Activitate Practica Gr Mica

6
Proiect de activitate Grupa: Mica Nivel: I 3-5 ani) Data: 6.04.2011 Gradinita: nr. 116 Bucuresti Educatoare: Stefnescu Roxana Georgiana Tema de studiu: “ Cine sunt/suntem?” Tema proiectului: “Sa fim sanatosi!” Subtema proiectului: “Obiectele de uz personal ” Tema activitatii: “Decoram oglinda” Domeniul experiential: Domeniul Om si Societate Modalitati de realizare: Aplicatie Tipul activitatii: Consolidare Scopul activitatii -Consolidarea si sistematizarea cunostintelor privind aspectele caracteristice ale obiectelor de uz personal (oglinda); - Dezvoltarea unei atitudini pozitive fată de muncă, a creativitatii si gustului estetic; Obiective operationale: -sa identifice/ recunoasca oglinda personala; *obiectivul este atins daca toti copiii recunosc propria oglinda; -sa denumeasca materialele de lucru(lipici,oglinzi,pensule,etc). *obiectivul este atins daca toti copiii au denumit instrumentele; -sa lipeasca ingrijit, individual in spatiul dat; *obiectivul este atins daca cel putin 12 copii din 15 au lipit corect si ingrijit; -sa aprecieze lucrarile proprii si ale celorlalti, precizand aspectele estetice;

description

proiect didactic

Transcript of Activitate Practica Gr Mica

Page 1: Activitate Practica Gr Mica

Proiect de activitate

Grupa: MicaNivel: I 3-5 ani)Data: 6.04.2011Gradinita: nr. 116 BucurestiEducatoare: Stefnescu Roxana GeorgianaTema de studiu: “ Cine sunt/suntem?”Tema proiectului: “Sa fim sanatosi!”Subtema proiectului: “Obiectele de uz personal ”Tema activitatii: “Decoram oglinda”Domeniul experiential: Domeniul Om si SocietateModalitati de realizare: AplicatieTipul activitatii: Consolidare

Scopul activitatii-Consolidarea si sistematizarea cunostintelor privind aspectele caracteristice ale obiectelor de uz personal (oglinda);- Dezvoltarea unei atitudini pozitive fată de muncă, a creativitatii si gustului estetic;

Obiective operationale:-sa identifice/ recunoasca oglinda personala;

*obiectivul este atins daca toti copiii recunosc propria oglinda; -sa denumeasca materialele de lucru(lipici,oglinzi,pensule,etc).*obiectivul este atins daca toti copiii au denumit instrumentele;

-sa lipeasca ingrijit, individual in spatiul dat;*obiectivul este atins daca cel putin 12 copii din 15 au lipit corect si ingrijit;

-sa aprecieze lucrarile proprii si ale celorlalti, precizand aspectele estetice;*obiectivul este atins daca cel putin 12 copii din 15 au realizat sarcina;

Metode si procedee: explicatia, conversatia, observatia, descoperirea,turul galeriei, jocul .Material didactic: pensule, siluete de oglinzi, lipici, etc.Durata: 15-20 minute

Bibliografie: -“Curriculum pentru invatamantul prescolar- prezentare si explicitari”, DPH, Bucuresti 2009

Page 2: Activitate Practica Gr Mica

- Breben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M.,- “Metode interactive de grup”, ed Arves, Craiova 2006 - Breben S., Gongea E., Ruiu G ,“Activitati bazate pe inteligente multiple”, ed Reprograph

Page 3: Activitate Practica Gr Mica

Desfasurarea activitatii

Evenimentul didactic

ContinutStiintific

Metode si procedee

Evaluarea

Moment organizatoric Se asigură condiţiile

necesare unei bune desfăşurări a activităţii:-aerisirea sălii de grupă;-pregătirea materialului didactic;-aranjarea mobilierului.

Captarea atentiei

Copiii sunt invitati la plimbare in labirintul cu oglinzi. Se solicita raspunsul la urmatoarea intrebare: Ce este o oglinda?Se inregistreaza ideile copiilor.

ConversatiaContinuăIndividuală

Reactualizarea cunostintelor

Se solicita copii sa intuiasca materialele din mediul educational creat.Copiii descopera oglinzile care s-au pierdut si fiecare isi descopera oglinda personala.Se reactualizeaza cunostintele despre modul de utilizare al oglinzilor si scopul acestora.

DescoperireaConversatia

Observarea comportamentului copiilor.

Analiza raspunsurilor ;

Anuntarea temei si a obiectivelor

Se solicita copii sa denumeasca activitatea ce urmeaza/tema,gasind raspunsul la ghicitoarea educatoarei: “Tu te uiti la mine,Dar te vezi pe tine.

Conversatia

Explicatia

Page 4: Activitate Practica Gr Mica

Si un an de ma privesti,Tot pe tine te zaresti!”Se anunta tema si obiectivele.

Dirijarea invatarii

Pentru realizarea temei propuse copiii se vor aseza la masute.Se intuiesc materialele de lucru: siluete foarte mici de floricele,siluete de oglinzi, lipici,pensule, servetele ..Se prezinta modelul educatoarei se explica si demonstreaza tehnica de lucru.Se executa exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor.;se reactualizeaza respectarea regulilor de igiena personala.Realizarea temei propuse.,,Decoram oglinda”.

Se va exersa si consolida tehnica de lipire.

Explicatia

Conversatia

Demonstratia

Exercitiul

ContinuăIndividuală

Obtinerea performantei

Se realizează o expoziție cu lucrările copiilor. Câte un copil va analiza lucrarile și le va alege pe cele mai reușite, motivându-și alegerea făcută.

Turul galeriei Conversatia

Explicatia

Analiza lucrarilor.-individual-

Evaluare si Incheierea activitatii

Se fac aprecieri verbale, colective și individuale și se oferă recompensele.Se iese din clasa intonandu-se cantecul « Degetelele ».

Page 5: Activitate Practica Gr Mica