clasaaxia.doc

17
Proiect de lecţie INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grup Şcolar „Tudor Tănăsescu” Timişoara DATA: 14.10.2008 CLASA: a XI-a D PROFESOR: Ilincar Valerica OBIECTUL: Limba şi literatura română SUBIECTUL: Curente culturale în secolele XVII – XVIII: Iluminismul românesc Şcoala Ardeleană TIPUL LECŢIEI: mixtă COMPETENŢE: Generale: - comprehensiunea şi interpretarea textelor; - situarea în context a textelor studiate prin raportatea la epocă sau la curentele literare; Specifice: - Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate ; - Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură; - Identificarea şi explicarea relaţiilor dintre opera literară studiată şi contextul cultural în care a apărut aceasta; - Dezvoltarea unei viziuni de ansamblu asupra fenomenului cultural românesc până la începutul secolului al XX-lea; - Identificarea unor conexiuni între literatura română şi cea universală; - Utilizarea adecvată a tehnicilor de documentare şi cercetare a unei teme. OBIECTIVE: a) Cognitive: la sfârşitul lecţiei toţi elevii vor trebui: O 1 – să definească termenii: curent literar, curent cultural; O 2 – să precizeze trăsăturile ideologice şi culturale ale Iluminismului european; O 3 - să identifice trăsăturile specifice ale iluminismului românesc faţă de cele generale ale curentului european; O4 – să identifice elementele comune din biografia şi opera corifeilor Şcolii Ardelene;

Transcript of clasaaxia.doc

INSTITUIA DE NVMNT: Grup colar Tudor Tnsescu Timioara

Proiect de lecieINSTITUIA DE NVMNT: Grup colar Tudor Tnsescu Timioara

DATA: 14.10.2008CLASA: a XI-a DPROFESOR: Ilincar Valerica

OBIECTUL: Limba i literatura romn

SUBIECTUL: Curente culturale n secolele XVII XVIII: Iluminismul romnesc coala Ardelean TIPUL LECIEI: mixt

COMPETENE:

Generale: comprehensiunea i interpretarea textelor;

situarea n context a textelor studiate prin raportatea la epoc sau la curentele literare;Specifice:

Utilizarea strategiilor de lectur n vederea nelegerii adecvate a textelor studiate ;

Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori i a propriei experiene de lectur;

Identificarea i explicarea relaiilor dintre opera literar studiat i contextul cultural n care a aprut aceasta;

Dezvoltarea unei viziuni de ansamblu asupra fenomenului cultural romnesc pn la nceputul secolului al XX-lea;

Identificarea unor conexiuni ntre literatura romn i cea universal;

Utilizarea adecvat a tehnicilor de documentare i cercetare a unei teme.

OBIECTIVE:

a) Cognitive: la sfritul leciei toi elevii vor trebui:

O1 s defineasc termenii: curent literar, curent cultural;

O2 s precizeze trsturile ideologice i culturale ale Iluminismului european;

O3 - s identifice trsturile specifice ale iluminismului romnesc fa de cele generale ale curentului european;

O4 s identifice elementele comune din biografia i opera corifeilor colii Ardelene;O5- s disocieze modalitile specifice de manifestare a curentului iluminist n Transilvania fa de Principate; O6- s demonstreze c Ion Budai Deleanu a sintetizat artistic n iganiada ideile iluministe ale epocii sale; b) Afective:

- s i cultive plcerea de a citi i gustul estetic n domeniul literaturii;

- s stimuleze gndirea autonom, reflexiv i critic, prin lectura textelor; RESURSE EDUCAIONALE:

a) Capacitile de receptare ale elevilor;

b) Timpul: 50 minute.METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, expunerea, explicaia, nvarea prin descoperire, problematizarea, analiza de text, discuia frontal, observaia.MIJLOACE: rebus, manual, tabla, instrumente de scris, fie de munca independenta, atlas de literatur romn, texte-suport, portofoliile elevilorFORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR:

Activitate frontal;

Activitate independent;

Activitate pe grupe.LOCUL DE DESFURARE A LECIEI:

- sala de clas

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- Programa de limba i literatura romana pentru clasele IX XII;

- Costache, A., Limba i literatura romn. Manual pentru clasa a XI-a, Ed. Art;- Parfene, C., Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoretico-aplicativ, Iai, Ed. Polirom, 1999;

- Clinescu, G., Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent, Craiova, ed. Vlad&Vlad, 1993;Iluminismul, antologie, note biobliografice de Romul Munteanu, Bucureti, Editura Albatros, 1971

David N. coala Ardelean, Bucureti, Editura Institutul de Arte Grafice Scrisul liber, 1958Munteanu, Romulus, Contribuia colii Ardelene la culturalizarea maselor, Bucureti, Editura Didactic i pedagogic, 1962SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII DIDACTIC:

Momentele lectieiOb. Op.Coninutul lectieiStrategii didacticeOrg. nv.Tipul lectiei

I G CEvaluare

1. Moment organizatoric (2 min)C1: Salutul, efectuarea prezenei, verificarea temei-conversaia, explicaiaAsigurarea climatului de lucru, notarea absenelorRECEPTIVDIRIJAT

2. Evaluare curent (8 min)C2:Verificarea temei i reactualizarea cunotinelor nsuite anterior

-conversaia catihetic, explicaia

Elevii au avut ca tem de nvat despre iluminismul european.

-Ce este iluminismul? (Este un curent de gndire cu consecine pe plan politic, istoric i artistic, care dorea s emancipeze omul ; prin munc i cultur omul este perfectibil, ca i societatea pe care el o construiete. Iluminismul ncearc s nlture dogmele religioase i s infiltreze luminarea maselor pe baza experienei proprii. )

-Care era motto-ul iluminismului? ("Avei curajul de a v folosi propriul sim al raiunii!" acesta este motto-ul Iluminismului -Immanuel Kant)

-Care sunt trsturile specifice ale iluminismului? (n primul rnd trebuie menionat caracterul su antifeudal i antidespotic; o alt trstur a fost spiritul su raionalist, materialist i laic, propune accesul poporului la educaie i emanciparea lui prin cultur)

-Ce concepte noi apar n aceast perioad ? (egalitate natural, libertate, democraie, monarh luminat, suveranitatea popoarelor, contract social, conducere noocratic- de ctre oameni luminai)

-Prin ce specii literare noi este propagat spiritul iluminist? (Spiritul iluminist este propagat prin specii liteare noi ca: romanul filozofic, teatrul de idei, comedia satiric, drama burghez; prin alegorie, satir, parabol sau fabul se satirizeaz fanatismul religios, se denun abuzurile tiraniei feudale, se promoveaz ideea de toleran i egalitatea ntre oameni)

-Enumerai scriitori reprezentativi pentru iluminismul european. (John Locke, Jonathan Swift- n Anglia, Leibniz, Lessing- n Germania, Carlo Goldoni n Italia, n Frana- Montesquieu, Diderot; n Rusia- N. M. Karamzin)R

E

C

E

P

T

I

V

R

E

P

R

O

D

U

C

T

I

V

DIRIJATDIRJAT

D

IRIJAT

3. Captarea ateniei (3 min)C3: Dezlegarea rebusului-conversaia catihetic

Elevii completeaz un rebus din care va rezulta titlul noii lecii: Scoala ........(Ardelean)RECEPTIV

4. Anunarea subiectului leciei i enunarea obiectivelorC4: Iluminismul romnesc. coala Ardelean-conversaia catihetic

Se anun titlul i obiectivele urmrite n lecie. RECEPTIV

DIRIJAT

5. Prezentarea noului coninut

Dirijarea nvriiO1

O2

O3

O4

O5

O6C5: Definirea termenilor de curent literar i curent cultural

C6: Prezentarea fielor din portofoliu

C7: Rezolvarea fielor de lucru; pe msur ce se vor discuta primele fie se vor scrie trsturile acestui curent cultural pe tabl

C8: alctuirea schemei pe tabl;

C9: Discuii despre iganiada a lui Ion Budai-Deleanu-conversaia euristic, explicaia, exerciiul, problematizarea, analiza de text, discuia frontal, observaia-Ce este un curent literar? (Curentul literar sau artistic este definit ca o micare literar sau artisic ce reunete un nume de scriitori sau artiti , pe baza unor sensibiliti comune, a unui program estetic relativ comun)

-Ce est un curent cultural? (Un concept mai larg dect acela de current literar este curentul cultural, care se refer la oamenii de cultura dintr-o epoc, unii de scopuri social-politice si culturale comune. Scriitori care fac parte dintr-un curent cultural nu au ntotdeauna aceleai principii estetice. Printre cele mai importante curente culturale ale epocii moderne amintim umanismul si iluminismul, iar dintre curentele literare : clasicismul, romantismul, realism, naturalism, simbolismul, expresionismul, etc)Cu ajutorul meu se explic cele dou concepte operaionale, curentul literar i curentul cultural.Activitatea se desfoar pe baza dialogului profesor elev, elev elev.

Se scrie pe tabl titlul leciei.

Profesorul vorbete despre iluminism n general. Se scrie definiia pe tabl.

Se scrie pe tabl numele crturarilor i lucrrile importante: titluri de lucrri istorice i filologice.

Elevii vor prezenta fiele din portofoliu despre viaa i activitatea reprezentanilor colii Ardelene.

Profesorul distribuie elevilor sarcinile de lucru: citate aparinnd unor cunoscui scriitoi ardeleni pentru a identifica trsturile curentului iluminist . Ei vor lucra pe grupe corespunztor stilurilor de nvare: vizualul subliniaz cuvintele cheie, practicul identific ideile principale, iar auditivul explic ntregii clase rezultatele.

Trsturi desprinse din cuprinsul fielor:

-afirm c limba romn deriv din latina popular; (fia 1)

-romnii s-i ntemeieze credinele pe fapte, pe cerecetarea adevrului, a istoriei; lupt mpotriva misticismului, superstiiilor i abuzurilor clericale (fia 2, fia 8)

-poporul romn e poporul roman din Dacia; (ideea puritii etnice) (fia 3,5)

-afirm drepturile naionale ale romnilor; crturarii aduc argumente specifice filozofiei luminilor, conform crora romnii din Transilvania ar trebui s aib drepturi egale cu reprezentanii celelalte naiuni (saii, secuii i maghiarii) i s triasc n armonie pe baza unui contract social; (fia 6)

-ei atac corupia clerului catolic i infailibilitatea papei (fia 7)

-militeaz pentru ridicarea poporului prin cultur, pentru rspndirea colilor naionale; (fia 9)

Elevii vor citi cteva frag,ente din iganiada a lui Ion Budai-Deleanu i se va trage concluzia c aceast oper este o sintez artistic a ideilor iluministe ale epocii i reprezint prima demonstraie de valoare a posibilitilor poetice ale limbii romne, fiind sub acest aspect o neateptat capodoper;

Idei desprinse din iganiada:

-opera are un caracter satiric; se satirizeaz, ntr-o form alegoric, ornduirea feudal;

-critic prezentul deczut, tinerii boieri care-i duc viaa n lenevie;

-critic exploatarea poporului, lcomia preoilor, ipocrizia clugrilor;O

P

E

R

A

I

O

N

A

L

A

I

N

T

E

L

I

G

I

B

I

L

I

N

T

E

L

I

G

I

B

I

L

DIRIJATDIRIJATDIRIJAT

D

I

R

I

J

A

T

6. Asigurarea reteniei i a transferuluiC10: Recapitularea ideilor deprinse pe parcursul leciei-conversaia, explicaia

Se trag concluzii. RECEPTIVDIRIJAT

7. Tema pentru acasC11: Radactarea unei compuneri-conversaia, explicaia

Redactarea unei compuneri cu tema Problema latinitii, a unitii naionale a tuturor romnilor n scrierile cronicarilor i ale iluminitilor romniRECEPTIVDIRIJAT

Fia 1...se tie c mulimea cea nemrginit a romanilor, a crora rmie sunt romanii, pre la nceputul sutei a doao de la Hs., n zilele mpratului Traian, au venit din Italia n Dachia; i au venit cu acea limb ltineasc care n vremea aceia stpnea n Italia. Aa dar, limba romneasc e acea limb ltineasc comun, care pre la nceputul sutei a doao era n gura romanilor i a tuturor italianilor. (Petru Maior)

Concluzie: Petru Maior a afirmat primul c limba romn deriv din latina popular, adic din latina vorbit de marile mase, i nu din cea clasic, limb a culturii i a tiinei anticeFia 2Socotind cu mintea mea zisa aceia a filosofului aceluia carele au zis c urt lucru iaste elinului s nu tie elinete, adevrat i romnului s poat zice c urt lucru iaste romnului s nu tie istoriia neamului su, c vedem cum toate neamurile au scris lucrurile mai-marilor si, i se cuvine acestea omului carele are minte, c istoriia iaste dascl tuturor lucrurilor, i bisericeti i politicheti, c ia nu numai cu cuvinte, ci i cu pilde adevereaz cele ce nva.

Samuil Micu: Scurt cunotin a istoriii romnilor (Ctr rumni)Concluzie

Samuil Micu i ndeamn pe romni s cerceteze istoria neamului lor pentru c cele spuse n istorie au un suport real fa de lucrurile bisericeti i cele din politic.

Fia 3

Naiunea romn este mai veche dect toate naiunile, cu mult mai nainte de aceste vremuri, din moment ce este sigur i dovedit prin documente istorice , prin tradiia nentrerupt, prin asemnrile de limb i obiceiuri, c ea i trage originea de la coloniile romane duse de mpratul Traian, la nceputul secolului al II-lea, ca s apere provincia Dacia cu un numr foarte mare de veterani...

Supplex libellus valachorum Transsilvanie (traducere din limba latin)Concluzie

Dup istoriografii colii Ardelene, poporul romn e poporul roman din Dacia. Elementele alogene de diferite naturi nu schimb calitatea de roman a romnilor.

Fia 4

Zburdare aa nedumerit n muli din cei streini scriitori iaste de a vomi cu condeiul asupra romnilor, strnepoilor romanilor celor vechi, ori ce le optete lor duhul acela carele mai de mult spre aceaia i ntrt pre varvari (barbari sau strini), ca pre romani sau ca pre domnii lor s-i urasc sau lor, ca pre vitejilor biruitori a toat lumea, s le pismuiasc ct, i cnd fr nici o dovad iscodesc ceva sau i minciuni apriate (lat. aperte- limpede, clar) spun asupra romnilor, nc socotesc c lumea toat e detoare s cread nlucirile lor; ba, de o bucat de vreme, pre cum mgariu pre mgariu scarpin, aa, unii de la alii mprumutnd defimrile, fr de nici o cercare a adevrului; i cu ct romnii mai adnc tac, nemica rspunznd nedreptilor defimtori, cu atta mai vrtos se mpulp (a prinde curaj) pre romni a-i micora i cu volnicie a-i batjocori.Petru Maior: Istoria pentru nceputul romnilor n Dachia (Cuvnt nainte)Concluzie: Petru Maior i condamn pe scriitorii strini care, prin scrierile lor, i nvape romni s-i urasc pe romani sau pe domnii lor. Aceti scriitori nu caut adevrul i-i batjocoresc pe romni. Fia 5Din partea coloniei care au rmas n Dachia Veche (...) s-au prsit toi romnii ci sunt de-a stnga Dunrii, cum cur (curge) n Marea Neagr, iar din partea coloniei care s-au trecut Dunrea...s-au prsit romnii cei ce sunt de-a dreapta Dunrii (...); oricum s-au numit i se numesc i acum, tot de o vi i porodi (descenden ) sunt , adec romani de snge, precum firea i virtutea i mrturisete...Gheorghe incai: Hronica romnilor i a mai multor neamuriConcluzieGheorghe incai afirm romnii de la stnga sau de la dreapta Dunrii sunt descendenii romanilor.Fia 6Se strduia episcopul s obin ca supuii de neam romnesc, care se dovedesc capabili, s fie promovai n funcii i alte dregtorii nalte, fr nici o discriminare etnic, n spiritul Diplomei mpratului Leopold. De asemenea, ca clerul s aib o ntreinere corespunztoare i romnii s nu fie silii s dea cvarte preoilor catolici, ci s le dea parohilor si (romano-catolici). Dragostea poporului fa de episcopul su cretea i mai mult, pentru o astfel de comportare, i de aceea sporea ura celorlalte neamuri mpotriva lui, att de mult, c odat, la Sibiu, la Dieta (adunare cu caracter politic n feudalism) Transilvaniei, fiindc ar fi oftat adnc i ar fi gemut i ntrebat de ce suspin aa, a rspuns c suspin dup dreptate, creia nu i se ngduie nici loc, nici vot, cnd se discut despre daco-romani sau valahi, cci nu se ntlnete nimeni care s spun nici un cuvnt, orict de mic, despre dreapta uurare a daco-romanilor, ci toi strig s fie oprimai (romnii). Atunci nite magnai (boieri mari) ridicnd glasul au zis n btaie de joc: Aadar, un Oprea valahul ciobanul s ne nvee pe noi dreptate?!; i nfcndu-l pe episcop voiau s-l arunce pe fereastr, de la etaj, dac alii mai nelepi n-ar fi mpiedicat aceast crim... (Samuil Clain, traducere din limba latin, Scurt cunotin a istoriei romnilor)ConcluzieSamuil Micu, n fragmentul citat, vorbete despre un episcop care lupta mpotriva discriminrii etnice; acest episcop dorea ca romnii s beneficieze de aceleai drepturi n Transilvania. Fia 7

Adevrat de-ar fi papa nesmntnic (cel infailibil), la ce ne mai rupe capetele cu attea nvturi, la ce ne mai cheltui bogiile pentru cumpratul crilor! Destul ar fii s scrii la Roma, ca de acolo printr-o epistolie, prin bul, s-i vie toat tiina dogmaticeasc! (Petru Maior)ConcluziePetru Maior l critic pe infailibilul pap.Fia 8

Cnd se seamn bucatele, se sdesc plntele, se pun oarele la clocit i se nearc vieii, cine va lua seam la lun, iaste ea noao sau plin, are ptrriul cel dinti sau cel de pre urm, de va socoti precum se cuvine c luna la toate acealea tocma nemic ajut sau stric? Aadar, adeverit iaste c numai tiina fizicei e milocirea aceia prin carea se mntuie oamenii de toate rtcirile lor. Drept ceaia, cine va nva fizica se va mntui de rtcirile n care alii din netiin s-au alunecat. (Gh. incai-nvtura fireasc, spre surparea superstiiei norodului)Concluzie:

Gheorghe incai combate superstiia i militeaz pentru luminarea maselor. Calea spre nlturarea superstiiilor nu poate fi dect rspndirea tiinei. ndeosebi fizica, studiind materia i legile fenomenelor naturii, ne va mntui de rtcirile n care alii din netiin s-au alunecat.

Fia 9Acum au sosit acel timp bine primit ca romnii, smulgndu-se din grosul ntuneric al urtei netiine, s se detepte a-i lmuri limba sa cea romn i, lucrnd cu bunul su talent, s se procopseasc ntru tiine, din care se nate ntregirea naiei i tot felul de fapte bune. (Petru Maior, Disertaie pentru nceputul limbei romneti )

ConcluziePetru Maior militeaz pentru ridicarea poporului prin cultur, pentru rspndirea colilor naionale