CLR - 29 Septembrie 2015

5

Click here to load reader

description

Salutul

Transcript of CLR - 29 Septembrie 2015

Page 1: CLR - 29 Septembrie 2015

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala gimnazială „Ion Ghica”, Iași

Data: 29 septembrie 2015

Clasa: a II-a A

Învăţător: Mirlescu Ecaterina

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea de învăţare: „Lumea plantelor”

Subiectul: Semnele de punctuaţie

Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizare

Scopul lecției: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite de elevi despre semnele de

punctuaţie . , ? ! : -

Competențe specifice:

Obiective operaţionale:

O1 – să ordoneze cuvintele pentru a forma trei propoziţii;

O2 – să realizeze corespondenţa dintre definiţie şi semnul de punctuaţie corespunzător;

O3 – să completeze textul dat cu semnele de punctuaţie potrivite;

O4 – să identifice semnele de punctuaţie folosite în intonarea propoziţiilor;

Strategii didactice:

Metode și procedee didactice: conversația, explicația, jocul didactic, exercițiul,

demonstrația, brainstorming;

Mijloace didactice: jetoane cu semnele de punctuație, planșă cu exerciții, fișă de lucru,

tablă, magneți, fișă de evaluare;

Forme de organizare: frontal și individual

Resurse

umane: 29 elevi

temporale: 45 minute

Bibliografie:

1. Ioan Şerdean, Metodica predării limbii române, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti,

1993;

2. Programa şcolară de limba română revizuită pentru clasa I şi a II-a, 2013, Bucureşti;

Page 2: CLR - 29 Septembrie 2015

Desfășurarea lecției

Nr.crt.

Etapele lecțieiOb.Op.

Conținut instructiv - educativ

Strategii didactice

EvaluareMetode șiprocedeedidactice

Mijloacedidactice

Forme deorganizare

1.Moment

organizatoric

Pregătirea materialelor necesare. Asigurarea condiţiilornecesare bunei desfăşurări a orei.Se face întâlnirea de dimineaţă

Conversația FrontalObservaresistematică

2.Reactualizareacunoștințelor

- Despre ce am învăţat noi în ultimele ore?- scriu pe tablă „Semnele de punctuaţie”- La ce vă gândiţi când spun: „Semnele de punctuaţie”-punct, virgulă, semnul întrebării, semnul exclamării, douăpuncte, liniuţa de dialog.-cer copiilor să explice folosirea acestor semne depunctuaţie cu cuvintele lor.- verific tema pentru acasă

Conversația

Brainstorming

Frontal

Individual

Aprecieriverbale

3.Captareaatenției

- se va realiza prin prezentarea unei planşe cu personaje dinpoveşti care i-au pregătit câteva exerciţii.

ExplicațiaPlanșă cuexerciții

Frontal Observaresistematică

4.Anunţarea

subiectului şi aobiectivelor

Astăzi vom recapitula şi sistematiza cunoştinţele voastredobândite despre semnele de punctuaţie: punct, virgulă,semnul întrebării, semnul exclamării, două puncte, liniuţade dialog-scriu titlul pe tablă-Ce vom face astăzi?Până la sfârşitul orei voi veţi ordona cuvinte pentru a formapropoziţii, veţi transcrie, veţi realiza corespondenţa dintredefiniţie şi semnul de punctuaţie corespunzător, veţicompleta un text cu semnele de punctuaţie potrivite, veţiidentifica semnele de punctuaţie folosite în intonareapropoziţiilor. Pentru a ştii să scriem şi să citim corect.

Explicația Frontal

Page 3: CLR - 29 Septembrie 2015

5.Dirijareaînvăţării

O1

O2

O3

Împart fiecărui copil o fişă de lucru (anexa 1) cu exerciţiilepe care le vom rezolva împreună.1. Exerciţiu de ordonare a cuvintelor în propoziţii- pe tabla magnetică se pun cuvinte pe care copiii trebuie săle ordoneze pentru a forma propoziţii.-Ce semne de punctuaţie observaţi în aceste propoziţii?2. Exerciţiu de recunoaştere şi transcriere -transcrieţi propoziţia în care se întreabă ceva.3. Exerciţiu de citire şi realizare a corespondenţei-pe o planşă am trei definiţii şi trei semne de punctuaţie. -cer copiilor să facă corespondenţa dintre definiţie şisemnul de punctuaţie corespunzător. 4. Exerciţiu de comlpetare a unui text cu semnele depunctuaţie potrivite - citesc textul

Exercițiul

Conversația

Exercițiul

Frontal

Tabla

Planșă cuexerciții

Fișă delucru

Observaresistematică

Aprecieriverbale

Fişă delucru

6.Fixarea

cunoştinţelor04

- se realizează printr-un joc didactic. Împart copiilorjetoane cu semnele de punctuaţie. - spun o propoziţie- se repetă de 7-8 ori

Jocul didactic

DemonstrațiaFrontal

Jetoane cusemnele depunctuație

Aprecieriverbale

7. Evaluare 05Se realizează printr-o fişă de evaluare (anexa 2)

Explicația IndividualFișă de

evaluareCalificative

8.Încheiereaactivității

Veţi avea de alcătuit propoziţii în care să folosiţi toatesemnele de punctuaţie recapitulate astăzi.Dau indicaţii pentru studiul individual. Se fac aprecieri individuale şi colective asupra lecţiei

Explicația FrontalAprecieriverbale

Page 4: CLR - 29 Septembrie 2015

Semnul de punctuaţie care anunţă cuvintele

unei persoane, sau

o enumerare.Semnul care arată, în scris, începutul unui dialog şi se scrie cu

alineat.

Semnul de punctuaţie care se

scrie între cuvintele unei enumerări.

Anexa 1

Nume: ____________________________________ Data: 29 septembrie 2015

Fişă de lucru

1. Ordonează cuvintele pentru a forma propoziţii:

2. Transcrie propoziţia în care se întreabă ceva.________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Uniţi definiţiile spuse de pitici cu semnele de punctuaţie care le corespunzătoare:

piticii?

Unde sunt

primit Am

trandafir. un bal a fost!

minunat Ce

Page 5: CLR - 29 Septembrie 2015

4. Completează pătrăţelele din text cu semnele de punctuaţie potrivite:

Frumoasa Belle s-a rătăcit în castel Ea număra în gând camerele unu

doi trei patru şi s-a oprit În spatele ei a apărut Bestia, care a întrebat-o

Ce cauţi aici

Îl caut pe tatăl meu

Plecă de aici să nu te mai văd

Anexa2

Nume: _________________________________________ Data: 29 septembrie 2015

Fişă de evaluare

1. Alege răspunsul corect: Ce semn pui la sfârşitul propoziţiei în care se pune o întrebare?

a) ?b) .c) !

Cu ce semn începi un dialog?a) ?b) ,c) –

Ce semn pui înaintea unei enumerări?a) !b) :c) ,

Cu ce semn desparţi cuvintele unei enumerări?a) .b) !c) ,

Ce semn pui la sfârşitul propoziţiei în care se adresează o poruncă?a) ?b) !c) :

Ce semn pui la sfărşitul unei propoziţii în care se comunică o informaţie?a) ,b) ?c) .