i de performanele obinute la nvtur, sau de cunotine i de bani.

STRATEGIA DIDACTIC

RESURSE PROCEDURALE:( metode i procedee: conversaia, aprobarea, dezaprobarea, exemplul ( forme de organizare: frontal, individual

RESURSE MATERIALE: cri, revisteBIBLIOGRAFIE:

1. Ion Drgan, Dorina Mrgineanu, Pavel Petroman Educaia noastr cea de toate zilele, Editura Eurobit, Timioara, 1992

2. Noi repere privind activitatea educativ. Ghid metodologic, 2002

NR.

CRT.ETAPELE LECIEIOB.

OP.CONINULTUL INFORMAIONAL AL LECIEISTRATEGIA DIDACTIC

DOZAREACTIVITATEA PROPUNTOAREIACTIVITATEA ELEVILORMETODE I PROCEDEEFORME DE ORGANIZARERESURSE MATERIALE

1.Moment organizatoric

(2 minut) Se consemneaz absenele.

Verific existena resurselor materiale. Rspund la ntrebri.

Schimb amplasamentul bncilor sub form de cadru deschis

Se deplaseaz pentru a forma grupe de lucruconversaiafrontal

2.Motivarea elevilor:

- sensibiliza-

rea elevilor

- captarea ateniei

(3 minute)Viaa omului este preioas numai atunci cnd urmrete un ideal

(Liviu Rebreanu)

Numai o dat n a ta via

Stai cu norocul fa-n fa

Prinde-l atuncea cu putere,

Leag-l n lanuri, leag-l n fiare,

Cci, dac-i scap din mn atunci,

Cu orice putere nu-l mai aduci.

(Mihai Eminescu) Elevii citesc cu atenie textul i ncearc o posibil caracterizare a noiunii de plan de via.conversaia

aprobarea

dezaprobareafrontal

individual

3.Comunicarea obiectivelor leciei

(2 minute) Se propune abordarea a dou aspecte de baz :

- care ar fi planul de viitor privind cariera profesional i cum s-a ajuns la luarea deciziilor?

- considerai c o carier profesiolan depinde numai de calitile omului, de performanele lui, sau i de ali factori? Elevii ascult cu atenie i noteaz tema n caiete individual

4.Desfurarea dezbaterii

(20 minute)O1

O2

O3

O4 Se pun n discuie termenii de carier i plan de via.

Avei un plan de viitor n ceea ce privete cariera voastr profesional?

Cine v-a influenat n acest sens?

Ce modele ai urmat?

Avei posibilitatea de a opta singuri n ceea ce privete viitorul vostru?

V influeneaz prinii n alegerea viitorului? n ce sens?

Se pune n discuie posesivitatea prinilor i libertatea copiilor n luarea deciziilor.

Ce prere avei despre valul de tineri care pleac n strintate pentru a se realiza? Considerai c au dreptate s rmn acolo?

Ai alege s plecai n strintate? Ce motivaie avei? Elevii se implic activ n dezbaterea aspectelor propuse.

Explic i exemplific planurile lor de viitor.

Argumenteaz de ce nu s-au lasat influenai n luarea deciziilor asupra viitorului lor sau de ce s-au lasat influenai i de ctre cine?

Enumer persoanele alese ca modele de via i dau exemple de caliti pe care acestea le au.

Sunt stimulai s se exprime dac au posibilitatea de a lua singuri decizii n privina viitorului

Comenteaz rolul i importana prinilor in luarea deciziilor.

Sintetizeaz avantajele/ dezavantajele implicrii prinilor n orientarea lor viitoare.

Exemplific i motiveaz.

Sunt stimulai s se exprime pna unde ar trebui s mearg libertatea copiilor i dac aceast libertate submineaz autoritaea prinilor.

Comenteazpe baza fenomenului de migraie a tinerilor (exportul de materie cenuie i de for de munc).

Motiveaz de ce/ de ce nu ar emigra.conversaia

exemplul

aprobarea

dezaprobarea

exmplul

conversaia

aprobarea

dezaprobarea

exemplul

conversaia

aprobarea

dezaprobareafrontal

individual

frontal

individual

5.Obinerea performanei

(10 minute)

O6 Considerai c o carier profesiolan depinde de calitile omului, de performanele lui, sau de cunotine sau bani? Comenteaz rolul i importana anumitor factori in ascensiunea profesional

Exemplific i argumenteaz.conversaia

exemplulfrontal

individual

7. Concluzii

(5 minute)O5 Credei c peste 10 ani, cnd ar trebui sa fii angajai ntr-un serviciu, lucrurile vor fi altfel i v vei putea realiza profesional aa cum dorii n ar? Exemplific i comenteaz alegerea fcut.conversaia

exemplulfrontal

individual

8.Anunarea temei pentru ora urmtoare

(3 minute) Anun tema: Legea i temeiul democraiei Noteaz temafrontal

2