Proiect didactic
Data:
Școala:
Clasa:
Disciplina:
Titlul lecției: Bucuria de a trăi
Tipul lecției: mixtă
Durata lecției: 50 min
Obiective operaționale:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:
O1 Să înțeleagă Cine este Adevăratul izvor al bucuriei.
O2 Să relateze nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul.
O3 Să recunoască care este pentru creștini sărbătoarea bucuriei.
Strategia didactică:
1. Strategia didactică: Metode şi procedee: lectura, conversaţia, argumentarea, explicaţia, exemplul, , observaţia, exercițiul;
2. Mijloace de învăţământ: Caiet de religie pentru clasa a III-a, fișa de lucru, icoana, Mica Biblie, filmul.
3. Forme de organizare ale activităţii elevilor: activitate frontală, individuală;
Bibliografie:
1. ***Mica Biblie, ed. I.B.M.B.O.R., București, 1984.
2. ***Trăirea învățăturii de credință. Activități didactice pentru ora de religie creștin ortodoxă - clasa a III-a, ed. Partoș, Timișoara, 2013.
3. Benga, Cristina, Ciachir, Aurora, Filat, Niculina, Ghițiu, Mihaela, Niculae, Ioana, Religie Cultul Ortodox, Caietul elevului, clasa a III-a, semestrul I, ed. Corint Educațional,
București, 2015.
4. Idem, Religie Cultul Ortodox, Manual pentru clasa a III-a, semestrul I, ed. Corint Educațional, București, 2015.
5. Dulfu, Petre, Iisus Mântuitorul, ed. Blassco, București, 2005 (1926).
6. Muha, Camelia, Mocanu, Elena, Religiei creștin-ortodoxă: caiet pentru elevi: clasa a III-a, ed. Sf. Mina, Iași 2009.
7. Șebu, Preot prof. univ. dr. Sebastian, Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metodica predării Religiei, ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
8. http://www.trilulilu.ro/nasterea-sf-prooroc-ioan-botezatorul#ref=notif_file
Desfășurarea lecției:
Etapele lec-
ției/Timp
Obiec-
tivele
opera-
ționale
Elementele de conținut Strategia didactică (metode, mijloace, forme de
organizare)
Instrumente de
evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și mijloace de
învățământ
Forme de organizare
Momentul
organizatoric
5 min
Salutul, Rugăciunea, Notarea Absențe-
lor
Elevii răspund la salut, spun rugăciu-
nea împreună cu profesorul, iar elevul
de serviciu spune absenții.
Conversația,
Rugăciunea,
Conversația,
Activitate frontală, acti-
vitate individuală.
Actualizarea
cunoștințelor
5 min
Profesorul pune elevilor următoarele în-
trebări:
1. „Despre ce am învățat data tre-
cută?” 2. „Cine este izvorul vieții?”
3. „Care este cel mai prețios dar primit
de la Dumnezeu?”
4. „Dați exemple de sfaturi bune în-
vățate în lecție?”
Elevii răspund la întrebări:
1. „Noi am învățat despre viața
omului care este darul lui Dum-
nezeu”. 2. „Izvorul vieții este Dumnezeu”.
3. „Cel mai prețios dar de la Dum-
nezeu este viața. El ne-a creat din
iubire”.
4. „Să-I mulțumim lui Dumnezeu
pentru viață. Să ne cinstim părin-
ții. Să facem fapte bune. Să fim
curați. Să ne jucăm frumos”.
Conversația.
Exercițiul.
Activitate frontală.
Activitate individuală.
Aprecieri ver-
bale.
Anunțarea ti-
tlului lecției
noi și prezen-
tarea obiecti-
velor pro-
puse
3 min
Dacă data trecută am învățat despre vi-
ața noastă că este darul lui Dumnezeu și
că noi suntem cea mai mare bucurie a părinților noștri precum a fost Fecioara
Maria pentru părinții ei, astăzi vom în-
văța despre bucuria vieții, deci despre
Bucuria de a trăi.
Elevii ascultă explicația profesorului. Conversația.
Explicația.
Activitate frontală.
Comunicarea
cunoștințelor
15
min
Profesorul citește elevilor și lecția din
manual:
Bunicule, bunicule! Sunt foarte bucu-
roasă că te văd! Dar de unde vine
această bucurie a mea?
Elevii ascultă cu atenție. Apoi recitesc
idile principale de pe fișa de lucru:
Dumnezeu ne oferă în fiecare zi
motive de bucurie. El este
Izvorul Bucurie.
Aprecieri ver-
bale.
O1
O2
O3
— Bucuria își are izvorul în Dumnezeu
și El ne-o dăruiește
ca noi să o împărtășim cu El și cu toți
ceilalți oameni. Când vă întâlniți cu o
persoană dragă, în sufletul vostru se
naște o stare deosebită, care vă învese-
lește inima. Aceasta este bucuria!
Ea apare și atunci când vă jucați cu ză-
padă sau vă stropiți cu apă, când mângâ-
iați un animal sau ajutați pe cineva, când depășiți obstacole sau primiți o veste
bună. Uneori, pur și simplu vă bucurați
că trăiți!
Nașterea voastră a fost un moment de
mare bucurie pentru părinți. De aseme-
nea, ziua botezului, când ați devenit
creștini. Ziua de naștere este o bucurie
pentru că o trăim înconjurați de dragos-
tea familiei și a prietenilor. La fel ca dra-
gostea, bucuria se înmulțește când se dă-
ruiește. De aceea ne bucurăm când pri-mim, dar și când oferim daruri.
În timpul anului sunt multe sărbători, iar
Învierea Domnului, când Hristos ne-a
dăruit viață veșnică, este sărbătoarea bu-
curiei. În fiecare clipă putem trăi bucu-
ria întâlnirii cu El prin rugăciune.
Aceasta ne aduce în suflet pace, armonie
și frumusețe.
Profesorul prezintă apoi elevilor un film
animat despre nașterea Sfântului Proo-
roc Ioan Botezătorul, iar apoi prezintă
icoana Nașterii Sf. Proroc Ioan.
Cea mai mare bucurie a unui
creștin este Învierea Domnului.
Bucuria de a dărui este mai mare
decât cea de a primi.
Tu ești cea mai mare bucurie pen-
tru părinții tăi!
Rugăciunea ne aduce in suflet
pace, armonie și frumusețe.
Elevii urmăresc filmul
(http://www.trilulilu.ro/nasterea-sf-prooroc-ioan-botezatorul#ref=no-
tif_file) și ascultă explicația despre
icoană.
Explicația.
Fișa de lucru.
Povestirea.
Filmul.
Icoana.
Exercițiul.
Activitate frontală.
Activitate individuală.
Fixarea noi-
lor cunoș-
tințe
10 min
Profesorul cere elevilor și îi ajută pe aceștia să rezolve exercițiile de pe fișă:
1. Răspunde la întrebări:
a) Cine este izvorul bucuriei?
b) Care este pentru creștini
sărbătoarea bucuriei?
Elevii rezolvă exercițiile: Exercițiul 1.
a) „Izvorul bucuriei este Dum-
nezeu”.
Explicația.
Exercițiul.
Activitate frontală.
Activitate individuală.
Aprecieri ver-bale.
Pentru exercițiul 2 după ce citesc
îndemnurile fiecare elev își alege trei
îndemnuri.
Exercițiul 3
Răspundeți cu ajutorul profesorului și
după vizionarea filmulețului la întrebări
apoi colorați imaginea.
a) Ce eveniment vestește
îngerul?
b) Care sunt motivele bucuriei părinților Sf. Ioan
Botezătorul?
c) De ce bucuria este atât de
mare pentru întreaga
lume?
Pentru exercițiul patru fiecare elev
spune motivele lui de bucurie.
b) „Pentru creștini sărbătoarea
bucuriei este Învierea Dom-
nului”.
Exercițiul 2:
Să aduci bucurie celor din jur.
Să dăruiești cu drag.
Să mulțumești pentru toate.
Să te bucuri alături de ceilalți.
Să apreciezi ceea ce ai.
Să devii mai bun. Exercițiul 3:
a) „Îngerul vestește nașterea Sf.
Prooroc Ioan Botezătorul”
b) „Motivele bucuriei sunt ase-
mănătoare ca ale Sfinților
Ioachim și Ana. Zaharia și
Elisabeta au primit ca dar de
la Dumnezeu un copil, iar un
copil este cea mai mare bu-
curie a părinților lui”.
c) „Bucuria este atât de mare pentru întreaga lume pentru
că, micul Ioan Îi va pregătit
calea și Îl va boteza pe Dom-
nul Iisus Hristos”.
După ce răspund la exercițiul 4 elevii
Fișa de lucru.
Aprecierea,
asocierea, ge-
neralizarea
5 min
Profesorul explică elevilor că din Biblie
aflăm că noi trebuie să ne bucurăm pu-
ruri „Bucurați-va pururea întru Dom-
nul” (Filipeni 4, 4). De aceea, viața nouă
trebuie să fie tot timpul plină de bucurie
și noi trebuie să fim răspânditori ai bu-curiei, să spunem tuturor ce bucuroși am
fost noi la ora de religie. Bucuria noastră
trebuie să fie asemănătoare cu cea a lui
Zaharia și Elisabeta și a lui Ioachim și
Elevii ascultă explicația profesorului. Explicația.
Povestirea.
Activitate frontală.
Activitate individuală.
Ana pentru că și noi suntem cea mai
mare bucurie a părinților noștri.
Activitate su-
plimentară
2
Li se comunică elevilor ca activitate su-
plimentară că au de participat la Sfânta
Liturghie.
Elevii ascultă și notează activitatea în
caiete.
Metoda îndrumării teo-
retice și practice.
Activitate frontală. Ac-
tivitate individuală.
Încheierea
5 min Rugăciunea, salutul. Elevii spun rugăciunea și răspund la
salut.
Activitate frontală.
Bucuria de a trăi
„Bucurați-va pururea întru Domnul” (Filipeni 4, 4).
Să reținem!
Dumnezeu ne oferă în fiecare zi motive de bucurie. El este
Izvorul Bucurie.
Cea mai mare bucurie a unui creștin este Învierea Domnului.
Bucuria de a dărui este mai mare decât cea de a primi.
Tu ești cea mai mare bucurie pentru părinții tăi!
Rugăciunea ne aduce in suflet pace, armonie și frumusețe.
2. Răspunde la întrebări:
c) Cine este izvorul bucuriei?
d) Care este pentru creștini sărbătoarea bucuriei?
3. Transcrie trei îndemnuri la alegere:
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
4. Răspundeți cu ajutorul profesorului
și după vizionarea filmulețului la întrebări
apoi colorați imaginea.
d) Ce eveniment vestește îngerul?
e) Care sunt motivele bucuriei
părinților Sf. Ioan Botezătorul?
f) De ce bucuria este atât de mare
pentru întreaga lume?
5. Descrie un moment de bucurie și câteva bucurii
pe care le-ai trăit astăzi.
Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul
Îndemnuri pen-
tru micul creștin
Să aduci bucurie celor din
jur.
Să dăruiești cu drag.
Să mulțumești pentru
toate.
Să te bucuri alături de cei-
lalți.
Să apreciezi ceea ce ai.
Să devii mai bun.
Și curând, lui Zaharia, îi născu bă-
iat soția. Pretutindeni, cum născu, uute
vestea a străbătut: că spre ea s-a aplecat
Dumnezeu cu mila Sa!
Rudele, cu ea-mpreună,
s-au umplut de voie bună. Dar când nume
la copil să-i pună, tatăl nu putea să spună
pentru că era mut. O tăbliță a cerut, pe
care scrise: Numele Ioan să-i fie! Și cum a
scris, - o! minune! A început vorbe a spune.
A lui limbă, dezlegată, Lăudă pe Sfântul
Tată.
Merse vestea și prin țară; Toți,
aflând se bucurară… (Petre Dulfu).
Top Related