curcubeul.doc

13
PROIECT DIDACTIC DATA: 10.01.2011 CLASA: a IV-a STUDENŢI PROPUNĂTORI: Dumitraşcu (Benea) Andreea-Monica, Ganea Mioa Obrijanu(uca) !cr!mioara ARIA CURRICULARĂ: Matematic! şi ştiin"e OBIECTUL: #tiin"e a$e naturii SUBIECTUL: %urcubeu$. %u$oarea cor&uri$or ' n uşire TIPUL LECŢIEI: mi*t SCOPUL LECŢIEI + n uşirea cunoştin"e$or de &re ormarea curcubeu$ui unor e*&erimente im&$e, &entru a e ob er a de com $uminii a$be n ce$e şa&te cu$ori a$e &ectru$ui OBIECTIVE DE REFERINŢĂ + 1.3 . ! comunice n maniere di er e ob er a"ii &ri ind re$a"ii$e a$e unui i tem şi/ au dintre i teme$e tudiate 2.1 ! inter&rete e ucce iunea unor enomene şi &roce e din natu 2.3 ! rea$i e e e*&erimente im&$e &e ba a unor i&ote e date 2.4 ! a&$ice &rocedee de natur! ştiin"i ic! n acti itatea &ro&ri OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a !rşitu$ $ec"iei, to"i e$e ii or i O1 - ! de crie enomenu$ a&ari"iei curcubeu$ui O2 - ! e iden"ie e cu$ori$e n care e te de com&u ! $umi e*&erimente$or e ectuate O3 - ! e ectue e e*&erimente im&$e, urm nd &aşii da"i O4 - ! de co&ere ro$u$ cu$ori$or n ia"a cotidian! O5 - ! $ucre e &e ru&e, mani e t nd re$a"ii de co$abor FORME DE ORGANIZARE:ronta$, &e ru&e, indi idua$ RESURSE PROCEDURALE: e*&erimentu$, e*&$ica"ia, demon tra"ia, ob er e*erci"iu$, con er a"ia RESURSE MATERIALE: işe de $ucru, $anterne, i uri din carton, obiecte di erite, &ri m! o&tic!, a e cu a&!, o juc!rii &entru ba$oane de !&un, cu$ori, 3 rtie RESURSE BIBLIOGRAFICE: 444 5Marea carte de &re e*&erimente6, editura Interna"iona$, 2007 D. 8 r ia$!, V. 8 r ia$! ' 5#tiin"e a$e naturi manua$e$or a$ternati e, c$a a a IV-a6, editur :::.didactic.ro :::. oo $e.ro 1

Transcript of curcubeul.doc

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICDATA: 10.01.2011CLASA: a IV-aSTUDENI PROPUNTORI: Dumitracu (Benea) Andreea-Monica, Ganea Mioara i Obrijanu(Luca) LcrmioaraARIA CURRICULAR: Matematic i tiineOBIECTUL: tiine ale naturiiSUBIECTUL: Curcubeul. Culoarea corpurilor nsuire

TIPUL LECIEI: mixtSCOPUL LECIEI: nsuirea cunotinelor despre formarea curcubeului;efectuarea unor experimente simple, pentru a se observa descompunerea luminii albe n cele apte culori ale spectrului; OBIECTIVE DE REFERIN: 1.3. s comunice n maniere diverse observaii privind relaiile dintre prile componente ale unui sistem i/sau dintre sistemele studiate; 2.1 s interpreteze succesiunea unor fenomene i procese din natur; 2.3 s realizeze experimente simple pe baza unor ipoteze date; 2.4 s aplice procedee de natur tiinific n activitatea proprie.OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili: O1 - s descrie fenomenul apariiei curcubeului; O2 - s evidenieze culorile n care este descompus lumina n urma experimentelor efectuate;

O3 - s efectueze experimente simple, urmnd paii dai; O4 - s descopere rolul culorilor n viaa cotidian; O5 - s lucreze pe grupe, manifestnd relaii de colaborare.FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individualRESURSE PROCEDURALE: experimentul, explicaia, demonstraia, observaia,

exerciiul, conversaia

RESURSE MATERIALE: fie de lucru, lanterne, figuri din carton, obiecte diferite, prism optic, vase cu ap, oglinzi, titirez, jucrii pentru baloane de spun, culori, hrtie glace, CD-uriRESURSE BIBLIOGRAFICE: *** Marea carte despre experimente, editura Litera Internaional, 2006

D. Prial, V. Prial tiine ale naturiiauxiliar al

manualelor alternative, clasa a IV-a, editura Euristica

www.didactic.ro

www.google.roMomentele lecieiConinutul nvriiForme de organizareResurse proceduraleResurse materialeEvaluare

1. Moment organizatoricPregtirea materialelor necesare desfurrii leciei.FrontalConversaia

2. Captarea atenieiElevii vor citi pe rnd i apoi pe roluri povestea curcubeului.Pe grupeFrontal Observaia Fi cu povestea curcubeuluiCapacitatea de concentrare a ateniei

4. Anunarea temei i a obiectivelorAnun elevii c vom nva despre descompunerea luminii albe i despre formarea curcubeului, realiznd cteva experimente, apoi vom folosi informaiile obinute pentru a lucra pe grupe cteva cerine. Se noteaz titlul la tabl i n caiete.Frontal Conversaia Capacitatea de concentrare a ateniei

5. Transmiterea noului coninutExplic i demonstrez elevilor descompunerea luminii albe la trecerea ei printr-o prism optic, aceast teorie stnd la baza formrii curcubeului. Lumina provenit de la soare trece prin picturile de ap, care seamn cu mici prisme optice. Ea este dispersat, formndu-se astfel curcubeul. Cele apte culori ale curcubeului sunt: rou, orange, galben, verde, albastru, indigo i violet. (ROGVAIV)Elevii vor realiza, cu ajutorul indicaiilor mele, cteva experimente:E1 a) Ce urmrim?

- culoarea luminii b) Ce materiale folosim?

- un disc colorat n culorile spectrului luminii

c) Cum procedm?

- colorm unghiurile cu cte o culoare a curcubeului

- introducem creionul n mijloc

- nvrtim discul ca un titirez

d) Ce observm?

- discul apare colorat n alb-cenuiu, culorile nu se distingDE CE: ...prin amestecul celor apte culori, obinut prin rotirea cu vitez mare, rezult o culoare apropiat de alb. Se noteaz ideea: Lumina este considerat a fi alb. Ea este format din apte culori: rou, orange, galben, verde, albastru, indigo, violet (ROGVAIV).E2 a) Ce urmrim? culorile curcubeului

b) Ce materiale folosim?

- lanterne, vase de sticl cu ap, oglinzi, carton alb

c) Cum procedm?

- introducem oglinda n vasul cu ap i o sprijinim, uor nclinat, de peretele vasului

- ndreptm lanterna aprins pe ap n aa fel nct lumina s cad pe partea de oglind care se afl n ap

- inem cartonul n faa oglinzii pentru a intercepta lumina reflectat

d) Ce observm?

- pe carton apar reflectate culorile curcubeuluiDE CE: ...fasciculul de lumin reflectat de oglind, la ieirea din ap, este refractat. Culorile care compun lumina alb nu sunt reflectate din acelai unghi, deci cad n puncte diferite i devin vizibile separat.

Notm: Curcubeul este un fenomen natural, care se formeaz prin descompunerea luminii albe, provenit de la soare, la trecerea acesteia prin picturile de ploaie. E3 S urmreasc culoarea baloanelor de spun, apoi s priveasc CD-uri n lumina artificial sau a celei naturale, apoi s rspund la ntrebrile: ie ce culoare i place s refleci? De ce?Sunt importante toate culorile?Frontal Pe grupeIndividualPe grupe IndividualExplicaia DemonstraiaObservaia

Experimentul

Explicaia

Demonstraia

Observaia Prism opticSurs de lumin

Disc colorat

Lanterne, vase cu ap, oglinzi, carton alb

Jucrii

CD-uriCapacitatea de a urmri explicaiile nvtoarei

Capacitatea de a lucra pe grupe, manifestnd relaii de colaborare

Capacitatea de a nota informaiile observate

6. Fixarea coninutului transmismprii pe grupe, pe baza inteligenelor multiple (verbal-lingvistic, vizual-spaial, muzical-ritmic), elevii vor rezolva cteva cerine:1 vor alctui un cvintet cu tema Curcubeul sau cu tema Soarele, la alegere

2 vor desena un curcubeu

3 vor realiza un colaj Curcubeul magic4 vor cnta cteva strofe din cntece cunoscute de ei despre ploaie, curcubeu, soareSe fac aprecieri ale leciei i ale elevilor cu ajutorul unui curcubeu

(pentru fiecare liter ROGVAIV s gseasc o nsuire a leciei, iar fiecare elev s-i aprecieze activitatea aeznd o palm de hrtie glace pe culorile curcubeului).Pe grupeExplicaiaExerciiul Fie de lucruCulori

Hrtie glaceCapacitatea de a nelege sarcina dat

ANEXAFLI MAI MULT!

Cnd Soarele, Luna i Pmntul sunt alineate, are loc o eclips, o ntunecare total sau parial a Soarelui de ctre Lun. Cnd Luna mpiedic razele Soarelui s ajung pe Pmnt are loc o eclips de Soare; dac umbra Pmntului a ntunecat total sau parial Luna, are loc o eclips de Lun.

AFLI MAI MULT! Chiar i atmosfera care nconjoar Pmntul poate deveni un corp translucid: cnd lng straturile nalte se formeaz mici cristale de ghea, acestea mprtie lumina reflectat de Lun i astfel apare un contur n jurul ei.

POVESTEA CURCUBEULUI Cu mult timp n urm, la nceputul timpurilor, culorile lumii s-au certat. Fiecare dintre ele pretindea c era cea mai bun, cea mai frumoas, cea mai important, cea mai folositoare, cea mai iubit.

Verdele spuse: Uitai-v la iarb, frunze i copaci. n mod evident, vedei i voi c sunt cea mai important culoare. Sunt culoarea vieii i a speranei.Uitai-v n jur i o s vedei c sunt peste tot.

Albastrul l-a ntrerupt i exclam: Gndii-v la cer i la mare. Apa st la baza vieii i fr mine nu ar exista cerul albastru. Fr mine nu ar exista nimic! Galbenul rse: Eu sunt luminos i cald, iar tu eti att de serios. De fiecare dat cnd te uii la o narcis galben sau la o floarea soarelui zmbeti. Soarele, luna i stelele sunt galbene. Frumuseea mea este att de evident, nct cine m vede rmne uimit.

Portocaliul ncepu s se laude: Eu sunt culoarea mncrurilor sntoase ce dau putere. Morcovul, portocala i dovleacul au multe vitamine. i atunci cnd portocaliul umple cerul, la rsrit sau la apus, frumuseea mea este att de evident, nct cei ce m vd, se opresc s m priveasc cu admiraie i uimire. Ei bine, roul ncepu s strige: Eu sunt conductorul ntregii viei. Sngele este rou i sngele nseamn via. Eu sunt culoarea pasiunii i a iubirii.

Violetul se ridic n picioare i era foarte nalt. El vorbi dnd mult importan spuselor sale: Eu sunt culoarea imperial i a regilor. Oamenii puternici ntotdeauna m-au ales pe mine, deoarece eu sunt culoarea puterii i a nelepciunii. La sfrit, cu o voce joas i timid, indigoul spuse: Cu greu m observai, ns dei sunt tcut, fr mine nu ai fi nimic. Avei nevoie de mine pentru echilibru i contrast i pentru linite interioar. Argumentrile au continuat, fiecare culoare n parte ludndu-se, ridicndu-se n slvi i certndu-se. Fiecare n parte considera c este perfeciunea ntruchipat. n timp ce se certau din ce n ce mai tare, un fulger puternic lumin cerul. ncepu s tune i s plou cu gleata. Culorile tremurar de fric i se strnser n brae pentru a se liniti i proteja una pe alta. Apoi ploaia ncepu s vorbeasc: Voi, culorilor, suntei att de nesbuite. V certai care este cea mai bun, fiecare ncercnd s fie deasupra celorlalte. Nu nelegei c fiecare n parte ai fost fcut cu un scop special, fiecare este unic i diferit? Luai-v de mini i urmai-m! Fcnd ce le spuse ploaia, culorile se apropiar i se luar de mini. De acum ncolo, zise ploaia, cnd plou, fiecare dintre voi se va ntinde de-a lungul cerului ntr-un superb semicerc colorat. Curcubeul va fi un semn al pcii i al speranei. Astfel, oameni buni, de fiecare dat cnd ploaia cur pmntul, cutai un curcubeu pe ntinsul cerului. Cnd apare, inei minte c fiecare dintre voi este special. Lsai culorile curcubeului s v reaminteasc s v apreciai pe voi niv i pe cei din jur.Fi de lucru

Rspundei corect la ntrebri:1) De cte feluri sunt sursele de lumin?

2) Pentru cine e surs de lumin Soarele?

3) De cte feluri sunt corpurile?

4) Cum se formeaz umbra?5) Din ce este format Sistemul Solar?

6) Ce tii despre lun?

6) Cum mai este numit Pmntul?

Fi de lucru

Rezolvai corect cerinele date:1) Dai 2 exemple de surse naturale de lumin!2) Dai 2 exemple de surse artificiale de lumin!

3) Enumerai planetele Sistemului Solar!

4) Explicai enunul: Lumina se propag.5) Completai spaiile libere: Planetele primesc mai puin ___________ i cldur de la Soare, cu ct sunt mai ___________ de acesta.6) Adevrat sau fals: Pluton este cea mai apropiat planet de Soare.

Pe Marte nu exist via.Fi de lucruExperimente pentru consolidarea cunotinelor

a) Ce urmrim?

De ce se formeaz umbra? (oprirea luminii)b) Ce materiale folosim?

Lanterne, figuri din carton

c) Cum procedm?

1 - aezai figura ntre lanterna aprins i perete

2 - apropiai alternativ figura de perete i de lantern

3 - notai ce ai observat la punctul d)

d) Ce observm?

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Fi de lucrua) Ce urmrim?

Toate obiectele produc umbr? (trece sau nu trece?)

b) Ce materiale folosim?

Lanterne, carte, ceac, pahar cu ap, foaie de calc, erveel

c) Cum procedm?

1 - iluminai pe rnd obiectele poziionate n faa peretelui

2 - notai ce observai la punctul d)

d) Ce observm?

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Experimente pentru nsuirea cunotinelorE1 a) Ce urmrim?

Ce culoare are lumina?

b) Ce materiale folosim?

Disc din carton colorat n culorile curcubeului

c) Cum procedm?

- coloreaz unghiurile n culorile curcubeului

- aaz creionul n mijlocul discului

- rotete foarte repede acest titirez

- noteaz ce ai observat la punctul d)

d) Ce observm?

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________E2 a) Ce urmrim? Culorile curcubeului

b) Ce materiale folosim?

Lanterne, vase de sticl, ap, oglinzi, carton alb

c) Cum procedm?

1 - introdu oglinda n vas i sprijin-o, uor nclinat, pe un perete al vasului

2 - ndreapt lanterna aprins pe ap n ala fel nct lumina s cad pe partea de oglind introdus n ap

3 - ine cartonul n faa oglinzii pentru a intercepta lumina reflectat

4 - noteaz ce ai observat la punctuld)

d) Ce am observat?

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________E3 a) Ce urmrim? Culoarea baloanelor de spun sau a Cd-urilor n lumina video proiectorului sau a celei naturale

b) Ce materiale folosim?

Jucrii pentru baloane de spun, CD-uri

c) Cum procedm?

1 - suflm baloane de spun

2 - privim CD-uri n lumina lanternei sau a celei naturale

3 - notm ce am observat

d) Ce am observat?

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Curcubeul. Culoarea corpurilor(Plan de lecie)

Lumina este considerat a fi alb. Ea este alctuit din apte culori: rou, orange, galben, verde, albastru, indigo i violet. (ROGVAIV)

Toate aceste culori se pot observa n curcubeu. Curcubeul este un fenomen natural care se formeaz prin descompunerea luminii albe, provenit de la soare, la trecerea acesteia prin picturile de ap.

Teoria inteligenelor multiple

Grupa 1

Alctuii un cvintet cu tema: Curcubeul sau Soarele, la alegere!Grupa 2

Desenai un curcubeu!Grupa 3

Realizai un colaj Curcubeul magic!Grupa 4

Alegei cte una-dou strofe din cntecele cunoscute de voi despre soare, ploaie, curcubeu i cntai-le!

PAGE 1