Circumstantial de Mod

10
 PROIECT DIDACTIC ŞCOALA CU CLASELE I-VI II BĂLILE TI Ș DATA: 14.05.2012 PROFESOR: MIHAELA IVAN OBIECTUL: LIMBA ROMÂNĂ SUBIECTUL LECTIEI: PROPOZIŢIA SUBORDONATĂ CIRCUMSTANŢIALĂ  MODALĂ TIPUL LECŢIEI: DE ÎNSUŞIRE DE NOI CUNOŞTINŢE DURATA: 50’ OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: a) COGNIT IV E  O1- să dea definiţia propoziţiei subordonate circumstanţiale de mod; O2 - să identifice subordonatele circumstanţiale modale în diferite texte; O 3 - să ştie care sunt termenii regenţi ai subordon atei circumstanţiale de mod; O 4 - să ştie care sunt elementele de relaţie (introductive); O5- să cunoască topica si punctuaţia subordonatei circumstanţiale de mod; O6- să construiasca fraze cu subordonate circumstanţiale de mod, introduse prin diferite elemente introducti ve.  b) PSIHOMOTORII O7 – să stie să transforme un complement circumst anţial de mod în propoziţie circumstanţială de mod şi invers. CONTINUTURI: C1: definiţia propoziţiei subordonate circumstanţiale de mod; C2: termeni regenţi; C3: elementele de relaţie(introductive); C4: topica si punctuaţia subord onatei circumstanţiale de mod; C5: contragerea si expansiunea. 1

Transcript of Circumstantial de Mod

Page 1: Circumstantial de Mod

7/29/2019 Circumstantial de Mod

http://slidepdf.com/reader/full/circumstantial-de-mod 1/10

  PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII BĂLILE TIȘ

DATA: 14.05.2012

PROFESOR: MIHAELA IVAN

OBIECTUL: LIMBA ROMÂNĂ

SUBIECTUL LECTIEI: PROPOZIŢIA SUBORDONATĂ CIRCUMSTANŢIALĂ 

 MODALĂ 

TIPUL LECŢIEI: DE ÎNSUŞIRE DE NOI CUNOŞTINŢE

DURATA: 50’

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

a) COGNITIVE

  O1- să dea definiţia propoziţiei subordonate circumstanţiale

de mod;

O2 - să identifice subordonatele circumstanţiale modale în

diferite texte;

O3- să ştie care sunt termenii regenţi ai subordonatei

circumstanţiale de mod;

O4- să ştie care sunt elementele de relaţie (introductive);

O5- să cunoască topica si punctuaţia subordonateicircumstanţiale de mod;

O6- să construiasca fraze cu subordonate circumstanţiale de

mod, introduse prin diferite elemente introductive.

  b) PSIHOMOTORII

O7 – să stie să transforme un complement circumstanţial de

mod în propoziţie circumstanţială de mod şi invers.

CONTINUTURI:

C1: definiţia propoziţiei subordonate circumstanţiale de mod;

C2: termeni regenţi;

C3: elementele de relaţie(introductive);

C4: topica si punctuaţia subordonatei circumstanţiale de mod;

C5: contragerea si expansiunea.

Page 2: Circumstantial de Mod

7/29/2019 Circumstantial de Mod

http://slidepdf.com/reader/full/circumstantial-de-mod 2/10

STRATEGIA DIDACTICA

 

1) RESURSE:

a) Conţinuturi vizate- conform programei şi manualuluib) Capacităţi – cunoştinţele asimilate de elevi anterior 

- nivel mediu

c) Locul- sala de clasă

Resurse materiale: Limba şi literatura română – manual clasa a VIII-a; fişe de lucru;  Resurse de timp: - timpul de desfăşurare: 50 de minute

  2) METODE SI PROCEDEE – se vor folosi alternativ sau combinat metode şi procede

 precum: conversaţia, explicaţia, analiza gramaticală, exerciţiul (de contragere şi expansiune), lucrul c

manualul, ciorchinele, demonstraţia , descoperirea.

3) MATERIALE SI MIJLOACE – texte lingvistice, fişe de lucru, testul de evaluare formativa.

  4) MATERIAL BIBLIOGRAFIC- Avram Mioara, Gramatica pentru toti, Editura Academi

Bucuresti,1986- Popescu Stefania, Gramatica practica a limbii romane, Editu

Tedit FZH, Bucuresti, 2003-  Limba si literatura romana, manual pentru clasa a VIII-a, Editu

Humanitas

  5) FORME DE ORGANIZARE – activitate frontală, pe grupe şi independentă individuală.

SCENARIUL DIDACTIC

I. Organizarea clasei (1 min.) - se notează absenţii, se stabileşte ordinea şi se pregătesc cele necesa

desfăşurării lecţiei.

II. Actualizarea cunostintelor anterioare (5 min.) - prin verificarea temelor elevilor, se reiau cunostinte

esentiale despre complementul circumstan ial de mod. Elevii au avut ca temă, de rezolvat exerciţii în care ț

identificat şi analizat complementele circumstanţiale de mod dintr-un text.

Page 3: Circumstantial de Mod

7/29/2019 Circumstantial de Mod

http://slidepdf.com/reader/full/circumstantial-de-mod 3/10

III. Captarea atenţiei elevilor (3 min.) – are loc o discuţie despre clasificarea propoziţiilor în principale

secundare. Apoi, elevii sunt anunţaţi că vor învăţa o altă propoziţie din cea de-a doua categorie, prim

subordonată circumstanţială şi că trebuie să fie foarte atenţi la dificultăţile implicate.

IV. Anuntarea subiectului nou si a obiectivelor operationale (1min.)- vom continua studiul propozitiilsubordonate cu propozitia circumstanţială de cauză, iar la sfârsitul orei va trebui să ………(se anun

obiectivele operaţionale menţionate mai sus).

V. Prezentarea sarcinilor de invatare (10 min.)

Se scriu pe tablă câteva exemple (sub formă de dictare), cuprinzând fapte de limbă ilustrativ

 pentru ceea ce înseamnă propoziţia circumstanţială de cauză în contextul relaţiei sale cu alte propoziţ

 pentru modul introducerii în frază, topica şi punctuaţia ei.

• ” De ciudă plâng eu numai, mamă...” (G. Co buc)ș

•  Din cauza întârzierii lui am amânat excursia.

• ”Fata împăratului se mira... văzând frumuse ile câmpului” (Ion Creangă)ț

• ” De frica zapciului/ Uitai drumul satului/ i coarnele plugului” (Folclor)ș

• ”Dar turturica, fiind mai u oară ș , ajunge mai înainte.” (Ion Creangă)

Elevii vor analiza pe rând complementele circumstanţiale de cauză ale propoziţiilor, sintetizân

observaţiile sub forma unui tabel cu urmatoarele rubrici: cuvântul cu funcţie de complement circumstanţide cauză, întrebarea la care răspunde, partea de vorbire prin care se exprimă

.

VI. Conducerea învăţării şi dobândirea de noi cunoştinţe ( 20 min.)

1. Elevii sunt solicitaţi să încerce să înlocuiască complementele de cauză prin propoziţii,

folosind procedeul expansiunii. Prin acest procedeu se obţin frazele: Fi a Nr. 1 ș

• Fiindcă imi este ciuda 1/, plâng eu, mamă2/...

•  Din cauză că el a întârziat,1 / am amânat excursia2/ .

• Fata împăratului se mira, 1/ căci vedea frumuse ile câmpului ț . 2/

•  Pentru că îmi era frică de zapciu,1/ Uitai drumul satului i coarnele plugului. 2/ș

• Dar turturica,1/ întrucât e mai u oară ș ,2/ ajunge mai înainte.1/

 

Page 4: Circumstantial de Mod

7/29/2019 Circumstantial de Mod

http://slidepdf.com/reader/full/circumstantial-de-mod 4/10

-Prin conversaţie euristică privind echivalenţa dintre complementul de cauză si propoziţia subordona

circumstanţială de cauză, elevii ajung să formuleze singuri definiţia circumstanţialei de cauză:

Prof. : Ce funcţie sintactică au în propoziţiile date cuvintele subliniate ?

Elevii: Cuvintele subliniate au funcţia sintactică de complement

circumstanţial de cauză .Prof.: Dar propoziţiile obţinute prin expansiune, ce rol îndeplinesc în

frază?

Elevii: Propoziţiile obţinute au rolul de complemente circumstanţiale de

cauză pe lânga verbele, din propoziţia regentă.

Prof. : Ce arată cuvintele subliniate şi propoziţiile obţinute prin

expansiune?

Elevii: Cuvintele subliniate şi propoziţiile obţinute prin

expansiune arată cauza unei actiuni.

Prof. : Ce ac iune are loc prima?ț

Elevii: Ac iunea din subordonată.ț

- Raspunsurile elevilor pot completa un ciorchine, început de profesor, cu ajutorul căruia se va ajunge

formularea definiţiei subordonatei circumstanţiale de cauză:

   Propoziţia care îndeplineşte în frază rolul de complement circumstanţial de cauză pe lânga u

verb din propozţia regentă, arătând cauza în care se desfăşoară acţiunea exprimată în regentă se numeşt propoziţie circumstanţială de loc.(CZ.)

2. Pentru descoperirea elementelor regente, se supun atenţiei elevilor următoarele exemple (dictate

scrise pe tablă):  Fi a Nr. 2 ș

• Fiindcă s-a încălzit,/ au inflorit copacii./

•  A luat-o la sănătoasa,/ pentru că s-a speriat./

• Vremea e frumoasă, / fiindcă a venit primăvara./

•  Hai , că mi-e frig.

Prin conversaţie euristică, elevii sunt conduşi să descopere elementele regente:

- verbe predicative personale;

- locuţiuni verbale predicative ;

- interjec ii predicative;ț

Page 5: Circumstantial de Mod

7/29/2019 Circumstantial de Mod

http://slidepdf.com/reader/full/circumstantial-de-mod 5/10

-adjective;

3. Pentru descoperirea elementelor relationale (introductive), elevii se vor organiza pe grupe. Se dau c

exemple următoarele fraze:

A plecat de-acasă ,/deoarece nu era înţeles./

Fiindcă nu mai avea bani,/s-a întors în oraş./Procedase astfel,/din cauză că nu ţinuseră cont de părerea lui./

S-a supărat pe noi, / că nu l-am chemat şi pe el la fotbal./

Renunţaseră la lucrare/ pentru că nu avuseseră suficiente materiale./

Cum nu mai avea dovada,se simţi pierdut;

 Dacă nu vorbiră cu el,/nu le mai acordă nici el atenţie./

4) Pentru topica şi  punctuţia  propoziţiei circumstanţiale de cauză li se cere elevilor să observe c

atenţie toate exemplele date şi pe cele din manual. Astfel, elevii ajung la concluzia că subordona

circumstanţială de cauză poate sta, atât dupa regentă cât şi înaintea regentei sau intercalată.

Această propozi ie se desparte prin virgulă de regentă, indiferent de locul pe care îl ocupă fa ă de acestț ț

 Nu se desparte prin virgulă când exprimă singura cauză a ac iunii din regentă.ț

VII. Asigurarea feed-back-ului (3 min.) – are loc pe tot parcursul lecţiei, prin aprecieri verbale (Corec

Bine!, Da!) şi prin efectuarea fulger a câtorva exerciţii de identificare şi de motivare.

VIII. Evaluarea formativa (5min.) - ca activitate independentă individuală, se dă spre rezolvare testul devaluare formativă sub formă de prezentare PPT i aș Fi ei Nr.3 ș .

IX. Asigurarea retenţiei şi a transferului (2min) - se dă, ca activitate independentă acasă, fişa de lucru ce-l v

ajuta pe elev să-şi fixeze cunoştinţele dobândite în clasă.

Page 6: Circumstantial de Mod

7/29/2019 Circumstantial de Mod

http://slidepdf.com/reader/full/circumstantial-de-mod 6/10

Page 7: Circumstantial de Mod

7/29/2019 Circumstantial de Mod

http://slidepdf.com/reader/full/circumstantial-de-mod 7/10

FI A NR. 1Ș

1.Analiza i cuvintele subliniate si completa i tabelul de mai jos:ț ț

• ” De ciudă plâng eu numai, mamă...” (G. Co buc)ș

•  Din cauza întârzierii lui am amânat excursia.

• ”Fata împăratului se mira... văzând frumuse ile câmpului” (Ion Creangă)ț

• ” De frica zapciului/ Uitai drumul satului/ i coarnele plugului” (Folclor)ș

• ”Dar turturica, fiind mai u oară ș , ajunge mai înainte.” (Ion Creangă)

Cuvântul/sintagmaFunctia

sintactică

Intrebare Termen regent

 De ciudă Din cauza întârzierii văzând  De frica fiind mai u oară ș

 Realiza i expansiunea cuvintelor în propozi ii echivalente.ț ț

Page 8: Circumstantial de Mod

7/29/2019 Circumstantial de Mod

http://slidepdf.com/reader/full/circumstantial-de-mod 8/10

FI A NR. 2Ș

1.  Preciza i valoarea morfologică a cuvintelor/ sintagmelor subliniateț :

Fiindcă s-a încălzit,/ au inflorit copacii./

 A luat-o la sănătoasa,/ pentru că s-a speriat./

Vremea e frumoasă, / fiindcă a venit primăvara./

 Hai , că mi-e frig.

Cuvinte/sintagme Valoare morfologicăau infloritA luat-o la sănătoasa

frumoasăHai

Page 9: Circumstantial de Mod

7/29/2019 Circumstantial de Mod

http://slidepdf.com/reader/full/circumstantial-de-mod 9/10

 Numele si prenumele:....................................................................Clasa a VIII-a A

FI A NR. 3Ș

Test de evaluare formativă

1.În textul “Este bine că nu a mai venit şi el cu noi .”, propoziţia subliniată este:A.Compl. directă; B.Subiectivă; C.Circ. de cauză;

2.În textul “S-a enervat foarte rău, că nu am fost receptivi la propunerea lui .” ,propoziţia subliniată este:A.Subiectivă; B.Predicativă; C. Circ. de cauză;

3.În textul “Părerea noastră era că nu va mai avea niciodată şansa aceasta.”, propoziţia subliniată este:A.Completivă directă; B.Predicativă; C.Circ.de cauză;

4.În textul “Ne spusese adesea că el nu va mai rezista mult în stresul acesta”, propoziţia subliniată este:A.Predicativă; B.Circ.de cauză; C.Completivă directă;

5.În textul “Aveam mereu impresia că el îşi bătea joc de noi pe faţă.”, propoziţia subordonată este:A.Predicativă; B.Circ.de cauză; C.Atributivă;

6.În textul “S-a mirat şi el că nu îi reproşase nimeni nimic.”, propoziţia subliniată este:A.Subiectivă; B.Completivă indirectă; C.Circ.de cauză;

7.În textul “ Pentru că lucrarea lui nu mai era actuală,renunţă imediat la ea.”, propoziţia subliniată este:A.Atributivă; B.Circ.de mod; C.Circ.de cauză;

8.În textul “ De vreme ce nu ne aprecia ,nu mai avea rost venirea noastră.”, propoziţia subliniată estA.Subiectivă; B.Circ.de mod; C.Circ.de cauză;

9.În textul “Nu a câştigat niciun premiu din cauză că a desconsiderat concursul .”, propoziţia subliniaeste:

A.Circ.de cauză; B.Predicativă; C.Completivă direct

10.În textul “Ne-a aşteptat mult timp, deoarece avea nevoie de lucrarea noastră. ”, propoziţia subliniaeste:

A.Circ.de timp; B.Subiectivă; C.Circ.de cauză

Page 10: Circumstantial de Mod

7/29/2019 Circumstantial de Mod

http://slidepdf.com/reader/full/circumstantial-de-mod 10/10

DEBRIEFING

1. Scrie un lucru pe care l-ai învăţat sau l-ai înţeles mai bine.……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….......................................................

2. Scrie un lucru asupra căruia ai vrea să mai insişti.………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...................................................

3. Formulează aprecieri în legătură cu metoda de lucru.……………………………………………………………………………………………………………………………………….......................................................................................................................................

DEBRIEFING

4. Scrie un lucru pe care l-ai învăţat sau l-ai înţeles mai bine.……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….......................................................

5. Scrie un lucru asupra căruia ai vrea să mai insişti.………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...................................................

6. Formulează aprecieri în legătură cu metoda de lucru.……………………………………………………………………………………………………………………………………….......................................................................................................................................

DEBRIEFING

7. Scrie un lucru pe care l-ai învăţat sau l-ai înţeles mai bine.……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….......................................................

8. Scrie un lucru asupra căruia ai vrea să mai insişti.………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...................................................

9. Formulează aprecieri în legătură cu metoda de lucru.……………………………………………………………………………………………………………………………………….......................................................................................................................................