Am o Responsabilitate in Grupul

5
PROIECT DIDACTIC Diriginte: ŢĂRUŞ ALEXANDRINA Şcoala: GRUP ŞCOLAR DUMBRĂVENI Clasa: a VII a D Tema: Am o responsabilitate în grupul din care fac parte. Scopul : Încurajarea consolidării şi unităţii grupului (clasa de elevi), precum şi a colaborării diriginte/ profesor/ consilier/ părinte – copil; Obiective operaţionale: la sfârşitul orei participanţii vor fi capabili: a. informative 01 – să definească conceptul de grup/ clasă de elevi; 02 – să identifice şi să enumere regulile şi criteriile de formare a grupului/ clasei de elevi; b. formative: 03 – să conştientizeze importanţa unităţii şi colaborării într-un grup/ clasă de elevi; 04 - să colaboreze între ei şi cu dirigintele/ consilierul, sau cu alţi factori implicaţi în activităţile de grup/ de clasă; 05 – să înţeleagă importanţa comunicării dintre membrii grupului/ clasei de elevi şi alţi factori cu care intră în contact direct sau indirect. 1

description

Resposabilitate in grup

Transcript of Am o Responsabilitate in Grupul

Page 1: Am o Responsabilitate in Grupul

PROIECT DIDACTIC

Diriginte: ŢĂRUŞ ALEXANDRINAŞcoala: GRUP ŞCOLAR DUMBRĂVENIClasa: a VII a DTema: Am o responsabilitate în grupul din care fac parte.

Scopul : Încurajarea consolidării şi unităţii grupului (clasa de elevi), precum şi a colaborării diriginte/ profesor/ consilier/ părinte – copil;

Obiective operaţionale: la sfârşitul orei participanţii vor fi capabili:

a. informative01 – să definească conceptul de grup/ clasă de elevi;02 – să identifice şi să enumere regulile şi criteriile de formare a grupului/ clasei de elevi;

b. formative:03 – să conştientizeze importanţa unităţii şi colaborării într-un grup/ clasă de elevi;04 - să colaboreze între ei şi cu dirigintele/ consilierul, sau cu alţi factori implicaţi în activităţile de grup/ de clasă;05 – să înţeleagă importanţa comunicării dintre membrii grupului/ clasei de elevi şi alţi factori cu care intră în contact direct sau

indirect.

Metode: conversaţia euristică, expunerea, explicaţia, problematizarea, observaţia evaluativă, chestionarul, vizionare material Power Point;Mijloace/ Resurse : tabla, , caietul dirigintelui, caietul elevilor, material de prezentare Power Point – despre prietenie;Resurse bibliografice:

Ioan Bontaş (prof. univ. dr.) - „Pedagogie” – Editura All, Timişoara, 1998; Vasile Marcu, Letiţia Filimon,şi un grup de colaboratori - „Pedagogie şi psihologie pentru formarea profesorilor” – Editura

Universităţii din Oradea, Oradea, 2003; Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb (coordonatori) – „ Consiliere şi orientare, ghid de educaţie pentru carieră „ , Editura Asociaţia

de Ştiinţe Cognitive din Romania (ASCR), Cluj Napoca, 2004; Daniela Sălăgean, Silvia Ţinică, Dorin Pintilie – „Ora educativă, modele de proiecte didactice în sprijinul profesorului diriginte”,

Editura Eurodidact, Cluj Napoca, 2004;

1

Page 2: Am o Responsabilitate in Grupul

Daniela Sălăgean, Dorin Pintilie, Mariana Pintilie (coordonatori) – „Suporturi tematice în activitatea dirigintelui (auxiliar didactic), Editura Eurodidact, Cluj Napoca, 2005;

Scenariul didactic:

Desfăşurarea activităţii

Managementul şi pregătirea psihologică a clasei (2 minute): - se notează absenţele, se verifică materialele;

- se discută situaţia la învăţătură şi disciplina elevilor pentru săptămâna care a trecut;- se rezălvă micile probleme dacă e cazul;- se va accentua importanţa comunicării şi colaborării dintre membrii unui grup (colegi de clasă/ prieteni) şi

între clasa de elevi (grup) şi diriginte/ profesori/ consilier/ părinţi;

Desfăşurarea activităţii, propriu-zis (20 minute):

Înainte de începerea orei, se vor nota absenţele (dacă este cazul), se verifică dacă elevii au la îndemână cele necesare pentru începerea orei (managementul clasei).Li se va explica scopul întâlnirii, şi anume: identificarea conceptului de grup şi importanţa colaborării dintre membrii din cadrul unui grup (clase de elevi), precum şi cu alţi factori implicaţi în activităţile de grup sau care interacţionează cu grupul.Elevii vor „defini” conceptul de grup – (5 minute). Apoi vor face schimb idei cu colegii de bancă si de clasă; îşi vor explica ce au vrut să spună (dacă unul dintre ei nu înţelege ceva anume din ce-a vrut să spună celălalt) - (5 minute) .După ce şi-au confruntat opiniile personale, li se cere să încerce să găsească asemănări şi deosebiri între conceptul de grup – în general şi cel de clasă în mod special.Pe tablă se vor nota câteva exemple concrete. În prealabil, li se va sugera să fie cât mai specifici.Dirigintele se va asigura că atmosfera de lucru este plăcută. După definirea conceptului de grup/ clasă de elevi se vor prezenta regulile şi criteriile după care se formează unele grupuri/ clase de elevi - (10 minute).

Discuţii • Importanţa unităţii şi comunicării în grup/ clasa de elevi.• Efectele acestei unităţii şi colaborării grupului/ clasei de elevi.• Mesajele transmise prin intermediul comunicării. (10 minute)

2

Page 3: Am o Responsabilitate in Grupul

Desfăşurarea activităţii

Concluzii (8 minute):1. Dirigintele cere elevilor să spună la ce se aşteptau anume atunci când au fost anunţaţi că vor discuta despre grup la ora de diriginţie.2. Dirigintele va stabili împreună cu elevii care au fost „noţiunile” noi pentru ei, despre care aveau cunoştinţe deja (din propria experienţă sau din alte surse).3.Dirigintele le va cere elevilor să dea exemple concrete de noţiuni noi care îi interesează şi consideră că îi va ajuta să colaboreze cu copiii lor.4. Împreună cu elevii, dirigintele va enunţa maxime şi proverbe care au legătură cu prietenia (unul dintre criteriile după care se formează unele grupuri); acestea sunt luate din Biblie (Proverbele lui Solomon, sau au fost rostite de personalităţi de marcă ale societăţii).

Evaluarea activităţii (5 minute):5. Elevii vor primi un chestionar, cerându-li-se să-şi identifice emoţiile şi reacţiile în urma desfăşurării activităţii.

Discuţii • Există asemănări şi deosebiri între conceptul de grup, în general şi cel de clasă, în mod special ? Dacă da, care sunt acestea ? Este importantă colaborarea şi unitatea membrilor unui grup/ clase; între aceştia cu alţi factori cu care intră în

contact? Dacă da, de ce ? La sfârşit se trag concluzii şi se dau exemple concrete (cum e bine, ce nu e bine etc.). Se anunţă tema pentru ora următoare: „Puncte tari, puncte slabe” (se referă la propria persoană şi integrarea

într-un grup). (10 minute)

3

Page 4: Am o Responsabilitate in Grupul

4