Descoperin Raul de Fanus Neagu - proiect de lectie proza

6
PLAN DE LECŢIE PROFESOR: DRĂGAN MEDI-MAGDALENA CLASA : a V-a OBIECTUL: LIMBA ROMÂNĂ SUBIECTUL: DESCOPERIND RÂUL de Fănuş Neagu TIPUL LECŢIEI: ÎNSUŞIRE DE NOI CUNOŞTINŢE OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să numească trăsăturile operei literare; - să demonstreze că textul este o operă literară; - să încadreze textul / fragmentul în volum şi în opera lui Fănuş Neagu; - să identifice elementul real şi imaginar; - să numească trăsăturile naraţiunii şi momentele principale; - să identifice personajele ce iau parte la naraţiune. STRATEGIA DIDACTICĂ: a. Metode şi procedee: lectura, conversaţia euristică, activitatea cu manualul b. Forme de activitate: frontală combinată cu activitatea independentă individuală. c. Mijloace didactice: manualul, tabla, d. Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor; cunoştinţele lor anterioare. SCENARIUL DIDACTIC

description

Proza -Fanus NeaguIV. Dirijarea învăţăriiPrin conversaţie euristică se vor face primele observaţii asupra textului, autorului şi povestitorului:- Din ce volum face parte?- Textul este integral sau e fragment? De unde ştim?- Cine este autorul?Autorul este persoana care imaginează şi scrie o povestire. Pornind de la o întâmplare obişnuită din realitate, autorul imaginează întreaga povestire. El imaginează un narator (povestitor) care va nara (povesti) despre sine sau despre alţii. Imaginează personaje care participă la întâmplările narate. A nu se confunda autorul cu naratorul: autorul creează, povestitorul povesteşte.Povestitorul textului nostru participă la faptele narate sau povesteşte despre întâmplările altor personaje? La ce persoană sunt folosite verbele din text?Timpul şi spaţiul întâmplărilor narate sunt imaginate de autor şi alcătuiesc o lume neobişnuită, total diferită de realitate. Astfel, opera Descoperind râul este o operă literară. Opera literară este o lucrare în care lumea creeată de autor este rod al imaginaţiei proprii.Elevii vor citi şi vor completa, pe grupe, o compunere lacunară pentru a demonstra că opera Descoperind râul este o operă literară.După corectarea lucrării, elevii îşi vor exprima propriile impresii în legătură cu opera literară.Deoarece în opera Descoperind râul povestitorul narează fapte şi întâmplări, atunci acest text este o naraţiune. Elevii vor descoperi momentele importante ale operei şi se vor trece pe caiete şi pe tablă sub formă de tabel.Momentelenaraţiunii Ce cuprinde momentul Exempledin text1. Situaţia iniţială(în care va avea loc acţiunea) Timpul, locul, unele personaje ce vor lua parte la întâmplările ce vor urma, starea în care se află aceste personaje 2. Cauza care schimbă situaţia iniţială şi face să aibă loc întâmplările ce vor urma Întâmplarea neaşteptată, apărută brusc în faţa personajelor Albia în care se juca Bănică a fost luată de apa râului şi purtată în locuri necunoscute3. Desfăşurarea acţiunii Întâmplările ce se succed în ordinea desfăşurării lor în timp, după întâmplarea prevăzută Bănică ajunge în „ţara poveştilor”4. Situaţia finală Sfârşitul acţiunii. Starea în care se află personajele, diferenţa de cea iniţială Descoperind râul este o naraţiune deoarece relatează fapte sau întâmplări. Orice naraţiune are:- un narator;- o acţiune imaginată de autor;- personaje.V. Evaluarea formativă: se relatează sub forma unei compuneri de justificare faptul că opera literară Descoperind râul este o naraţiune. VI. Asigurarea retenţiei şi a transferului: ca temă pentru acasă se dă o operă, la alegere, să se demonstreze în scris că este o naraţiune.

Transcript of Descoperin Raul de Fanus Neagu - proiect de lectie proza

Page 1: Descoperin Raul de Fanus Neagu - proiect de lectie  proza

PLAN DE LECŢIE

PROFESOR: DRĂGAN MEDI-MAGDALENA

CLASA : a V-a

OBIECTUL: LIMBA ROMÂNĂ

SUBIECTUL: DESCOPERIND RÂUL de Fănuş Neagu

TIPUL LECŢIEI: ÎNSUŞIRE DE NOI CUNOŞTINŢE

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să numească trăsăturile operei literare;

- să demonstreze că textul este o operă literară;

- să încadreze textul / fragmentul în volum şi în opera lui Fănuş Neagu;

- să identifice elementul real şi imaginar;

- să numească trăsăturile naraţiunii şi momentele principale;

- să identifice personajele ce iau parte la naraţiune.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

a. Metode şi procedee: lectura, conversaţia euristică, activitatea cu manualul

b. Forme de activitate: frontală combinată cu activitatea independentă individuală.

c. Mijloace didactice: manualul, tabla,

d. Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor; cunoştinţele lor anterioare.

SCENARIUL DIDACTIC

I. Organizarea clasei: notarea absenţelor, stabilirea ordinii, asigurarea celor necesare lecţiei.

II. Captarea atenţiei: Vom descoperi împreună câteva trăsături specifice ale textului. Dacă veţi

participa cu atenţei la această activitate, veţi putea descoperi şi singuri astfel de trăsături la toate textele

pe care le veţi citi.

III. Anunţarea subiectului: Se scrie titlulu lecţiei pe tablă şi în caiete şi apoi, subtitlurile,

probleme ce vor fi puse în discuţie:

Autorul şi povestitorul

Opera literară

Naraţiunea

Page 2: Descoperin Raul de Fanus Neagu - proiect de lectie  proza

IV. Dirijarea învăţării

Prin conversaţie euristică se vor face primele observaţii asupra textului, autorului şi

povestitorului:

- Din ce volum face parte?

- Textul este integral sau e fragment? De unde ştim?

- Cine este autorul?

Autorul este persoana care imaginează şi scrie o povestire. Pornind de la o întâmplare obişnuită

din realitate, autorul imaginează întreaga povestire. El imaginează un narator (povestitor) care va nara

(povesti) despre sine sau despre alţii. Imaginează personaje care participă la întâmplările narate. A nu se

confunda autorul cu naratorul: autorul creează, povestitorul povesteşte.

Povestitorul textului nostru participă la faptele narate sau povesteşte despre întâmplările altor

personaje? La ce persoană sunt folosite verbele din text?

Timpul şi spaţiul întâmplărilor narate sunt imaginate de autor şi alcătuiesc o lume neobişnuită,

total diferită de realitate. Astfel, opera Descoperind râul este o operă literară.

Opera literară este o lucrare în care lumea creeată de autor este rod al imaginaţiei proprii.

Elevii vor citi şi vor completa, pe grupe, o compunere lacunară pentru a demonstra că opera

Descoperind râul este o operă literară.

După corectarea lucrării, elevii îşi vor exprima propriile impresii în legătură cu opera literară.

Deoarece în opera Descoperind râul povestitorul narează fapte şi întâmplări, atunci acest text

este o naraţiune. Elevii vor descoperi momentele importante ale operei şi se vor trece pe caiete şi pe

tablă sub formă de tabel.

Momentelenaraţiunii

Ce cuprinde momentul Exempledin text

1. Situaţia iniţială(în care va avea loc acţiunea)

Timpul, locul, unele personaje ce vor lua parte la întâmplările ce vor urma, starea în care se află aceste personaje

2. Cauza care schimbă situaţia iniţială şi face să aibă loc întâmplările ce vor urma

Întâmplarea neaşteptată, apărută brusc în faţa personajelor

Albia în care se juca Bănică a fost luată de apa râului şi purtată în locuri necunoscute

3. Desfăşurarea acţiunii

Întâmplările ce se succed în ordinea desfăşurării lor în timp, după întâmplarea prevăzută

Bănică ajunge în „ţara poveştilor”

4. Situaţia finală Sfârşitul acţiunii. Starea în care se află personajele, diferenţa de cea iniţială

Page 3: Descoperin Raul de Fanus Neagu - proiect de lectie  proza

Descoperind râul este o naraţiune deoarece relatează fapte sau întâmplări. Orice naraţiune are:

- un narator;

- o acţiune imaginată de autor;

- personaje.

V. Evaluarea formativă: se relatează sub forma unei compuneri de justificare faptul că opera

literară Descoperind râul este o naraţiune.

VI. Asigurarea retenţiei şi a transferului: ca temă pentru acasă se dă o operă, la alegere, să se

demonstreze în scris că este o naraţiune.

Page 4: Descoperin Raul de Fanus Neagu - proiect de lectie  proza

Anexă

Descoperind râul – operă literară

Descoperind râul este un fragment din opera literară a scriitorului

contemporan................................................ Ea face parte din volumul...........................................

În creaţia acestei opere literare, autorul porneşte de la un fapt real,

obişnuit:..................................................

Pornind de la acest fapt, el creează o lume imaginară, care ne surprinde şi ne emoţionează. În

această lume, vara imaginată este cu totul neobişnuită. Locul în care urmează să aibă loc întâmplarea,

malul râului, este şi el neobişnuit.

Cel care imaginează acest timp, spaţiu, personajele ce participă la acţiune se

numeşte...............................

Autorul îl imaginează pe cel ce povesteşte toate întâmplările la care iau parte personajele create

de autor. El se numeşte..............................................

Toate aceste elemente dovedesc faptul că povestirea Descoperind râul de Fănuş Neagu este

o..........................................