Calitatea apelor naturale.doc

4
PROIECT DIDACTIC DATA: CLASA : a-XII-a D PROFESOR: LAVINIA ANGHEL PROFIL: Resurse naturale si protectia mediului DISCIPLINA: SUPRAVEGHEREA SI CONTROLUL CALITATII APELOR NATURALE ( SCCAN) TITLUL LECTIEI: INDICATORII FIZICI AI APELOR NATURALE SCOPUL LECTIEI: evaluarea cunoştinţelor privind indicatorii fizici şi organoleptici ai apelor naturale TIP DE LECTIE: evaluare sumativă Durata: 50 min Loc de desfasurare : in laborator COMPETENTE: La sfarsitul lectiei , elevii sunt capabili: C 1 - să recunoască indicatorii fizici C 2 - să determine experimental doi dintre indicatorii fizici studiaţi: pH-ul, temperatura C 3 - să aplice noţiunile studiate în rezolvarea de exerciţii C 4 - să dea exemple de indicatori fizici ai apelor naturale METODE DIDACTICE: conversatie, experimentul, MIJLOACE DE INVATAMANT: hârtie indicatoare de pH,termometru, cilindru gradat. SCENARIUL ACTIVITATII DIDACTICE MOMENTUL ORGANIZATORIC( 5 min) : Se creaza ambientul necesar desfăşurarii lecţiei, se face prezenţa, se verifică dacă pe mesele de lucru există substanţele şi ustensilele necesare desfăşurării experimentelor. CAPTAREA ATENŢIEI ( 1 min): Apa constituie “ inima biosferei”, deoarece se găseşte întotdeauna acolo unde există viaţă şi reprezintă substanţa cea mai răspandită despre Terra. Este foarte important să cunoaştem indicatorii fizici ai apelor naturale, în special ai apei potabile. ENUNŢAREA OBIECTIVELOR LECŢIEI ( 2 min) : La sfârşitul acestei ore veţi fi capabili să enumeraţi indicatorii fizici de calitate ai apei si cum se determină câţiva dintre aceştia. De 1

Transcript of Calitatea apelor naturale.doc

PROIECT DIDACTIC

DATA:

CLASA : a-XII-a D

PROFESOR: LAVINIA ANGHEL

PROFIL: Resurse naturale si protectia mediului

DISCIPLINA: SUPRAVEGHEREA SI CONTROLUL CALITATII APELOR NATURALE ( SCCAN)

TITLUL LECTIEI: INDICATORII FIZICI AI APELOR NATURALE

SCOPUL LECTIEI: evaluarea cunotinelor privind indicatorii fizici i organoleptici ai apelor naturale

TIP DE LECTIE: evaluare sumativDurata: 50 min

Loc de desfasurare : in laborator

COMPETENTE: La sfarsitul lectiei , elevii sunt capabili:

C1- s recunoasc indicatorii fizici C2- s determine experimental doi dintre indicatorii fizici studiai: pH-ul, temperatura C3- s aplice noiunile studiate n rezolvarea de exerciii

C4- s dea exemple de indicatori fizici ai apelor naturale

METODE DIDACTICE: conversatie, experimentul,

MIJLOACE DE INVATAMANT: hrtie indicatoare de pH,termometru, cilindru gradat.

SCENARIUL ACTIVITATII DIDACTICE

MOMENTUL ORGANIZATORIC( 5 min) : Se creaza ambientul necesar desfurarii leciei, se face prezena, se verific dac pe mesele de lucru exist substanele i ustensilele necesare desfurrii experimentelor. CAPTAREA ATENIEI ( 1 min): Apa constituie inima biosferei, deoarece se gsete ntotdeauna acolo unde exist via i reprezint substana cea mai rspandit despre Terra. Este foarte important s cunoatem indicatorii fizici ai apelor naturale, n special ai apei potabile.ENUNAREA OBIECTIVELOR LECIEI ( 2 min) : La sfritul acestei ore vei fi capabili s enumerai indicatorii fizici de calitate ai apei si cum se determin civa dintre acetia. De asemenea, veti putea interpreta un tabel ce conine date numerice despre indicatorii de calitate ai apei naturale.

PREZENTAREA NOULUI CONTINUT- CONDUCEREA INVATARII ( 30 min) :

Elevilor li se nmneaz fiele de lucru spre rezolvare. Se lucreaz n grupe de cte 5 elevi i la sfritul orei se trag concluziile. Elevii observ faptul c indicatorii fizici de calitate difer n funcie de tipul apei recoltate i de anotimp.FIA DE EVALUARE (10 puncte) Subiectul I. Alegei varianta corect1. Turbidimetrul este:

a. un tub de sticl cu un disc alb nemarcat;

b. un tub de sticl cu un disc alb cu o band neagr;

c. o sticl care are la partea inferioar un disc alb cu dou benzi negre;

d. o sticl care are la partea inferioar un disc colorat:

2. Un fenomen optic ce const dintr-o absorbie a luminii combinat cu o difuzie pentru un anumit volum de ap este:

a. turbiditatea;

b. conductivitatea;

c. alcalinitatea;

d. aciditatea.

3. Se determin la locul de recoltare:

a. reziduul fix din ap;

b. pH-ul apei;

c. clorul din ap;

d. sulfaii din ap.

4. Se masoar n mg / dm de ap:

a. turbiditatea apei;

b. conductivitatea apei;

c. suspensiile totale din ap;

d. pH-ul apei.

5. In metoda colorimetric de determinare a pH-ului se utilizeaz:

a. soluie tampon pentru pH=4;

b. rou de metil i albastru de bromtimol;

c. acid clorhidric 0,1N;

d. hidroxid de sodiu 0,1N.

(10 puncte)Subiectul II . Realizai corespondena: A. Cuprinsul buletinului de prelevare B Informaiile care vor fi scrise n acest buletinc- 1. nume ap

a. 05.09.2005;

d- 2. zona de prelevare

b. 2 ml acetat de cadmiu 5%

a- 3. data

c. Olt

e- 4. aspectul probei n momentul recoltrii

d. aval de Calimneti

b- 5. modul de conservare

e. limpede

( 10 puncte) Subiectul III Notai valoarea de adevr a afirmaiilor cu A dac este adevrat i cu F dac este fals . Transformai enunurile considerate false n enunuri adevrate.

( F)a. Turbiditatea datorat particulelor gazoase se masoar n grade de turbiditate./solide(A) b. Apele moi au pH-ul mai sczut comparativ cu apele dure.

(F) c. Pentru determinarea conductivitii apelor naturale se folosete balana tehnic./ conductometrulSubiectul14

(10 puncte) Subiectul IV Definii turbiditatea apei. Precizai i descriei instrumentull de msur al turbiditii. ( 20 puncte)Subiectul V Completai spaiile libere.

a) Indicatorii fizici ai apelor naturale sunt : pH-ul, conductivitatea , suspensiile totale, turbiditatea

b) Comparatorul Helligeeste folosit pentru determinarea pH ului apei

( 30 puncte) Subiectul VI. Completai tabelul cu datele numerice obinute n urma experimentului de laborator:

Indicatori de calitate pHTemperatura Concluzii

Apa de la robinet 1

Apa de la robinet 2

Apa de fntn 1

Apa de fntn 2

Apa de ploaie

Not: Timp de lucru 30 minute. Se acord 10 puncte din oficiu.Dup efectuarea experimentelor i completarea fielor de lucru sunt adunate datele de la cele 5 grupe i se vor interpreta rezultatele.

INTRIREA RETENIEI I ASIGURAREA TRANSFERULUI ( 10 min)

Interpretarea rezultatelor i stabilirea concluziilor privind activitatea experimental.TEMA PENTRU ACASA ( 2 min)

Examinati etichetele unei sticle de apa minerala si a unei sticle de apa plata si comparati continutul in ioni.

Autor: LAVINIA ANGHEL3