Clasa 1

10
PROIECT DIDACTIC Scoala Generala nr.7 „Al. I. Cuza” Dorohoi Data: 10. 05. 2013 Învăţătoare: Gilca Valentin Clasa: I- Efectiv: 14 elevi (4 Fete- 10 Băieţi) Loc de desfăşurare: Curtea şcolii Aria curriculară: Educaţie fizică şi sport Obiectul de învăţământ: Educaţie fizică Subiectul:: Dezvoltarea vitezeii prin ştafete; : Alergare de rezistenţă în tempo moderat, cu start din picioare sau de jos; Tipul lecţiei: formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi; Obiective cadru: 1. Menţinerea stării de sănătate a elevilor şi creşterea capacităţii de adaptare a acestora la factorii de mediu 1

description

proiect lectie

Transcript of Clasa 1

Page 1: Clasa 1

PROIECT DIDACTICScoala Generala nr.7 „Al. I. Cuza” DorohoiData: 10. 05. 2013Învăţătoare: Gilca ValentinClasa: I-Efectiv: 14 elevi (4 Fete- 10 Băieţi)

Loc de desfăşurare: Curtea şcolii

Aria curriculară: Educaţie fizică şi sport

Obiectul de învăţământ: Educaţie fizică

Subiectul:: Dezvoltarea vitezeii prin ştafete; : Alergare de rezistenţă în tempo moderat, cu start din picioare sau de jos;

Tipul lecţiei: formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi;

Obiective cadru:

1. Menţinerea stării de sănătate a elevilor şi creşterea capacităţii de adaptare a acestora la factorii de mediu 2. Armonizarea propriei dezvoltări fizice şi prevenirea instalării abaterilor posibile de la aceasta 3. Extinderea fondului propriu de deprinderi motrice de bază, aplicativ-utilitare şi sportive elementare şi dezvoltarea calităţilor

motrice aferente 4. Manifestarea spiritului de echipă şi de întrecere, în funcţie de un sistem de reguli acceptate.

1

Page 2: Clasa 1

Obiective de referinţă:

3.1-să aplice adecvat deprinderile motrice de bază şi pe cele utilitar-aplicative în diverse activităţi motrice;

3.2-să aplice deprinderile sportive elementare specifice disciplinelor sportive predate, în condiţii de întrecere;

5.1-să aplice regulile cunoscute, în desfăşurarea întrecerilor individule şi colective;

Obiective operaţionale:

a)      cognitive

O1- să reţină şi să aplice corect modul de organizare al activităţilor practice;

O2 - să cunoască şi să execute corect elementele organizatorice învăţate;

O3 - să reţină şi să respecte toate regulile jocului.

O4 - să sară corect într-un picior

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: instructajul, explicaţia, demonstrarea, exersarea, jocul.

b) Forme de organizare: frontală, individuală, pe echipe.

c) Mijloace de învăţământ:  mingi, corzi, ştafete.

2

Page 3: Clasa 1

Desfăşurarea lecţiei

Verigile şi durata lecţiei

Conţinutul lecţiei Dozare şi codificare

Indicaţiii metodice şi organizatorice

Formaţii de lucru şi forme de exersare

Obs.

1.Organizarea colectivului de

elevi3 minute

-Adunarea colectivului;-Alinierea, salutul;-Verificarea echipamentuluui şi a stării de sănătate;-Comunicarea temelor lecţiei;-Exerciţii de front şi formaţie, captarea atenţiei;

30”30”30”30”1’

În linie pe un rând☻☻☻☻☻☻☻

☺Se execută la comandă 2 timpi

2. Pregatirea organismului pentru efort

5 minute

Variante de mersMers cu ocolirea terenului;T1-4- mers pe vârfuri , braţele întinse deasupra capuluiT5-8- mers pe călcâie mâinile la spate;

Variante de alergare- Alergare uşoară;-Alergare în tempo moderat la semnal stând în ghemuit, la următorul semnal continuarea alergării;-Alergare cu pendularea gambelor înapoi;-Alergare cu genunchii sus;

- Pas săltat;

2x8 timpi

2x8 timpi

2 L1 diag.1 diag.1 diag.1 diag.1 diag.1 diag.

Coloana câte unu;- braţele întinse deasupra capului;- trunchiul puţin aplecat inainte;- scoate pieptul

-contactul cu solul cât mai elastic, braţele îndoite din coate; -călcâiele lovesc şezuta braţele îndoite din coate, spatele drept privirea înainte; -braţ picior opus, desprindere şi aterizare pe acelaşi picior;-ridicarea genunchiului în săritură, spatele drept săriturile cât mai lungi aterizările

3

Page 4: Clasa 1

-Pas sărit-Pas adăugat-Pas încrucişat

efectuându-se pe sol. Se lucrează pe lungimea porţiunii disponibile din curtea şcolii;

3.Influenţarea selectivă a aparatului locomotor7 minute

Complex de dezvoltare fizică armonioasă:1.Exerciţii pentru cap şi gât

a) T1, 2 -aplecarea capului în faţă;

T3, 4 -aplecarea capului în spate.

b) T1, 2 -îndoirea spre stânga;

T3,4-îndoirera spre dreapta.

c) –răsucirea capului spre stânga (3rotaţii) apoi spre dreapta (3rotaţii);

2. Exerciţii pentru braţe

a) –arcuiri de braţe

T1, 2- braţul stâng sus, arcuire;

T3, 4 -braţul drept sus, arcuire.

b) forfecări de braţe;

c)scuturarea braţelor.

3x8 timpi

3x8 timpi

2x8 timpi

2x8 timpi

Coloana de gimnasticăO O O O

O O O O

O O O O

OPrivirea peste umăr, în spate

-urechea atinge umărul-bărbia atinge pieptul

-bratele intinse din coate ,spatele drept privirea înainte

Genunchii întinşi, picioarele departate, privirea la braţul de sus

4

Page 5: Clasa 1

3. Exerciţii pentru trunchi

a) T1, 2 -îndoirea trunchiului spre stânga;

T3, 4 -îndoirea trunchiului spre dreapta;

b)T1, 2 -îndoirea trunchiului spre stânga;

T3, 4 -ducerea mâinii drepte spre stânga şi îndoirea trunchiului spre stânga;

T5, 6 -îndoirea trunchiului spre dreapta;

T7, 8 -ducerea mâinii stângi spre dreapta şi îndoirea trunchiului spre dreapta;

c)T1, 2 -ducerea braţelor lateral sus;

T3, 4 -aplecarea trunchiului înainte cu atingerea solului cu palmele;

d) răsucirea trunchiului spre stânga apoi spre dreapta;

4. Exerciţii pentru picioare

a) T1 -îndoirea genunchiului stâng la piept şi prinderea lui cu braţele;

T2 -îndoirea genunchiului drept la piept şi prinderea

2x8 timpi

3 x 4timpi

30”

Braţele întinse deasupra capului spatele drept

Picioarele departate la nivelul umerilor, privirea înainte, spatele drept

5

Page 6: Clasa 1

4. Dezvoltarea calităţii motrice

Alergare de rezistenţă în

tempo moderat. Dezvoltarea rezistenţei

generale prin ştafete

9-10 minute

-Tema: Dezvoltarea rezistenţei generale prin ştafete- alergare de viteză cu start din picioare şi de jos până la un anumit reper, întoarcere înapoi tot prin alergare şi revenire în spatele formaţiei;- alergare printre obstacole în viteză şi revenirea în spatele formaţiei.- se vor împărţi elevii, în patru părţi ale terenului (ale spaţiului disponibil) fiecare grupă va porni la semnalul sonor, ocolind celelalte trei grupe, ajungând la locul de unde a pornit predă ştafeta unui alt coleg care va porni şi va efectua traseul pe care l-a parcurs şi celălalt coleg;- idem sub forma de întrecere.

2 x 15 m

2 x 15 m

-adoptarea unei ţinute cât mai verticale, capul ridicat, privirea înainte, iar braţele se mişcă pe lângă trunchi contribuind la sporirea stabilităţii;

5. Învăţarea jocului

Ştafeta într-un picior

10-12 minute

- Jucătorii se împart în două echipe. Conducătorul jocului dă un număr fiecărui copil din fiecare echipă. O echipă va merge într-un capăt al terenului, iar cealaltă în celălalt capăt. Jucătorii fiecărei echipe se aliniază în ordine crescătoare. La centrul terenului va sta arbitrul cu o batistă în mână. Va striga un număr, iar jucătorii din ambele echipe care au numărul respectiv, se deplasează spre el sărind într-un picior să ia batista. Câştigătorul se va întoarce cu batista la echipa lui tot prin sărituri într-un picior. Dacă cel care

1- 2repetări

- respectarea regulilor jocului;

6

Page 7: Clasa 1

a luat batista e atins de adversarul lui înainte de a reuşi să ajungă în bază, pierde punctul.

6. Revenirea organismului

dupa efort3 minute

Exerciţii de respiraţie (inspiraţie cu ridicare pe vârfuri, expiraţie cu coborâre în ghemuit);

Exerciţii cu braţele: lateral, sus, lateral, lângă corp.

2x 1/2ture -în coloană câte unul

7. Concluzii asupra lecţiei

2 minute

-Aprecieri şi evidenţieri;-Recomandări pentru activitatea viitoare;-Salutul

1’30”30”

În linie pe un rând☻☻☻☻☻☻☻

☺- elevii sunt în poziţia de repaus

7