activitateintegrata2

8
PROIECT DIDACTIC PENRTU ACTIVITATE INTEGRATA UNITATEA DE INVATAMANT:G.P.N. LITENI DATA: INSTITUTOR:CHIHAIA MARIA TEMA ANUALA DE STUDIU:CAND CUM SI DE CE SE – NTAMPLA? TEMA PROIECTULUI ; ARMONII DE PRIMAVARA” TEMA ACTIVITATII: “PRIMAVARA ANOTIMPUL BUCURIEI” ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE: ADP.Intalnirea de dimineata:-Salutul ,Noutatea zilei,Prezenta ,Calendarul naturii,Regulile grupului,Gimnastica de inviorare,Mesajul zilei:-“Suntem veseli ca primavara” ADE DS ; “ DE VORBA CU PRIMAVARA”(convorbire) ALA 1 1. Diamantul primaverii (joc de masa)

Transcript of activitateintegrata2

Page 1: activitateintegrata2

PROIECT DIDACTIC PENRTU ACTIVITATE INTEGRATA

UNITATEA DE INVATAMANT:G.P.N. LITENI

DATA:

INSTITUTOR:CHIHAIA MARIA

TEMA ANUALA DE STUDIU:CAND CUM SI DE CE SE –NTAMPLA?

TEMA PROIECTULUI ; ARMONII DE PRIMAVARA”

TEMA ACTIVITATII: “PRIMAVARA ANOTIMPUL BUCURIEI”

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:

ADP.Intalnirea de dimineata:-Salutul ,Noutatea zilei,Prezenta ,Calendarul naturii,Regulile grupului,Gimnastica de inviorare,Mesajul zilei:-“Suntem veseli ca primavara”

ADE

DS ; “ DE VORBA CU PRIMAVARA”(convorbire)

ALA 1

1. Diamantul primaverii (joc de masa)

2. Primavara in parc (arta , confectionare macheta)

SCOPUL ACTIVITATII:- Evaluarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la anotimpul primavara.

Page 2: activitateintegrata2

OBIECTIVE OPERATIONALE

-sa recunoasacaelementele specific anotimpului primavera;

-sa descrie din imagini aspect caracteristice prezentate:

- sa se exprime corect in propozitii:

-sa construiasca obiecte (banci ,flori cosuri pentru gunoi ) care completeaza machete:

-sa utilizeze trusele de constructie puse la dispozitie;

-sa confectioneze elemente de primavera utilizand tehnicile de lucru specific:

-sa formulize propozitii interrogative corespunzatoare temei propuse;

-sa gaseasca raspunsuri la intrebarile care incep cu cuvantul;CE? , CINE? , UNDE? , CAND? DE CE?

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE:-expicatia , conversatia ,demonstratia,braistormingul,metoda diamantul , metoda explozia stelara,turul galeriei,munca in echipa , munca independenta , ghicitorile.

RESURSE MATERIALE:-jetoane ce reprezinta aspecte ale anotimpului primavara,truse constructii,polistiren, hartie creponata,scobitori culori ,carioca,foarfece, nisip, 1 stea mare ,5 stele mici,lipici, hartie cartonata colorata,foi de desn,pahare din plastic, flori confectionate .

FORME DE ORGANIZARE:-in grupuri mici , individual, frontal.

Page 3: activitateintegrata2

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru invatamantul prescolar,MECI, Bucuresti 2009 Editura DPH;

Silvia Breben,Georgeta Ruiu, Elena Gancea,’ ‘’ Activitati bazate pe inteligentele multiple” Editura Reprograph 2007;

Silvia Breben, Mihaela Fulga, “Metode interactive de grup” ,ghid metodic Editura Arves 2002;

Page 4: activitateintegrata2

SCENARIU DIDACTIC

Copiii intra in sala de grupa. Ne vom saluta. Se face prezenta.Fiecare copil va merge la panoul de prezenta si-l va complete cu jetonul sau personalizat.Vom verifica daca sunt copii absenti.Instiintez copiii ca astazi avem musafiri si pentru ca suntem civilizati salutam:

-Buna dimineata!

- Bine ati venit!

Completam calendarele naturii.

Copiii sunt solicitati sa spun ce au in piept . Ce reprezinta ecusoanele din pietptul lor.Intalnirea de dimineata debuteaza cu tema “Suntem veseli ca priamavara”.

Tranzitii: ’’ Buna dimineata draga gradinita’’(cantec)

Atentia copiilor se va indrepta spre surpriza ce se afla acoperita.Pe unpanou se afla o papusa “Zana Primavara’’avand pe rochie 1 stea mare si 5 stelute mici.

Pe alt panou se afla imaginice reprezinta aspecte ale anotimpului primavara.

Copiii sunt anuntati ca vor desfasura o activitate care se numeste :”Primavara anotimpul veseliei.

Sunt prezentate cateva imagini trimise de Zana Primavara care sugereaza as-

pecte ce se petrec in frumosul sau anotimp. Cu ajutorul acestor imaginisi a altor material pe care le vom descoperi mai tarziu vom sistematiza cunostintele noastre despre anotimpul primavera.

Liderul fiecarei echipe va veni pe randin fata si va allege o steluta din cele 5.Fiecare steluta contine intrebari:CINE? CAND? CE? UNDE? DE CE?

Page 5: activitateintegrata2

In functie de intrebarea de pe steluta aleasa fiecare echipa va formula intrebari. In acelasi timp vor urmari ca la intrebarile formulate sa se raspunda corect. Fiecare raspuns va fi aplaudat.

Tranzitii “Barza “ (cantec)

Educatoare impreuna cu albinutele vor conduce restul copiilor spre centrele amenajatedin sala de grupa.

La centru” Arta “ ,copiii vor avea de realizat desene cu tema” Armonii de primavara’’,vor avea de colorat si decupat floricel pentru pomisori, vor avea de taiat fire de iarba din hartie creponata,de confectionat flori din material refolosibile.

La acest centru copiii vor avea la dispozitie urmatoarele materiale:foi de desen ,carioci, floricele din hartie, pahare de la danonino, scobitori , hartie creponata verde, hartie cartonata maro pentru copacei, lipici , foarfece,hartie cartonata verde.

La centrul “Constructii” copiii vor avea de realizat macheta :”Primavara in parc” avand la dispozitie urmatoarele materiale:trusa de constructii pentru bancutele din parc ,cosurile pentru gunoi, polistiren , scobitori pentru gard .

La centrul “ Joc de masa “se va construii Diamantul primaverii avand la dispozitie urmatoarele materiale: jetoane , plicuri pentru construirea diamantului, panou polistiren.

Educatoarea si copiii mergsi viziteaza fiecare centru pentru asi allege si negocia unde doresc sa lucreze. Pentru fiecare centru se vor prezenta materialele cu care vor lucra copiii.Dupa terminarea actvitatilorcopiii sunt pusi in situatia de a se autoevalua , dar si a aprecia lucrarile celorlalti copii.

Sunt anuntati ca machete va fi expusa pe holul gradinitei unde va fi admirata si de ceilalti copii de la alte grupe.

Se fac aprecieri individuale si generale asupra activitatii copiilor.

Page 6: activitateintegrata2