Avap Casa Pasarilor
-
Upload
anayda-maria -
Category
Documents
-
view
334 -
download
12
description
Transcript of Avap Casa Pasarilor
PROIECT DE LECȚIE
DATA: CLASA: a II-a ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Cervenia PROPUNĂTOR: Maria (Diniță) Mazilu ARIA CURRICULARĂ: ARTE OBIECTUL: Arte vizuale şi abilităţi practice TEMA: Trasarea după şablon, decuparea după contur, asamblarea și lipirea hârtiei SUBIECTUL: Colaj - ,,Căsuţa păsărelelor” TIPUL LECŢIEI: formarea de priceperi şi deprinderi SCOPUL:
Cunoașterea și utilizarea unor tehnici de lucru utilizând hârtia. Dezvoltarea deprinderilor și abilităţilor practice de lucru în echipă, a gustului estetic, a imaginaţiei şi creativităţii.
COMPETENŢE GENERALE: 1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare 2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverseCOMPETENŢE SPECIFICE: ● ARTE VIZUALE ŞI ABILITǍŢI PRACTICE 1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic; 2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte; 2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile; 2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbal kinestezică ● COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNǍ 1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare; 3.4. Manifestarea curiozităţii pentru decodarea semnificaţiei mesajelor exprimate în limbaj vizual sau verbal, în contexte cunoscute
● MUZICǍ ŞI MIŞCARE 3.1. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei toţi elevii trebuie:
O1: să justifice necesitatea asigurării adăpostului şi hranei pentru păsări; O2: să picteze după imaginaţie păsărelele;
O3: să decupeze corect unele elementele; O4: să asambleze corect şi estetic părţile componente ale colajului, respectând etapele de lucru stabilite; O5: să-şi dezvolte gustul estetic şi dragostea pentru natură prin realizarea lucrării propuse; O6: să evalueze şi să autoevalueze în mod obiectiv lucrările finale pe baza criteriilor de evaluare: corectitudine, acurateţe, grad de
finalizare; STRATEGIA DIDACTICǍ: ● METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, expunerea, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.
● MATERIAL DIDACTIC: colaj model, carton, şabloane, perforator, fir textil, acuarele, pensulă, lipici, foarfece, lână, crenguţe, paie ● FORME DE ORGANIZARE: individual, în grupe, frontal ● FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: autoevaluare, evaluare de către colegi RESURSE: ● BIBLIOGRAFICE: „Metodica predării lucrului manual”, Şerdean I., Dumitruleasa, F. – Editura Didactică şi Pedagogică, 1984; „Rolul şi locul abilităţilor practice în orientarea socială a copiilor”, Tauru, Areta – Revista Învăţământul primar, nr.1/ 2001 Curriculum Național – Programa școlară pentru clasa a II- a, București, 2012 ● TEMPORALE : 50 min ● UMANE : 20 elevi
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPELE LECŢIEI
OB.OP.
CONŢINUTUL LECŢIEIACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
STRATEGII DIDACTICE
Mijloace de învăţământ
Metode didactice
Forme de activitate
1. Momentul organizatoric
2 min
Se stabileşte un climat propice desfăşurării activităţii. Se pregătesc materialele necesare.
conversaţia frontal
2. Captarea atenţiei8 min
O1
O5
Captarea atenţiei se face printr-o discuţie legată de textulstudiat la ora de comunicare în limba română, despre viaţa păsărilor sedentare în condiţii friguroase şi despre ce pot face copiii pentru a le ajuta. Se observă imagini cu adăposturi pentru păsări şi se discută despre hrana pe care o putem asigura păsărelelor. Elevii vor afla cu ce au voie să hrănească păsărelele: seminţe de floarea soarelui, dovleac, cânepă, bucăţi de măr, miez de nucă, arahide (nesărate), fructe uscate, soc şi ce nu au voie să le dea păsărelelor: seminţe sărate, pâine, biscuiţi, hrană pentru câini sau pisici, produse de patiserie-cofetărie. După ce vara păsările ne încântă cu muzica lor, acum în prag de iarnă, ar trebui să fie rândul nostru să le dăm ceva înapoi, să le ajutăm. Aşa că, dragi copii, puteţi şi voi construi cuiburi artificiale împreună cu părinţii şi apoi să le puneţi în ele mâncare. Copiii interpretează cântece despre păsări.
computerimagini
CD player
conversaţiaobservaţia
explicaţia
cântare colectivă
frontal
3. Anunţarea temei şi a
obiectivelor1 min
Se anunţă subiectul lecţiei: realizarea unor căsuţe pentrupăsărele. Se comunică obiectivele în termeni accesibili elevilor pentru a-i motiva şi conştientiza în efortul de învăţare.
explicaţia frontal
4. Realizarea lucrării25 min
prezentarea lucrării
demonstrarea şi explicarea
etapelor lucrării
realizarea lucrării de către elevi
O2
O3
O4
O5
Voi prezenta elevilor planşa model şi se explică tehnica de lucru.
Intuirea materialelor necesare realizării lucrării: Elevii sunt informaţi că planşa cu produsul final este doar orientativă;
Elevii vor fi împărţiţi în patru grupe. Fiecare grupă arepe masa de lucru materiale necesare: şabloane, carton colorat, foarfece, lipici, acuarele, pensoane, paie, lână, puf, coală de carton pentru asamblarea lucrării.
În urma observaţiilor voi discuta cu elevii despre materialele folosite pentru realizarea lucrării şi despre modul de lucru.
Voi explica şi demonstra etapele de realizare a lucrării:● folosind acuarelele şi pensoanele, vor picta păsărelele în culori adecvate, pe care a fost aplicat în prealabil un strat de griş cu ajutorul aracetului;● se decupează conturul căsuţei;● se decupează păsărelele;● se întinde lipici pe porţiunea de contact şi se lipesc pe rând cele două păsări;●se aleg şi se asamblează cât mai original elementele decorative (paie, crenguţe, lână, puf), moment în care elevii au posibilitatea de a-şi manifesta creativitatea în elaborarea produsului.Se fac exerciţii de încălzire a musculaturii mâinilor: Şi-acum să ne pregătim/Mâinile să le-ncălzim. Le vom folosi cu spor/La ceva folositor. Bate palmele ușor,/Bate palmele de zor!
planşă model
şabloane carton colorat
foarfecelipici
acuarele pensoane
paielânăpuf
CD playerfir de aţă
explicaţia
observarea dirijată
demonstraţia
exerciţiul
explicaţia
conversaţia
frontal
individual
perechi
Pumnişorii îi închid/Şi rapid iar îi deschid. Învârtim moriştile/Schimbând des direcţiile Şi-nainte şi-napoi/Hai cu toţii mai vioi! Se asigură un fond muzical.
Elevii vor repeta sarcinile de lucru şi vor realiza lucrareapropusă. În timpul lucrului voi supraveghea îndeaproape elevii, intervenind acolo unde este cazul; voi ajuta şi îndruma elevii neîndemânatici. Lucrările finalizate vor fi suspendate cu ajutorul unui fir de aţă şi vor fi expuse .
5. Evaluarea şi discutarea lucrărilor
7 min
O6Se cere elevilor să aprecieze lucrările după următoarele
criterii:- respectarea tehnicii de lucru;- corectitudinea decupării;- aranjarea elementelor;- acurateţea lucrării;- gradul de finalizare
lucrările conversaţia
explicatia
individual
6. Încheierea lecţiei
2 min
Se fac aprecieri referitoare la modul în care elevii au participat la desfăşurarea lecţiei. Se acordă calificative. Elevii sunt îndrumaţi să-şi strângă materialele în ordine şi să-şi facă curat la locul de muncă.
conversaţia frontal
FORMA FINALĂ
ŞABLON-CĂSUŢA
ŞABLON-PĂSĂRELE