Modulul Compararea Si Ordonarea Numerelor Intregi
-
Upload
maria-bodrug -
Category
Documents
-
view
342 -
download
16
description
Transcript of Modulul Compararea Si Ordonarea Numerelor Intregi
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a VI-a
Data:
Profesor:
Disciplina : Matematica
Unitatea de învăţare: Numere intregi
Subiectul : Modulul, ordonarea si compararea numerelor intregi
Tipul lecţiei : Lectie de transmitere/dobandire de noi cunoştinţe
Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domeniiCompetenţe specifice:
1.Identificarea caracteristicilor numerelor intregi in contexte variate.
2.Interpretarea unor date din probleme care se rezolva utilizand numerele intregi
3.Transpunerea unei situaţii problemă în limbaj matematic, rezolvarea problemei obţinute şi interpretarea rezultatului.
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
Să recunoasca numerele intregi;
Să scrie şi să citească numerele intregi;
Să ştie să reprezinte numerele intregi pe axa numerelor ;
Să aplice definiţia modulului în rezolvarea diferitelor exerciţii;
Să aplice regulile de comparare şi ordonare a numerelor intregi.
Mijloace şi strategii didactice
1. Materiale suport: tabla, caiete, fişe de lucru2. Metode: conversaţia euristica, explicaţia, exerciţiul, expunerea, invatarea prin descoperire;3. Forme de evaluare: conversaţia orală; observarea sistematica.4. Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, in perechi.
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativStrategia didactică
Metode şi procedee
Forme de activitate
1.Moment Asigur ordinea si disciplina ; Conversaţia
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativStrategia didactică
Metode şi procedee
Forme de activitate
organizatoric Se pun absenţele in catalog;Se asigură o atmosferă adecvată pentru buna desfăşurare a orei;
Frontală
1. Captarea atenţiei
Solicit titlul lectiei pregatite si tema de acasa.Tema se verifică cantitativ şi calitativ (prin citirea rezultatelor); sunt efectuate la tablă exerciţiile şi problemele la care elevii au întâmpinat dificultăţi.Elevii sunt atenţi şi reţin explicaţiile oferite în vederea soluţionării exerciţiilor şi problemelor.
Conversaţia
ExplicaţiaFrontală
3. Reactualizarea cunoştinţelor
O1
O2
Elevii vor răspunde la întrebările:
Cum definim numarul intreg? Cu ce litera se noteaza multimea numerelor intregi? Cum obtinem opusul unui numar intreg?
Conversatiaeuristică
Frontală
4. Anuntarea subiectului si a
obiectivelor
Scriu titlul pe tablă: Modulul, ordonarea si compararea numerelor intregiAnunţ obiectivele lecţiei
Conversația Frontală
5.Prezentarea conţinutului şi dirijarea
O1
O2
I.Modulul unui numar intreg
Invit un elev la tabla sa rezolve urmatorul exercitiu:
Conversaţia
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativStrategia didactică
Metode şi procedee
Forme de activitate
învăţării O3
O4
O1
O2
O3
O4
O5
O1
O2
1. Reprezentaţi pe axa numerelor următoarele numere întregi:
-7; -6; -5;0; 2; 5;
Def. Modulul sau valoarea absoluta reprezinta distanta pe axa intre punctul corespunzator numarului intreg a si originea axei. Pentru a numar intreg, notam modulul lui a:
Propun spre rezolvare exercitiul:
2.Determinaţi:
Asadar definim modulul astfel:
Adică –modulul unui număr pozitiv este chiar acel număr;
Învăţarea prin
descoperire
Exerciţiul
Conversaţia
Învăţarea prin
FrontalăIndividuala
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativStrategia didactică
Metode şi procedee
Forme de activitate
O4
O5
-modulul unui număr negativ este opusul său;
-modulul lui zero este zero;
Exemple:
Proprietati:
⇔ a=0;
II.Compararea si ordonarea numerelor intregi
Observatii:
1. Intre doua numere intregi a si b exista una din relatiile a<b sau a=b sau a>b.
La compararea numerelor intregi tinem seama de urmatoarele reguli:
- dacă a ;
descoperire
Exerciţiul
Conversaţia
Învăţarea prin
descoperire
Frontală
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativStrategia didactică
Metode şi procedee
Forme de activitate
Ex. 5
-dacă a ;
Ex. -7<0; -13<0
-dacă a ;
Ex. - 6 < 3
-dacă a şi
Ex. 6>5 pentru că |6|>|5|
-daca a şi (dintre doua numere intregi negative este mai
mare acel numar intreg care are valoarea absoluta mai mică)
Ex -6<-5 pentru că | -6|>|-5|
Obs.1 Pe axa numerelor, intotdeauna, dintre doua numere intregi cel mai mic se afla la stanga.
2. Reprezentate pe axa numerele intregi sunt ordonate;
Propun spre rezolvare urmatoarele probleme cu grad diferit de dificultate.
Exerciţiul
Conversatia
Exercitiul
Individuală
Frontala
Individuală
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativStrategia didactică
Metode şi procedee
Forme de activitate
1. Comparati numerele: 15 şi |-15|; -11 şi |+9|; |-14| şi 14; 11 şi 7; -19 şi -17; 13
şi -5; si ;
2.Determinaţi x Z, astfel încât:a) |x| = +2; b) |-x| = +3; c) |x| = 0; d) |x| = -4.
3. Ordonati crescator numerele intregi: +5; -13;+2;-1;0;+15;-10.
4. Stabiliti valoarea de adevar a urmatoarelor propozitii:
a) |-5|=|5|; c) |-2|=-2; e) |-4|=4; g) |-3| i) |+8|=8;
b) 15>|-15|; d) |-11|>|+9|; f) |+1|=-1; h) |7|
5. Calculati:
|-3|; |-5|; |3+2-4|;|-|-2||; | |;|-| ||; .
Frontala
6.Obţinerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului
O4
O5
Se propune elevilor să rezolve in perechi următoarele exerciti:
1. Scrieţi în ordine crescătoare şi descrescătoare următoarele numere întregi: -3; 2; 0;
-4; +1; -2; +7.
Explicaţia
Conversaţia
euristică
In perechi
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativStrategia didactică
Metode şi procedee
Forme de activitate
2. Comparati numerele: |-3| şi 0; -19 şi -17; 9 şi |-11|; 3 şi -5.
7. Incheierea lectiei
Profesorul evaluează elevii care au răspuns la lecţie şi au participat cât mai activ ( se
pun şi note elevilor care au o activitate mai deosebită).
Fişă de lucru ( problemele ramase nerezolvate) si ex. testul 2 pag 47.
Elevii sunt atenţi la aprecierile făcute de către profesor si notează tema pentru ora
viitoare.
Conversatia
Frontala
Anexa 1
Fisa de lucru
1. Reprezentaţi pe axa numerelor următoarele numere întregi:
-7; -6; -5;0; 2; 5 si calculati:
2. Comparati numerele: 15 şi |-15|; -11 şi |+9|; |-14| şi 14; 11 şi 7; -19 şi -17; 13 şi -5; si
.
3. Determinaţi x Z, astfel încât: a) |x| = +2; b) |-x| = +3; c) |x| = 0; d) |x| = -4.
4. Ordonati crescator numerele intregi: +5; -13;+2;-1;0;+15;-10.
5. Stabiliti valoarea de adevar a urmatoarelor propozitii:
a) |-5|=|5|; c) |-2|=-2; e) |-4|=4; g) |-3| i) |+8|=8;
b) 15>|-15|; d) |-11|>|+9|; f) |+1|=-1; h) |7|
6. Calculati: |-3|; |-5|; |3+2-4|;|-|-2||; | |;|-| ||; ;
7. Scrieţi în ordine crescătoare şi descrescătoare următoarele numere întregi: -3; 2; 0; -4; +1; -2; +7.
8. Compară numerele: |-3| şi 0; -19 şi -17; 9 şi |-11|; 3 şi -5.
9. .Cmpletati tabelul de mai jos:
a -3 +6 -4 -(-11) -59 -17 -2011
|a| 29 0
10 . Puneti unul din semnele <;=;> astfel incat sa obtineti propozitii adevarate:
-5□-4; -1□1; -4 □ - 6; 0 □ 3; 1□ -8; -8 □ -6; 0 □ -5; |-4| □ 4; |-2|□|-3|; |-3|-|-2| □ |-4
11 . Ordonati crescator urmatoarele numere intregi -2; 0; 3; -12; -10; 8; 10; -5
12. Scrieti in ordine descrescatoare elementele multimii : A={-4;-6;-5;-2;-3;0;1;2;3;4;5}
.