COLORAbilităţi Practice, Clasa a II-A

13
1 UNIVERSITATEA DIN ORADEA FACULTATEA: ŞTIINŢE SOCIO-UMANE CATEDRA DE ŞTIINŢE ALE EDUCAŢIEI  PROIECT DE LECŢIE Specializarea: Pedagogia Învăţământului Primar şi Preşcolar , An II Propunătoare: Mirela-Alina DANA NUMELE ŞI PRENUMELE NOTĂ SEMNĂTURA Învăţăto are Prof. Cristina GRUIE Prof. Metodist Prof. Andra PERŢE DATA: 29.11.2013 ORADEA, NOIEMBRIE, 2013

description

proiect lectie practica

Transcript of COLORAbilităţi Practice, Clasa a II-A

UNIVERSITATEA DIN ORADEAFACULTATEA: TIINE SOCIO-UMANECATEDRA DE TIINE ALE EDUCAIEI

PROIECT DE LECIESpecializarea: Pedagogia nvmntului Primar i Precolar, An II

Propuntoare: Mirela-Alina DANA

NUMELE I PRENUMELENOTSEMNTURA

nvtoareProf. Cristina GRUIE

Prof. MetodistProf. Andra PERE

DATA: 29.11.2013

ORADEA,NOIEMBRIE, 2013PROIECT DE LECIE

DATA: 29.11.2013UNITATEA DE APLICAIE: COALA GENERAL, Nr. 11, OradeaCLASA: a II-a EINSTITUTOR/NVTOR: GRUIE CRISTINAPROPUNTOR: DANA MIRELA ALINAOBIECTUL: ABILITI PRACTICESUBIECTUL: STEAGUL ROMNIEIUNITATEA DE NVARE: ACTIVITI CU MATERIAL SINTETIC HRTIAARIA CURRICULAR:TEHNOLOGIITIPUL LECIEI:DE FORMARE DE PRICEPERI I DEPRINDERI PRACTICE

OBIECTIVE CADRU: OC 1 - Cunoaterea i utilizarea unor tehnici de lucru, cu diverse materiale i ustensileOC 2 - Proiectarea, confecionarea i evaluarea unor produse simpleOC 3 - Dezvoltarea capacitii de cooperare n scopul realizrii unui produsOC 4 - Dezvoltarea simului practic gospodresc i esteticOBIECTIVE DE REFERIN:OR 1.1 S identifice i s clasifice materialele din natur i materialele sintetice, n funcie de caracteristicile lorOR 1.2 S aplice tehnici de prelucrare a materialelorOR 2.3 S aprecieze intuitiv calitatea unor materiale folosite sau a unui produs finitOR 3.1 S-i exprime prerile despre modul n care se poate realiza un produs dat sau o compoziieOR 4.1 S descopere posibiliti de utilizare a diverselor materialeOBIECTIV FUNDAMENTAL:- Realizarea cu ajutorul cartoanelor colorate, a Steagului RomnieiOBIECTIVE OPERAIONALE:OO1. S identifice regiunile Romniei OO2. S cunoasc semnificaia zilei de 1 DecembrieOO3. S cunoasc aranjarea culorilor pe Steagul RomnieiOO4. S realizeze Steagul RomnieiSTRATEGII DIDACTICE:1. Resurse procedurale: Conversaia, Explicaia, Observaia, Demonstraia2. Resurse materiale: Plane, Lipici, Foarfec, Cartoane colorate, Beior din lemn, Creion, Laptop, CD Muzic3. Resurse umane: elevii4. Resurse de timp: 50 minute5. Forme de organizare: frontal, individual6. Forme de evaluare: oral

Bibliografie: ,, Programe colare pentru clasa a II a, Educaie tehnologic , Bucureti, 2004

2

DESFURAREA ACTIVITII

MOMENTELE LECIEI

OODEMERSUL DIDACTICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

ACTIVITATEA NVTOAREIACTIVITATEA ELEVILORDurataMijloace didacticeMetode i procedeeForma de organizare

1. Moment organizatoricSe realizeaz condiiile optime pentru desfurarea leciei: pregtirea materialului didactic necesar, stabilirea linitii, ndrumarea elevilor n activitatea de pregtire.

Pregtesc instrumentele necesare pentru ora de abiliti practice.

1

Lipici, foarfec, creion, Cartoane colorate,Bee de lemn

Conversaia

Frontal

2. Pregtirea psihologic

O1Curiozitatea elevilor va fi strnit, cu ajutorul unor plane unde vor fi reprezentate: Transilvania i Romnia.Li se va cere elevilor s fac acest puzzle, astfel nct ei s recunoasc ceea ce s-a format i anume: Harta Romniei.

Elevii sunt ateni la indicaie i particip activ la activitate.

2

Plane

Conversaia

Frontal

3. Anunarea temei i a obiectivelorAcest moment se realizeaz sub form de expunere.Se anun tema leciei i obiectivele ei.

- Astzi, la ora de Abiliti Practice, vom realiza, cu ajutorul cartoanelor colorate, o lucrare care va reprezenta Steagul Romniei.- La finalul orei, va trebui ca fiecare dintre voi s aibe cte un steag al Romniei.

Ascult cu mult atenie ceea ce se prezint.

1

Conversaia

Frontal

4.Reactualizarea cunotinelor teoretice

O2

O3Pentru nceput, se va reaminti elevilor noiunile importante, referitoare la Ziua de 1 Decembrie.

- Cine tie ce srbtoare important se apropie?

- Ce semnific aceast srbtoare mare?

- Cum srbtorim de 1 Decembrie?

- Cum se numesc oamenii care i iubesc ara?

- Cte culori are steagul Romniei?

- Care sunt culorile steagului?

Elemente ce trebuie surprinse n cadrul rspunsurilor elevilor:

n anul 1918 s-a nfptuit Marea Unire dintre statele: Transilvania i Romnia.

Data de 1 Decembrie 1918 a fost cea mai important n istoria Romniei, Marea Unire de la Alba Iulia!

Elevii ascult cu atenie.

Rspund la ntrebrile adresate.

4

Plane

Conversaia

Frontal

Oral

5. Intuirea planei model

Se realizeaz sub form de expunere i ntrebri. Se prezint elevilor planele model realizate i se explic copiilor ceea ce trebuie s realizeze (anexele 1,2)

Sunt ateni la explicaii.

2

Plane

Conversaia,Explicaia

Frontal

6. Explicaia modului de lucru / Demonstraia model

- Va trebui s realizai un Steag al Romniei, folosind ca ablon cartonaul pe care l-am mprit. - Va trebui s decupai, dup ablon, de pe fiecare carton colorat, iar mai apoi s le lipii corespunztor, n spaiile libere. - Dup ce ai realizat aceste etape, va trebui s atam tricolorului nostru un b, pentru a putea s-l fluturm, de 1 Decembrie.

Se exemplific elevilor ceea ce vor trebui s realizeze.

Ascult cu atenie indicaiile.

6

Plane, fire,Foaie,lipici

Conversaia

Frontal

7. nclzirea muchilor mainiiSe vor face cteva exerciii de nclzire a muchilor minii, precum: Ploaia (pe banc) sau executarea diferitelor sarcini date (exemplu: ne scuturm minile,tergem praful, scuturam crpa de praf, splm hainele, agam hainele etc.)

Elevii particip la realizarea exerciiilor de nczirii a muchilor minii.

1

Individual

Aprecieri verbale/ Oral

8. Executarea independent a lucrrilor. ndrumri

O4Se va ncepe realizarea lucrrilor, n mod independent, de ctre copii.Se ndrum, corecteaz, ncurajeaz noi soluii care au un efect nou.

Cerine:

- Elevii s fie preocupai de realizarea unei lucrri ngrijite, curate.- S respecte normele de protecie a muncii, pentru a nu se accidenta.

Se supraveghez buna realizare a lucrarii. Se ofer indicaii, atunci cnd elevii le solicit.Realizarea lucrrii se va face, pe un fundal muzical, specific Zilei de 1 Decembrie.

Elevii execut individual lucrrile.

Elevii se strduiesc s lucreze n ordine i linite.

30

lipici, foarfec, cartoane colorate, bee, laptop, muzic

Observaia dirijat

Individual

9. Evaluarea lucrrilor -Criterii de evaluareSe realizeaz o expoziie cu lucrrile elevilor, pentru a fi evaluate.Lucrrile elevilor vor fi analizate i apreciate tot de ctre ei, dup:- Corectitudinea aplicrii cartoanaelor colorate (s nceap cu albastru de la lance)- Aspectul ngrijit al lucrrii

Se dirijeaz analiza i aprecierile din partea colegilori aduc lucrrile pentru expoziie.Ceilali colegi analizeaz i fac aprecieri.Aprecierile se realizeaz i asupra propriei lucrri i asupra celorlalte lucrri, urmrind impresia artistic, acurateea lucrrii, toate acestea putnd fi observate n urma expunerii acestor lucrri.

2

Conversaia

Individual

Aprecieri verbale/Oral

10. ncheierea leciei- Mulumesc pentru participarea la ora de abiliti practice.

Elevii se pregtesc pentru pauz.

1

Conversaia

Frontal

Anexa 1

Anexa 2