David BUN

10
PROIECT DIDACTIC Clasa: a III - a Disciplina : Religie ortodoxă Subiectul lecţiei: Regele David Tipul lecţiei: comunicarea de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre regele David; formularea unor aprecieri asupra comportamentului lui David. Competenţe derivate: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: C1 - să descrie aspecte din viaţa regelui David; C2 - să identifice calităţile (virtuţile) regelui David; C3 - să precizeze importanţa pocăinţei în viaţa noastră; C4 - să formuleze învăţăturile morale din lecţie; C5 - să explice care este contribuţia regelui David la tezaurul Bisericii creştine (Psalmii). Strategia didactică 1. Metode şi procedee : exerciţiul, conversaţia, explicaţia, lectura, observarea dirijată. 2. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, planşe David şi Goliat, Cortul Sfânt, Mormântul regelui David, Psaltirea. 3. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală, activitate individuală, pe echipe. Resurse 1. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982. 2. Cleopa, Arhimandrit llie, Valoarea sufletului, Editura „Bunavestire", Bacău, 1996. 3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom", laşi, 1999. 4. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „ Polirom", laş 5. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin- ortodoxă pentru clasa a ll-a, Editura „Sf. Mina", laşi, 2012. 1

description

1

Transcript of David BUN

Page 1: David BUN

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III - a Disciplina : Religie ortodoxăSubiectul lecţiei: Regele DavidTipul lecţiei: comunicarea de noi cunoştinţe

Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre regele David; formularea unor aprecieri asupra comportamentului lui David. Competenţe derivate:La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:C1 - să descrie aspecte din viaţa regelui David;C2 - să identifice calităţile (virtuţile) regelui David;C3 - să precizeze importanţa pocăinţei în viaţa noastră;C4 - să formuleze învăţăturile morale din lecţie;C5 - să explice care este contribuţia regelui David la tezaurul Bisericii creştine (Psalmii).

Strategia didactică1. Metode şi procedee : exerciţiul, conversaţia, explicaţia, lectura, observarea dirijată.2. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, planşe David şi Goliat, Cortul Sfânt, Mormântul regelui David, Psaltirea.3. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală, activitate individuală, pe echipe.Resurse1. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982.2. Cleopa, Arhimandrit llie, Valoarea sufletului, Editura „Bunavestire", Bacău, 1996.3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom", laşi, 1999.4. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „ Polirom", laş5. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin- ortodoxă pentru clasa a ll-a, Editura „Sf. Mina", laşi, 2012.6. *** Psaltirea, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1992.7. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei. Editura „Reîntregirea", Alba lulia. 2006

DEMERSUL DIDACTIC

1

Page 2: David BUN

Nr. crt.

Etapele Lecţiei

Ob. op.

Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevuluiMetode

şi procedee

Mijloacede învăţă-

mânt

Forme de organi-

zareEvaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9

1. Momentul organizatoric

2'

- salutul elevii şi rostirea împreună cu ei rugăciunea;- notez absenţele şi organizez managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare;

- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii didactice;

exerciţiul Activitate frontală

2. Verificarea cunoştinţelor

10'Apoi, le adresez următoarele întrebări:„- Care a fost lecţia predată ultima oară?” „- Moise - alesul lui Dumnezeu”„Ce înseamnă Moise?” „- ..... cel scos din apă.”„Ce a făcut în mod special Moise?” „- ...... i-a scos pe evrei din Egipt şi i-a condus spre Canaan”.„Ce se întâmplă pe drumul spre Canaan? „Moise merge pe Muntele Sinai timp de 40 zile, timp în care primeşte Decalogul cu Tablele Legii., iar, apoi, cu ajutorul lui Dumnezeu, desparte Marea Roşie în două, timp în care trec toţi evreii, mai puţin egiptenii, care s-au înecat”. După o perioadă de timp, a fost uns ca rege David.

Conversa-ţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale

3.

Pregătirea elevilor pentru

receptarea noilor

cunoştinţe

2'Le spun elevilor că pentru credinţa lui David în Dumnezeu, în timpul domniei sale, atât în momentele de măreţie, cât şi în cele de decădere, „Domnul a fost cu David" (2 Samuel 3,10). Elevii ascultă cu atenţie.

explicaţiaActivitate frontală

4.Precizarea titlului şi a obiectivelor

urmărite

2'Astăzi vom vorbi despre regele David; apoi, voi scrie titlul lecţiei pe tablă.Vom afla aspecte din viaţa lui David, ce calităţi avea el; vom vedea ce importantă este pocăinţa în viaţa noastră şi vom încerca, împreună, să formulăm învăţăturile lecţiei de azi. Elevii notează data şi titlul lecţiei în caiete şi ascultă ce le spun cu atenţie.

expunerea

Voi începe cu prezentarea unor aspecte din viaţa lui David.

2

Page 3: David BUN

5.Comunicarea

noilor cunoştinţe

10'

„David a fost unul dintre cei mai vestiţi regi ai Israelului, în tinereţea sa, David a fost păstor şi era cunoscut ca cel mai iscusit în lupta cu fiarele sălbatice. El s-a născut în Betleem, oraşul în care avea să Se nască şi Domnul nostru Iisus Hristos. David era înţelept şi cu multă credinţă în Dumnezeu. Deşi era încă tânăr, el a dat dovadă de mare vitejie în timpul unui război dintre evrei şi un alt popor. Atât duşmanii, cât şi evreii s-au înţeles să nu se mai lupte, ci să aleagă câte un reprezentant din fiecare tabără să se lupte între dânşii şi, după lupta lor, să se hotărască izbânda. Din tabăra duşmană s-a ales un om mare şi puternic, numit Goliat. Dintre evrei, nimeni nu îndrăznea să se lupte cu Goliat. Tocmai în acel timp a venit la tabără şi David, care a cerut voie regelui Saul să se lupte cu Goliat. David şi-a luat praştia şi ciomagul şi a plecat către Goliat. Acesta, văzându-l, i-a zis: .-Cine sunt eu, de vii la mine cu pietre şl ciomag?" David însă îl răspunse: „-Eu vin la tine în numele lui Dumnezeu". Când a spus aceste vorbe, David a întărit praştia şi l-a lovit pe Goliat cu o piatră drept în frunte. Ameţit, Goliat a căzut jos, iar David i-a tăiat capul. Astfel evreii au ieşit biruitori.După moartea regelui Saul, David a fost uns rege al evreilor. Ca rege, a purtat multe războaie şi, având multă credinţă în Dumnezeu, în toate a ieşit biruitor.-El a proorocit despre venirea Domnului nostru lisus Hristos. Din neamul său s-a născut Sfânta Fecioară Măria. David a scris multe cântări de laudă lui Dumnezeu. Aceste cântări se numesc psalmi şi se citesc şi astăzi în Biserica noastră." Copiii ascultă cu atenţie. Apoi voi prezenta imagini cu David şi Goliat şi le voi cere copiilor să identifice cele două persoane biblice. Elevii privesc imaginile şi identifică persoanele.Elevii citesc lecţia şi identifică calităţile acestuia.Apoi le voi adresa următoarele întrebări: „ - Unde s-a născut David?" „ - ... în Betleem. „ - Ce a fost David în copilărie?" „ -... păstor de oi."„ - Ce calităţi ale lui David se desprind din fragmentul citit?" " -... era credincios, viteaz, înţelept, bun." .„ - Ce l-a ajutat pe David să-l biruie pe uriaşul Goliat?" „ - ... credinţa sa în Dumnezeu"„ - Cum credeţi că a dobândit David credinţa mare în Dumnezeu?" „ - S-a rugat mult lui Dumnezeu în timpul păstoritului."„ - Dar noi cum putem dobândi o credinţă mare în Dumnezeu?" „ -... prin multă rugăciune."

Precizare: Ca rege, David a făcut multe lucruri "deosebite în regatul său. A făcut din oraşul Ierusalim o

Povestirea sau lectura

Observarea dirijată

Explicaţia

Observarea dirijată

PlanşaDavid şiGoliat

Imaginea Cortul Sfânt

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

3

Page 4: David BUN

frumoasă capitală religioasă. El s-a hotărât să construiască un templu Sfânt de o frumuseţe unică. Bunele sale Intenţii nu au fost suficiente. El a proiectat Templul Sfânt dar a reuşit doar să ridice un Cort Sfânt (locaş de închinare).Le arat imaginea Cortul Sfânt. Elevii privesc cu atenţie.

6.Fixarea şi

sistematizarea noilor

cunoştinţe

C1

C2

C3

20'

Împreună cu elevii vom sublinia calităţile lui David printr-un rebus, pe care îl vor completa în echipă. (anexa 1)

Precizare: Regele David a fost un om credincios, dar a greşit şl el. David care învinsese pe uriaşul Goliat a fost învins de un uriaş nevăzut: păcatul. Săvârşirea păcatului atrage pedeapsa. În urma pedepsei primite regele David şi-a dat seama de gravitatea păcatului. Părerea de rău, căinţa i-au cuprins sufletul. El postea, dormea pe pământ, plângea îndelung şi se ruga la Dumnezeu cerându-i iertare. Pocăinţa lui sinceră i-a adus iertarea şi binecuvântarea Domnului. Regele David rămâne pentru creştini un model de credinţă, iertare, pocăinţa şi slujire lui Dumnezeu. Elevii ascultă cu atenţie.El a murit după 40 de ani de domnie.Le arat imaginea Mormântul lui David. Elevii privesc cu atenţie.

Adresez elevilor următoarele întrebări:„-David s-a născut în Betleem. Cine ştiţi voi că s-a mai născut în Betleem?" „ -... Mântuitorul Iisus Hristos." „ - David a fost iertat pentru modul în care şi-a ispăşit păcatul. Dar noi creştinii în ce mod putem dobândi iertarea păcatelor? „ - prin căinţă şi mărturisirea sinceră a păcatelor la Sfânta Taină a Spovedaniei”.Împreună cu copiii voi realiza şi interpreta schema cu aspecte din viaţa lui David şi din viaţa personală: greşeală - pedeapsă - pocăinţă - iertareVoi scrie schema pe tablă. Elevii scriu schema în caiete şi o interpretează.Apoi, le cer elevilor să formuleze învăţăturile care se desprind din lecţie. Elevii formulează învăţături: 1. Greşeala fără pocăinţă atrage pedeapsa. 2. Greşeala urmată de pocăinţă aduce iertare.Eu voi scrie învăţăturile formulate pe tabla, iar copiii în caiete.Precizare:Sfinţii părinţi spun că David a păcătuit o singură dată, dar s-a căit toată viaţa pentru păcatul săvârşit. Acest citat era scris într-o biserică sub icoana care înfăţişa pe regele David în rugăciune. Un om care nu se spovedise de mulţi ani, intrând în biserică şi citind aceste

Lectura

Conversa-ţia

Explicaţia

Observarea dirijată

conversaţia

Imaginea Mormântul lui David

Activitate pe echipe

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

4

Page 5: David BUN

C4

cuvinte şi-a spus : „Dar eu greşesc toată viaţa şi nu plâng niciodată." Elevii ascultă cu atenţie.Le cer elevilor să mediteze la ce a spus omul şi să-mi răspundă la întrebări: Elevii meditează şi răspund: „ - Să fie acela un caz singular?" ..............„- Vouă vi s-a întâmplat să fiţi în situaţia acelui om?" ..............„-Voi ce simţiţi în sufletul vostru după ce faceţi un păcat?" .............. „ - Ce operă valoroasă pentru Biserica noastră a lăsat regele David? „ -... o carte numită Psaltire."„ - Ce cuprinde Psaltirea?" „ -... mulţi psalmi."„ - Ce sunt psalmii?" „ -... imnuri închinate lui Dumnezeu." „ - Cum îl putem caracteriza pe regele David? „ - .... bun, iertător, generos, credincios, viteaz, drept."

Exerciţiul

Conversa-ţia

Explicaţia

Conversa-ţia

7. Aprecierea activităţii elevilor

1'La sfârşitul orei voi face aprecieri generale şi individuale, privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe.Elevii care au participat la lecţie vor fi notaţi.

- Elevii ascultă aprecierile profesorului.

expunerea Activitate frontală

Aprecieri verbale

8.Precizarea şi

explicarea temei pentru

acasă

2'Voi anunţa şi voi explica tema pentru acasă: „-Citiţi lecţia şi scrieţi un scurt text despre regele David în care să menţionaţi un lucru care v-a impresionat şi care vă poate fi de folos „. Elevii notează tema pentru acasă şi ascultă explicaţiile profesorului.

explicaţia Activitate frontală

9.Încheierea activităţii

1'Rostesc rugăciunea împreună cu elevii, salut şi ies din sală; - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;

exerciţiul Activitate frontală

5

Page 6: David BUN

Oglinda tablei

Regele David

Data ...

greşeală - pedeapsă - pocăinţă – iertare.

ÎNVĂŢĂTURI:

Greşeala fără pocăinţă atrage pedeapsa. Greşeala urmată de pocăinţă aduce iertare.

6

Page 7: David BUN

Anexa 1

Completaţi rebusul de mai jos, ajutându-vă de cerinţe, urmând sa descoperiţi cuvintele de pe linia

verticală, de la A la B.

A

B

1. Prima meserie a lui David.2. Una dintre calităţile regelui David.3. Pe cine a învins David în luptă?4. Atunci când greşim, mergem şi ne cerem ............5. Rugăciunile care au fost compuse de către regele David se numesc ...........6. Regele David avea.............. mare în Dumnezeu.7. În timpul vieţii sale, David a făcut o mare greşeală în faţa lui Dumnezeu. Pentru

aceasta, el a fost ...................8. Primul rege al poporului evreu a fost .............9. În lupta sa cu Goliat, el a fost foarte .............10. Atunci când vrem să fim iertaţi, ne pare rău pentru ceea ce am făcut. 11.Când a luptat cu Goliat, cine l-a ajutat pe David pentru a câştiga lupta?

7

Page 8: David BUN

AP A S T O R

D R E P T

G O L I A T

I E R T A R E

P S A L M I

C R E D I N T A

P E D E P S I T

S A U L

V I T E A Z

P O C A I N T A

D U M N E Z E U

B

8