Ad Nr Intregi VIB

25
PROIECT DIDACTIC Data: 27.03.2014 Clasa: a VI-a B Profesor: Dologa Paulina Maria Disciplina: Matematica(Algebră) Unitatea de invatare: Numere întregi Titlul lectției: Adunarea numerelor întregi Tipul lectiei: Dobândire de noi cunoștințe Durata lecției: 50 minute COMPETENȚE GENERALE : 1. Identificarea unor date și relații matematice și corelarea lor în funcție de contextul în care au fost definite; 2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunțuri matematice; 3. Analiza și interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situații problemă; 4. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoștințelor din diferite domenii. COMPETENȚE SPECIFICE: 1. Identificarea caracteristicilor numerelor întregi în contexte variate. 2. Aplicarea regulilor de calcul și folosirea parantezelor în efectuarea operațiilor cu numere întregi. 3. Transpunerea unei situații-problemă în limbaj algebric, rezolvarea problemei obținute și interpretarea rezultatului OBIECTIVE OPERAȚIONALE(Pe parcursul și la finalul lecției elevii vor fi capabili): O1. Să afle opusul și modulul unui număr întreg; O2. Să identifice și să ofere exemple de numere întregi pozitive, numere întregi negative, numere întregi de același semn sau de semne diferite; O3. Să compare două numere întregi; O4. Să deducă regula de adunare a numerelor întregi care au același semn; O5. Să deducă regula de adunare a numerelor întregi care au semne diferite; O6. Să utilizeze regulile de calcul în efectuarea operațiilor de adunare cu numere întregi.

description

mate

Transcript of Ad Nr Intregi VIB

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICData: 27.03.2014

Clasa: a VI-a BProfesor: Dologa Paulina Maria

Disciplina: Matematica(Algebr)

Unitatea de invatare: Numere ntregiTitlul lectiei: Adunarea numerelor ntregiTipul lectiei: Dobndire de noi cunotineDurata leciei: 50 minute

COMPETENE GENERALE:

1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite;

2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunuri matematice;

3. Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii problem;

4. Modelarea matematic a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunotinelor din diferite domenii.

COMPETENE SPECIFICE:

1. Identificarea caracteristicilor numerelor ntregi n contexte variate.

2. Aplicarea regulilor de calcul i folosirea parantezelor n efectuarea operaiilor cu numere ntregi.3. Transpunerea unei situaii-problem n limbaj algebric, rezolvarea problemei obinute i interpretarea rezultatuluiOBIECTIVE OPERAIONALE(Pe parcursul i la finalul leciei elevii vor fi capabili):

O1. S afle opusul i modulul unui numr ntreg;

O2. S identifice i s ofere exemple de numere ntregi pozitive, numere ntregi negative, numere ntregi de acelai semn sau de semne diferite;

O3. S compare dou numere ntregi;

O4. S deduc regula de adunare a numerelor ntregi care au acelai semn;

O5. S deduc regula de adunare a numerelor ntregi care au semne diferite;O6. S utilizeze regulile de calcul n efectuarea operaiilor de adunare cu numere ntregi.STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode didactice: conversaia euristic, metoda R.A.I., problematizarea, nvarea prin descoperire. b) Mijloace de nvmnt: fie de lucru, manual, culegere de probleme;

c) Forme de organizarea activitii: frontal, individual, pe grupe.

Desfurarea leciei:Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiDurata

1. Moment organizatoricProfesorul salut elevii, noteaz absenii i se asigur ca elevii au toate instrumentele i caietele necesare desfurrii leciei.

Elevii salut profesorul, i pregtesc materialele necesare desfurrii leciei

2 min

2. Verificarea temei i reactualizarea cunotinelorDeoarece tema a fost discutat ntr-o or suplimentar de matematic, profesorul se asigur de faptul c nu sunt neclariti i c toi elevii i-au fcut tema.

Cu ajutorul unei mingi elevii i vor adresa unul altuia ntrebri din ultimele dou lecii.

Elevul care arunc mingea adreseaz o ntrebare, iar cel care primete mingea rspunde la ntrebare i adreseaz alt ntrebare altui coleg. Jocul se termin, atunci cnd sunt epuizate ntrebrile sau cnd fiecare elev a aruncat cel puin o dat mingea.

6 min

3.Anunarea temei i a obiectivelor lecieiProfesorul anun tema i obiectivele leciei, scrie titlul leciei pe tabl.Elevii noteaz titlul leciei n caiet.

2 min

4. Dirijarea nvriiProfesorul explic elevilor c mai nti vor deduce regula de adunare a numerelor ntregi care au acelai semn.Pentru aceasta propune urmtoarele dou probleme.

Pb1. Maria primete de la tatl ei 10 lei i de la mama ei 5 lei. Ci lei are Maria n total?

Profesorul scrie pe tabl

+10+(+5) = +10 = +(10+5)

Pb2. Maria datoreaz Elenei 10 lei i lui Marius 5 lei. Ci bani datoreaz Maria n total?

Profesorul scrie pe tabl

-10+(-5) = -15 = -(10+5)

Putem nota acum regula de adunare a numerelor ntregi care au acelai semn:

Pentru a aduna dou numere ntregi care au acelai semn, adunm modulele celor dou numere, iar n faa rezultatului se scrie semnul comun.Pentru o mai bun nelegere i exersare a regulii se vor rezolva cteva exerciii individual, apoi la tabl.

Urmeaz s deducem modul n care vom aduna numerele ntregi care au semne diferite. Pentru acesta vom analiza urmtoarea situaie:

n luna ianuarie a anului curent o firm a ctigat din vnzri 5 milioane euro i are de pltit la banc 6 milioane de euro. Care este soldul firmei n luna ianuarie.

Profesorul explic elevilor c, pentru a afla soldul, trebuie sa adunm ctigurile firmei i datoriile firmei.

Profesorul noteaz pe tabl

+5 + (-6) = -1 = -(6-5)

Notm regula de adunare a numerelor ntregi care au semne diferite:

Pentru a aduna dou numere ntregi care au semne diferite, scdem modulele lor(din cel mare pe cel mic) i dm semnul numrului a crui modul este mai mare.Pentru o mai bun nelegere i exersare a regulii se vor rezolva cteva exerciii individual, apoi la tabl.Se face urmtoarea observaie:

Suma a dou numere ntregi opuse este egal cu zero.Elevii calculeaz, obin 15 lei i deduc faptul c suma are semnul termenilor i se adun modulele termenilor.

Elevii calculeaz, obin -15 lei i deduc faptul c suma are semnul termenilor i se adun modulele termenilor

Elevii noteaz regula n caiet.

Elevii rezolv individual i la tabl.

Elevii calculeaz, obin -1 lei i, cu ajutorul profesorului, deduc faptul c suma are semnul termenului cu modulul mai mare i se scade din modulul mai mare modulul mai mic.

Elevii rezolv individual i la tabl.

Elevii noteaz observaia n caiet29 min

5. Asigurarea feed-back-ului1) mparte elevilor Fia nr.1. Reproducei i completai folosind modelul:

2) Anun nsrcinarea de pe fia nr. 2

Primesc fiele

Calculeaz.9

4. Tema pentru acasDe citit proprietile adunrii din culegere.Exerciiile 1, 2, 3, 4, 5, Noteaz tema n caiete2

Fia Nr. 1a)Reproducei i completai folosind modelul:

Fia Nr. 1b)Reproducei i completai folosind modelul:

Fia Nr. 2a)Completai fagurele dup modelul indicat mai jos:

Fia Nr. 2b)Completai fagurele dup modelul indicat mai jos:

Fia Nr. 3Unii cu o sgeat fiecare expresie din prima coloan cu expresia corespunztoare ei din coloana a doua.

-5+(-6)+(-2) +12

+7+(+2)+(+3) -13

-2+(+4)+(+3)+(+3) 8

( (-2)+(-3) ) + ( -(10)+(+4) ) 0

-11

Fia Nr. 3Unii cu o sgeat fiecare expresie din prima coloan cu expresia corespunztoare ei din coloana a doua.

-5+(-6)+(-2) +12

+7+(+2)+(+3) -13

-2+(+4)+(+3)+(+3) 8

( (-2)+(-3) ) + ( -(10)+(+4) ) 0

-11

Fia Nr. 1a)Reproducei i completai folosind modelul:

Fia Nr. 1b)Reproducei i completai folosind modelul:

Fia Nr. 2a)Completai fagurele dup modelul indicat mai jos:

Fia Nr. 2b)Completai fagurele dup modelul indicat mai jos:

Fia Nr. 3Unii cu o sgeat fiecare expresie din prima coloan cu expresia corespunztoare ei din coloana a doua.

-5+(-6)+(-2) +12

+7+(+2)+(+3) -13

-2+(+4)+(+3)+(+3) 8

( (-2)+(-3) ) + ( -(10)+(+4) ) 0

-11

Fia Nr. 3Unii cu o sgeat fiecare expresie din prima coloan cu expresia corespunztoare ei din coloana a doua.

-5+(-6)+(-2) +12

+7+(+2)+(+3) -13

-2+(+4)+(+3)+(+3) 8

( (-2)+(-3) ) + ( -(10)+(+4) ) 0

-11

Fi de lucruPb.1. Maria primete de la tatl ei 10 lei i de la mama ei 5 lei. Ci lei are Maria n total?

Pb.2. Maria datoreaz Elenei 10 lei i lui Marius 5 lei. Ci bani datoreaz Maria n total?

Pb.3. n luna ianuarie a anului curent o firm a ctigat din vnzri 5 milioane euro i are de pltit la banc 6 milioane de euro. Care este soldul firmei n luna ianuarie.

Ex. 1 Calculai:a) +8+12 =

b) +9 + (+6) =

c) 16 + (+13) =

d) (-3) + (-1)=

e) (-10) + (-5)=

f) (-9) + (-7) =

g) (-8) + (-12) =h) +5 + (+2) + (+3)=

i) -8 + (-6)=

j) -8 + (-2)=

k) -7 + (-13) =

l) -14 + (-18)=

m) -9 + (-10) + (-5) =

n) -8 + (-7) + (-20)=o) +5 + (+2) + (+3)=

p) -8 + (-13) + (-6)=

q) -8 + (-10) + (-2)=

r) -7 + (-3) + (-9)=

s) -14 + (-18) + (-2) + (-6)=

t) -9 + (-13) + (-5) + (-10)=

u) -8 + (-7) + (-20) + (-6)=

Ex. 2 Efectuai:a) -8+(+12) = h) +5 + (-2) + (+3)=

b) -9 + (+6) = i) -9 + (-10) + (+5) =

c) -16 + (+13) = j) -8 + (+7) + (-20)=d) (-3) + (+1)= k) -7 + (-3) + (+9)=

e) (-10) + (+5)=

f) (-9) + (+7) =

g) (+8) + (-12) =

a + b

a

b

a

b

ab

a + b

a

b

+5

+3

+4

1

+9

2

+8

a + b

a

b

-5

-3

-4

-1

-9

-2

-8

-2

+4

+2

-1

+2

-3

a

b

a+b

-2

+3

+1

-4

-7

+1

-1

-11

-6

0

-12

-17

-12

-29

-41

a

b

a+b

a + b

a

b

+5

+3

+4

1

+9

2

+8

+7

+5

+10

+11

+15

+12

+15

+21

+27

+27

+26

+54

+53

+107

a + b

a

b

-5

-3

-4

-1

-9

-2

-8

-7

-5

-10

-11

-15

-12

-15

-21

-27

-27

-26

-54

-53

-107

-2

+4

+2

-1

+2

-3

+3

+1

-1

+5

+4

0

+9

+4

+13

a

b

a+b

-2

+3

+1

-4

-7

+1

a

b

a+b