consolidare toamna proiect

9
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Data: 12.10.2012 Clasa: Pregatitoare „B” Invatator: Tema proiecti:”Toamna, mandra, darnica” Tema activitatii: „Ce stim despre toamna?” Forma de activitate: activitate integrată:CLR+MEM+AV Tipul activităţii: Sistematizare si evaluare de cunoştinţe Forma : frontal, individual, pe grupuri Durata: 45 minute Scopul activităţii: - Sistematizarea,fixarea si evaluarea cunoştinţelor copiilor despre anotimpul de toamna, precum şi a celor referitoare la propoziţie, cuvânt, silabă, sunet. - Verificarea capacitatii de aplicare a cunostintelor despre toamna, in contexte variate; - Dezvoltarea inteligentelor multiple si a spiritului de echipa. Obiective operationale: * Cognitiv-informationale: - sa descrie aspecte generale ale anotimpului toamna( fenomene ale naturii, schimbarile survenite in natura, activitatea oamenilor in gradini, livezi, pe camp, in gospodarie, adaptarea vietuitoarelor,etc.); - sa clasifice roadele toamnei:fructe,legume,cereale; - sa identifice raspunsuri adecvate la intrebarile adresate despre toamna;

description

proiect didactic

Transcript of consolidare toamna proiect

Page 1: consolidare toamna proiect

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Data: 12.10.2012Clasa: Pregatitoare „B”

Invatator:

Tema proiecti:”Toamna, mandra, darnica”

Tema activitatii: „Ce stim despre toamna?”

Forma de activitate: activitate integrată:CLR+MEM+AV

Tipul activităţii: Sistematizare si evaluare de cunoştinţe

Forma : frontal, individual, pe grupuri

Durata: 45 minute

Scopul activităţii:

- Sistematizarea,fixarea si evaluarea cunoştinţelor copiilor despre anotimpul de toamna,

precum şi a celor referitoare la propoziţie, cuvânt, silabă, sunet.

- Verificarea capacitatii de aplicare a cunostintelor despre toamna, in

contexte variate;

- Dezvoltarea inteligentelor multiple si a spiritului de echipa.

Obiective operationale:

* Cognitiv-informationale:

- sa descrie aspecte generale ale anotimpului toamna( fenomene ale naturii,

schimbarile survenite in natura, activitatea oamenilor in gradini, livezi, pe camp, in

gospodarie, adaptarea vietuitoarelor,etc.);

- sa clasifice roadele toamnei:fructe,legume,cereale;

- sa identifice raspunsuri adecvate la intrebarile adresate despre toamna;

- sa recite nuantat si expresiv poezii despre toamna;

- sa denumeasca pluralul , antonime si diminutivele unor cuvinte date;

- sa desparta cuvintele date in silabe, precizand numarul acestora si sunetul initial al

cuvintelor date ;

- sa formuleze propozitii folosind cuvintele date;

* Psiho-motorii:

- să folosească corect uneltele de lucru;

-să redea prin desen tema dată;

-să păstreze poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru;

-să manifeste independenţă şi perseverenţă în acţiune

Page 2: consolidare toamna proiect

- sa dovedeasca indemanare in manuirea materialelor

* Afective:

- sa aprecieze frumosul din natura;

- sa coopereze in cadrul jocului in vederea castigarii intrecerii;

- sa participe la luarea deciziilor in echipa din care face parte.

Strategii didactice

Metode si procedee: Jocul, conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea,

brainstormingul, lucrul in echipa,Turul galeriei

Mijloace didactice: Elemente de decor cu aspecte specifice toamnei,planse cu imagini

sugestive de toamna,jetoane, ecusoane cu imagini ale legumelor, fructelor,

panouri, plicuri cu probele de lucru, plicuri cu ghicitori,cosuri cu fructe / legume naturale,

fise de lucru individuale, „cutiuta fermecata”, pahare, seminte

2

Page 3: consolidare toamna proiect

Desfăşurarea activităţii

Evenimentul didactic Conţinut ştiinţific

Strategia didacticăEvaluareMetode şi

procedeeMijloace didactice

1. Moment organizatoric

asigurarea condiţiile optime pentru realizarea activităţii; aranjarea mobilierului; pregătirea materialului didactic necesar pentru desfăşurarea activităţii. Copiii se aseaza la cele trei centre (Arta, Biblioteca, Ludoteca) in functie de

imaginile de pe ecusoanele primite anterior si simbolul de pe fiecare grup de mese

Conversatia ecusoane

2. Captarea atentiei

„Copii, in timp ce veneam la scoala m-am intalnit cu Zana Toamna. Stiti, ea m-a invitat in palatul ei, insa i-am spus ca nu pot veni, deoarece as intarzia la scoala, unde stiu ca ma asteptati voi. M-a intrebat , curioasa, de ce e asa de important sa ajung la voi..iar eu i-am spus ca am cei mai destepti si frumosi copii si nu va pot lasa singuri, mai ales cand stiu ca ati fi foarte suparati daca as pleca doar eu cu ea.Devenind mai curioasa decat la inceput, m-a intrebat daca o cunoasteti, iar cand i-am spus ca da, o cunoasteti si o iubiti, m-a rugat sa va intreb ce stiti voi despre ea, despre Toamna”

Conversaţa

surpriza

Cosuri incarcate cu fructe, legume

- frontală;

3. Reactualizarea cunostintelor

-Care sunt anotimpurile anului?-În care dintre aceste anotimpuri suntem noi acum?

Conversaţia - frontala

4. Anunţarea temei si a obiectivelor

Se anunta tema jocului,,Ce stim despre toamna?’’ si se motiveaza:,,Zana Toamna doreste sa afle ce frumos stiti sa vorbiti despre frumusetile si bogatiile ei’’..

Explicatiaconversaţia

5. Dirijarea invatarii

Voi explica copiilor că vom vorbi despre toamnă-legume, fructe, fenomene ale naturii -De ce spunem despre toamnă că este un anotimp bogat şi darnic?-Enumeraţi fructe de toamnă!-Unde cresc fructele?-Ce este aceea o livadă?Enumeraţi legume de toamnă!

explicaţia;

brainstormingul- frontal;

Page 4: consolidare toamna proiect

Explicarea si demonstrarea jocului

-Ce fac oamenii în grădini şi în livezi toamna?-Cum se păstrează fructele şi legumele pe timpul iernii?-De ce pleacă păsările călătoare?-Cum este vremea acum? Care sunt fenomenele meteo specifice toamnei?-Cum se îmbracă oamenii acum? Cu ce haine?-Ce pregătiri fac mămicile toamna?

<<Acum ne vom face jocul numit „Cutiuta cu surprize”.Am aici o cutie in care se afla jetoane. Fiecare dintre voi va extrage un jeton si va rezolva sarcina. Pentru fiecare raspuns corect, grupa va primi o piesa de puzzle. Ca sa primiti toate piesele care alcatuiesc puzzle-ul, trebuie sa va straduiti sa rezolvati corect toate sarcinile.Va castiga echipa care rezolva prima puzzle-ul.>>Copiii extrag, pe rand, cate un jeton din cutie, li se citeste sarcina, iar la fiecare raspuns corect, echipa primeste piesa de puzzle.In cutie sunt jetoane cu fructe, legume, activitati si fenomene ale naturii specifice anotimpului toamna.Pe fiecare jeton este scrisa o sarcina:„1.Spune ce vezi in imagine!(un dovleac) 2.Numeste sunetul initial ! 3.Desparte in silabe cuvantul! 4.Spune cate silabe are cuvantul! 5.Formuleaza o propozitie folosind cuvantul de pe jeton! 6.Spune un alt cuvant care sa inceapa cu acelasi sunet!”

Jocul se termina cand una dintre echipe primeste toate cele 7 piese ale puzzle-ului.Cele trei puzzle-uri infatiseaza imagini de toamna (zana Toamna, fructe specifice anotmpului toamna, peisaj de toamna)„Copii, aveti pe masa cate un pahar. Este o alta surpriza de la zana Toamna. Haideti sa vedem ce este inauntru! (seminte de dovleac, de grau, de floarea-soarelui)Va rog sa rasturnati continutul paharelor, cu atentie, pe masa.Fiecare dintre voi a format o grupa. Este vorba despre grupa......? (semintelor)As vrea acum sa formati trei grupe, in functie de marime.Ce observam?(am format grupa semintelor de dovleac, grupa semintelor de floarea-

explicatia

conversatia

explicatia

problematizarea

exercitiul

exercitiul

problematizarea

conversatia

exercitiul

cutia cu probele de joc

Siluete de legume,fructe, frunze

Seminte

Individual

Pe grupuri

Frontal

Individual

Pe grupe

Individual

4

Page 5: consolidare toamna proiect

soarelui, si grupa semintelor/boabelor de grau)Va rog sa formati o grupa din atatea elemente negre, cate silabe are cuvantul toamna!Vreau sa formati o grupa de elemente albe, care sa aiba un element mai mult decat grupa elementelor negre!Vreau sa formati grupa elementelor maron, care sa aiba cu un element mai putin decat numarul silabelor cuvantului ploaie!Acum vom strange semintele si le vom pune sadi in recipientele care se afla pe pervazul ferestrei si daca le vom ingriji, vom avea si noi roade bogate, asa cum au obtinut parintii nostri.Cum trebuie sa le ingrijim?(apa, soare)

exercitiul

explicatia

conversatia

Recipiente in care vom sadi semintele Pe grupuri

mici

7 Asigurarea conexiunii inverse

Copiii lucreaza pe centre:Centrul Arta are sarcina de a decupa frunzele toamnei, ca mai apoi sa le lipeasca pe un carton care infatiseaza un copac;Centrul Biblioteca va primi o fisa de lucru;Centrul Ludoteca va construi scarite pentru culegerea pomilor fructiferi.

conversaţia

exercitiul

Fise individuale de lucru lipici, foarfeca

frontală;pe grupe, individual,scrisa

8 Incheierea activitatii

Se fac aprecieri asupra participarii la activitate si asupra comportamentului copiilor,atat individual,cat si pe grupe

conversaţia Aprecieri verbale

5

Page 6: consolidare toamna proiect