CLASA a VI D

6
PROIECT DE LECŢIE DATA: 29.01.2013 UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială nr.39, sector 2 ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și Orientare DISCIPLINA: Consiliere și Orientare MODULUL: Calitatea stilului de viață CLASA: a-VI a TEMA LECŢIEI: ,,Ce stim despre violenta?”’’ TIP DE LECŢIE: Mixtă DURATA: 45 minute PROPUNĂTOR: Profesor MARIANA NEZAMI OBIECTIV CADRU: Exersarea abilităților de management al unui stil de viață de calitate OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârșitul acestei lecții elevii vor fi capabili: O1- Să explice noțiunea de violență O2-Să identifice formele de violență O3- Să descopere și să analizeze cauzele producerii actelor de violență

description

PROIECT DE LECTIE

Transcript of CLASA a VI D

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 29.01.2013

UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială nr.39, sector 2

ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și Orientare

DISCIPLINA: Consiliere și Orientare

MODULUL: Calitatea stilului de viață

CLASA: a-VI a

TEMA LECȚIEI: ,,Ce stim despre violenta?”’’

TIP DE LECŢIE: Mixtă

DURATA: 45 minute

PROPUNĂTOR: Profesor MARIANA NEZAMI

OBIECTIV CADRU: Exersarea abilităților de management al unui stil de viață de calitate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârșitul acestei lecții elevii vor fi capabili:

O1- Să explice noțiunea de violență

O2-Să identifice formele de violență

O3- Să descopere și să analizeze cauzele producerii actelor de violență

O4-Să identifice situațiile conflictuale ți modalitățile nonagresive de rezolvare a acestora

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. RESURSE PROCEDURALE

METODOLOGIC: conversaţia euristică,dezbaterea, explicația, exercițiul, studiul de caz

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă , DEX, fișe de lucru

3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:

Sălăgean D., Eliade S., Plosca M., Bogorin V., Vasilescu R. -,, Consiliere și Orientare pentru Profesori diriginți și Învățători’’/Auxiliar didactic

pentru învățămămtul primar, gimnazial și liceal

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele instruirii (timp) CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi

procedee

Forme de

organizare

Resurse materiale

Modalităţi de

evaluare

Moment organizatoric(2 minute)

- Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei.

Elevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie.

Conversaţie Frontal Catalog Observaţia

Captarea atenţiei (2 minute)

-Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei și scrie pe tablă titlul și următorul motto:,,Nu lucrurile care ni se întâmplă contează ci felul în care reacționăm noi față de ele’’

Elevii sunt atenți și notează moto-ul pe caiete

Expunerea Frontal Tablă, cretă

-

Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior(5 minute)

Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din lecţia anterioară:Care sunt consecințele unui conflict nerezolvat?

Elevii răspund la întrebare expunându-şi punctele de vedere

Conversaţiaeuristică

FrontalEvaluare

orală

Dirijarea învăţării (20 minute)

O 1

O 2

O3

O4

Se vor anunța obiectivele urmărite : O1- Să explice noțiunea de violență O2-Să identifice formele de violență O3- Să descopere și să analizeze cauzele producerii actelor de violență O4-Să identifice situațiile conflictuale ți modalitățile nonagresive de rezolvare a acestora

Profesorul inițiază o dezbatere pe baza urmatoarelor întrebări:1. Ce se înțelege prin violență și care ar fi sinonimele

ei?2. Ce forme de manifestare a violentei cunoașteți?3. Care credeți că sunt formele de manifestare a

violenței?

Elevii sunt atenți la obiectivele urmărite

Elevii răspund cu ajutorul profesorului, dacă va fi nece-sar.

Expunerea

Conversația euristică

Dezbaterea

Frontal

Individual

Individual

Evaluare orală

Obținerea performanței (15 minute)

O2O3O4

4. Cunoașteți riscurile actelor violente?5. Cum credeși că am putea preveni și limita violențaProfesorul împarte elevii pe grupe. Fiecare grupă va primi cîte un caz pentru a-l rezolva după urșîtorul plan:1. Cauzele care au dus la întâmplarea relatată?2. Ce măsuri credeți că trebuiesc luate?3. Cum ați continua întâmplarea?

Fie care grupă va primi căte o foaie A3 pe care vor lipi , după analizarea cazurilor, bilețele de diferite culori cu răspunsurile aferente

Studiul de cazPe grupe

Încheierea lecţiei (1 minute)

Profesorul anunță tema pentru acasă:: ,,Pornind de la motto-ul scris pe tablă , să se realizeze un eseu folosindu-vă de trăirile personale.’’

Sunt atenţi Frontal -