Consolidare Adunari Si Scaderi 0-30

11
PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: UNITATEA ŞCOLARĂ: PROPUNĂTOR: ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII DISCIPLINA: MATEMATICĂ CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: ADUNAREA ŞI SCĂDEREA NUMERELOR NATURALE FĂRĂ TRECERE PESTE ORDIN, ÎN CONCENTRUL 0-30; TIPUL LECŢIEI: CONSOLIDARE DE PRICEPERI ŞI DEPRINDERI; SCOPUL: CONSOLIDAREA OPERAŢIILOR DE ADUNARE ŞI SCĂDERE A NUMERELOR NATURALE ÎN CONCENTRUL 0-30, FĂRĂ TRECERE PESTE ORDIN; OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.3.SĂ EFECTUEZE OPERAŢII DE ADUNARE ŞI SCĂDERE ÎN CONCENTRUL 0-30, FĂRĂ TRECERE PESTE ORDIN; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: -SĂ OPEREZE CU TERMINOLOGIA MATEMATICĂ SPECIFICĂ: TERMEN, SUMĂ, DIFERENŢĂ, PLUS, MINUS; -SĂ EFECTUEZE EXERCIŢII DE ADUNARE ŞI SCĂDERE

description

Consolidare Adunari Si Scaderi 0-30

Transcript of Consolidare Adunari Si Scaderi 0-30

Page 1: Consolidare Adunari Si Scaderi 0-30

PROIECT DE LECŢIE

DATA:

CLASA:

UNITATEA ŞCOLARĂ:

PROPUNĂTOR:

ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII

DISCIPLINA: MATEMATICĂ

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: ADUNAREA ŞI SCĂDEREA NUMERELOR NATURALE FĂRĂ

TRECERE PESTE ORDIN, ÎN CONCENTRUL 0-30;

TIPUL LECŢIEI: CONSOLIDARE DE PRICEPERI ŞI DEPRINDERI;

SCOPUL: CONSOLIDAREA OPERAŢIILOR DE ADUNARE ŞI SCĂDERE A NUMERELOR

NATURALE ÎN CONCENTRUL 0-30, FĂRĂ TRECERE PESTE ORDIN;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.3.SĂ EFECTUEZE OPERAŢII DE ADUNARE ŞI SCĂDERE

ÎN CONCENTRUL 0-30, FĂRĂ TRECERE PESTE ORDIN;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: -SĂ OPEREZE CU TERMINOLOGIA MATEMATICĂ

SPECIFICĂ: TERMEN, SUMĂ, DIFERENŢĂ, PLUS, MINUS;

-SĂ EFECTUEZE EXERCIŢII DE ADUNARE ŞI SCĂDERE

A NUMERELOR NATURALE DE LA 0 LA 30, FĂRĂ TRE-

CERE PESTE ORDIN ;

-SĂ MANIFESTE INTERES ŞI MOTIVAŢIE PENTRU AC-

TIVITATEA DE ÎNVĂŢARE ;

-SĂ COLABOREZE ÎN CADRUL GRUPULUI DE LUCRU ;

-SĂ APRECIEZE RĂSPUNSURILE COLEGILOR ŞI RĂS-

PUNSURILE PROPRII;

Page 2: Consolidare Adunari Si Scaderi 0-30

STRATEGIA DIDACTICĂ:

-RESURSE PROCEDURALE:CONVERSAŢIA, EXERCIŢIUL, PROBLEMATIZAREA,

JOCUL DIDACTIC;

-RESURSE MATERIALE: PLANŞE, FIŞE DE LUCRU;

-FORME DE ORGANIZARE: FRONTALĂ, PE GRUPE/PERECHI;

FORME DE EVALUARE : -FORMATIVĂ;

-AUTOEVALUARE;

-INTEREVALUARE;

LOCUL DE DESFĂŞURARE:SALA DE CLASĂ;

DURATA : 45 ‘

BIBLIOGRAFIE:

-CURRICULUM NAŢIONAL-PROGRAME ŞCOLARE PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR,

EDITURA HUMANITAS, BUCUREŞTI, 1998;

-PETRE, PREDOI, MONALISA, GĂLETEANU-DIDACTICA MATEMATICII ÎN CICLUL PRI-

MAR,GHID METODOLOGIC, EDITURA AIUS, CRAIOVA, 2001;

-MIRON, IONESCU-DIDACTICA APLICATĂ, EDITURA DACIA, CLUJ-NAPOCA, 2001;

-IOAN, NEACŞU-METODICA PREDĂRII MATEMATICII LA CLASELE I-IV, E.D.P.,

BUCUREŞTI, 1988;

-NICOLAE, RADU, MIHAELA SINGER, MATEMATICĂ-CLASA I, GHID PENTRU ÎNVĂŢĂ-

TORI ŞI PĂRINŢI, EDITURA SIGMA, BUCUREŞTI, 1995;

Page 3: Consolidare Adunari Si Scaderi 0-30

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII:

CAPTAREA ATENŢIEI:

1. Exerciţiu-joc (6 grupe de câte 4 elevi):

Mickey Mouse vrea să plece în excursie şi trebuie să-şi facă bagajul. Mai întâi trebuie să rezolve

corect operaţiile scrise pe obiectele de care are nevoie. Îl puteţi ajuta găsind cât mai multe obiecte !

12+3= 27-13= 16+10= 11+14=

29-18= 22-10= 15+10=

19-14= 21+8= 13+15=

Page 4: Consolidare Adunari Si Scaderi 0-30

2. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR:

Activitate frontală: a) Calcul oral: 3+ 5= 16-10=

10+ 4= 18- 8=

9- 5= 30-20=

b) Măriţi cu 4 numărul 11;

c) Micşoraţi cu 7 numărul 17;

d) Care este numărul cu 5 mai mare/mic decât 15?

e) Scădeţi numărul 6 din 20;

f) M-am gândit la un număr, l-am adunat cu 7 şi am obţinut 15. La ce

număr m-am gândit?

g) Mă gândesc la numărul 30, scad 10, apoi mai scad un număr pe care

nu vi-l spun şi am obţinut 10. Ce număr nu v-am spus?

Continuaţi şirul întrebărilor mele!

3. DIRIJAREA CONSOLIDĂRII

a) Activitate în perechi:

Puneţi cartonaşele cu cifrele de la 1 la 9 pe bancă. Formaţi 3 grupe, fiecare având 3

cartonaşe, astfel încât suma din fiecare grupă să fie mai mare decât 13.

b) Activitate frontală (exerciţii la tablă) :

Calculaţi: 12+ 3= 17+12=

26- 4= 23+ 6=

29-22= 14+13=

Puneţi semnul corespunzător (<, =, >) în căsuţele rămase libere:

12+ 7 6 29- 623

27- 322 14+1528

427-16 212+17

16+1310+20

Calculaţi repede, completând câte o zece :

3+ 4+ 5+ 6+ 7=

Page 5: Consolidare Adunari Si Scaderi 0-30

c) Activitate în grupe (6 grupe):

În plicuri se află cartonaşe cu operaţii matematice şi rezultatele lor. Fiecare operaţie este

notată cu un număr de la 1 la 4. Toţi membrii grupului au la început câte un cartonaş,

apoi le schimbă între ei până rezolvă toate operaţiile, scriindu-le în caiete. La sfârşit

le aranjază pe bancă. Fiecărui rezultat îi corespunde câte o literă. Ordonează literele

pentru a obţine un cuvânt. Discuţii.

12+16=28 E BINE-grupa 1 PLUS-grupa 5

29-14=15 B SUMA-grupa 2 EGAL-grupa 6

19- 7=12 I MARE-grupa 3

18- 9= 9 E REST-grupa 4

Întrecere pe echipe (clasa este împărţită în două echipe şi se stabilesc reprezentanţi de la

fiecare echipă):

(două planşe cu acest tabel, care se completează

de către cele două echipe)

d) Activitate frontală:

Formulări de probleme după desenul următor:

12

18

4. EVALUAREA CUNOŞTINŢELOR

10 7 16

29

27

16

Page 6: Consolidare Adunari Si Scaderi 0-30

FIŞĂ DE LUCRU

1.Rezultatul adunării 12+ 8 este:

a) 20 b) 12 c)30

2. Rezultatul scăderii 29- 12 este:

a) 7 b)17 c)27

3.Numărul cu 9 mai mare decât 6 este:

a) 3 b)15 c)24

4.Numărul cu 13 mai mic decât 29 este:

a) 6 b)26 c)16

5.Termenul care lipseşte la adunarea +12=25 este:

a) 13 b) 27 c)3

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Page 7: Consolidare Adunari Si Scaderi 0-30

ETAPELE

LECŢIEIACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

Organizarea

condiţiilor

Captarea atenţiei

Reactualizarea

cunoştinţelor,

priceperilor,

deprinderilor

anterioare

Anunţarea

subiectului şi a

obiectivelor

Dirijarea

consolidării

cunoştinţelor,

priceperilor,

deprinderilor

- Pregăteşte materialele necesare bunei desfăşu-

rări a lecţiei;

- Dă tonul pentru intonarea Imnului de Stat al

României;

- Organizează colectivul de elevi pe grupe;

- Solicită calcularea operaţiilor scrise pe obiectele

de care are nevoie Mickey Mouse;

- În timp ce elevii rezolvă prima sarcină,

controlează tema din punct de vedere cantitativ,

trecând printre bănci. Face observaţii (aşezare în

pagină, data ş.a.);

- Controlează tema din punct de vedere calitativ,

prin sondaj;

- Controlează modul de rezolvare a muncii

independente;

- Precizează tema lecţiei şi creează motivaţia

învăţării prin argumentarea situaţiilor concrete;

- Exersează deprinderea de calcul oral, corect şi

rapid, însuşirea limbajului matematic;

- Solicită elevii să formuleze întrebări şi răspunsuri;

- Evaluează permanent, face aprecieri;

- Precizează sarcinile de lucru, solicitând explicarea

tehnicilor de rezolvare a cerinţelor învăţării:

Activitate în perechi;

Activitate frontală;

Activitate pe grupe;

* rezolvarea de ecuaţii pentru exersarea limbajului

- Se conformează

cerinţelor;

- Rezolvă cerinţa;

- Citesc tema;

- Ascultă cu atenţie, îşi

asumă responsabilităţi;

- Răspund corect şi rapid;

- Realizează dialogul

elev-elev;

- Rezolvă independent,

individual sau pe grupe

Page 8: Consolidare Adunari Si Scaderi 0-30

Concluzii,

aprecieri

Tema pentru acasă

matematic;

* exerciţii de adunare şi scădere;

* completarea unor tabele cu valori numerice;

* compuneri de probleme;

- Monitorizează permanent activitatea elevilor;

- Distribuie fişe de evaluare, explicând modul de

rezolvare;

- Face aprecieri generale asupra modului în care

elevii stăpânesc cunoştinţele, au competenţe,

dovedesc gândire logică în rezolvarea situaţiilor

problematice;

- Formulează tema pentru acasă.

exerciţiile propuse cu sau

fără sprijin;

- Ascultă, apoi rezolvă

fişa de evaluare;

- Ascultă, recepţionează

cu atitudine corespunză-

toare;

- Notează tema.