Bucuria de a trăi clasa a III-a

7
Proiect didactic Data: Școala: Clasa: Disciplina: Titlul lecției: Bucuria de a trăi Tipul lecției: mixtă Durata lecției: 50 min Obiective operaționale: La sfârșitul orei elevii vor fi capabili: O1 Să înțeleagă Cine este Adevăratul izvor al bucuriei. O2 Să relateze nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul. O3 Să recunoască care este pentru creștini sărbătoarea bucuriei. Strategia didactică: 1. Strategia didactică: Metode şi procedee: lectura, conversaţia, argumentarea, explicaţia, exemplul, , observaţia, exercițiul; 2. Mijloace de învăţământ: Caiet de religie pentru clasa a III-a, fișa de lucru, icoana, Mica Biblie, filmul. 3. Forme de organizare ale activităţii elevilor: activitate frontală, individuală; Bibliografie: 1. ***Mica Biblie, ed. I.B.M.B.O.R., București, 1984. 2. ***Trăirea învățăturii de credință. Activități didactice pentru ora de religie creștin ortodoxă - clasa a III-a, ed. Partoș, Timișoara, 2013. 3. Benga, Cristina, Ciachir, Aurora, Filat, Niculina, Ghițiu, Mihaela, Niculae, Ioana, Religie Cultul Ortodox, Caietul elevului, clasa a III-a, semestrul I, ed. Corint Educațional, București, 2015. 4. Idem, Religie Cultul Ortodox, Manual pentru clasa a III-a, semestrul I, ed. Corint Educațional, București, 2015. 5. Dulfu, Petre, Iisus Mântuitorul, ed. Blassco, București, 2005 (1926). 6. Muha, Camelia, Mocanu, Elena, Religiei creștin-ortodoxă: caiet pentru elevi: clasa a III-a, ed. Sf. Mina, Iași 2009. 7. Șebu, Preot prof. univ. dr. Sebastian, Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metodica predării Religiei, ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.

description

Bucuria de a trăi clasa a III-a. Proiect didactic+fișă de lucru+icoană.

Transcript of Bucuria de a trăi clasa a III-a

Page 1: Bucuria de a trăi clasa a  III-a

Proiect didactic

Data:

Școala:

Clasa:

Disciplina:

Titlul lecției: Bucuria de a trăi

Tipul lecției: mixtă

Durata lecției: 50 min

Obiective operaționale:

La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:

O1 Să înțeleagă Cine este Adevăratul izvor al bucuriei.

O2 Să relateze nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul.

O3 Să recunoască care este pentru creștini sărbătoarea bucuriei.

Strategia didactică:

1. Strategia didactică: Metode şi procedee: lectura, conversaţia, argumentarea, explicaţia, exemplul, , observaţia, exercițiul;

2. Mijloace de învăţământ: Caiet de religie pentru clasa a III-a, fișa de lucru, icoana, Mica Biblie, filmul.

3. Forme de organizare ale activităţii elevilor: activitate frontală, individuală;

Bibliografie:

1. ***Mica Biblie, ed. I.B.M.B.O.R., București, 1984.

2. ***Trăirea învățăturii de credință. Activități didactice pentru ora de religie creștin ortodoxă - clasa a III-a, ed. Partoș, Timișoara, 2013.

3. Benga, Cristina, Ciachir, Aurora, Filat, Niculina, Ghițiu, Mihaela, Niculae, Ioana, Religie Cultul Ortodox, Caietul elevului, clasa a III-a, semestrul I, ed. Corint Educațional,

București, 2015.

4. Idem, Religie Cultul Ortodox, Manual pentru clasa a III-a, semestrul I, ed. Corint Educațional, București, 2015.

5. Dulfu, Petre, Iisus Mântuitorul, ed. Blassco, București, 2005 (1926).

6. Muha, Camelia, Mocanu, Elena, Religiei creștin-ortodoxă: caiet pentru elevi: clasa a III-a, ed. Sf. Mina, Iași 2009.

7. Șebu, Preot prof. univ. dr. Sebastian, Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metodica predării Religiei, ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.

Page 2: Bucuria de a trăi clasa a  III-a

8. http://www.trilulilu.ro/nasterea-sf-prooroc-ioan-botezatorul#ref=notif_file

Desfășurarea lecției:

Etapele lec-

ției/Timp

Obiec-

tivele

opera-

ționale

Elementele de conținut Strategia didactică (metode, mijloace, forme de

organizare)

Instrumente de

evaluare

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și mijloace de

învățământ

Forme de organizare

Momentul

organizatoric

5 min

Salutul, Rugăciunea, Notarea Absențe-

lor

Elevii răspund la salut, spun rugăciu-

nea împreună cu profesorul, iar elevul

de serviciu spune absenții.

Conversația,

Rugăciunea,

Conversația,

Activitate frontală, acti-

vitate individuală.

Actualizarea

cunoștințelor

5 min

Profesorul pune elevilor următoarele în-

trebări:

1. „Despre ce am învățat data tre-

cută?” 2. „Cine este izvorul vieții?”

3. „Care este cel mai prețios dar primit

de la Dumnezeu?”

4. „Dați exemple de sfaturi bune în-

vățate în lecție?”

Elevii răspund la întrebări:

1. „Noi am învățat despre viața

omului care este darul lui Dum-

nezeu”. 2. „Izvorul vieții este Dumnezeu”.

3. „Cel mai prețios dar de la Dum-

nezeu este viața. El ne-a creat din

iubire”.

4. „Să-I mulțumim lui Dumnezeu

pentru viață. Să ne cinstim părin-

ții. Să facem fapte bune. Să fim

curați. Să ne jucăm frumos”.

Conversația.

Exercițiul.

Activitate frontală.

Activitate individuală.

Aprecieri ver-

bale.

Anunțarea ti-

tlului lecției

noi și prezen-

tarea obiecti-

velor pro-

puse

3 min

Dacă data trecută am învățat despre vi-

ața noastă că este darul lui Dumnezeu și

că noi suntem cea mai mare bucurie a părinților noștri precum a fost Fecioara

Maria pentru părinții ei, astăzi vom în-

văța despre bucuria vieții, deci despre

Bucuria de a trăi.

Elevii ascultă explicația profesorului. Conversația.

Explicația.

Activitate frontală.

Comunicarea

cunoștințelor

15

min

Profesorul citește elevilor și lecția din

manual:

Bunicule, bunicule! Sunt foarte bucu-

roasă că te văd! Dar de unde vine

această bucurie a mea?

Elevii ascultă cu atenție. Apoi recitesc

idile principale de pe fișa de lucru:

Dumnezeu ne oferă în fiecare zi

motive de bucurie. El este

Izvorul Bucurie.

Aprecieri ver-

bale.

Page 3: Bucuria de a trăi clasa a  III-a

O1

O2

O3

— Bucuria își are izvorul în Dumnezeu

și El ne-o dăruiește

ca noi să o împărtășim cu El și cu toți

ceilalți oameni. Când vă întâlniți cu o

persoană dragă, în sufletul vostru se

naște o stare deosebită, care vă învese-

lește inima. Aceasta este bucuria!

Ea apare și atunci când vă jucați cu ză-

padă sau vă stropiți cu apă, când mângâ-

iați un animal sau ajutați pe cineva, când depășiți obstacole sau primiți o veste

bună. Uneori, pur și simplu vă bucurați

că trăiți!

Nașterea voastră a fost un moment de

mare bucurie pentru părinți. De aseme-

nea, ziua botezului, când ați devenit

creștini. Ziua de naștere este o bucurie

pentru că o trăim înconjurați de dragos-

tea familiei și a prietenilor. La fel ca dra-

gostea, bucuria se înmulțește când se dă-

ruiește. De aceea ne bucurăm când pri-mim, dar și când oferim daruri.

În timpul anului sunt multe sărbători, iar

Învierea Domnului, când Hristos ne-a

dăruit viață veșnică, este sărbătoarea bu-

curiei. În fiecare clipă putem trăi bucu-

ria întâlnirii cu El prin rugăciune.

Aceasta ne aduce în suflet pace, armonie

și frumusețe.

Profesorul prezintă apoi elevilor un film

animat despre nașterea Sfântului Proo-

roc Ioan Botezătorul, iar apoi prezintă

icoana Nașterii Sf. Proroc Ioan.

Cea mai mare bucurie a unui

creștin este Învierea Domnului.

Bucuria de a dărui este mai mare

decât cea de a primi.

Tu ești cea mai mare bucurie pen-

tru părinții tăi!

Rugăciunea ne aduce in suflet

pace, armonie și frumusețe.

Elevii urmăresc filmul

(http://www.trilulilu.ro/nasterea-sf-prooroc-ioan-botezatorul#ref=no-

tif_file) și ascultă explicația despre

icoană.

Explicația.

Fișa de lucru.

Povestirea.

Filmul.

Icoana.

Exercițiul.

Activitate frontală.

Activitate individuală.

Fixarea noi-

lor cunoș-

tințe

10 min

Profesorul cere elevilor și îi ajută pe aceștia să rezolve exercițiile de pe fișă:

1. Răspunde la întrebări:

a) Cine este izvorul bucuriei?

b) Care este pentru creștini

sărbătoarea bucuriei?

Elevii rezolvă exercițiile: Exercițiul 1.

a) „Izvorul bucuriei este Dum-

nezeu”.

Explicația.

Exercițiul.

Activitate frontală.

Activitate individuală.

Aprecieri ver-bale.

Page 4: Bucuria de a trăi clasa a  III-a

Pentru exercițiul 2 după ce citesc

îndemnurile fiecare elev își alege trei

îndemnuri.

Exercițiul 3

Răspundeți cu ajutorul profesorului și

după vizionarea filmulețului la întrebări

apoi colorați imaginea.

a) Ce eveniment vestește

îngerul?

b) Care sunt motivele bucuriei părinților Sf. Ioan

Botezătorul?

c) De ce bucuria este atât de

mare pentru întreaga

lume?

Pentru exercițiul patru fiecare elev

spune motivele lui de bucurie.

b) „Pentru creștini sărbătoarea

bucuriei este Învierea Dom-

nului”.

Exercițiul 2:

Să aduci bucurie celor din jur.

Să dăruiești cu drag.

Să mulțumești pentru toate.

Să te bucuri alături de ceilalți.

Să apreciezi ceea ce ai.

Să devii mai bun. Exercițiul 3:

a) „Îngerul vestește nașterea Sf.

Prooroc Ioan Botezătorul”

b) „Motivele bucuriei sunt ase-

mănătoare ca ale Sfinților

Ioachim și Ana. Zaharia și

Elisabeta au primit ca dar de

la Dumnezeu un copil, iar un

copil este cea mai mare bu-

curie a părinților lui”.

c) „Bucuria este atât de mare pentru întreaga lume pentru

că, micul Ioan Îi va pregătit

calea și Îl va boteza pe Dom-

nul Iisus Hristos”.

După ce răspund la exercițiul 4 elevii

Fișa de lucru.

Aprecierea,

asocierea, ge-

neralizarea

5 min

Profesorul explică elevilor că din Biblie

aflăm că noi trebuie să ne bucurăm pu-

ruri „Bucurați-va pururea întru Dom-

nul” (Filipeni 4, 4). De aceea, viața nouă

trebuie să fie tot timpul plină de bucurie

și noi trebuie să fim răspânditori ai bu-curiei, să spunem tuturor ce bucuroși am

fost noi la ora de religie. Bucuria noastră

trebuie să fie asemănătoare cu cea a lui

Zaharia și Elisabeta și a lui Ioachim și

Elevii ascultă explicația profesorului. Explicația.

Povestirea.

Activitate frontală.

Activitate individuală.

Page 5: Bucuria de a trăi clasa a  III-a

Ana pentru că și noi suntem cea mai

mare bucurie a părinților noștri.

Activitate su-

plimentară

2

Li se comunică elevilor ca activitate su-

plimentară că au de participat la Sfânta

Liturghie.

Elevii ascultă și notează activitatea în

caiete.

Metoda îndrumării teo-

retice și practice.

Activitate frontală. Ac-

tivitate individuală.

Încheierea

5 min Rugăciunea, salutul. Elevii spun rugăciunea și răspund la

salut.

Activitate frontală.

Page 6: Bucuria de a trăi clasa a  III-a

Bucuria de a trăi

„Bucurați-va pururea întru Domnul” (Filipeni 4, 4).

Să reținem!

Dumnezeu ne oferă în fiecare zi motive de bucurie. El este

Izvorul Bucurie.

Cea mai mare bucurie a unui creștin este Învierea Domnului.

Bucuria de a dărui este mai mare decât cea de a primi.

Tu ești cea mai mare bucurie pentru părinții tăi!

Rugăciunea ne aduce in suflet pace, armonie și frumusețe.

2. Răspunde la întrebări:

c) Cine este izvorul bucuriei?

d) Care este pentru creștini sărbătoarea bucuriei?

3. Transcrie trei îndemnuri la alegere:

__________________________________________________

__________________________________________________

__________________________________________________

4. Răspundeți cu ajutorul profesorului

și după vizionarea filmulețului la întrebări

apoi colorați imaginea.

d) Ce eveniment vestește îngerul?

e) Care sunt motivele bucuriei

părinților Sf. Ioan Botezătorul?

f) De ce bucuria este atât de mare

pentru întreaga lume?

5. Descrie un moment de bucurie și câteva bucurii

pe care le-ai trăit astăzi.

Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul

Îndemnuri pen-

tru micul creștin

Să aduci bucurie celor din

jur.

Să dăruiești cu drag.

Să mulțumești pentru

toate.

Să te bucuri alături de cei-

lalți.

Să apreciezi ceea ce ai.

Să devii mai bun.

Și curând, lui Zaharia, îi născu bă-

iat soția. Pretutindeni, cum născu, uute

vestea a străbătut: că spre ea s-a aplecat

Dumnezeu cu mila Sa!

Rudele, cu ea-mpreună,

s-au umplut de voie bună. Dar când nume

la copil să-i pună, tatăl nu putea să spună

pentru că era mut. O tăbliță a cerut, pe

care scrise: Numele Ioan să-i fie! Și cum a

scris, - o! minune! A început vorbe a spune.

A lui limbă, dezlegată, Lăudă pe Sfântul

Tată.

Merse vestea și prin țară; Toți,

aflând se bucurară… (Petre Dulfu).

Page 7: Bucuria de a trăi clasa a  III-a