degradareasiprotejareamediuluiinconjurator

12
PROIECT DE LECŢIE Data: Disciplina opţională: Degradarea şi protejarea mediului înconjurător Clasa: a IV-a Locul de desfăşurare: Cabinetul de geografie Unitatea de învăţare: Poluarea mediului înconjurător Subiectul lecţiei: Măsuri de protejare a mediului Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare Obiective fundamentale: 1. Înţelegerea efectelor poluării manifestate prin dezechilibre climatice, hidrologice, dispariţia unor specii de plante şi animale, apariţia unor afecţiuni şi boli cronice la om. 2. Sensibilizarea şi educarea ecologică a elevilor în vederea reducerii ponderii poluării cauzate de populaţie la nivel local şi planetar. Obiective operaţionale: 1. utilizeze noţiunile şi cunoştinţele privind degradarea şi protecţia mediului. 2. Să recunoască (în imagini şi surse de informare) efectul degradării mediului înconjurător. 3. Să anticipeze impactul pe care îl are acţiunea omului (activităţile cotidiene şi turismul) asupra poluării mediului. 4. Să identifice consecinţele pe care le are poluarea asupra vieţuitoarelor, implicit a omului.

Transcript of degradareasiprotejareamediuluiinconjurator

Page 1: degradareasiprotejareamediuluiinconjurator

PROIECT DE LECŢIEData: Disciplina opţională: Degradarea şi protejarea mediului înconjurătorClasa: a IV-aLocul de desfăşurare: Cabinetul de geografieUnitatea de învăţare: Poluarea mediului înconjurătorSubiectul lecţiei: Măsuri de protejare a mediuluiTipul lecţiei: recapitulare şi sistematizareObiective fundamentale:

1. Înţelegerea efectelor poluării manifestate prin dezechilibre climatice, hidrologice, dispariţia unor specii de plante şi animale, apariţia unor afecţiuni şi boli cronice la om.

2. Sensibilizarea şi educarea ecologică a elevilor în vederea reducerii ponderii poluării cauzate de populaţie la nivel local şi planetar.

Obiective operaţionale:1. Să utilizeze noţiunile şi cunoştinţele privind degradarea şi protecţia mediului.2. Să recunoască (în imagini şi surse de informare) efectul degradării mediului înconjurător.3. Să anticipeze impactul pe care îl are acţiunea omului (activităţile cotidiene şi turismul) asupra poluării

mediului.4. Să identifice consecinţele pe care le are poluarea asupra vieţuitoarelor, implicit a omului.5. Să găsească soluţii pentru problemele pe care le ridică poluarea.6. Să găsească (să promoveze) cele mai adecvate măsuri practice pentru diminuarea poluării.7. Să realizeze un set de acţiuni (proiect) pentru reducerea fenomenului de poluare în localitate.8. Să promoveze necesitatea protecţiei mediului înconjurător.

Page 2: degradareasiprotejareamediuluiinconjurator

Strategia didactică:a. Metode şi procedee: - explicaţia

- expunerea - conversaţia euristică - problematizarea - dezbaterea pe baza unui plan anunţat.

b. Mijloace de realizare: - planşe ilustrative pentru poluare; - diapozitive / casete video (imagini pe calculator); - imagini din ziare şi reviste de specialitate; - colecţiile: „Terra Magazin”, „Arborele Lumii”; - „Terra – planeta pe care trăim” - „Pământenii – prieteni sau duşmani?”

Bibliografie: - Ghid metodologic de aplicare a programei de geografie la clasele IV – VIII; Bucureşti 2001 / Editura Aramis Print S.R.L. - Reviste de pedagogie

Page 3: degradareasiprotejareamediuluiinconjurator

Secvenţele lecţiei

Obiective vizate

Conţinuturile lecţiei

Activităţi de învăţareResurse

Modalităţi de evaluare Observaţii

Forma de organizare a elevilor

Metode şi mijloace de învăţământ

Moment organizatoric

I. Pregătirea dezbaterii- reamintirea tematicii şi prezentarea obiectivelor lecţiei.-sublinierea bibliografiei şi a tuturor materialelor ce trebuiau studiate.- prezentarea planului dezbaterii pe care fiecare elev îl are pe bancă (Anexa1).

frontal, cu întreaga clasă

explicaţia Atenţionări aprecieri

Reactualizarea cunoştinţelor

O1 Clarificarea noţiunilor

- degradarea mediului

- poluare / surse de poluare

- consecinţele poluării

- protejarea mediului

II. Introducere în tematică- Se relevă importanţa temei, a problemelor puse în discuţie, se clarifică noţiunile şi conceptele întâlnite în lecţie.

frontal, cu întreaga clasă

expunerea

dialogul

Analiza răspunsurilor, stimularea elevilor evaluarea orală arăspunsurilor

O2 Aspecte ale poluării reale a componentelor mediului din diverse cauze

- Se solicită elevilor să expună evenimente şi fapte cu care se confruntă societatea umană în general şi comunitatea locală în particular (aflate din mass-media, din ziare şi

individual expunerea pe bază de imagini sau texte scrise

conversaţia euristică

- evaluareorală- stimularea participării elevilor la dezbatere, la dialogare

Page 4: degradareasiprotejareamediuluiinconjurator

Secvenţele lecţiei

Obiective vizate

Conţinuturile lecţiei

Activităţi de învăţareResurse

Modalităţi de evaluare Observaţii

Forma de organizare a elevilor

Metode şi mijloace de învăţământ

reviste: defrişări, eroziu- nea solului, degradarea terenurilor, alunecări de teren, dislocarea stânci- lor, inundaţii, dezastre naturale provocate de efectul de seră etc.)

Dirijarea învăţării

O1 Se explică şi se completează

unele noţiuni de poluare a mediului

înconjurător.

III. Desfăşurarea dezba- terii- Cadrul didactic reia pe scurt cunoştinţele însu- şite la lecţiile anterioare pentru clarificarea, precizarea şi adâncirea acestora.

Frontal explicaţia Atenţionări asupra aspectelor care vor fi urmărite

O3 Impactul acţiunilor

omului asupra poluării mediului

- Elevii – prin luări de cuvânt şi prin intervenţia cadrului didactic – explică impactul pe care îl are poluarea asupra mediului înconjurător.

Grupe mici delucru

dezbaterea pe baza unor materiale culese din mass-media, publicaţii

Observarea comportamentului elevilor şi provo -carea participării elevilor la dezba -tere.Analiza răspunsurilor şi aprecieri verbale.

O4 Efectele poluării asupra omului

(vieţii pe Pământ)

- Elevii explică proble- mele care pot apărea datorită poluării mediu- lui înconjurător asupra vieţii pe Pământ în general şi a omului în mod special:

Grupe mici delucru

dezbaterea pe baza unor materiale de studiu

Observarea comportamentului elevilor şi provo -carea participării elevilor la dezba -tere.Analiza răspunsurilor şi aprecieri verbale.

Page 5: degradareasiprotejareamediuluiinconjurator

Secvenţele lecţiei

Obiective vizate

Conţinuturile lecţiei

Activităţi de învăţareResurse

Modalităţi de evaluare Observaţii

Forma de organizare a elevilor

Metode şi mijloace de învăţământ

- apariţia unor boli - dispariţia unor specii etc.

O5 Măsuri de protejare

existente sau propuse de elevi

- Elevii propun soluţii diverse pentru diminuarea poluării:- acţiuni în masă de ecologizare a parcurilor, obiectivelor turistice etc.- reducerea despăduriri- lor exagerate.- împiedicarea deversării în sol /ape a substanţelor toxice.- punerea în practică a mijloacelor de transport mai puţin poluante.- plantarea mai multor arbori şi spaţii verzi în marile oraşe.- măsuri severe împotri- va activităţilor turistice poluante.- conştientizarea popula- ţiei prin materiale publicitare asupra riscu- rilor pe care le prezintă poluarea în habitatul fiecăruia (ghiduri, flutu- raşi publicitari, afişe etc.)

Grupe de lucru cu sarcini stabilite de propunător

- explicaţia- expunereaproblematizarea

- pliante cu aspecte ale ecologizării parcurilor şi a obiective –lor turistice- exemple de modele de fluturaşi publicitari sau afişe- ghiduri şi regulamente pentru micii ecologişti

- Observareacomportamentului elevilor în cadrul grupei şi apreci- erea soluţiilor mai interesante prin note.

- Analiza şi aprecierea prin note a activităţilor practice realizate de elevi în cadrul grupei (ghiduri, fluturaşi publicitari, afişe etc.)

Page 6: degradareasiprotejareamediuluiinconjurator

Secvenţele lecţiei

Obiective vizate

Conţinuturile lecţiei

Activităţi de învăţareResurse

Modalităţi de evaluare Observaţii

Forma de organizare a elevilor

Metode şi mijloace de învăţământ

- reciclarea materialelor - ghid de comportament în natură.

Obţinerea performanţei

O6

O7

IV. Formularea concluziilor- Se sistematizează idei- le de bază desprinse din discuţii.- Se stabilesc concluziile finale, sintetizând aspec- tele fundamentale ale temei şi implicaţiile practice ale problemelor abordate.- Se stabilesc reguli de protejare a spaţiului apropiat elevilor (un set de acţiuni).

Pe grupe Conversaţia euristică

Explicaţia

- Analiza concluziilor fiecărei grupe şi evaluarea prin note.

Asigurarea şi intensificarea retenţiei şi a transferului cunoştinţelor

O8 Grupa 1: Din înţelepciunile

copacului (explicaţia unor maxime)

Grupa 2: (eseu)Scrisoare ecologistului

Grupa 3: (pictură-colaj)Afişe care să promoveze

protejarea mediului

Pe grupe Exerciţiul Explicaţia

- Evaluare practică

Temă pentru acasă

Realizarea unui porto- foliu: „Măsuri de protejare a mediului”

Frontal Explicaţia

Page 7: degradareasiprotejareamediuluiinconjurator

ANEXA

MĂSURI DE PROTEJARE A MEDIULUI(plan de dezbatere)

1. Importanţa protejării mediului

2. Poluarea solului (cauze şi efecte)

- defrişările- eroziunea solului- degradarea terenurilor

3. Poluarea apei (cauze şi efecte)- surse de poluare

4. Poluarea aerului (cauze şi efecte)

- surse de poluare

5. Măsuri de protecţie a mediului înconjurător